Ayak ağrısı için hangi doktora gitmeliyim

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba! Ayak ağrısı sürekli olarak devam ediyorsa, doktor muayenesinin yapılması gerekir. Ayak ağrısının ne sebep olduğunu tespit etmek için hangi doktora gideceğimi bilmiyorum. Lütfen bana yardımcı olun! Özellikle ayak ve ayak bileği ile ilgili doktorlar hakkında önerilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız? İnternetten araştırma yaptım ama doktorların profilleri hakkında pek fazla bilgi bulamadım. Yardımcı olmanız için çok minnettar olacağım.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
Ayak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Ayak ağrısının nedeni her kişi için farklı olabilir ve her ayak ağrısının tedavisi de farklı olabilir. Bu nedenle, ayak ağrısının nedeni ve tedavisi hakkında bir doktoru görmek en iyisidir. Ayak ağrısının nedeni hakkında bir doktoru görmek için aşağıdaki alternatiflerden birini seçebilirsiniz.

Ortoped

Ayak ağrısının nedeni fiziksel bir durum ise, bir ortoped doktorunu görmeniz gerekir. Ortoped doktoru, kemik, eklem, kas ve tendonlar hakkında uzmanlaşmış bir doktordur. Ortoped doktoru ayak ağrısının nedeninin ne olduğunu teşhis etmek için fiziksel muayeneden, X-ışınlarından veya MR görüntülerinden çıkarımlara yönelik testlerden yararlanabilir.

Nörolog

Ayak ağrısının nedeni, sinir hasarı veya kasların aşırı kontraksiyonuna bağlı ise, ayak ağrısının nedeni hakkında bir nörolog doktorunu görmelisiniz. Nöroloji, beyin ve sinir sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisine odaklanan bir alandır. Nöroloji doktoru, ayak ağrısının nedenini teşhis etmek için elektromiyografi (EMG) veya diğer sinir sistemi testlerinden yararlanabilir.

Podiatrist

Ayak ağrısının nedeni, ayaklardaki dokuların hastalığına bağlı ise, ayak ağrısının nedeni hakkında bir podiatrist doktorunu görmeniz gerekir. Podiatrist, ayağın anatomisinin uzmanıdır ve ayak sağlığı veya ayak hastalıklarının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Podiatrist, ayak ağrısının nedenini teşhis etmek için ayak veya ayak bileği X-ışınlarından veya diğer testlerden yararlanabilir.

Ağrı Tedavisinde Uzmanlaşmış Doktor

Ayak ağrısı, kronik bir ağrı durumuna bağlı ise, ayak ağrısının nedeni hakkında bir ağrı tedavisinde uzmanlaşmış doktora gitmelisiniz. Ağrı tedavisinde uzmanlaşmış doktor, ayak ağrısının nedenini teşhis etmek için fiziksel muayene, X-ışınları, MR görüntüleri veya diğer testlerden yararlanabilir. Ayrıca, ağrı tedavisinde uzmanlaşmış doktor, ayak ağrısının nedenine bağlı olarak ağrının kontrol altına alınması için gelişmiş tedavi modellerinden yararlanabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)