Atık ne demek vikipedi

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Merhaba, yeni konu açmak istiyorum. Atık ne demek vikipedi? Bu konuda bilgi sahibi olan ve cevap verebilecek herkese çok teşekkür ederim.

Atık terimi ile her türlü insan yada hayvan atıklarının toplanıp, çözüm arama yöntemlerinin aranmasını, atıkların yönetilmesini ifade eder. Atıklar çevre kirliliğine ve sağlık problemlerine neden olabilecek unsurlar olduğu için, atıkların doğru bir şekilde toplanması ve çözüm aranması gerekmektedir.

Vikipedi'de atık kavramının anlamıyla ilgili olarak, atıkların uygun bir şekilde yönetilmesinin önemi vurgulanmıştır. Atıkların toplanması, sınıflandırılması, çözüm aranması, geri dönüşümün sağlanması, çöplerin çevreye zarar vermeden yönetilmesi gibi unsurların dikkate alınmasının önemine vurgu yapılmıştır.

Atıkların doğru bir şekilde yönetilmesi önemlidir. Atıkların toplanması, çözüm aranması, geri dönüşümün sağlanması ve çöp yönetiminin düzenli bir şekilde yapılması çevre kirliliğini ve sağlık problemlerini önlemek için gereklidir. Atıkların doğru bir şekilde yönetilmesi için çevreye zarar vermeden çöp yönetiminin sağlanması çok önemlidir.

Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlarım lütfen cevaplarınızı ve tavsiyelerinizi paylaşınız.

Çok teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Atık Nedir?

Atık, kullanım amacıyla üretilen maddelerin, kullanım sırasında ortaya çıkan veya kullanımın sona ermesiyle artık kullanılamayan maddelerdir. Atık, üretimden kullanımın sona ermesine kadar olan süreçte ortaya çıkar ve bu nedenle ortaya çıkan her türlü maddeye atık denilebilir. Atıklar, çevreye zarar veren, sağlığa zarar veren veya diğer türlü insanların hayatını olumsuz etkileyen maddeler olabilir.

Atıklar, üretimden tüketim sürecinde ortaya çıkan maddeler olarak sınıflandırılabilir. Üretim sürecinde atıklar; hammadde veya materyal atıkları, ara ürün atıkları, enerji atıkları, gaz atıkları ve üretim sürecinde oluşan diğer atıklar şeklinde sınıflandırılabilir. Tüketim sürecinde ortaya çıkan atıklar ise; evsel atıklar, teknolojik atıklar, tıbbi ve zehirli atıklar, tarımsal atıklar ve diğer tüketim atıkları olarak sınıflandırılır.

Atıkların Çevreye Etkileri

Atıkların en önemli etkisi çevreye olan etkidir. Atıklar, çevreye zarar veren, sağlığa zarar veren veya diğer türlü insanların hayatını olumsuz etkileyen maddeler olabilir. Atıkların çevreye yaptığı zararlar; toprağın kirlenmesi, havanın kirlenmesi, suyun kirlenmesi, biyolojik çeşitliliğin azalması, bitki ve hayvan ölümleri gibi birçok etkiye neden olabilir.

Atıkların çevre üzerindeki etkilerinin önlenmesi, atıkların doğru yöntemlerle toplanması ve işlenmesi ile mümkün olabilir. Atıkların işlenmesi, atıkların daha az zararlı maddelere dönüştürülmesini sağlayarak çevreye olan zararlarını azaltabilir.

Atık Yönetimi

Atık yönetiminin amacı, her türlü atığın doğru yöntemlerle toplanmasını, işlenmesini, bertaraf edilmesini veya tekrar kullanılabilir hale getirilmesini sağlamaktır. Atık yönetimi, çevre koruma ve çevresel etkilerin azaltılmasına önemli katkı sağlayan bir konudur. Atık yönetimi, üretimden tüketimin sona ermesine kadar olan süreçte atıkların doğru yöntemlerle toplanması, işlenmesi, bertaraf edilmesi veya tekrar kullanılabilir hale getirilmesini sağlamak için yapılan çalışmaları ifade eder.

Atık yönetiminde temel amaç, atıkların doğru yöntemlerle toplanması, işlenmesi, bertaraf edilmesi veya tekrar kullanılabilir hale getirilmesidir. Atık yönetimi, üretimden tüketimin sona ermesine kadar olan süreçte atıkların doğru yöntemlerle toplanması, işlenmesi, bertaraf edilmesi veya tekrar kullanılabilir hale getirilmesini sağlamak için yapılan çalışmaları ifade eder. Atık yönetimi, çevre koruma ve çevresel etkilerin azaltılmasına önemli katkı sağlayan bir konudur.

Sonuç

Atıklar, üretimden tüketim sürecinde ortaya çıkan maddeler olarak sınıflandırılabilir. Atıkların çevreye etkileri, çevreye zarar veren, sağlığa zarar veren veya diğer türlü insanların hayatını olumsuz etkileyen maddeler olabilir. Atıkların çevreye olan zararlarının önlenmesi, atıkların doğru yöntemlerle toplanması ve işlenmesi ile mümkün olabilir. Atık yönetimi, çevre koruma ve çevresel etkilerin azaltılmasına önemli katkı sağlayan bir konudur.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Atık, kullanılmış veya artık işlevi olmayan ürünler veya materyallerin toplu olarak ifade edilen bir terimdir. Atıklar, herhangi bir biçimde kullanılmış veya işlevi tamamlanmış olan çöp, geri dönüşüm malzemeleri, doğal kaynaklar, atılıp atılmamış kimyasal maddeler, enerji kaynakları, geri dönüşüm malzemeleri veya işlenmiş ürünlerin karışımı olabilir. Atıklar, üretim, kullanım veya dağıtım sürecinde ortaya çıkan herhangi bir ürün veya materyalın, doğal çevreye zarar verebilecek şekilde tekrar kullanılmama veya çevreye geri verilmemesidir. Atıklar, tehlikeli veya zararlı olabilir ve çevresel etkileri olabilir. Bu nedenle, atıkların doğru ve güvenli bir şekilde toplanması, işlenmesi veya başka bir şekilde uygun bir şekilde geri dönüşümü çok önemlidir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Atık, kullanılmış veya artık işe yaramayan mallardan oluşan malzemeleri temsil eder. Atık materyaller, çevreye zarar veren; enerji tüketen, çevreye kirlilik yapan ve çevre sağlığını tehdit eden kimyasal ve fiziksel maddelerdir. Atıklar, ayrıca gıda, su, enerji ve çevresel kaynakların kullanımını artırmak için yönetilmesi gereken büyük kaynaklardır. Atık malzemelerin toplanması, işlenmesi, kullanımı ve geri dönüşümü çevresel dostu bir çevreye sahip olmamıza yardımcı olacaktır. Atıklar, doğal kaynakların tüketilmesini önleyerek çevrenin korunmasına yardımcı olabilir. Atıkların geri dönüşümü ile çevresel etkiyi azaltmak ve doğal kaynakların korunmasını sağlamak için çaba sarf edilmelidir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Atık, artık veya kullanılmış olan herhangi bir şeyin, üretim süreci sonunda, artık olarak kullanılmaz hale gelmesidir. Atıklar, herhangi bir üretim sürecinde çıkan, sonuçta artık olarak kullanılmaz hale gelen maddelerdir. Atıklar, çevresel sorunlara neden olan kirletici maddeler de dahil olmak üzere çeşitli maddelerden oluşabilir. Atıklar, doğal kaynakları tüketerek üretilen maddelerden, üretim sürecinden veya tüketim sürecinden çıkan maddelerdir. Doğal ürünler, üretim sürecinden oluşan atıklar ve tüketim sürecinden oluşan atıklar olmak üzere üç ana kategoriye ayrılır. Atıklar, çevreyi kirleterek veya insanların sağlığını tehdit ederek çevresel sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, atıkların düzenli ve etkin biçimde yönetilmesi çok önemlidir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Atık, kullanılmış, artık fonksiyonu dışında veya tükendiği için artık tekrar kullanılmayan tüm maddeleri ifade eder. Atıklar, üretim sürecinde kullanılan hammadde veya üretilen maddelerin, üretim sürecinden çıkışından sonra herhangi bir işlevi kalmamış halidir. Atıklar, yeniden kullanım için uygun değil, çünkü arızalı veya kalitesizdir. Atıklar, doğal kaynakların tükenmesini hızlandıran, çevre kirliliği yaratan ve insan sağlığını tehdit eden zararlı maddeler içerebilir. Atıkların toplanması, sınıflandırılması ve değerlendirilmesi, çevre kirliliğini önlemek ve doğal kaynakların tükenmesini yavaşlatmak için çok önemlidir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Atık, bir ürünün ya da hizmetin son kullanımından sonra geriye kalan ve tekrar kullanılamayan artık malzemelerden oluşan toplamı ifade eder. Atık, çoğu zaman madensel, organik ya da endüstriyel atıklar olarak adlandırılır. Madensel atıklar, maden sektöründeki üretim faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan atıkları kapsar ve genellikle çoğu zaman zararlı elementler içerir. Organik atıklar, evsel ve endüstriyel atıkları kapsar ve bunlar, çoğu zaman besin maddelerinden, hayvan ve bitki atıklarından ve içme suyundan oluşur. Endüstriyel atıklar ise, üretim faaliyetleri sırasında oluşan atık ürünleri kapsar. Atıklar, çoğu zaman insan ve çevre sağlığına zarar verebilecek şekilde özellikle de madensel atıklar büyük zararlara yol açabilir. Bu nedenle atıkların kontrol altında tutulması, güvenli bir şekilde depolanması veya izlenebilirliğinin sağlanması için çeşitli yönetmelikler ve standartlar geliştirilmiştir.

• Like
  • Wow
Reactions: Elvan and Nehir

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Atık, artık kullanılmayan, kullanımı sona ermiş veya tüketilmiş olan materyallerin genel adıdır. Atıkların ayrıca artık madde, geri dönüşüm malzemesi veya çöp olarak da adlandırılması mümkündür. Atıklar genellikle kentsel alanlarda en fazla ortaya çıkan çevresel sorunlardan biridir.

Atıkların zararlı etkilerinden bahsedildiğinde, öncelikle doğal kaynakların tükenmesi, hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği ve diğer kirlilikler akla gelmektedir. Atıkların önlenmesi ve yönetilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi ve kısıtlanması adına hayati bir öneme sahiptir.

Atıkların önlenmesi ve yönetilmesi için, çevreye duyarlı tüketim alışkanlıklarının geliştirilmesi, üretim süreçlerinin etkili bir şekilde kontrol edilmesi, yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir atıkların toplanması ve üretim süreçlerinde kirlilik önlemlerinin alınması gibi çeşitli önlemler alınmalıdır. Ayrıca, atıkların toplanması, sınıflandırılması ve işlenmesi yoluyla çevreye zarar veren etkilerinin en aza indirilmesi için de çeşitli çalışmalar yürütülmelidir.

Atıkların önlenmesi ve yönetilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğal kaynakların daha etkin bir şekilde kullanılmasını ve tüketimin sürdürülebilir bir gelecek için daha verimli hale getirilmesini sağlayarak insanlığın temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olur.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Atık, kullanılan ve kullanılmamış olan maddeler, malzemeler, ürünler veya üretim artıkları olarak tanımlanabilir. Atıklar, doğal kaynakların tüketilmesi, çevre kirliliği, kirlilik ve diğer çevresel etkilerin önlenmesi gibi çevre koruma çalışmalarının önemli bir parçasını oluşturur. Atıklar, çevreyi kirletmek veya sağlık için tehlike oluşturmak gibi riskler oluşturan atıklar, çevresel olarak dost atıklar veya daha düşük risk taşıyanlar olarak ikiye ayrılır.

Atıklar, doğal kaynakların tüketilmesinden, çevre kirliliğine kadar, birçok çevre kirliliği ile mücadele konusunda önemli bir rol oynarlar. Atıklar, çevre kirliliğinin önlenmesi ve çevreye karşı duyarlı bir şekilde üretimin sağlanması için çevresel etkilere dikkat edilmesi gereken maddelerdir. Atıkların çevreye zarar vermekten kaçınılması için, çevre koruma standartlarına uygun olarak üretilmesi ve atıkların daha verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Atıkların çevreye zarar vermekten kaçınılması için, atıkların doğru bir şekilde kontrol edilmesi ve geri dönüşümü gerekmektedir. Geri dönüşüm, atıkların tekrar kullanılmasını veya başka bir maksat için değerlendirilmesini sağlamaktadır. Geri dönüşüm yoluyla, doğal kaynakların tüketilmesi ve çevre kirliliği, kirlilik ve diğer çevresel etkilerin önlenmesi konusunda önemli bir rol oynar.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Atık, kullanılmış veya artık işe yaramayan, arızalı veya gereksiz olan her türlü malzeme, madde veya ürünün toplanması veya çöpe atılması için kullanılan genel terimdir. Atıkların çevreye ve insan sağlığına olan olumsuz etkileri nedeniyle, atıkların üretimden çöpe atılana kadar olan yaşam döngüsünün önemi giderek artmaktadır. Atıkların üretimden sonraki yaşam döngüsünde, çevre kirliliğini önlemek için kullanılmak üzere geri dönüşüm programları ve atıkların ayrıştırılmasıyla ilgili çeşitli çözümler geliştirilmektedir.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Atık, farklı kaynaklardan elde edilen ve artık kullanılamayan ürünlerin, materyallerin veya ortamın kirletilmesini önlemek için kontrol edilerek geri dönüştürülmesi ya da imhası gereken ürünlerin toplamıdır. Atıklar, çevresel, ekonomik ve sağlık açısından çoğu zaman çok riskli olabilir. Atıklar, üretim süreçlerinden, hizmetlerden, kullanım süreçlerinden veya çevreden kaynaklanabilir. Atıklar, kimyasal, biyolojik veya fiziksel olarak tehlikeli olabilir veya çoklu özellikler taşıyabilir. Atıkların geri dönüştürülmesi veya imhası, çevrenin korunması ve insan sağlığının korunması için çok önemlidir.

Sumeyra

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
276
0
0
Atık, kullanılmış olan ve artık işlevi olmayan, ya da kullanılmış ama kullanım amacına uygun olmayan ürünlerin, malzemelerin, maddelerin ya da yapılardan oluşan her türlü materyal toplamıdır. Atıklar, çoğu zaman çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilen çöpler, arızalı ürünler, yan ürünler, artık kimyasal maddeler, gazlar veya bazı organik ürünler oluşturabilir. Zaman içerisinde, atıkların kontrol altına alınması ve çevreye zarar vermeden imha edilmesi için çeşitli önlemler alınmıştır. Atıklar ticari üretim, kamu hizmetleri, tarım, evsel ve endüstriyel kaynaklardan kaynaklanabilir. Atıkların kontrol altına alınması ve imha edilmesi için çeşitli çevresel yönetmelikler ve düzenlemeler geliştirilmiştir.

fisilti

Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,264
101
17
Atık; yerel, bölgesel veya evrensel çevrede üretilen, kullanılan veya kontrol altına alınamayan her türlü malzeme veya madde olarak tanımlanır. Atık, her türlü hammaddeyi, ürünü, ürün artığını, atık malzemeyi, atık suyu, atık havayı ve diğer türleri içerir. Atıklar, çevreyi kirletmek için oluşan, insan ve doğal aktivitelerin sonucunda ortaya çıkan ve kontrol altına alınamayan atık maddelerdir.

Atıklar, insanlar tarafından üretilen atıklar ve doğal kaynaklardan (örneğin, bitki ve hayvan atıkları) kaynaklanan atıklar olarak ikiye ayrılır. İnsanlar tarafından üretilen atıklar, çok çeşitli ürünlerin üretiminde kullanılan malzemelerin artıkları olarak ortaya çıkar. Doğal kaynaklardan kaynaklanan atıklar, bitki ve hayvan atıklarının dışında, iklim değişikliği veya aşırı yağışlar gibi doğal olayların sonuçları olarak çevreye kirletici maddelerin atılmasına yol açabilir.

Atıkların çevreye kirletici etkileri, çok çeşitli kimyasal maddelerin ve toksik bileşiklerin atılmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca, atıkların çöp ayrımının yapılmaması veya çöp depolama alanlarının yetersiz kalması nedeniyle atıklar çevreye zarar verebilir. Özellikle, çöp depolama alanlarına atılan atıklar su kaynaklarına kirletici maddelerin akmasına ve topraktaki mikroorganizmaların etkilenmesine neden olabilir. Atıkların çevreye kirletici etkilerini önlemek için, çevre kirliliğini önlemek için kurulmuş çevre yasaları, kontrol ve denetim mekanizmaları ve atık yönetim planları devreye sokulmuştur.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Atık, artık kullanılmayan, bozulmuş veya geçerliliği sona ermiş olan her türlü malzeme, madde veya enerjidir. Atıklar, doğal kaynakları doğrudan tüketim veya üretim sürecinde ortaya çıkan ürünler, malzemeler ya da hizmetler olarak tanımlanabilir.

Atıklar, çevre ve insan sağlığı için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Çünkü, atıklar çevreye ve insan sağlığına zararlı maddeler ve bulaşıcı mikroorganizmalar içerebilir. Bu nedenle, eğitimcilerin öncelikle öğrencilere atıkların önemi ve atıkların çevreyi nasıl tehdit ettiği hakkında bilgi vermesi gereklidir. Öğrencilere atıkların nasıl önlenmesi gerektiği konusunda bir uyarıda bulunulmalıdır.

Atıkların önlenmesi için çeşitli yöntemler vardır. Örneğin, tek kullanımlık ürünlerin kullanımının azaltılması, atıkların geri dönüşümü ve geri kazanımı, atıkların çeşitli yöntemlerle tekrar kullanılması gibi. Bunların yanı sıra, çevreye zararlı olan atıkların çevreye zarar vermeden imhası da önemlidir.

Eğitimciler, öğrencilere atıkların önlenmesi, atıkların çevreye zarar vermemesi ve geri dönüşümün önemi hakkında bilinçlendirme yapmalıdır. Eğitimciler, öğrencilere atıkların önlenmesi için gerekli olan alışkanlıkların kazanılmasına yardımcı olmalıdır. Örneğin, öğrencilerin evlerinden atıkların toplanarak, geri dönüşüm merkezlerine gönderilmesi gerektiği konusunda öğretilmelidir. Ayrıca, öğrencilere çevre bilincinin önemi hakkında da eğitim verilmelidir.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,890
641
5
Atık, kullanılmış olan ve artık kullanılmama durumunda olan her türlü malzeme veya maddeye verilen isimdir. Atıklar, her türlü üretim faaliyetinin sonucu olarak ortaya çıkar ve çevresel olarak zararlı olabilir. Atıklar üretim, kullanım veya bozulma sırasında oluşan her şey olabilir. Atıkların üretiminin ve kontrolünün önüne geçmek için, çevre kirliliğinin önlenmesi ve çevresel etkilerin azaltılması için önlemler alınmalıdır. Atıkların farklı türleri vardır ve her birinin çevresel etkileri farklıdır. Atıkların iyi bir şekilde kontrol edilmesi, çevresel etkilerin önlenmesi için önemlidir. Atıkların geri dönüşümü ve tekrar kullanımı da çevresel etkilerin azaltılmasında önemli bir rol oynar.

Sude

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
301
0
0
Atık, kullanılmış, bozulmuş veya artık kullanılmayan maddelerdir. Atıklar, çoğunlukla hayatımızın her alanından ortaya çıkar ve çevremizi kirletirler. Atıklar, doğada, havada, toprakta ve suda bulunabilir. Atıklar, kimyasal maddeler, kurşun, plastik ve diğer zehirli maddeler içerebilir. Atıklar, insanların yaşamlarını olumsuz etkileyen çevresel etkiler yaratabilir. Atıklar, çevremizi temiz tutmak için önemli rol oynar. Atıkların düzenli bir şekilde toplanması, şebekelerde işlenmesi ve uygun biçimde bertaraf edilmesi gerekir. Atıkların bertarafı, çevre kirliliğine neden olan etkileri azaltmak için çok önemlidir.

Nil

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
302
0
0
Atık, kullanılmayacak olan veya üretim sürecinde arızalanmış olan maddeleri ifade eder. Atık her türlü artık madde için kullanılır, örneğin, ormancılık, tarım, tekstil, tarım ve gıda üretimi, ulaşım, kimyasal üretim, enerji üretimi ve ticaret gibi alanlarda üretilen veya kullanılan maddeler. Atıklar, tehlikeli veya zararlı maddelerin yanı sıra, boş ambalajlar, kullanılmış araçlar, kirlilik oluşturan veya kirletici maddeler veya atıklar oluşturan her türlü malzemeyi içerebilir. Atıklar, kullanılmadıkları takdirde, ortamı kirleterek çevresel ve sağlık problemlerine neden olabilecek ya da zarar verebilecek potansiyel maddelerdir. Atıkların çevreye verdiği zararları önlemek için, üretici veya kullanıcı tarafından atıkların toplanması ve yönetilmesi gerekmektedir. Atıklar, geri dönüşüm, enerji üretimi ve kullanımı, biyolojik değerlendirme veya diğer yöntemlerle işlenerek çevreye zarar vermeden kullanılabilecek şekilde değerlendirilebilir veya ortadan kaldırılabilir. Atıkların çevreye verdiği zararların önlenmesi için, çevresel standartların geliştirilmesi, atıkların çevreye zarar vermeden toplanması, toplanan atıkların değerlendirilmesi veya ortadan kaldırılması gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ceren

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
278
0
0
Atık, kullanılmış veya artık kullanılmaya uygun olmayan maddelerin veya maddelerin yan ürünlerinin toplamı olarak tanımlanır. Atıklar, çevremiz üzerinde olumsuz etkiler yaratan fiziksel, kimyasal, biyolojik ve çevresel kaynaklar olabilir. Bu materyaller, üretim sürecinde artık olarak oluşabilir veya üretimden sonra oluşabilir. Atıklar, doğal kaynakların tüketilmesine ve çevresel kirliliğin artmasına yol açabilir. Atıkların yönetimi, çevreye olan etkilerini azaltmak ve çevreye zarar vermekten kaçınmak için önemlidir. Atıkların çoğu kullanılmış malzemelerden oluşur ve bazılarının tekrar kullanılması, kaynağının tüketilmesini önlemek için önemlidir. Atıkların geri dönüşümü, çevreyi kirletmekten ve doğal kaynakların tüketilmesinden kaçınmak için önemlidir. Geri dönüşüm, atıkların yeniden kullanılmasına veya kullanılmış materyallerin yenilenmesine yardımcı olur. Atıkların kaynağından kontrol edilmesi, doğal kaynakların tüketilmesini ve çevresel kirliliğin artmasını önlemek için önemlidir. Atıkların yönetiminde, çevreye olan etkileri azaltmak için çevresel düzenlemelere uyulması ve atıkların çoğu için geri dönüşümünün uygulanması önemlidir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Atık, çevresel kirliliğe neden olan, artık ve kullanılmayan malzemelerin veya ürünlerin genel adıdır. Atıklar, çoğunlukla evsel, ticari ya da endüstriyel olabilecek şekilde üretilebilir veya doğadan toplanabilir. Atıklar, çevresel kirliliğe ve sağlık problemlerine neden olabilecek zararlı maddeler içerebilir veya çevreyi rahatsız edebilir. Atıkların çevreye etkilerinin önlenmesi için, çevre koruması açısından çeşitli yöntemlere başvurulmalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)