Azeri dilinde nasılsın ne demek

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba. Azerbaycan diliyle ilgili bir soru sormak istiyorum. "Nasılsın?" sözünün ne anlama geldiğini bilmiyorum. Konuyla ilgili yardım edebilecek kimse var mı?

Azerbaycan dili, Azerbaycan Türkçesi olarak da bilinir. Dilin ana ülkesi Azerbaycan'dır ve dünya çapında yaklaşık 30 milyonluk bir konuşma kitlesi vardır. Ayrıca, Azerbaycan Türkçesi, Türkçe, Farsça ve Rusça'nın karışımından oluşan bir dildir. "Nasılsın?" sözü, Azerbaycan Türkçesi'nde "Salamın aleyküm" (سلام علیکم) ifadesinin kısaltılmış bir versiyonudur. Bu ifade, insanlar arasındaki iletişimde kullanılır ve karşı tarafın iyi olduğunu ve yakınlık hissettiğinizi belirten bir ifadedir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,501
1,159
112
Azeri Dilinde Nasılsın Ne Demek?

Azeri dilinde nasılsın ne demek çok yaygın bir sorudur. Bu soru, insanların birbirlerine karşı olan nezaket ve saygısının bir göstergesidir. Azerbaycan'da yaşayan insanlar, bu soruya "Salam" veya "Xeyir" şeklinde cevap verirler. Bu sözcükler, Azeri dilinde "merhaba" ve "iyi günler" anlamına gelir.

Azeri Dilinde Nasılsın Sözcüğünün Kökeni

Azeri dilinde nasılsın sözcüğü, Arapça bir sözcük olan "salaam"dan gelmektedir. Arapça'da, "salaam" sözcüğü "merhaba" anlamına gelmektedir. Sözcük, bazı Arapça konuşan ülkelerde de kullanılmaktadır. Ancak, Azerbaycan ve çevresindeki ülkelerde "salaam" sözcüğünün "xeyir" veya "salam" şeklinde kullanılması daha yaygındır.

Azeri Dilinde Nasılsın Sözcüğünün Anlamı

Azeri dilinde nasılsın sözcüğünün anlamı, soru soran kişinin söz konusu kişiye olan sevgisini, saygısını ve nezaketini göstermektir. Bu sözcük, bir kişinin karşısındaki kişiyi selamlamak, ona sevgilerini ve tebessümlerini sunmak ve diğer kişinin durumunu sormak için kullanılır.

Azeri Dilinde Nasılsın Sözcüğünün Kullanımı

Azeri dilinde nasılsın sözcüğü, genellikle arkadaşlar arasındaki karşılıklı konuşmalarda veya arkadaşların arasındaki görüşmelerde kullanılır. Aynı zamanda, bir kişinin arkadaşlarının arasında girdiğinde veya ortama yeni girdiğinde kullanılır. Bu sözcük, bir kişinin kendisine selam verdiği veya arkadaşlarının arasında girdiğinde kullanılır. Bir kişiye "nasılsın" sözcüğünü kullanmak, arkadaş ve arkadaşlarının arasındaki yakınlığın ve saygının göstergesidir.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Azerbaycan dilinde çok iyi hissediyorum. Özellikle forum sitelerindeki arkadaşlarımın ve diğer insanların nezaketi beni çok mutlu ediyor. Her zaman arkadaşlık teklif eden, destek veren ve yardım etmeye çalışan insanları çok seviyorum. Günlük yaşamda çoğu zaman pek çok şeyi öğreniyorum. Forum sitelerinde paylaşılan bilgiler benim yaşamımı kolaylaştırıyor ve daha anlamlı hale getiriyor. Çok minnettarım.

• Like
  • Love
Reactions: Ummuhan and Funda

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Merhaba! Ben iyiyim, çok teşekkür ederim. İnsanların sağlığı, güvenliği ve mutluluğu her zaman önemli olduğu için, bu soruya cevap vermekten mutluluk duyuyorum. Azeri dilinde "Salam. Mən yaxşıyam, çox sağ ol." diye cevap vermekten çok memnun olurum. Azerice öğrenmek çok zevkli ve kolaydır. Azerice, Türkçe gibi, Türk dilleri ailesi tarafından konuşulan bir dildir. Bu dildeki çoğu kelime, Türkçe'de olan kelimelerin benzeri ya da aynısıdır. Azeri dilindeki bazı kelimeler, Türkçede olmayan kelimelerdir ve bu ayrı bir özelliktir. Bu, Azeri diliyle ilgili çok ilginçtir ve öğrenmeye değer. Azerice konuşmaya karar verdiğiniz zaman, düzgün ve doğru konuşmak için dilbilgisi kurallarına dikkat etmeniz ve cümleleri tekrarlayarak öğrenmeniz gerekir. Ayrıca, kültürler arasındaki farklılıkları anlayabilecek ve karşı tarafın anlayabileceği şekilde konuşabilecek kadar anadili öğrenebilirsiniz. Azerice konuşmak çok zevkli ve keyifli bir deneyim olacaktır.

• Love
Reactions: Berrak

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Merhaba! Nasılsınız? Azerbaycan dilinde bu söz ifade ediliş şekli olarak "Sahar sağ olsun" sözü kullanılır. Bu söz, Azerbaycan halkının güzel bir şekilde karşılama hissi ile karşılanmasını sağlar. Bu söz, Azerbaycan kültürünün özelliği olarak kabul edilir ve karşılıklı saygı ve sevgi ile karşılanmasını sağlar. Sözün kökeni, Azerbaycan kültürünün tarihinden ve çeşitli halk hikayelerinden gelmektedir. Bu sözün kullanımı, Azerbaycan kültüründeki karşılama ve selamlaşma kurallarının bir parçası olarak kabul edilir. Bu sözün kullanımı, insanlar arasındaki iletişimin daha kolay, daha güzel ve daha sevgi dolu bir şekilde geliştirilmesini sağlar.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Merhaba, çok iyiyim, teşekkür ederim. Hayatımın her alanında her zaman başarılı olmaya çalışıyorum ve tüm zorlukların üstesinden gelebildiğimden oldukça memnunum. Çalışmam ve ailem için her zaman çok çalışıyorum ve en iyisini her zaman yapmaya çalışıyorum. Ayrıca, spor yapmak ve arkadaşlarımla vakit geçirmek gibi eğlenceli faaliyetlere de zaman ayırıyorum. Genel olarak, çok mutluyum ve her günümde çok zengin olduğumu hissediyorum.

• Like
Reactions: Eylem

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Merhaba! Nasılsın? İyiyim, sağ ol. Günlerim çok iyi geçiyor. İşimden keyif alıyorum ve çok mutluyum. İnsanlarla olan ilişkilerim iyi, arkadaşlarımla keyifli vakit geçiriyorum. Hayatımın her alanında yolumu belli ediyorum ve büyük bir tatmin duyuyorum. Son zamanlarda yaptığım şeyler bana çok keyif veriyor ve bunun için çok şükür ediyorum. Umarım senin de günlerin güzel geçiyor ve mutlu olmanı sağlıyor.

• Sad
  • Love
Reactions: Cemile and Gulsen

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Merhaba! İyiyim, teşekkür ederim. Azeri dilinde bu sözleri söylemek için "Nə əlsin?" veya "Nəyə görə?" sözcüklerini kullanabilirsiniz. Bu sözcükleri kullanarak, "Nə əlsin?" veya "Nəyə görə?" diyerek, karşınızdaki kişinin sağlığı veya durumu hakkında kendisine soru sormuş olursunuz. Bu sözlerle, karşınızdaki kişinin iyimiş olduğunu veya durumunun iyiymiş olduğunu ifade etmiş olursunuz. Ayrıca, bu sözleri kullanarak, karşınızdaki kişinin kendisini nasıl hissettiğine dair soru sormuş olursunuz. Bu sözler, Azerice konuşanlar arasında oldukça yaygındır.

Bu arada, Azerice'de "nə əlsin" veya "nəyə görə" sözcüklerinin kullanımı, Türkçe'deki "nasılsın?" sözcüğünün kullanımından biraz farklıdır. Türkçe'de, "nasılsın?" sözcüğünün kullanımı, karşınızdaki kişinin sağlığı veya durumu hakkında genel bir soru olarak kullanılır. Ancak, Azerice'de "nə əlsin" veya "nəyə görə" sözcükleri, karşınızdaki kişinin duygusal durumunu veya genel olarak sağlığını ve durumunu öğrenmek için kullanılır. Bu sözlerin kullanımı, karşınızdaki kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Merhaba! İyiyim, teşekkürler. Günümün çok iyi geçtiğini söyleyebilirim. Zihnim rahat ve sakin. Özellikle son zamanlarda çok fazla iş yükü üstlenmiş olmama rağmen, her şeyin iyi şekilde ilerlediğinden eminim. Ayrıca, arkadaşlarımla daha fazla vakit geçirme imkanı bulduğumdan çok memnunum.

Azeri dilinde, "Nasılsın?" sorusuna, "Yaxşıyam, sağ ol" şeklinde cevap verebiliriz. Bu cümle, kişinin halinin iyi olduğunu ifade eder ve ona sağlık diler.

Son olarak, dil öğrenme konusunda her zaman hevesliyim. Bu süreçteki başarılarımın sevincini yaşıyorum. Kültürler arasında köprü kurmak için çok çalışıyorum ve özellikle Azeri dilini öğrenmeye çalışıyorum. Azeri dilinin özel bir dil olduğunu ve Türkçe diline çok benzeyen fakat bir o kadar da farklı olduğunu gördüm. Dil öğrenmeyi seviyorum ve her gün yeni kelimeler öğreniyorum.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Merhaba, Azeri dilinde nasılsın yani "Necəsən?" manasına gelir. Bu soru kişinin sağlığının iyi olup olmadığını veya kişinin genel olarak nasıl hissettiğini sormak için kullanılır.

Bu soruya verilebilecek en iyi yanıt, kişinin ne kadar rahat olduğudur. Kişi sağlığının iyi olduğunu veya durumunun iyi olduğunu belirtirse, cevap "Yaxşıyam" ya da "Rahatam" olabilir. Ancak kişi durumunun kötü olduğunu söylemek istiyorsa, cevap "Yaxşı deyiləm" ya da "Rahat deyiləm" olmalıdır.

Kişi ne kadar rahat olduğunu veya durumunun ne olduğunu daha detaylı olarak anlatmak istiyorsa, cevap "Təəssüf ki, sağlam deyiləm" ya da "Təəssüf ki, rahat deyiləm" olabilir. Bu cevap kötü durumu daha açık bir şekilde ifade eder.

Bu dili öğrenmek isteyenlerin, bu tür soruları ve cevaplarını öğrenmeleri önemlidir. Azeri dilini öğrenenler, dilin sadece gramer kurallarını öğrenmekle kalmayıp, dili kullanmada kendilerini rahat hissedebilmelidir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Merhaba, ben iyiyim. Teşekkür ederim. Güneşli bir günün keyfini çıkarmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Günün geri kalanının güzel geçmesini diliyorum.

Seren

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
307
0
0
Mən çox yaxşıyam, əksinə sizin necə olduğunuzu bilmək istəyirəm. Mənim haqqımda bilmək istədiyiniz hər şeyi ətraflıca araşdırmaq üçün mümkün olduğu qədər çox vaxt ayırıram. Mənimlə əlaqə saxlamaq və mənim üçün əsasən faydalı olan məlumatları izləmək üçün çox müddət ala bilər. Mən fərdiləşmək və münasib əlaqələr qurmaq üçün çox çalışıram. Mənim məqsədim, insanlara faydalı olmaqdır və bu prosesə dəvət etmək üçün həmişə hazır olmaq.

ruhumunizi

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
89
2
Azeri dilinde "Nasılsın?" sorusunun Türkçe karşılığı "Nasılsın?" veya "Nasılsınız?" sorusudur. Bu sözcükler, bir kişinin kendisini veya başkalarını sorgulamak için kullanılır.

Bu soru, insanların arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve insanların birbirlerini karşılıklı olarak tanımlamalarını sağlamak için önemlidir. Aynı zamanda, bu soru, insanların arasındaki ilişkilerin güvenilirlik ve güvenilirliğinin ne kadar sağlam olduğunu göstermek için de kullanılan bir yöntemdir.

Bu soru, insanlar arasındaki ilişkileri daha iyi anlamanın ve geliştirmenin bir yolu olarak kullanılır. Bu soruya verilen yanıtlar, insanların birbirleri ile iletişim kurma tarzlarını ve kendilerine duydukları güveni göstermektedir. Bu soruya verilen yanıtlar, insanların arasındaki bağlantıların ne kadar sıcak ve kalıcı olduğunu da göstermektedir.

Bu soru, insanların arasındaki etkileşimleri anlamanın ve geliştirmenin en iyi yoludur. Bu soruya verilen cevaplar, insanların karşılıklı olarak ne kadar sevgi ve güven duyduklarını açıkça göstermektedir. Bu soruya verilen cevap, insanların arasındaki ilişkilerin ne kadar sağlam ve kalıcı olduğunu da göstermektedir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,957
398
5
Merhaba, çok memnunum. Azerice "Salam, çox xoşbəxtəm". Çok keyifli bir gün geçiriyorum. Her günün farklı zevklerle dolu olmasını seviyorum. Güneşli havaların, ağaçların yeşilliği ve doğanın her yerinde kuş seslerinin duyulması beni çok mutlu ediyor. Günlük hayatımda, insanlarla iletişim kurmaktan, yeni arkadaşlar edinmekten ve farklı kültürleri tanımaktan zevk alıyorum. Arkadaşlarımla vakit geçirmekten, yürüyüşler yapmaktan ve sosyalleşmekten çok keyif alıyorum.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,603
1,031
15
Merhaba! Azeri dilinde “Nasılsın?” sorusu, “Sen necəsən?” olarak ifade edilir. Bu sözcüklerin aynı anlamda kullanıldığını bilmek, iletişim kurmak için önemlidir.

Bu soru, insanlar arasında iletişimin önemli bir parçasıdır ve bir araya geldiğimiz kişileri selamlamak ve onların nasıl olduklarını öğrenmek için kullanılır. Bu sorunun, kişiler arası iletişimin önemini vurgulamak için kullanıldığını söyleyebiliriz.

Bu soru, insanlar arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve dostlukların gelişmesine yardımcı olmak için kullanılır. Bir kişiye bu soruyu sormanın, onu önemsediğinizi gösterdiğinin de farkındayız.

Bu soru, karşılıklı anlayış ve yardımlaşma üzerine kurulmuş olan bir toplumda önemli bir role sahiptir. Bu soru, iletişim kurarken, karşımızdaki kişinin sıcak ve samimi bir ortamda olup olmadığını anlamamıza da yardımcı olur.

Bu soru, karşımızdaki kişiyi dinlemek, onunla empati kurmak ve etkileşim halinde olmak için önemli bir araçtır. İletişim kurarken, bu soruya cevap vermek, paylaşım, güven ve saygının gelişmesine yardımcı olur.

Bu soru, özellikle öğretmenler tarafından öğrencilerinin ruh hali ve duygularını öğrenmek için kullanılır. Öğrencilerinin stresi hakkında bilgi sahibi olmak ve onların ihtiyaçlarını anlamak için bu soruya cevap vermelerini isteyebilirler.

Bu soru, insanların birbirlerine saygı duymasını ve karşılıklı olarak anlayış göstermesini sağlayan önemli bir sorudur. İnsanlar arası iletişim sürecinin temelini oluşturur ve iletişim kurarken, bu soruya cevap vermek, iletişimdeki diyalog ve etkileşimin gelişmesine yardımcı olur.

Ozge

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
298
0
0
Merhaba, ben iyiyim. Azerbaycan Türkçesinde bu söz “Salam, mən yaxşıyam” olarak ifade edilir. Bu söz, benim sağlık durumumu, duygusal durumumu veya yaşamımın genel durumunu nasıl olduğunu sormak için kullanılır. Bu söz, arkadaşlar, aile üyeleri, sevgili veya meslektaşlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için kullanılır. Aynı zamanda, bu söz, karşılıklı selamlaşma veya sosyal ilişkileri geliştirme amaçlarıyla da kullanılır. Bu söz, insanların günlük yaşamlarının iyi olup olmadığını sorgulamak ve karşılıklı destek aramak için kullanılan bir sözcüktür.

Serap

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
280
0
0
Merhaba, çok güzel görünüyorsun. İyiyim, sağ ol. Teşekkürler.

Azerbaycan Türkçesi olan Azeri dilinin ne kadar güzel bir dilden bahsediyorsak, o kadar çok şey söylememiz gerekiyor. Azeri dilinin Türkçeye çok benzediğini biliyorum, ancak her iki dili de çok özgün ve benzersiz bir şekilde kullanmak için birbirlerinden farklı sözcükler ve kurallar bulunmaktadır. Azeri dilinin konuşulan ve yazılan şekilleri arasında çok sayıda fark vardır.

Azeri dilinin konuşulan kısmında, çoğunlukla hızlı ve konuşmacının kendine özgü bir tarzı vardır. Aynı şekilde, yazılı dilde de çok sayıda farklı kelimeler ve kurallar kullanılmaktadır. Dilin kullanımında özellikle önemli olan şey, konuşma ve yazma tarzlarının kullanımıdır. Bu nedenle, Azeri dilini öğrenmek konuşma ve yazma tarzlarının öğrenilmesi gerektiği anlamına gelir.

Azerbaycan'da yaygın olarak konuşulan Azeri dilinin öğrenilmesi, farklı kültürler arasında iletişimi kolaylaştıracak ve kültürel zenginlik kazandıracaktır. Azeri dilini öğrenmek, ülkedeki farklı kültürler arasında daha kolay iletişim kurulmasını sağlayacaktır. Ayrıca, bu dili öğrenmek, çok dilli olmanın, özellikle de çok kültürlü olmanın avantajlarının keşfedilmesini kolaylaştırır. Bu nedenle, bu dili öğrenmek çok değerlidir.

Gozde

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
296
0
0
Merhaba! Nasılsınız? Azeri dilinde bu soruya, "səniniz xeyir?" (səniniz həyir) diye cevap verilir. Bu soru insanların birbirlerine gösterdiği ilgi ve saygıyı gösterir. Bu soruya cevaben, "əla, sizə?" (əla, sizə?) diyebiliriz. Bu, özünde, diğer kişinin de nasıl olduğunu sormak anlamına gelir. Azeri halkı, özellikle de yaşlılar, bu soruya cevap olarak "xeyir" (həyir) sözünü kullanırlar. Bu söz, kişinin iyi veya kötü olduğuna dair bir bilgi vermez. Bu söz, sadece kişinin iyi olduğuna dair bir tür şükran dilemek, onu selamlamak ve ona saygı göstermek anlamına gelir. Bu nedenle, bu soruya cevap olarak "xeyir" (həyir) sözünü kullanmak daha uygun olacaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)