Atik ne demek TDK

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba,

Atik kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Benim anladığım kadarıyla, atik, çevrede kirletici etkisi olan atık maddelerin her türünü ifade ediyor. Ancak, bu tam olarak neyi kapsadığını veya atık maddelerin nereden geldiğini tam olarak anlamıyorum. Bu nedenle, burada bulunan deneyimli kullanıcıların, atik kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiği hakkındaki görüşlerini ve bilgilerini almak istiyorum. Lütfen, atik kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiği konusunda yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,413
1,315
112
Atik Ne Demek TDK?

Atık kelimesi, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) gözünden bakıldığında, boş, kullanılmamış veya kullanılamayan her türlü malzeme veya ürüne verilen genel bir isimdir. Atık, çevreye zarar veren, değersiz olarak görülen her türlü kalıntı, ürün, atık madde, yan ürün, kalıntı veya malzemedir. Atıklar, genellikle üretim sürecinde oluşan veya kullanılan malzemelerden veya ürünlerden kaynaklanmaktadır.

Atıklar çoğunlukla, gıda, evsel, tıbbi, endüstriyel, tarımsal veya zehirleyici özellikleri olan çeşitli maddelerden oluşabilir. Atıklar, genellikle çevreye zararlı etkileri nedeniyle, çevre koruma ve güvenliği açısından önemlidir.

Atıkların Neler Olduğu?

Atıklar, çoğunlukla üretim sürecinde oluşan veya kullanılan malzemelerden veya ürünlerden kaynaklanmaktadır. Atıklar, genellikle gıda, evsel, tıbbi, endüstriyel, tarımsal veya zehirleyici özellikleri olan çeşitli maddelerden oluşabilir.

Gıda atıkları, özellikle restoran veya yiyecek işletmeleri tarafından üretilen maddelerdir. Gıda atıkları, çoğunlukla tüketilmiş yiyeceklerin kalıntıları, üretim sürecinde kullanılan gıda ürünleri veya gıda ürünlerine ait ambalajlar olabilir.

Evsel atıklar, özellikle evlerden çıkan maddelerdir. Evsel atıklar, çoğunlukla evlerde kullanılan maddelerin kalıntıları, evlerde kullanılan malzemeler veya evlerde kullanılan ambalajlardan oluşabilir.

Tıbbi atıklar, özellikle hastanelerden, kliniklerden veya diğer sağlık kuruluşlarından çıkan maddelerdir. Tıbbi atıklar, çoğunlukla hastanelerde kullanılan maddelerin kalıntıları, tıbbi cihazlar veya tıbbi ürünlerin ambalajları olabilir.

Endüstriyel atıklar, özellikle fabrikalardan veya diğer endüstriyel kuruluşlardan çıkan maddelerdir. Endüstriyel atıklar, çoğunlukla üretim sürecinde kullanılan maddelerin kalıntıları, üretim sürecinde kullanılan malzemeler veya üretim sürecinde kullanılan ambalajlardan oluşabilir.

Tarımsal atıklar, özellikle tarım alanlarından çıkan maddelerdir. Tarımsal atıklar, çoğunlukla tarım ürünlerinin kalıntıları, tarımda kullanılan maddeler veya tarımda kullanılan ambalajlardan oluşabilir.

Zehirleyici atıklar, özellikle zehirli maddelerin kullanımının sonucunda ortaya çıkan maddelerdir. Zehirleyici atıklar, çoğunlukla kimyasal madde kalıntıları, kimyasal maddelerin kullanımı sonucunda ortaya çıkan ürünler veya zehirli ürünlerin ambalajları olabilir.

Atıkların Toplanması ve İşlenmesi

Atıkların toplanması, çevre koruma ve güvenliği açısından önemlidir. Atıkların toplanması, çoğunlukla toplu olarak yapılır veya toplanan atıkların kalıntılarının toplanması için gerekli olan araçlar kullanılır. Toplanan atıklar, işlenmek üzere atık işleme tesislerine gönderilir.

Atıkların işlenmesi, çoğunlukla atık işleme tesislerinde yapılır. Atık işleme tesislerinde, atıklar öncelikle ayıklanır veya ayrıştırılır, sonra da işlenir veya imha edilir. Atık işleme tesislerinde, atıklar çoğunlukla çeşitli işlemlerden geçirilerek yeniden kullanılmak veya geri dönüşüme tabi tutularak imha edilmek üzere işlenir.

Atıkların işlenmesi, çevre koruma ve güvenliği açısından önemlidir. Atık işleme tesislerinde, atıkların yeniden kullanılması veya imha edilmesi sonucunda ortaya çıkan kirletici maddelerin çevreye zararlı etkileri azaltılır veya ortadan kaldırılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)