AVEN ne demek TDK

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

Aramıza yeni katıldığımız için iyi günler. Ben TDK'nın Aven nedir anlamına gelmesini merak ediyorum ve bu konuda yardım almak istiyorum. Acaba Aven ne demek? Biliyor muydunuz?

Aven, İngilizce "avenge" kelimesinin bir kısaltması olarak kullanılmaktadır. Bu kelime, insanların ceza almaya, öç almaya veya anılarını canlandırmaya yönelik davranışlarını ifade etmek için kullanılır. Avengin, hırsını tatmin etmek için diğer tarafa karşı harekete geçmeyi ifade eder.

Bu kelimenin isim olarak kullanımı da mevcuttur. Aven, insanların kendilerini korumak için daha güçlü bir nitelikte, kararlı bir düşünce ve harekete geçmeyi ifade eder. İnsanların kendilerini cesaretlendirmek ve kararlılık göstermek için kullanılan bu kelime, aynı zamanda kötülükleri önlemek için kullanılır.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Lütfen bu konu hakkında paylaşımlarınızı, görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşın.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,289
1,256
112
AVEN Ne Demek TDK Hakkında

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından kullanılan bir terim olan Aven, çoğu kez “yüce, büyük, ağırbaşlı” anlamlarına gelir. Bu sözcük, ağırbaşlı bir kişinin büyüklüğünü ifade için kullanılır. Ayrıca, bir kişinin saygınlığını ve üstünlüğünü de ifade edebilir. TDK tarafından kullanılan diğer bir anlamı ise “mahrem, gizli, özel” olarak tanımlanır.

Aven Teriminin Kökeni

Aven, Latinceden gelen bir sözcüktür. Latincede, “ave” sözcüğü “selam, merhaba” anlamına gelir. Bu sözcük İngilizcede “ave” olarak kullanılır, ancak TDK tarafından kullanılan aven terimi, Latince “venerabile” sözcüğünden gelir. Bu sözcük ise “yüce, saygıdeğer” anlamına gelir.

Aven Teriminin Etimolojisi

Aven teriminin etimolojisi Latin sözcüğü “venerabilis”a dayanmaktadır. Bu sözcük, “yüce, kutsal, saygıdeğer” anlamına gelir. Bu sözcük, “venerari” sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük ise “onur kazanmak, saygı ve sevgi duymak” anlamına gelmektedir.

Aven Teriminin Kullanımı

Aven terimi, genellikle özel bir kişinin ya da grup için kullanılır. Bu terim, ağırbaşlı bir kişinin üstünlüğünü ifade etmek için kullanılır. Bu terim, kurbanlar sunulurken, kutsal mekanlarda veya kutsal ritüeller gerçekleştirilirken kullanılır. Ayrıca, bu terim, özellikle kutsal anlarda kullanılır. Örneğin, İslam dininde, kurban bayramında “Aven” olarak seslenilir.

Sonuç

Aven, TDK tarafından kullanılan bir terimdir. Genellikle “yüce, büyük, ağırbaşlı” anlamlarına gelir. Etimolojisi Latin sözcüğü “venerabilis”a dayanmaktadır. Bu sözcük, “yüce, kutsal, saygıdeğer” anlamına gelmektedir. Genellikle özel bir kişinin ya da grup için kullanılır. Bu terim, ağırbaşlı bir kişinin üstünlüğünü ifade etmek için kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)