Azaltım ne demek

HayalbaZ

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
4 Nis 2023
1,302
127
7
Merhaba,

Azaltım kelimesinin ne anlama geldiğini merak ediyorum. İşte bu sebeple bu konuyla ilgili yardım edebilecek herkese çok fazla teşekkür etmek istiyorum.

Azaltım, aslında, bir işlem veya sürecin miktarını, niteliğini veya etkinliğini düşürme işlevini gören bir terim olarak tanımlanır. Örneğin, bir kimse bir ürünün fiyatını ya da bir çalışanın çalışma saatlerini azaltabilir. Bir başka örnek olarak, bir topluluk, çevre kirliliğini azaltmak için çeşitli önlemler alabilir. Azaltım, aynı zamanda, bir işletmenin üretim maliyetlerini, çalışan sayısını veya makine sayısını azaltmak için de kullanılabilen bir terimdir.

Azaltım, genellikle, bir işletmenin kaynaklarını etkili bir şekilde yönetmesi veya sahip olduğu kaynakları en iyi şekilde kullanması için önemli bir yöntem olarak görülmektedir. Bir işletme, çalışanlarına daha iyi çalışma koşulları sağlamak için çalışma saatlerini azaltabilir, fiyatlarını ince ayar yaparak müşterilerine daha iyi bir hizmet sunabilir veya üretim maliyetlerini düşürmek için üretim sürecini optimize edebilir.

Azaltım konusunda daha fazla bilgi edinmek ya da konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen bu forumda bulunan diğer kullanıcıların görüşlerini dinleyin. Şu anda konuyla ilgili olarak herhangi bir sorunuz olursa, lütfen beni burada etiketleyin ve bana sorunuzu sorun.

Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,770
1,247
112
Azaltım Ne Demek?

Azaltım, bir işlem veya sürecin daha az zaman, çaba veya kaynak gerektirecek şekilde optimize edilmesi anlamına gelir. Bir üretim prosesinde azaltım, üretimin kalitesini arttırmak için atık ve maliyetlerin azaltılmasını sağlamak için kullanılır. Azaltım, çoğu zaman ürünlerin kalitesini ve en önemlisi, üretim maliyetlerini en aza indirmek için uygulanır.

Azaltım, genellikle üretim sürecinde kaliteyi geliştirmek için kullanılan üç temel yaklaşımdan biri olan Lean Manufacturing Principles'in bir parçasıdır. Kaliteyi geliştirmek için, üretim prosesindeki atık veya israfı minimuma indirmek ve üretim sürecini daha verimli hale getirmek gerekir. Azaltım, üretim sürecindeki israfı veya atıkları azaltmak için kullanılan bir üretim stratejisidir.

Azaltım Yöntemleri

Azaltım, üretim sürecinde israfı veya atıkları minimuma indirmek için kullanılan bir üretim stratejisidir. Bu strateji, farklı yöntemleri kullanarak uygulanır. Bunlar arasında şu yöntemler sayılabilir:

• Standardizasyon: Standartlaştırma, üretim prosesindeki çeşitli adımların daha kolay yönetilmesine ve daha verimli hale getirilmesine yardımcı olur. Standartlaştırma, üretim sürecindeki israfı veya atıkları azaltmak için kullanılan bir yöntemdir.

• Seçme: Seçme, üretim sürecinde herhangi bir madde, malzeme veya prosesin en uygun koşullarda ve en uygun zamanda kullanılmasını sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Seçme, üretim sürecindeki israfı veya atıkları azaltmak için kullanılan bir yöntemdir.

• Analiz: Analiz, üretim sürecinde herhangi bir madde, malzeme veya prosesin en uygun koşullarda ve en uygun zamanda kullanılmasını sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Analiz, üretim sürecindeki israfı veya atıkları azaltmak için kullanılan bir yöntemdir.

Azaltım ile İlgili Faydalar

Azaltım, üretim sürecindeki israf veya atıkları azaltmak için kullanılan bir üretim stratejisidir. Azaltım çoğu zaman üretim maliyetlerini en aza indirmek için uygulanır. Azaltım, çok faydalıdır çünkü üretim sürecindeki israfı veya atıkları azaltır ve üretim maliyetlerini azaltır.

Azaltım, üretim sürecindeki atık ve maliyetleri azaltmak için kullanılan bir üretim stratejisidir. Azaltım, çok faydalıdır çünkü üretim sürecinin üretim kalitesini arttırır ve üretim maliyetlerini düşürür. Ayrıca, azaltım, üretim sürecini daha verimli hale getirir ve üretim sürecindeki israfı veya atıkları azaltır.

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Altının değerinin düşürülmesi anlamına gelen "azaltım" bir ekonomik terimdir. Azaltım genellikle ekonomik politikaların bir parçası olarak kullanılır ve genellikle para biriminin değerini düşürmek için uygulanır. Azaltımın amacı ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve ekonominin dengelenmesini sağlamaktır. Azaltım çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir ve bu uygulamalar arasında faiz oranlarının düşürülmesi, para arzının artırılması ve para biriminin değerinin düşürülmesi sayılabilir. Azaltım çalışmalarının en yaygın kullanımı faiz oranlarının düşürülmesidir. Bununla birlikte, diğer uygulamalar da kullanılabilir ve bunların yararları ve dezavantajları tartışılabilir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Azaltım, bir olayın, sürecin veya ürünün kalitesini veya etkinliğini arttırmak için yapılan bir geliştirme çabasıdır. Azaltım, temel olarak, farklı operasyonlardan veya ürünlerden kaynaklanan problemleri ortadan kaldırmak için yapılan çabaları ifade eder. Genellikle, bir girişimin, üretimin veya ürünün özelliklerini ve performansını iyileştirmek için yapılan değişikliklerle ilgilidir. Bununla birlikte, azaltım, herhangi bir girişimde standart sonuçların elde edilmesinde yardımcı olmak amacıyla uygulanan çalışmaları da kapsayabilir. Azaltım, çoğu zaman, maliyetleri düşürmek, ürünlerin kalitesini arttırmak ve verimliliği arttırmak için yapılan çalışmaların bir parçası olarak da değerlendirilir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Azaltım, bir işlem veya süreçteki miktarın veya kalitesinin düşürülmesi olarak tanımlanabilir. Azaltım, kaynakların verimli bir şekilde kullanılması, maliyetlerin azaltılması veya zamanın etkinliğinin arttırılması gibi çeşitli amaçlarla yapılabilir. Azaltım, özellikle ekonomik veya çevresel olarak uygulanabilir. Ekonomik azaltım, çoğunlukla üretim veya servis verme süreçlerinde israfın önlenmesi, verimliliğin arttırılması ve maliyetlerin azaltılması olarak tanımlanır. Çevresel azaltım, ekolojik etkilerin azaltılması ve çevresel kalitenin korunması için tasarlanmıştır. Örneğin, atıkların kontrolü ve karbon salınımının azaltılması gibi çevresel azaltımlar, doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını teşvik eder.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Altının değerinin düşmesi anlamına gelen 'altınım' kelimesi, genel olarak ülke ekonomisinin genel durumunu anlatmak için kullanılır. Enflasyon, döviz kuru ve faiz oranlarının değişmesi gibi faktörler, altınımın ne kadar yüksek veya düşük olacağını etkiler. Yüksek enflasyon nedeniyle değer kaybı yaşayan altınlar, ülkelerin para birimleri için geçerli olmak üzere değer kaybı yaşarlar. Altınımın düşmesi, ülkelerin ekonomik durumunu etkileyebilir ve ülkelerin borç yükünü arttırabilir. Ayrıca, ülke ekonomilerinin çeşitli sektörlerine de zarar verebilir. Özet olarak, 'altınım' kelimesi, ülke ekonomisinin genel durumunu anlatmak için kullanılan bir kelimedir ve ülkelerin ekonomik durumunu olumsuz etkileyebilir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Azaltım, düşürme ya da kısaltma işlemlerinin genel adıdır. Azaltım çoğu durumda çeşitli yöntemler aracılığıyla daha kolay bir şekle çevrilmek, düzenlenmek ya da sıkıştırılmak için kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır. Azaltım, veri kümesinin büyüklüğünü küçültmek veya veriyi daha kolay kullanılabilir bir biçime dönüştürmek için kullanılan bir tekniktir. Bu teknik üzerinde çalışmalar yapan ve verileri daha kolay erişilebilir kılmaya çalışan çok sayıda insan ve girişim vardır. Azaltım, verilerin daha küçük, daha kolay erişilebilir ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için çok sayıda farklı algoritma kullanılabilir. Azaltım aracılığıyla, verilerin daha hızlı bir şekilde analiz edilmesi, daha doğru ve daha kapsamlı sonuçlar elde edilmesi gibi birçok fayda sağlanabilir. Azaltım, genellikle veri kümesinin ortaya çıkarılması, sıkıştırılması, düzenlenmesi veya temizlenmesi için kullanılır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Azaltım, bir ürünün, hizmetin ya da sürecin kalitesini arttırmak için uygulanan bir stratejidir. Bu stratejinin hedefi, ürünleri, hizmetleri ve süreçleri daha verimli, daha kolay ve daha ucuza yapmaktır. Bu strateji, aynı zamanda ürünlerin ve hizmetlerin kullanıcıya daha yakın olmasını da sağlayarak, müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlamaktadır. Azaltım, ürünlerin, hizmetlerin ve süreçlerin kalitesini arttırmak için her türlü faktörün kullanılmasını gerektirir. Bu faktörler, maliyetleri düşürmek, süreci kolaylaştırmak, süreçteki riskleri azaltmak, üretim sürecini hızlandırmak, hammadde seçimini ve üretim sürecini geliştirmek, ürün kalitesini arttırmak ve üretimin verimliliğini artırmak gibi alanlarda iyileştirmelerde kullanılır. Azaltım, kaliteyi arttırmak ve müşteri memnuniyetini sağlamak için çeşitli stratejileri de içerir. Bunlar arasında, ürün ve hizmetlerin kalitesini arttırmak için standartların geliştirilmesi, kalite kontrolünün arttırılması, kullanıcı deneyiminin optimize edilmesi, ürün ve hizmetlerin güvenliğini arttırmak için gerekli olan testlerin yapılması ve müşteri iletişiminin iyileştirilmesi gibi stratejilerdir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,902
1,159
112
Azaltım, bir sürecin, bir eylemin, bir olgunun veya bir kavramın miktarının, değerinin veya özelliklerinin azaltılması olarak tanımlanır. Azaltım çoğunlukla, bir sürecin veya süreçlerin verimliliğini artırmaya yönelik bir strateji olarak kullanılır. Bu süreçte, yapılan çalışmaların sonuçlarını optimize etmek için tasarlanan yöntemler ve araçlar kullanılır. Azaltım aynı zamanda günlük yaşamda da kullanılabilir. Örneğin, enerji tüketimini azaltmak veya harcama eğilimlerini değiştirmek gibi. Bu tür çabalara, sürdürülebilir yaşam tarzı olarak da adlandırılır.

Zeliha

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
311
0
0
Altının oranının düşürülmesi olarak tanımlanabilen altın azaltma, çeşitli nedenlerden dolayı istenen sonuçları vermek için uygulanan bir üretim ve finansal yönetim stratejisidir. Bu strateji, bir üretim veya finansal strateji olarak kullanılabildiği gibi, ekonomik kararların alınmasını kolaylaştırmak için de kullanılabilir.

Üretim stratejisi olarak, altın azaltma, üretim maliyetlerini düşürmek için kullanılır. Bir üretim işlemi sırasında, üretim maliyetleri, altının miktarına ve kalitesine bağlı olarak farklı seviyelerde olabilir. Altın azaltma, üretim maliyetlerini düşürmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu strateji, üretim maliyetlerini düşürmek için üretim sürecindeki altın miktarını veya kalitesini azaltarak üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlar.

Finansal stratejisi olarak, altın azaltma, finansal yönetim süreci için kullanılır. Finansal yönetim, bir şirketin varlıklarını ve yükümlülüklerini yönetmeyi amaçlayan bir süreçtir. Bu süreçte, altın azaltma, şirketin varlıklarının ve yükümlülüklerinin düşürülmesi için kullanılır. Altın azaltma, şirketin varlıklarının ve yükümlülüklerinin düşürülmesi için kullanılan bir stratejidir. Örneğin, şirketin varlıklarının düşürülmesi için, şirketin kullanımındaki altının miktarı veya kalitesini azaltarak varlıklarını ve yükümlülüklerini düşürmeyi amaçlayan bir strateji uygulanabilir.

Altın azaltma, ekonomik kararların alınmasını da kolaylaştırmak için kullanılabilir. Bir ekonomi, altın azaltma üzerinden, yatırımlarının ve üretiminin kararlarının alınmasında kullanılabilir. Ekonomik kararlar, altın azaltma stratejisi kullanılarak alınabilir. Altın azaltma stratejisi, ekonominin güçlü bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlamak için kullanılan bir stratejidir.

Sonuç olarak, altın azaltma, üretim süreçlerinde ve finansal yönetim süreçlerinde kullanılan karlı bir stratejidir. Aynı zamanda, ekonomik kararların alınmasını kolaylaştırmak için de kullanılır. Altın azaltma, üretim ve finansal yönetim süreçlerinde kullanılan karlı bir stratejidir

TheMeridian

Yeni Üye
BaY
6 Nis 2023
1,275
121
2
Azaltım; bir şeyin miktarını azaltmak veya oranını düşürmek anlamına gelen bir kelimedir. Birçok alanda kullanılan bu terim, özellikle bilimsel ve teknolojik alanlarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Örneğin, fizik alanında, bir çarpışma anında enerjiyi azaltmak veya daha az enerjiyle çalışan makineler inşa etmek için azaltım kavramı kullanılmaktadır. Ek olarak, moleküler biyolojide, çeşitli hormonların etkinliklerini azaltmak için azaltım kavramı da kullanılmaktadır.

Ayrıca, azaltım kavramının iletişim alanında da kullanıldığını görmek mümkündür. Örneğin, sinyallerin kayıplarını azaltmak veya radyo dalgalarının kuvvetini azaltmak için kullanılan azaltım kavramı, iletişim alanında da kullanılmaktadır.

Kısacası, azaltım, bir şeyin miktarını veya oranını düşürmek anlamına gelen bir kavramdır. Fizik, biyoloji, iletişim ve diğer birçok alanda kullanılan bu kavram, çok çeşitli alanlarda etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,770
1,247
112
Azaltım, ya da daha başka bir deyimle indirim, satıcının müşteriye ödediği fiyatın daha düşük bir rakama indirilmesini ifade eder. Bu, çoğu zaman ürün veya hizmetin satın alınmasının müşteri için daha cazip hale getirilmesi amacıyla yapılır. Azaltım, satıcılar tarafından çeşitli nedenlerle uygulanabilir. Örneğin, zaman zaman ürünlerin daha hızlı satılması için satıcılar, ürünleri özel günlerde daha düşük fiyata sunabilirler. Ayrıca, ürünlerin üretim maliyetlerinin düşmesi, satıcıların ürünleri daha düşük fiyatlara sunmalarını sağlayabilir. Azaltımların bir başka nedeni, satıcıların müşterilerinin markalarının sadakatini arttırmak istemeleridir. Bu durumda, satıcılar müşterilere özel çeşitli indirimler, kuponlar, ödüller gibi teşvikler sunabilirler.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,714
483
5
İnsanların gelişimini ve eğitim alanının kapsamını arttırmak için, öğrenme alanının önemi her geçen gün artmaktadır. Azaltım, insanların öğrenme alanının iyileştirilmesine yönelik bir yaklaşımdır. Azaltım, öğrencilerin öğrenme sürecinin verimliliğini arttırmak ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için kullanılan bir yöntemdir. Öğrencilerin öğrenme alanının genişletilmesinde, gerçek örnekler ve uygulamaların kullanılması önemlidir. Öğrenme alanının büyütülmesi, öğrencilerin öğrenme sürecini kolaylaştırmak ve öğrenme alanını genişletmek için çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir.

Örneğin, öğrencilerin konu hakkında öğrenmeyi kolaylaştırmak için çeşitli etkinlikler gerçekleştirilebilir. Öğrencilerin daha fazla öğrenme şansı elde etmeleri için, konu hakkında çalışma grupları oluşturulabilir. Öğrenciler, konuyla ilgili çalışmalarını arkadaşlarıyla birlikte yapabilir ve bu şekilde öğrenmeyi kolaylaştırabilir. Ayrıca, eğitimciler konuların öğretiminde etkili ve kolay anlaşılır örnekler kullanabilir. Öğrenciler öğrendikleri konuların etkili bir şekilde anlaşılmasını sağlayan bu örnekler ile daha hızlı öğrenebilir.

Azaltım, öğrencilerin öğrenme alanının genişletilmesine yardımcı olan etkili ve kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Bu yöntem, öğrencilerin öğrenme alanının artmasını ve konuların daha kolay anlaşılmasını sağlamak için kullanılabilir. Böylece, öğrencilerin çalışmalarının verimliliğini artırmak ve öğrenme alanını genişletmek mümkün olacaktır.

Gulcan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
303
0
0
Azaltım, herhangi bir şeyin büyüklüğünü, miktarını veya kalitesini düşürmek için yapılan bir eyleme verilen isimdir. Azaltım, çoğu zaman enerji tasarrufu, üretim maliyetlerini veya üretim için kullanılan kaynakları azaltmak için kullanılır. Azaltım, ilgili ürün veya hizmeti ürettiğiniz alanın temel bileşenlerini düşürmek için de kullanılabilir. Azaltım, çoğu zaman üretim maliyetleri veya üretim için kullanılan kaynakları azaltmak için uygulanır. Azaltım, üretim için zamanın verimli bir şekilde kullanılmasını da sağlayabilir. Azaltım, çevreye olan etkileri de azaltmak için kullanılabilir. Azaltım, üretim için kullanılan kaynakların veya üretim maliyetlerinin azaltılmasıyla çevresel faydaların sağlanmasına da yardımcı olabilir.

Gulnur

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
302
0
0
Azaltım, bir kavram olarak, temel olarak, bir şeyin kullanımını veya miktarını azaltmak anlamına gelir. Azaltım, fikren veya nesnel olarak, bir şeyin kullanımını veya miktarını azaltmak için çeşitli yöntemler kullanarak yapılır. Azaltım, çevresel, ekonomik veya sosyal faydalara sahip olabilir.

Azaltım, çevresel olarak, çevrenin korunması için kullanılan bir yöntemdir. Çevreyi koruma, çevrenin kirlenmesinin önlenmesi, çevre kirliliğinin azaltılması ve çevrenin kalitesinin sürdürülmesi konularında önemli bir rol oynar. Bu amaçla, çoğu zaman, atmosferde karbon salınımını, suda ve toprakta kirletici maddelerin kullanımını veya üretimini azaltmak için çeşitli önlemler alınır.

Azaltım, ekonomik olarak da önemlidir. Çoğu zaman, farklı ürünlerin üretiminde veya satışında çeşitli maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olan azaltım önlemleri kullanılır. Bu önlemler, üretim veya satış süreçlerinin verimliliğini arttırmaya yardımcı olur, bu da daha az maliyetli ürünler elde etmeyi mümkün kılar.

Azaltım, aynı zamanda, sosyal açıdan da önemlidir. Özellikle toplumsal haklar, çalışma koşulları ve çalışanların sağlığı ve güvenliği konularında, azaltım önlemleri kullanılır. Çoğu zaman, çalışanların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını koruyacak önlemler alınır. Aynı zamanda, toplumsal haklar ve çalışma koşullarında daha adil ve eşit bir sistemin kurulmasına yardımcı olacak azaltım önlemleri de kullanılır.

Yanıt olarak, azaltım, çevresel, ekonomik ve sosyal faydalara sahip olacak şekilde, atmosferdeki karbon salınımını, suda ve toprakta kirletici maddelerin kullanımını veya üretimini azaltmak için çeşitli önlem olarak kullanılır. Ayrıca, üretim veya satış süreçlerinin verimliliğini arttırmak için önlemler alınır, çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için önlemler alınır ve toplumsal haklar ve çalışma koşullarında daha adil ve eşit bir sistemin kurulmasına yardımcı olmak için önlemler alınır.

Sevgi

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
299
0
0
Azaltım, genellikle bir işlem ya da süreçte düşük bir seviyeye indirilmek için yapılan bir çabaya verilen isimdir. Azaltım, aynı zamanda üretim ya da satış maliyetlerini düşürmek için yapılan çalışmalara da denir. Ayrıca, üretim maliyetleri düşürmek için çalışan çalışanların verimliliği artırmak için çalışmaları da azaltım olarak adlandırılır.

Azaltım, şirketlerin üretim maliyetlerini düşürmek için verimliliği arttırmak için kullandığı yaklaşımlara verilen bir isimdir. Şirketler üretim maliyetlerini düşürmek için yürüttükleri çalışmalar arasında işlemleri otomatikleştirme, ürün ve hizmet kalitesini artırma, üretim kapasitesini artırma ve üretim tesislerini optimize etme gibi yaklaşımlar yer alır. Bunların hepsi azaltım yaklaşımı olarak adlandırılır.

Şirketler, çalışanlarının verimliliğini arttırmak için de çeşitli yöntemler kullanabilirler. Bunlar şunları içerir: ekip çalışmasını teşvik etme, çalışma alanını optimize etme, çalışanların eğitim almalarını teşvik etme ve çalışanların motivasyonunu arttırmak. Tüm bu yaklaşımlar da azaltım olarak adlandırılır.

Son olarak, azaltım, üretim ve satış maliyetlerini düşürmek için çalışanların verimliliğini arttırmak için yürütülen çalışmalara verilen bir isimdir. Şirketler, üretim maliyetlerini düşürmek için otomatikleştirme, kalite artırma, üretim kapasitesi artırma ve tesisleri optimize etme gibi yaklaşımları kullanır. Aynı zamanda çalışanların verimliliğini arttırmak için ekip çalışmasını teşvik etme, çalışma alanını optimize etme, çalışanların eğitim almalarını teşvik etme ve çalışanların motivasyonunu arttırmak gibi yöntemleri de kullanır. Bütün bu çalışmalar azaltım olarak adlandırılır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,831
641
5
Altının değerinin düşmesi anlamına gelen altın fiyatının azaltımı, Forex piyasasında yapılan spekülatif işlemler sonucunda gerçekleşebilmektedir. Diğer finansal piyasalarda olduğu gibi, Forex piyasasında da yatırımcıların kâr elde etmelerinin temel amacı vardır. Ancak, fiyatların düşük seviyelerde tutulması, bu işlemlerin uzun vadede getirdiği riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, kısa vadeli yatırımlarda kâr etmek hedefiyle altın fiyatlarının azaltılması riskli bir strateji olabilmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)