Atropin nedir ve ne için kullanılır

Efsunlu35

Tanınmış Üye
BaYaN
3 Nis 2023
1,292
102
47
Merhaba,

Atropin nedir ve ne için kullanılır? hakkında bilgi almak istiyorum. Atropin, bir tür antikolinerjik özelliği olan bir ilaçtır ve genellikle kas gevşetici ve göz damlası olarak kullanılır. Genellikle göz hastalıkları tedavisinde, konjunktivit, glokom veya katarakt tedavisinde kullanılır. Ayrıca, kas spazmlarını ve özellikle solunum sıkıntılarını tedavi etmek için de kullanılır. Atropin aynı zamanda bazı kalp ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Bu konuda bilgi veya tecrübe paylaşabilecek herkese çok teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,809
1,256
112
Atropin Nedir?

Atropin, tropan alkaloitler grubuna ait bir maddedir. Atropin, bitkilerden elde edilen bir sentetik madde olup, belladonna bitkisi, kömür yonca ve benzeri bitkilerden çıkarılır. Atropin, santral sinir sistemi üzerinde etki eden bir maddedir ve kas gevşetici, miyotik ve parasimpatolitik etkileri vardır.

Atropin Ne İçin Kullanılır?

Atropin, genellikle çeşitli nedenlerle gözün içindeki gözyaşı salgısının artmasından dolayı oluşan burun tıkanıklığı ve göz kuruluğu gibi durumları tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, atropin, astım, mide ve bağırsak krampları, konuşma bozuklukları, obstrüktif uyku apnesi ve epilepsi gibi durumların tedavisinde de kullanılır. Atropin, ayrıca, kalp ritim bozukluklarını tedavi etmek ve kalp hızını azaltmak için de kullanılabilir.

KonuUzmani

Üye
BaY
30 Tem 2023
2,340
296
15
Atropin, kolinesteraz inhibitörü olarak bilinen ve antikolinerjik olarak da adlandırılan bir ilaçtır. Atropin, solunum yetmezliği, öksürük, göz kaslarının kasılması (spazm) ve göz açıklığının durması gibi çeşitli durumlarda kullanılır. Aynı zamanda, atropin, kalp ritim bozukluklarının tedavisinde, göz hasarının önlenmesinde ve gözün kasılmasının önlenmesinde de kullanılır. Atropin, ayrıca, karaciğer, böbrek ve kas hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Atropin, genellikle, kas gevşetici olarak kullanılır. Bu ilaç, kasların kasılmasını önleyerek, çeşitli göz hastalıklarının tedavisinde ve öksürük, nefes darlığı ve konuşma bozukluklarının tedavisinde etkilidir. Atropin, ayrıca, bronşit, astım, kalp ritim bozuklukları ve bağırsak kramplarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Atropin, aynı zamanda, göz kaslarının spazmını ve gözün açıklığını korumak için de kullanılır.

Atropinin kullanımından önce, her zaman doktorunuzla görüşülmesi ve tüm risklerin tartışılması önerilir. Doktorunuz, ilacın dozajını ve güvenli bir şekilde nasıl alınacağını belirleyebilir. Atropin yan etkileri arasında baş ağrısı, bulantı ve kusma, sık idrara çıkma, yorgunluk, uykusuzluk, titreme, konuşma bozuklukları, kalp hızının artması, sık nefes alma, vücutta döküntüler ve karın ağrısı bulunabilir. Ayrıca, atropin, bazı reçetesiz ilaçlar, bitkisel ürünler ve diğer ilaçlarla etkileşebilir.

DusunceAdami

Üye
BaY
31 Tem 2023
2,226
286
15
Atropin, antikolinerjik bir ilaç olan ve genellikle santral sinir sistemi veya parasempatik sinir sistemini düzenleyen bir antikolinerjik ilaç grubuna dahil olan bir ilaçtır. Atropin, genellikle göz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır, ancak diğer belirtileri olan endikasyonlar da vardır. Atropin, genellikle glokom tedavisinde kullanılır ve genellikle göz içinde uygulanır. Atropin, göz içinde kullanıldığında, göz içinde oluşan basınçyı azaltmak için kullanılır. Ayrıca, atropin, Parkinson hastalığının bazı belirtilerini azaltmak için de kullanılır. Atropin, ayrıca, göz kaslarının aşırı hareketlerini engellemek için, kas sertliğini azaltmak için, konvülsiyonların tedavisinde ve miyastenia gravis gibi kas hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Atropin, kullanımı sırasında, gözlerin, gözlerin kapanmasını, gözlerin gözyaşının üretimini ve gözlerin göz kırpma refleksini baskılamak için kullanılır. Atropin, ayrıca, mide bulantısı, göz kırpma refleksi, konvülsiyonlar ve diğer kas kasılmalarının tedavisinde de kullanılır. Atropin, kullanımı sırasında, hastanın tansiyonunu, nabız hızını ve solunum hızını etkileyebilir. Atropin, uygun dozların kullanılması durumunda, yan etkilerinin minimum olması için en uygun şekilde kullanılmalıdır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Atropin, bir antikolinerjik olarak bilinen ve beyin ve sinir sistemi üzerinde etkili olan bir iletim bozucu ilaçtır. İlacın etkisi, kas gevşemesine neden olarak, kasılmaların önlenmesine ve kasılmaların şiddetinin azaltılmasına yardımcı olur. Atropin ayrıca, solunum sisteminde ve gastrointestinal sistemde gevşeme ve spazmın azaltılması veya önlenmesi için de kullanılır.

Atropin, solunum sisteminin iltihaplanmasına veya astımın kontrolüne yardımcı olmak için de kullanılır. Astımın kontrolü için atropin, hava yollarını gevşetmek veya genişletmek için kullanılan bronkodilatörlerle birlikte kullanılır. Atropin aynı zamanda, öksürük şiddetini azaltmak için de kullanılır. Atropin ayrıca gastrointestinal sistemde spazmın önlenmesinde veya azaltılmasında da kullanılır. Bu spazmın önlenmesi veya azaltılması, ağrının azaltılması için önemlidir.

Atropin, ayrıca, glokom tedavisinde kullanılır. Glokom, göz içi basıncının yüksek olmasına neden olan bir hastalıktır. Atropin, göz içi basıncını azaltmak ve glokomun tedavisinde kullanılan diğer ilaçların etkisini arttırmak için kullanılır.

Atropin, genellikle hastaların hastaneye yatırılması gerektiği durumlarda intravenöz olarak verilir. Atropin, genellikle ağızdan alındığında daha az etkili olduğundan, bu durumlarda en etkili olarak intravenöz olarak verilir. Atropin, hastalıklara bağlı olarak, belirli dozajlar şeklinde verilmektedir. Atropin, ağız yoluyla alındığında, hastaların hastaneye yatırılmaları gerekmediği durumlarda kullanılır. Atropin, ağız yoluyla alınırken, hastaya özel dozlar, hastalığın tipi ve şiddeti göz önüne alınarak verilmektedir.

• Sad
  • Angry
Reactions: Elif Nur and Feride

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Atropin, bir antikolinerjik ajan olarak sınıflandırılan, kimyasal esas olarak alkaloitlerden oluşan bir ilaçtır. Atropin, gözde, akciğerde ve karaciğerde kullanılan bir ilaçtır. Atropin, yaygın olarak yüz kaslarının (mimik kaslarının) gevşemesi ve göz bebeğinin genişlemesi için kullanılan bir antikolinerjik ajan olarak kullanılır. Atropin, gözde konjunktival ödemi ve astım nöbetlerini tedavi etmek için de kullanılır. Atropin aynı zamanda kalp hastalıkları ve göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Atropin, kas kasılmalarını ve yaygın kas ağrılarını azaltmada kullanılır. Atropin sindirim sistemindeki kas hareketlerini azaltmak için de kullanılır. Atropin, kas spazmlarını azaltmada, bronşiyal astım nöbetlerini önlemekte ve kalp hızını düzenlemekte etkilidir. Atropinin başka bir görevi de, göz bebeğinin gözyaşı salgısının arttırılması ve gözün rahatsız edici etkilerden korunmasıdır. Atropin, kullanılmadan önce, doktor tarafından hastaya uygun olarak reçete edilmelidir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,574
1,031
15
Atropin, çoğunlukla tropan alkaloit grubuna dahil edilen bir ilaçtır. Genel olarak, nefes darlığı, mide rahatsızlıkları, kas spazmları ve kalp ritim bozuklukları gibi durumların tedavisinde kullanılır. Atropin, hastalık belirtilerinin tedavisinde ve vücudun semptomlarının kontrol altına alınmasında yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır.

Atropin, genellikle kas gevşetici olarak kullanılır ve kas spazmlarını hafifletmek için kullanılır. Atropinin bu tür durumlarda etkili olmasının nedeni, kasların sıkılmasının önlenmesi veya hafifletilmesidir. Atropin, aynı zamanda kalp ritim bozukluklarının tedavisinde de kullanılır. Kalp ritim bozukluklarının farklı sebepleri olabilir ve atropin, bu tür durumlarda kalbin normal ritmini geri kazanmasına yardımcı olur.

Atropin ayrıca nefes darlığını hafifletmek ve nefes alıp verme düzeninin sağlanmasına yardımcı olmak için de kullanılır. Ayrıca, atropin, düzenli nefes alıp verme üzerinde etkili bir ilaçtır ve nefes darlığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Atropinin kullanım şekilleri arasında tablet, süspansiyon, jel veya çözelti olabilir. Atropin kullanımı genellikle hastalık veya semptomların şiddetine ve ağırlığına bağlı olarak değişebilir. Örneğin, atropin kullanımının önerilen dozu kalp ritim bozuklukları için farklı olabilir. Hastalık durumunun ağırlığı ve şiddeti belirlendiğinde, doktor atropinin güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamak için gerekli dozajı önerebilir.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,404
641
5
Atropin, bir ilaç grubu olan antikolinerjiklerden biridir ve genellikle kas gevşetici olarak kullanılır. Atropin, kas kasılmalarını (spazmları) azaltmak ve kasların gevşemesini sağlamak için kullanılan bir müshil (ilacın özellikle çocuklarda kullanımı). Bu etki, özellikle solunum sistemindeki kasların fonksiyonlarını iyileştirmek için kullanılan ilaçlar gibi, kronik bronşit, astım gibi solunum sistemindeki hastalıkların tedavisinde önemlidir. Atropin ayrıca gözlerdeki gevşemeyi sağlamak için de kullanılır. Bununla birlikte, atropin, çoğu zaman, kalp ritmini düzeltmek için kullanılan bir ilaç olarak da bilinir. Kalp atımlarını hızlandırmak veya yavaşlatmak için, bu ilaç kullanılabilir. Atropin, kalp krizi semptomlarının yanı sıra, çeşitli nörolojik durumların (örneğin Parkison hastalığı) tedavisinde kullanılmaktadır. Atropin, hastalıkların tedavisinde etkili bir ilaç olarak, çoğu zaman doktor tarafından reçete edilmektedir. Ancak, atropinin kullanımının yan etkileri vardır ve bu nedenle, bu ilacın kullanımı doktor tarafından tavsiye edilmelidir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Atropin, bir antikolinerjik türü olan bir kimyasal bileşiktir. Genellikle yüksek dozda kullanıldığında, kaslardaki sinirlerin çalışmasını baskılamak için kullanılır. Atropin, kas gevşetici, miyorelaksan olarak da bilinir. İlaç, gözlerdeki gevşeme, bronşiyal astım, kalp yetmezliği, kas güçsüzlüğü, kolik, nörolojik bozukluklar ve bağırsak tıkanıklığı gibi durumların tedavisinde kullanılır. Ayrıca, güvenli dozda, anestezi ve diğer uyuşturucu maddelerin etkilerini azaltmak için de kullanılır.

Atropin, sadece doktor tarafından reçete edilen bir ilaçtır. Atropinin dozajı kullanımın amacı ve hastanın durumuna göre değişir. Bu nedenle, ilacı kendiniz kullanmamanız önerilir. Atropinin kullanımı, hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenir. Atropinin yan etkileri arasında baş dönmesi, bulantı, kusma, kalp hızında artış ve konuşma bozuklukları gibi şeyler bulunmaktadır. Dozajını aşmak veya ilacın kullanımını kesmemek gerekiyorsa, doktorunuzla konuşun.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,934
1,315
112
Atropin, bir parasympatholytic (parasimpatik inhibir ajan) olan ve beyin ve sinir sistemi üzerinde etkili olan bir ilaçtır. Genellikle göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda kronik bronşit, astım ve mide kramplarının tedavisinde de kullanılır. Bu ilaç, belirli solunum problemlerini tedavi etmek için kullanılan bir bronkodilatördür. Atropin, kalp hızının düşmesini önlemek ve kasların gevşemesini sağlamak için de kullanılır.

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Atropin, kimyasal olarak 'eser alkaloit' olarak adlandırılan bir maddedir. Atropin, belli bitki türlerinin yaprakları, meyveleri ve köklerinden elde edilir. Atropin aynı zamanda doktorlar tarafından ayaktan veya intravenöz olarak reçete edilen bir ilaç olarak kullanılır. Atropin, birçok hastalık ve durumları tedavi etmeye yardımcı olmak için reçete edilir. Atropin, bronşiyal astım, kas spazmları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, glokom ve kısa süreli solunum etkileri gibi birçok durumda kullanılmaktadır.

Atropin, vücudun sinir sistemini bloke ederek veya sinir sisteminde kimyasal bir etki yaratarak, kas spazmlarını ve diğer ağrıları hafifletmek için kullanılan bir ilaçtır. Atropin, kaslarda gevşeme sağlayarak kasların sertleşmesini veya kontraksiyonlarını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, atropinin bronşiyal astımın kontrol altına alınmasına yardımcı olarak solunum etkilerini güçlendirmek için de kullanılması mümkündür. Atropin aynı zamanda glokom tedavisinde de kullanılan bir ilaçtır. Glokom, göz içi basıncının yükselmesi sonucu meydana gelen göz hastalıklarına neden olan bir hastalıktır. Atropin, glokomun tedavisinde göz içi basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Atropin, çok ciddi yan etkilere sahip olduğu için doktor tarafından reçete edilir. Atropin, gözlerde bulanıklık, baş dönmesi, mide bulantısı, kalp atımlarında hızlanma, nefes darlığı ve kalp hızında değişiklikler gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, atropinin uzun süreli kullanımının bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, atropinin kullanımı doktorunuz tarafından reçete edilmelidir.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Atropin, asetilkolin reseptör antagonisti olarak bilinen bir ilaçtır. Bu ilaç, kas gevşetici, göz damlaları, ilaç olarak kullanılan bir madde olarak bilinir. Atropin, kas gevşetici olarak kullanıldığında, vücutta bulunan sinir sinyallerinin taşınmasını etkiler ve kas hareketlerini gevşetir. Bu, kasların rahatlamasına ve kas spazmlarının önlenmesine yardımcı olur.

Atropin, göz damlaları olarak da kullanılır. Atropin, gözün dışında ve içinde bulunan kasların gevşemesine yardım eder ve gözün açılmasını kolaylaştırır. Göz, göz damlalarıyla birlikte daha rahat açılabildiğinden, gözün çevresindeki hassasiyeti azaltır ve gözün rahatlamasını sağlar.

Atropin, hastaların kan basıncını düşürmek için de kullanılır. Atropin, vücutta bulunan kan damarlarını genişleterek kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Ayrıca, atropin, bazı gastrointestinal rahatsızlıkların semptomlarını da azaltabilir.

Atropin, dikkat ve konsantrasyon bozukluklarının tedavisinde de kullanılır. Atropin, beynin korteksinin etkinliğini arttırır ve dikkat ve konsantrasyonu geliştirir. Bu, hastalarda öğrenme ve bellek üzerine olumlu etkiler yaratabilir.

Son olarak, atropin, çocukların bazı özel durumlarında kullanılır. Çocukların bronşit ve astımının tedavisinde, atropin, nefes almada zorluk çeken çocuklara yardım edebilir. Atropin ayrıca, çocuklarda çarpıntı ve asidozun tedavisinde de kullanılır.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,337
1,247
112
Atropin, kimyasal olarak esteri, alkaloit veya tropan grubuna ait bir bitkisel veya sentetik bir maddedir. Atropin, göz ve burun alerjileri, astım saldırıları, mide bulantısı ve kusması gibi çeşitli durumlarda kullanılmaktadır. Atropin, vücutta zararlı kimyasalların, toksinlerin ve mikropların üretilmesini önlemek veya azaltmak için de kullanılmaktadır.

Atropin, vücuttaki semptomların hafiflemesine yardımcı olmak için kullanılır. Özellikle göz alerjilerinde, atropin, gözlerin çevresinde bulunan kasların gevşemesine ve gözün tahriş olmamasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Astım ataklarında, atropin, bronşların genişlemesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Atropin, mide bulantısı ve kusmasını önlemek için de kullanılabilir. Atropin, beyin sinyalleri iletişimini keserek, mide bulantısı ve kusmayı önlemeye yardımcı olmaktadır. Atropin, ayrıca, kas kasılmalarını azaltmak için de kullanılmaktadır.

Atropin, genellikle, damla, tablet veya süspansiyon şeklinde alınır. Atropin kullanımı, hastanın durumuna ve yaşına göre değişebilir. Bu nedenle, atropin kullanımı hakkında kesin bir tavsiye vermek için doktorunuzla konuşmak çok önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)