Atom bombası etkisi kaç km

CennetBahcesi

Tanınmış Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,279
90
47
Merhaba herkese,

Atom bombasının etkisi kaç km'yi kapsadığını merak ediyorum. Atom bombasının nükleer patlamasından ne kadar ölçüde etkileneceğimizi öğrenmek için konu hakkında bilgi almak istiyorum. Atom bombasının etkisi ne kadar geniş bir mesafede hissedilebilir? Atom bombasının etkisiyle neler olabilir? Atom bombasının etkisi nedenleri nelerdir ve ne tür sonuçlara yol açabilir? Atom bombasının etkisi kaç km'yi kapsar ve bu etki ne kadar sürer?

Konu hakkında yardım almak için herkese teşekkür ediyorum. Atom bombasının etkisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için herkese çok teşekkür ediyorum.

• Like
Reactions: GökyüzüDansı

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,363
1,247
112
Atom bombası etkisi kaç km?

Atom bombası çok büyük bir patlamaya neden olmak için tasarlanmış bir alet. Atom bombasının patlamasından sonra oluşan büyük bir güç, çok uzak mesafelerde bile etkili olabilmektedir. Atom bombasının oluşturduğu güç ve hız, etkisini uzak mesafelerde hissettirebilmektedir. Atom bombasının etkisi ne kadar uzak mesafelere ulaşır?

Atom bombasının etkisi çok farklı şekillerde gösterilebilir. Birinci olarak, atom bombası patlamasından çıkan ışık, ses ve basınç dalgası birkaç saniye içinde, çok farklı mesafelerde hissedilir. İkinci olarak, atom bombasının patlamasından çıkan radyasyon, uzak mesafelerde hissedilir. Üçüncü olarak, atom bombasının patlamasından çıkan toz ve parçacıklar, çok daha uzun mesafelerde hissedilir.

Atom bombasının patlamasından çıkan ışık, ses ve basınç dalgalarının etkisi yaklaşık 8 km'ye kadardır. Radyasyonu ise, yaklaşık 300 km'ye kadar hissedilebilir. Tıpkı patlamanın ses ve ışık gibi, patlamadan çıkan toz ve parçacıkların etkisi de birkaç bin km'ye kadar hissedilebilir.

Anahtar Kelimeler: Atom bombası, patlama, ışık, ses, basınç, radyasyon, toz, parçacıklar, etkisi.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Atom bombası etkisi, çok büyük bir menzilde görülmektedir ve bu etki, kabaca bir kilometreden birkaç yüz kilometreye kadar uzanabilir. Atom bombasının menzili, çeşidine, yüksekliğine ve etrafındaki şartlara bağlı olarak değişebilir. Örneğin, Hiroshima'da 1945'de atılan ilk atom bombası, yaklaşık 16 km çapında bir etki alanı yarattı. Ayrıca, Nagasaki'de atılan ikinci atom bombası, yaklaşık 10 km çapında bir etki alanı oluşturdu. Diğer tür atom bombalarının menzili de farklı olabilir. Atom bombalarının etkileri geniş bir alana yayılabilir. Etki alanı içerisinde, hiçbir şey yaşamaya uygun olmayan bir çevreye dönüşür. Yakınındaki binalar, ağaçlar, insanlar, hayvanlar ve diğer canlılar hemen öldürülür. Ayrıca, bölgedeki hava, su ve toprak kirlenir. Atom bombasının etkisi kapsamında, sağlık etkileri de meydana gelebilir. Özellikle radyasyon etkileri, etki alanı içindeki insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Atom bombasının etkisi kapsamında, psikolojik etkiler de görülebilir. Özellikle, etki alanı içindeki insanlar, travmatik etkiler yaşayabilir. Bu etkiler sürekli olarak yılların geçmesine rağmen devam edebilir.

Atom bombasının etkisi, çeşidine, yüksekliğine ve etrafındaki şartlara bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Ancak, genel olarak, etki alanı birkaç yüz kilometreye kadar uzanabilmektedir. Bu etki alanında, hiçbir şey yaşamaya uygun olmayan bir çevreye dönüşür ve çeşitli sağlık ve psikolojik etkiler gözlenir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)