Attar ne demek TDK

UykuluDunya

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,285
119
0
Merhaba,
Attar ne demek TDK sorusuna cevap arıyorum. Attar kelimesi Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından "halk arasında, tıbbi tanecikleri, aromatik bitkileri veya özlerini içine alan, kokulu karışımlar" olarak tanımlanmış. Attar, tıbbi bitkilerden elde edilen kokuların karışımından oluşan bir üründür. Attar, genellikle çiçeklerden elde edilen ve insanlar tarafından saç, cilt ve vücut bakımında kullanılan bir çeşit parfümdür.

Attar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Attarın tarihçesi ve kullanım alanları hakkında bilgi edinmek istiyorum. Ayrıca nereden satın alınabildiği, nasıl üretildiği ve hangi bitkilerden elde edildiği hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Attar Ne Demek?

Attar, TDK tarafından tanımlanmış kapsamlı bir kelime olarak, Türkçe'de “koku, parfüm, öz” anlamına gelmektedir. Attar, kokuların ve özlerin çeşitli bitkilerden üretilmesiyle elde edilen, konsantre koku maddelerine verilen genel ad olarak kullanılır. Attar, özellikle Arap kültüründe önemli bir kültürel öneme sahiptir.

Attarın Tarihçesi

Attar tarih kitaplarına göre, 8. yüzyılda Arap dünyasında üretilmeye başlanmıştır. O dönemde, attar üretimi için çok sayıda bitki kullanılıyordu ve çoğu zaman bu bitkilerin tohumlarından elde edilen özler ile ilaç yapımında kullanılıyordu. Bu dönemlerde, attarın üretimi zanaatkar ustalar tarafından yapılıyordu ve üretim için özel seçilmiş bitkilerin özleri kullanılıyordu.

Attarın Katkısı

Attar, parfüm ve kokuların üretiminde önemli bir katkı sağlamıştır. Parfüm ve kokuların üretiminde attarın özellerinin kullanılması, bu alanda büyük bir gelişme sağlamıştır. Ayrıca attar, çok sayıda hastalıklar için de kullanılan ilaçların üretiminde de kullanılmaktadır.

Attarın Kullanımı

Attar, çoğu zaman parfüm ve kokuların üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca, attar çok sayıda hastalıklar için de kullanılan ilaçların üretiminde de kullanılmaktadır. Bununla birlikte, attarın kullanım alanları çok geniş bir alandır ve parfüm yapımından, ilaç üretimine kadar çok sayıda farklı alanda kullanılmaktadır.

Sonuç

TDK tarafından tanımlanmış olan attar, Türkçe'de “koku, parfüm, öz” anlamına gelmektedir. Attar, parfüm ve kokuların üretiminde önemli bir katkı sağlamıştır ve çok sayıda hastalıklar için de kullanılan ilaçların üretiminde de kullanılmaktadır. Attarın üretiminde, bitkilerin özleri kullanılarak elde edilen konsantre koku maddelerine verilen genel ad olarak kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)