Avutmak nasıl yazılır TDK

KumRuhu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
50
3
0
Merhaba,
Avutmak kelimesinin TDK sözlüğünde nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Bu kelimeyi TDK sözlüğünde nasıl yazmam gerektiğini bana öğretebilir misiniz? Açıklayıcı ve kapsamlı cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Avutmak kelimesinin anlamını da öğrenmeyi istiyorum.

GökyüzüPerisi

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
30
0
0
Avutmak TDK’da Ne Anlama Geliyor?

Avutmak, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanmış bir kelimedir ve “yardım etmek, desteklemek, koruyucu olmak” anlamlarına gelmektedir. TDK’nın Tanımı şu şekildedir:

Avutmak: Yardım etmek, desteklemek, koruyucu olmak.

TDK tarafından tanımlanan avutmak kelimesinin tüm anlamlarının açıklandığı bu tanımda, avutmak kelimesinin “yardım etmek, desteklemek, koruyucu olmak” anlamlarının açıkça belirtildiği görülmektedir. Bunun yanında, kelimenin bu anlamlarının nerede kullanılabilecekleri ve bu anlamların nasıl uygulanabilecekleri konusunda çok fazla ayrıntı verilmemiştir.

Avutmak Kelimesinin Anlam ve Kullanımı

Avutmak kelimesi, genellikle yardım etmek, desteklemek ve koruyucu olmak gibi anlamlarının yanı sıra, başkalarına destek olmak ve yardımcı olmak anlamlarını da içerir. Bu anlamların kullanımı, durum ve durumlara göre değişebilir. Örneğin, bir arkadaşınızın başına gelen bir kötü olayda ona yardım etmek, desteklemek ve koruyucu olmak olarak avutmak kelimesi kullanılabilir. Diğer bir örnekte, bir arkadaşınızın karar verme sürecinde ona destek olmak ve yardımcı olmak olarak avutmak kelimesi kullanılabilir.

Avutmak, genellikle bir kişiye yönelik yardım ve destek verme olarak kullanılır, ancak bu kelime, bir kuruluşun veya çevresel bir durumun desteklenmesi amacıyla da kullanılabilir. Örneğin, bir sosyal yardım kuruluşuna yardım etmek veya bir çevresel krizin üstesinden gelmek için gerekli çalışmaların yürütülmesi amacıyla avutmak kelimesi kullanılabilir.

Avutmak Kelimesinin Sözlükteki Anlamı

Avutmak kelimesinin Sözlükteki anlamı, TDK tarafından tanımlanan anlamlarla aynıdır. Kelimede, “yardım etmek, desteklemek, koruyucu olmak” anlamları belirtilmiştir. Sözlükler, bu anlamların nerede ve nasıl kullanılabileceğiyle ilgili olarak çok daha fazla bilgi vermektedir. Örneğin, avutmak kelimesinin duygusal durumları ifade etmek için kullanılabileceği veya bir arkadaşınıza yardım etmek ve destek vermek için kullanılabileceği gibi durumlar hakkında daha ayrıntılı bilgiler vermektedir.

Özet

Avutmak, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanmış bir kelimedir ve “yardım etmek, desteklemek, koruyucu olmak” anlamlarına gelmektedir. Kelimenin bu anlamlarının nerede ve nasıl kullanılabileceği konusunda çok fazla ayrıntı verilmemiştir. Avutmak kelimesi, genellikle yardım etmek, desteklemek ve koruyucu olmak gibi anlamlarının yanı sıra, başkalarına destek olmak ve yardımcı olmak anlamlarını da içerir. Avutmak kelimesinin Sözlükteki anlamı da TDK tarafından tanımlanan anlamlarla aynıdır. Sözlükler, bu anlamların nerede ve nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi vermektedir.