Atık madde ve artık madde nedir

kelekci

Tanınmış Üye
BaYaN
6 Kas 2020
1,344
95
47
Merhaba, yeni bir konu açmak istiyorum. Atık madde ve artık madde nedir? Bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar lütfen yardım edin. Atık maddeler, üretim sürecinde üretilen veya kullanılan maddelerin, atılması gereken veya değer kaybına uğrayan ürünlerdir. Artık madde ise, üretim sürecinde üretilen veya kullanılan maddelerin tekrar kullanılmak üzere işlenmesi ya da çöp olarak işlenmesi gereken ürünlerdir. Atık maddelerin çevreye zarar verebilecek kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip olabileceği gibi, artık maddeler de tehlikeli maddeler içerebilir. Lütfen, bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar yardım edin. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Atık madde ve artık madde nedir?

Atık madde ve artık madde, çevreye zarar veren maddelerdir. Atık madde üretim sürecinde oluşan ve çevreye zarar verebilecek maddelerdir. Artık madde ise, insanların yaşam alanlarından, gıda üretiminden veya ulaşımdan kaynaklanan çevreyi zehirleyen maddelerdir.

Atık maddeler, artık maddelerden daha fazla çevresel tehdit oluşturur. Nedeni, atık maddelerin üretim sürecinde oluşan ve çevreye zarar verebilecek niteliktedir. Atık maddeler, kimyasal maddeler, katı atıklar, radyoaktif maddeler, bazı bitkisel ve hayvansal maddeler, kirli su ve çöp gibi maddelerden oluşur.

Atık maddelerin çevreye etkileri nelerdir?

Atık maddelerin çevreye etkileri çok çeşitlidir. Atık maddelerin çevreyi zehirleme, hava kirliliği, toprak bozulması ve su kirliliği gibi çevresel etkileri vardır. Atık maddelerin çevreye etkileri, üretim sürecinde kullanılan maddelerin niteliğine bağlıdır.

Atık maddelerin çevreye etkileri, kirli suya maruz kalan bitkilerin ve hayvanların zehirlenmesine ve ölümüne, havaya atılan kirlilik maddelerin hava kirliliğine neden olmasına, çöplerden kaynaklanan koku ve gürültüyle insanların yaşam kalitesinin düşmesine ve bitki örtüsünün bozulmasına neden olur.

Artık maddelerin çevreye etkileri nelerdir?

Artık maddelerin çevreye etkileri de atık maddelerden farklıdır. Artık maddeler, insanların yaşam alanlarından, gıda üretiminden veya ulaşımdan kaynaklanan çevreyi zehirleyen maddelerdir. Artık maddeler çevreye karasal, su ve hava kirliliği gibi etkilerle zarar verir.

Artık maddelerin çevreye etkileri, çevre kirliliğine neden olan radyoaktif maddelerin hava kirliliğine yol açmasına, kimyasal maddelerin toprağı ve suyu kirletmesine ve bitki örtüsünün bozulmasına neden olur. Ayrıca, artık maddelerin çevreye etkisi, doğal yaşamın ve insan sağlığının zarar görmesine neden olur.

• Love
Reactions: Guler and Sultan

KonuUzmani

Üye
BaY
30 Tem 2023
2,340
296
15
Atık madde, bir üretim sürecinden çıkan, ama işlevsel olarak artık kullanılamayan maddelerdir. Atık maddeler, üretim sürecinin sonunda ortaya çıkan, kullanım amacına uygun olmayan ürünlerdir. Bu ürünler, üretim sürecinde çıkan her türlü artık maddelerin toplamına verilen genel bir isimdir.

Atık maddelerin içeriği, üretim sürecinin kullanılan materyallerine, malzemelere ve üretim teknolojisine göre değişebilir. Atık maddeler genellikle inorganik ve organik maddelerden oluşur. Inorganik atık maddeler, metal, kimyasal maddeler, enerji kaynakları ve kimyasal karışımlardan oluşur. Organik atık maddeler ise, tarım ürünleri, bitkisel ve hayvansal kalıntılar, biyolojik ayrışımlar, gıda artıkları, kimyasal maddeler ve kimyasal karışımlardan oluşur.

Artık maddeler ise, atık maddelerin işlenmesi sonucunda ortaya çıkan, yeniden kullanılabilir maddelerdir. Artık maddeler, atık maddelerin işlenmesi sonucunda kullanılabilir hale getirilen, ortaya çıkan maddelerdir. Artık maddeler, üretim sürecinde çıkan atık maddelerin işlenmesi sonucunda ortaya çıkan, yeniden kullanılabilir maddelerdir. Artık maddeler genellikle geri dönüşümlü malzemeler olarak kullanılır. Artık maddeler çoğunlukla çevre kirliliğinin önlenmesi, maliyet ve enerji tasarrufu, üretim sürecinde maliyet azaltma, üretim teknolojisinin geliştirilmesi ve üretim sürecinde kullanılan hammadde miktarının azaltılması amacıyla kullanılır.

DusunceAdami

Üye
BaY
31 Tem 2023
2,226
286
15
Atık madde ve artık madde, çevre kirleticileri olarak adlandırılan ve çevreye zarar veren çeşitli maddelerdir. Atık maddeler, üretim veya kullanım sırasında üretilen her türlü artık malzeme veya ürünlerdir. Bu tür maddeler, gelişmiş ülkelerde çoğunlukla endüstri atıklarından oluşur. Artık maddeler ise, üretim sırasında oluşan ve üretim sonrasında kalıntıları oluşturan maddelerdir.

Atık maddelerin çevreye olan zararlı etkileri, üretim ve tüketim süreçlerinde üretilen veya üretim sürecinde kullanılan hammaddelerin atık veya artık maddeler olarak çevreye bırakılmasıyla oluşur. Atık maddeler, çevreyi kirletici maddeler olarak kabul edilir ve çeşitli zararlı bileşenler içerir. Artık maddeler ise, üretim sırasında kullanılan maddelerin artıkları olarak kabul edilir. Artık maddelerin çevreye olan zararı, çevresel etkileri ve insan sağlığı üzerindeki etkileri anlamına gelir.

Atık maddelerin veya artık maddelerin çevreye olan zararlı etkilerinin önlenmesi için çeşitli önlemler alınmalıdır. Bu önlemler arasında, atık ve artık maddelerin geri dönüşümü veya geri kazanımı, atık maddelerin çevreye zararlı etkilerini azaltmak için çeşitli kontrol ve uygulamaların kullanılması ve atık maddelerin özel kontrol merkezlerinde saklanması sayılabilir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
9,817
517
0
Atık madde, üretim, kullanım ve bakım sırasında ortaya çıkan ve çevreye zararlı maddelerin tümüdür. Atık maddeler, çöp, katı atıklar, gazlar, sıvılar, kimyasal atıklar, radyoaktif atıklar ve bünyesinde çeşitli maddeler içeren karışımlardır. Atık maddeler, çevreye zarar veren ya da çevreye zararlı olabilecek maddelerdir. Atık maddeler, üretim sırasında üretilen veya tüketim sırasında üretilen artıklar olarak sınıflandırılabilir.

Artık madde, kullanım sırasında ortaya çıkan ve çevreye zarar verebilecek maddelerin tümüdür. Artık maddeler, çöp, katı atıklar, gazlar, sıvılar, kimyasal artıklar, radyoaktif artıklar ve bünyesinde çeşitli maddeler içeren karışımlardır. Artık maddeler, çevreye zarar verebilecek veya çevreye zararlı olabilecek maddelerdir. Artık maddeler, kullanım sırasında üretilen veya bakım sırasında üretilen artıklar olarak sınıflandırılabilir. Artık maddeler, tehlikeli ve zararlı maddeler olduğu için doğru bir şekilde çöpe atılmalı veya üretici tarafından geri alınmalıdır.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Atık madde, hayatın her alanında üretilen ve kullanılmaktan sonra artık duruma gelen maddelere verilen isimdir. Atık maddeler, çevre kirliliğine yol açan çeşitli fiziksel, kimyasal ve biyolojik maddelerden oluşmaktadır. Atık maddeler doğal kaynakları kirletebilir, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve zarar verebilecek miktarda çevreyi kirletebilir.

Artık madde ise, bir ürünün üretilmesi ve kullanımı ile oluşan boşaltılmış ve kullanılmış ürünlerin toplamıdır. Artık maddelerin büyük bir çoğunluğu özellikle çevresel problemlerin temelini oluşturmaktadır. Artık maddelerin çoğu, çevreyi kirletmek için kullanılan kimyasal maddelerden veya metal parçacıklarından oluşmaktadır. Artık maddelerin çoğu, çevresel kirlilik seviyesinin arttığı ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği durumlarda özellikle zararlı olmaktadır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,404
1,031
15
Atık madde ve artık madde, çevresel etkileri olan maddelerdir. Atık madde, üretim sürecinde kullanılan her türlü hammadde, ürün veya materyalden oluşur. Atık maddeler çoğunlukla doğal kaynaklardan elde edilen maddelerdir. Atık maddeler, üretim sürecinde kullanılan maddelerin kalıntıları, üretim sırasında oluşan artıklar veya üretim sırasında üretilen maddeler oluşturabilir. Atık maddeler, çevreye zarar veya kirlilik oluşturabilir.

Artık madde ise, üretim sürecinde kullanılan maddelerin çözülmüş veya dağılmış formunda bulunan kalıntılarıdır. Artık maddeler, üretim sürecinde kullanılan maddelerin artıklarının çözülmüş veya dağılmış hali olarak ortaya çıkar. Artık maddeler, çevreye kirlilik oluşturabilir ve insan sağlığına olumsuz etkiler yaratabilir. Artık maddelerin çevreye zarar vermesini önlemek için, çevre koruma önlemleri alınmalıdır.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Atık madde ve artık madde, insan ve hayvanların günlük faaliyetleri sırasında üretilen ürünlerin ya da hizmetlerin kullanımından sonra kalan kalıntıların genel adıdır. Atık maddeler, çevre için potansiyel olarak zararlı olabilecek maddelerdir. Atık maddeler, çoğunlukla plastik, metal, cam, tekstil, organik ve diğer kimyasallardan oluşan karmaşık bir karışımı içerir. Atık maddeler, doğaya zarar verebilen çözünmez, çürümez veya yıkanmaz maddelerdir.

Artık maddeler ise, atık maddelerin aksine, çevreye zarar vermeyen, doğal olarak çözünebilen veya yıkanabilen maddelerdir. Artık maddeler, gıda artıkları, meyve ve sebze atıkları, tarımsal atıklar, evsel atıklar, cam ve plastik artıkları ve diğer organik maddelerden oluşur. Artık maddeler, çözünür veya yıkanabilir olduğu için çevreye zarar vermez ve nadiren ayrışırlar. Artık maddeler, yerel ya da evrensel çevreye daha az zarar veren biyolojik maddelerdir.

Atık maddeler ve artık maddelerin kontrolü, insanların çevreyi kirletmeyi önlemek için yapılan önemli çalışmalardır. Atık maddelerin toplanması, değerlendirilmesi ve geri dönüşümü, çevreye zarar veren malzemelerin atıklarının çevreye kirletmeyi önlemek için çok önemlidir. Artık maddelerin tüketiminden ve üretiminden sonra yerel ya da evrensel çevreye zarar vermemek için, çevresel önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Ayrıca, atık maddelerin ve artık maddelerin kontrolü için, insanların çevreyi kirletmeyi önlemek için çok daha sıkı bir şekilde çalışması gerekmektedir.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,234
641
5
Atık madde ve artık madde, çevreye verilen önem ve çevrenin korunmasına katkı sağlamak adına önemli kavramlardır. Atık madde, üretim, tüketim, arıtma ve taşıma süreçlerinde oluşan ve çevreye zarar verebilecek maddelerdir. Atık maddeler, kimyasal maddeler, katı atıklar, sıvı atıklar ve gaz atıkları olarak sınıflandırılır. Artık madde ise atık maddelerin arıtılması ve çevreye zarar vermeyen, hatta çevreye fayda sağlayan bir hal alması sonucu oluşan maddedir. Artık maddeler, arıtma ve dönüşüm süreçleri ile tekrar kullanılabilir ve çevreye önemli faydalar sağlayabilirler.

Örneğin, katı atıkların arıtılması sonucunda elde edilen artık maddeler, çöplüklerden toplanarak, biyolojik arıtma sistemleri kullanılarak veya sıcaklık ve basınç uygulanarak atıkların sınıflandırılması ve arıtılması işlemleri ile atıkların tekrar kullanılabilir hale getirilmesi gibi süreçlerden geçirilerek elde edilir. Bu süreçler, insanların çevreyi korumak ve kaynakları daha verimli kullanmak adına önemlidir. Dönüşüm süreçlerinden geçirilen artık maddeler, doğal kaynakların tüketiminden korunmak adına önemli ölçüde kullanılabilir. Ayrıca, bu maddeler, ekonomik, çevresel ve toplumsal faydalar sağlayarak, toplumun yaşam kalitesine katkıda bulunan önemli bir kaynaktır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,638
1,256
112
Atık madde, sürekli olarak kullanım sonrası ortaya çıkan ve artık kullanımına uygun olmayan maddelerdir. Atık maddeler genellikle doğal kaynakların yoksunluğundan ya da çevresel kirliliğe sebep olabilecek kimyasal maddelerden oluşur. Atık maddeler, çöp, tehlikeli atıklar, kimyasal maddeler, artık su, artık toprak, çevresel kirliliğe yol açan gazlar ve diğer kirletici maddelerden oluşur. Atık maddeler, insanların sağlığını, bitki ve hayvanların yaşamını ve çevre kirliliğini tehdit edebilir.

Artık madde ise, çevresel olarak zararlı olmayan, kullanımından sonra ortaya çıkan maddelerdir. Artık maddeler, atık maddelerden farklı olarak, çevreye zarar vermeyecek şekilde geri dönüştürülebilir. Artık maddeler, pet şişeler, kampanyalar, ambalajlar ve diğer çevresel kirliliğe sebep olmayan maddeler gibi çeşitli şekillerde geri dönüştürülebilir. Artık maddeler, tekrardan kullanılmak üzere yeniden imal edilebilir veya çevreye zarar vermeyecek şekilde yok edilebilir. Artık maddeler, çevreye olan önemimize büyük katkı sağlayabilir ve çevre kirliliğini azaltabilir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Atık madde, kullanılmış veya artık işe yaramayan maddeler olarak tanımlanır. Atık maddeler, geri dönüşüm için oluşturulmuş olan veya tekrar kullanılmak üzere tasarlanmış olan ürünler veya süreçlerden kaynaklanan artıkları kapsar. Artık madde ise, çevreye veya topluma zarar veren veya kontrolsüz olarak üretilen atıkları tanımlar. Atık ve artık maddeler, kirlilik, sağlık riskleri ve çevresel sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, atık maddeleri ve artık maddeleri doğru bir şekilde yönetmek veya geri dönüştürmek çevre koruma ve önlenmesi için çok önemlidir.

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Atık madde ve artık madde, çevresel kirliliğin önlenmesi için önemli görevler üstlenen iki temel çevresel kavramdır. Atık madde, üretim sürecinde üretilen veya kullanılan kimyasal veya fiziksel maddelerin, çevreye zarar veren veya çevreye zarar verebilecek kirletici maddelerden oluştuğu ürünlerdir. Örneğin, çok aşırı boyalar, kimyasal maddeler, gübreler, çözücüler, deterjanlar, kullanılmış yağlar veya plastik parçalar atık maddeler olarak kabul edilir. Artık madde ise, atık maddelerin çevreye zarar vermeden geri dönüşümü ya da tekrar kullanımı söz konusu olduğunda ortaya çıkan ürünlerdir. Artık maddeler daha sonradan üretilen veya çevreye zarar vermeyen ürünlerdir. Örneğin, geri dönüşüm malzemelerinden üretilen ambalajlar, kullanılmış yağların tekrar kullanılmasından elde edilen enerji veya geri dönüşümünün ürünleri.

Atık madde ve artık maddelerin çevresel etkileri çok büyüktür. Atık maddeler çevresel bakımdan, çeşitli türlerde zehirli kimyasallar içerdiğinden, havaya kirletici gazlar salgılamalarına veya su kaynaklarının kontamine olmasına veya toprakta zararlı bileşenlerin birikmesine neden olabilir. Diğer taraftan, artık maddeler çevreyi koruma ve daha dostane ürünler üretmeye yardımcı olurlar. Örneğin, geri dönüşüm malzemelerinden üretilen ambalajlar, çevreye daha az zarar verir veya kullanılmış yağların tekrar kullanılmasından elde edilen enerji çevreye daha az zarar verir.

Atık madde ve artık madde kontrolü, çevresel kirliliğin önlenmesi ve sürdürülebilir bir çevre için önemlidir. Atık maddelerin uygun biçimde toplanması ve işlenmesi gerekir. Artık maddelerin ise daha dostane ürünler üretmek için tekrar kullanılması gerekir. Atık madde ve artık madde kontrolünün çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden sürdürülebilir bir biçimde yapılması gerekmektedir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,638
1,256
112
Atık madde ve artık madde, her zaman çevre kirliliği ve çevreye zarar veren maddeler olarak görülebilir. Ancak, aslında atık maddeler ve artık maddeler, insanların yaşamını kolaylaştırmak için kullandıkları birçok madde ile ilgilidir. Atık ve artık maddeler, üretim sürecinde veya tüketim sürecinde elde edilen, kullanılmış ya da işlenmiş maddelerdir. Atık maddeler, üretim sürecinde oluşan maddelerdir ve üretim sürecindeki aşamalardan sonra çöpe atılır. Artık maddeler ise, tüketim sürecinde oluşan maddelerdir ve tüketim sürecindeki aşamalardan sonra çöpe atılır.

Atık ve artık maddelerin çevre kirliliğine ve çevreye zarar vermesini önlemek için öğrencilere ve genç nesillere ekolojik bilinç ve sorumluluk konularında eğitim verilmelidir. Öğrencilere çevre kirliliği ve çevreye zarar verme konularında bilgilendirme yapılmalıdır. Ayrıca, çevreye ve insan sağlığına zararlı atık ve artık maddelerin etkileri hakkında öğrenciler bilgilendirilmelidir. Öğrencilere toplumda çevre kirliliği ve çevreye zarar verme konularında bilinçlendirme yapılmalıdır.

Öğrencilere atık ve artık maddelerin çevreye ve insan sağlığına zararlı etkilerinden kaçınmak için neler yapılabileceği konusunda eğitim verilmelidir. Bunun için öğrencilere çevre koruma planları hakkında bilgi verilmeli ve öğrencilere çevreye karşı sorumlu davranma ve çevre kirliliği önleme konularında eğitim verilmelidir. Ayrıca, öğrencilere atık ve artık maddelerin ayrıştırılarak çöpe atılmadan kullanılıp tekrar geri dönüşüme kazandırılmasının öneminden bahsedilmelidir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,166
1,247
112
Atık madde, bir üretim sürecinin veya kullanım sürecinin sonunda oluşan maddelerdir. Atık maddeler çoğunlukla ortaya çıkardıkları tehlikeli veya zararlı maddeler nedeniyle önemlidir. Atık maddelerin, üretimin türüne veya ürünün kullanımına bağlı olarak, farklı şekillerde ortaya çıkabileceğini unutmamalıyız. Atık maddeler, biyolojik atıklar, kimyasal atıklar, fiziksel atıklar veya radyoaktif atıklar gibi farklı türlerde olabilir.

Atık maddeler, çevreye zarar verebilecek özellikler taşırlar. Genellikle, atık maddelerin kullanımdan sonra, doğal çevre koşullarını bozdukları veya aşırı miktarda çevreye atıldıkları için zararlıdırlar. Doğal kaynakların ve çevresel dengeyi bozan atık maddelerin çoğu insan aktivitelerinden kaynaklanır. Atık maddelerin çoğu, kirlilik, kirli su, toprak bozulması veya hava kirliliği gibi çevresel sorunlara neden olabilir.

Artık maddeler, çoğunlukla atık maddelerin işlemden geçirilmiş ve çevreye zarar verebilecek özelliklerinden arındırılmış halleridir. Artık maddeler, atık maddeleri toplamak ve arındırmak için kullanılan teknolojilerin ve süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Artık maddeler, çevresel sorunlara neden olabilecek veya tehlikeli atık maddelerden arındırılmış olarak üretilir. Artık maddeler, çoğunlukla bazı ürünlerin üretiminde veya bazı işlemlerde kullanılan maddelerdir. Örneğin, su arıtımı işlemleri sırasında, kirletici maddeler arındırılarak artık madde olarak üretilir. Artık maddeler, çevresel kirliliğin önlenmesi veya çevresel dengeyi korumaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)