Avustralya ne zaman keşfedildi

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba! Avustralya'nın ne zaman keşfedildiği konusunda merak ediyorum. Uzun süredir araştırıyorum ve bu konu hakkında çok fazla bilgi edinemiyorum. Avustralya'nın ne zaman keşfedildiğini ve bu konu hakkında ne kadar bilgi elde edebileceğimi öğrenmek istiyorum. Aslına bakarsanız, bu konu hakkında herhangi bir çözüm bulamamış durumdayım. Avustralya'nın ne zaman keşfedildiği konusunda bilginiz varsa, lütfen benimle paylaşın. İnanıyorum ki, birlikte bu konu hakkında çok fazla şey öğrenebiliriz. Umarım forum kullanıcılarımız bu konu hakkında yardımcı olabilir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,392
1,159
112
Avustralya Ne Zaman Keşfedildi?

Avustralya keşfedilmesi önemli bir tarihsel olaydır. Avustralya'nın keşfedilmesi tarihini inceleyerek bu bölgenin tarihine daha derin bir anlayış kazanabiliriz. Avustralya, 16. yüzyılda Hollandalı keşif gemileri tarafından keşfedildi. Hollandalılar ilk olarak 1606 yılında bu bölgeye ulaştılar.

Avustralya'nın Hollandalılar Tarafından Keşfedilmesi

Hollandalıların bu bölgeye ilk ulaşmasının sebebi, bu bölgenin Doğu Hindistan şirketine ait ticaret yollarını keşfetmekti. Doğu Hindistan şirketi, 1602 yılında kuruldu ve bu şirketin amacı, Avustralya'nın doğusunda bulunan Avustralya'nın güneyindeki doğal kaynakların keşfedilmesi ve sömürülmesiydi. Hollandalılar, 1606 yılında bu bölgeye ulaşmak için gemilerle yola çıktılar. Gemilerin başında Willem Janszoon vardı. 1606 yılında, Hollandalılar bu bölgede ilk kez karaya çıktılar. Ancak, bu keşif görevi çok kısa sürdü ve Hollandalılar bu bölgeden ayrıldılar.

Avustralya'nın İngiliz Tarafından Keşfedilmesi

İngilizlerin Avustralya'yı keşfetmesi, 1770 yılında gerçekleşti. İngiltere Kralı George III'ün denizci komutanı olan James Cook, 1770 yılında bu bölgeye geldi. Cook bu bölgede üç sefer yaptı. İlk seferinde, Cook bu bölgeye ulaştı ve tüm kıyıları keşfetti. İkinci seferinde, Cook bu bölgenin tüm adalarını keşfetti. Son seferinde ise, Cook tüm Avustralya'nın batı kıyılarını ve hinterlandını keşfetti.

Avustralya'nın Sonradan Keşfedilmesi

Avustralya'nın keşfedilmesi, 18. yüzyılda gelişti. Bu dönemde, Avustralya'nın bazı bölgeleri İngiliz sömürgeciler tarafından keşfedildi. 18. yüzyılda, İngilizler bu bölgede yerleşmeye başladılar. 1829 yılında ise, Avustralya'nın batı kıyılarının kontrolü İngiltere'nin eline geçti.

Sonuç

Avustralya, 16. yüzyılda Hollandalılar tarafından keşfedildi ve 1770 yılında İngilizler tarafından keşfedildi. 18. yüzyılda ise, Avustralya'nın bazı bölgeleri İngiliz sömürgeciler tarafından keşfedildi ve 1829 yılında Avustralya'nın batı kıyılarının kontrolü İngiltere'nin eline geçti.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)