Ay ışığı nasıl yazılır TDK

MelekYıldırım

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
104
0
0
Merhaba,

Ay ışığı nasıl yazılır TDK sorusuna cevap arıyorum. Ne yazık ki, bu konu hakkında yeterli bilgim yok. Biliyorum ki, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) kullanım kurallarına uygun olarak yazılması gerekiyor. Bu nedenle, yardımlarınızı bekliyorum. Lütfen, Ay ışığının TDK'ya göre doğru şekilde yazılışını paylaşınız. Bu konuya ilişkin olarak herhangi bir örnek verirseniz, çok memnun olurum.

Teşekkürler.

KumDansı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Ay Işığının TDK Yazımı Hakkında

Ay ışığı, güneşin ay'a gönderdiği ışığın meydana getirdiği parlaklık anlamına gelmektedir. Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından ay ışığının yazımı şu şekildedir: ayışığı. Ayışığının yazımı, TDK'nın Türkçeye Yönelik Yazım Kılavuzu (TYK)'na göre sözcük olarak yazılmalıdır.

Ay Işığının Yazım Kuralları

Ayışığının yazımı, TDK'nın TYK'na göre sözcük olarak yazılmalıdır. Bu şekilde, ayışığı kelimenin ilk hecesi büyük harfle başlamaktadır. Örnek olarak, Ay ışığı gibi.

Ayrıca, ayışığı kelimenin ikinci hecesinde ı harfi kullanılmalıdır. Bu harf, ikinci hecede kullanılırken, üçüncü hecede u harfi kullanılmalıdır. Aynı şekilde, ayışığı isim olarak sözcük olarak kullanıldığında, ayışığı şeklinde yazılmalıdır.

Ay Işığının Kullanım Şekli

Ayışığı kelime olarak kullanıldığında, sözcük olarak kullanılan ayışığı kelimesinin baş harfi büyük harfle yazılmalıdır. Ayrıca, dolaylı olarak ayışığı kelime anlamına gelen ayışıklık kelimesi de kullanılabilir. Ayışıklık kelimesi, ayışığı kelimenin isim olarak kullanımına göre kurallarına uygun olarak yazılmalıdır.

Ay Işığının Diğer Kelimelerle Kullanımı

Ayışığı kelimesi, diğer kelimelerle kullanıldığında, öncelikle ayışığının kullanımına göre kurallara uyulması gerekir. Örneğin, yüce ayışığı, güzel ayışığı gibi. Diğer kelimeler de, ayışığı kelimenin kullanımına göre kurallara uygun olarak yazılmalıdır.

Sonuç

TDK tarafından ayışığı kelimenin yazılımı, TYK'na göre sözcük olarak ayışığı şeklinde yazılmalıdır. Ayrıca, ayışığı kelimenin diğer kelimelerle kullanımında da, ayışığı kelimenin TDK'nın TYK'na göre kurallara uygun olarak yazılması gerekir.