Azimsama ne demek TDK

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba,

Azimsama ne demek TDK? sorusunu merak ediyorum. İnternette aradım ama kesin bir cevap bulamadım. Bu konuda kimse yardımcı olabilecek mi? Bu kelimenin Türk Dil Kurumu'ndaki karşılığını öğrenmek istiyorum.

Yani, Azimsama ne anlama geliyor? TDK'da bu kelimeyle ilgili bir tanım var mı? Bu kelime ne tür bir dilin parçası - Türkçe veya başka bir dilden - ve ne anlama geliyor?

Herhangi bir bilgisi olan ya da bu kelimenin TDK'daki tanımını bana söyleyebilecek biri varsa, lütfen bana yardım et. Çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Azimsama Ne Demek TDK Forumatı

Azimsama, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan bir kelimedir. Kelime, Türkçe dilinin çok eski zamanlardan beri kullanılmış bir sözcük olup, çok karşılaşılan bir sözcük değildir. Bu nedenle, bu kelimeyi daha iyi anlamak, anlamak ve öğrenmek için konu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır. Bu makalede, Azimsama ne anlama gelir TDK ve bu kelimeyle ilgili önemli bilgileri öğreneceksiniz.

Azimsama Ne Demek TDK

Azimsama, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan bir sözcüktür. Bu kelime, "azimli" anlamına gelir ve sözlük anlamı olarak "kendine güvenen, kararlı" anlamına gelir. Ayrıca, kelime, kararlılık, cesaret, direnç, inanç ve başarı anlamlarına da sahiptir.

Azimsama Kullanımı

Azimsama, Türkçede çok eski zamanlardan beri kullanılan bir sözcüktür ve kimlik, kararlılık ve cesareti ifade etmek için kullanılır. Kelime, konuşma ve yazı dilinde her türlü kullanım için kullanılır. Örneğin, bir konuşmada azimsama ifade etmek için "Azimliyim" cümlesi kullanılabilir. Ayrıca, azimsama desteklemek veya güçlendirmek için "Azimliyiz" cümlesi de kullanılabilir.

Azimsama Örnekleri

Azimsama örnekleri arasında, "Azimliyim, her şeyi başaracağıma inanıyorum" ve "Azimliyiz, bu zorlu süreci başaracağız" gibi cümleler bulunur. Ayrıca, "Azimle çalıştım ve başardım", "Azimle gittiğim her yere başarı ile ulaştım" ve "Güçlü azim ile her şeyi başardım" gibi cümleler de azimsama örnekleri arasındadır.

Sonuç

Azimsama, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan bir kelimedir. Kelime, "azimli" anlamına gelir ve kimlik, kararlılık, cesaret, direnç, inanç ve başarı anlamına sahiptir. Azimsama, konuşma ve yazı dilinde her türlü kullanım için kullanılır ve örnek olarak "Azimliyim, her şeyi başaracağıma inanıyorum" ve "Azimle gittiğim her yere başarı ile ulaştım" gibi cümleler verilebilir.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Azimsama, İslam dininde insanların Allah'a karşı olan gücü ve etkisini gösteren bir kavramdır. Azimsama, İslami düşünce tarafından Allah'ın kudreti ve kontrolüne dair bir inanç olarak kabul edilir. Azimsama, dünyaya olan etkimizin sınırlarını ve Allah'ın kontrolünün sınırlarını kabul etmeyi gerektirir. Azimsama, insanın Allah'ın izni olmaksızın yapabileceği herhangi bir şeyin olamayacağını kabul eder. Azimsama, İslami inançların temelidir ve İslam ülkelerinde hem siyasi hem de sosyal hayatın önemli bir yönünü oluşturur.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Azimsama, İslami literatürde kullanılan bir terimdir. Genellikle özellikle İslami ahlak, etik ve manevi değerleri anlatmak için kullanılır. Azimsama, kişinin insanlarla, Allah ile ve kendisiyle olan ilişkilerinin değerli ve uyumlu olmasını gerektirir. Kişinin hareketlerinin etik bir çerçeve içinde olmasının önemine vurgu yapar. Kişinin doğru ve dürüst olmasının, Allah'ın ona verdiği sorumlulukların yerine getirilmesini gerektirdiği vurgulanır. Azimsama insanlar arasındaki ilişkileri de düzenler. Haksızlık yapılmamasını, çatışma ve çekişmenin önlenmesini gerektirir. Azimsama, kişinin her durumda diğer insanlara karşı kendini sorumlu ve saygılı davranmasını gerektirir. Azimsama, her insanın Allah'ın kendisine bahşettiği en kıymetli nimetler olan merhamet, şefkat ve saygıyı göstermesine yardımcı olur.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Azimsama, İslam dininde insanlığa yarar sağlayan ve çok hayırlı işler yapan kişiye verilen bir unvandır. Azimsama, Allah tarafından çok övülen ve ödüllendirilen kişiye verilen bir ünvan olarak kabul edilir. Bir kişi azimsama olmak için, Allah'ın emirlerini ve yasaklarını yerine getirmek zorundadır. Ayrıca, insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışmalar yapması gerekir. Azimsama, Allah'a iman etmek, O'na karşı saygılı ve sadık olmak, dinin emirlerini yerine getirmek ve başkalarının da Allah'ın emirlerini yerine getirmelerini sağlamak gibi özellikleri taşıyan kişiye verilen bir ünvan olarak kabul edilir. Azimsamaların önemli bir rolü vardır, çünkü onlar, Allah'ın emirlerini yerine getirmek için insanları teşvik ederler.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Azimsama, İslam inancında, Allah'tan gelen bir şifa veya şanstır. İslam inancında, Allah, insanların dualarını kabul eder ve karşılığında kazanılan bu kutsal şanstan, azimsama olarak bahsedilir. İslam inancında, tüm kötülüklerden korunmak için, Allah’ın kulları tarafından dua edilmesi, azim sama için önemlidir. Bu, Allah’ın korkusunu ve sevgisini yüreğinizde taşımak anlamına gelir. Azimsama, Allah’ın üstün gücüne dayanarak, iyi dualarla arz edilmiş bir dilektir. İslam inancında, Allah’ın kulları, kötülüklerden korunmak için, her zaman Allah’a dua ederler. Allah, insanların dualarını kabul eder ve karşılığında, azimsamadan bahsedilir. İslam inancına göre, Allah’ın kulları, Allah’ın kutsal isimlerini zikrederken, azimsama için dua edebilirler. İslam inancında, Allah kullarından daha önce azimsama için dua etmesini ister. Bu, Allah’a güvenmeyi, sadakat ve inanç göstermeyi gerektirir. İslam inancına göre, azimsama, Allah’ın sonsuz gücüne dayanarak, dua edilen dilekler için arz edilir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Azimsama, İslami dini geleneklerinde yer alan ve çoğunlukla sosyal yardım amaçlı olarak uygulanan bir kavramdır. Azimsama, insanların, sosyal ve ekonomik bakımdan zayıf olan gruplara karşı gösterdikleri fedakarlık ve destek anlamına gelir. İslami geleneklerde, azimsama, her aileye veya kişiye karşı fedakarlık ve yardımseverlik olarak değerlendirilir. Azimsama, aynı zamanda özellikle çok çalışan veya çalışma şansı olmayanlar için sosyal ve ekonomik yardımın önemini vurgulayan bir kavramdır. Azimsama, zayıf olanlara yardım etmek için çeşitli yollarla destek sağlamaya odaklanır. Örneğin, toplumsal yardım, öğrenci bursları, ekonomik destek, iş bulma yardımı, eğitim desteği, işsizlik yardımı, sağlık desteği gibi birçok yardım biçimlerinden yararlanılabilir. Azimsama, İslami geleneklerde özellikle önemli olan bir kavramdır ve aynı zamanda çok zengin veya çok fakir olanlar arasında eşitlik ve adalet anlamına da gelir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Azimsama, İslam'da Allah'a karşı olan itaat ve saygıyı ifade eden bir kavramdır. İslam inancında, Allah'a olan saygının gösterilmesi anlamına gelen bu kavram, insanın Allah'ın koyduğu kurallara göre yaşamasının önemini vurgulamaktadır.

İslam'da, Azimsama, Allah'ın koyduğu kurallara uymaya özen gösterme, kendisine fayda sağlamayacak şeylerden sakınma, hakkın biri üzerinde kullanılmaması, doğru bir şekilde yaşamaya özen gösterme, yardım etme, başkalarına saygı gösterme ve merhamet gösterme gibi pek çok unsurdan oluşur. Azimsama, Allah'ın insanlara verdiği emirleri ve yasakları çok iyi anlamak ve onlara göre hareket etmek anlamına gelir.

Azimsama, İslam'da özellikle önemli bir kavramdır. İslam inancına göre, Allah'ın emirlerine uymak ve kurallarına saygı göstermek, insanın ruhsal ve dünyevi sorumluluklarını yerine getirmesinin önemli bir yoludur. Azimsama, aynı zamanda insanların dürüst hareket etmesini, kötülükten sakınmasını, dürüst olmasını ve başkalarına saygı göstermesini de kapsar.

İslam'da, Azimsama çok önemlidir çünkü Allah'ın koyduğu kuralların uygulanması, insanların sahip olduğu tüm hakların korunması ve insanların dürüst ve saygın bir şekilde yaşamasının sağlanması için önemlidir. Azimsama, insanların kötülükten sakınmalarını ve Allah'a itaat etmelerini sağlayan en önemli kavramlardan biridir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Azimsama, İslam tarihinde Hz. Ali'nin (a.s.) yetkilerinin devredilmesi ve Hz. Ali'nin (a.s) kutsal halifeliğinin ilan edilmesini ifade eden bir kavramdır. Bu kavram, İslam tarihinde kadim bir gelenek olup, ümmetin her zaman Hz. Ali'nin (a.s) önderliği altında bir araya gelmesini ve ona itaat etmesini ifade eder. Azimsama, Hz. Ali'nin (a.s) kutsal halifeliğini tanıyan ve ona itaat eden herkesin arasındaki bağı simgeler.

Hz. Ali'nin (a.s) kutsal halifeliği, Hz. Muhammed'in (sav) ölümünden sonra İslam dünyasında oluşan ayrışma ve karışıklıklara son vermek için önerilmiştir. Hz. Ali'nin (a.s) halifeliği, ümmet arasında barışı sağlamaya ve Müslümanların eşitlik içinde yaşamalarına olanak sağlamaya çalışılmıştır.

Azimsama, Hz. Ali'nin (a.s) kutsal halifeliğini tanıyan ve ona itaat eden her Müslümanın arasındaki bağın simgesi olarak kullanılmaktadır. Bu bağın simgesi olarak, Azimsama, ümmet arasındaki kardeşlik ve sevgi duygusunu geliştirmeyi amaçlar. Azimsama, Müslümanların arasındaki kardeşlik ve sevgiyi artırmayı ve onların eşitlik içinde yaşamalarını sağlamayı amaçlar.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Azimsama, İslam inancında herhangi bir konuda karar verme yetkisine sahip kişiyi ifade eder. Bir azimsama, bir topluluğun karar verme sürecinde önemli bir rol oynayabilir. Azimsama, topluluk tarafından seçilen ve önemli bir görev üstlenen kişidir. Azimsama, kendi özgür iradesiyle toplulukların hizmetine sunulmuştur. Azimsama, topluluk üyeleri tarafından seçilen bir liderdir ve topluluk üyelerinin haklarını ve çıkarlarını korumakla sorumludur. Azimsama, topluluk üyelerinin görüşlerini, düşüncelerini ve kararlarını adil bir şekilde değerlendirerek topluluğun çıkarlarına hizmet etmek zorundadır. Azimsama, topluluğun iyi niyetini korumakla ve tatmin etmekle yükümlüdür.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Azimsama, Arapça bir kelime olup, 'sabır' anlamına gelmektedir. Azimsama, kişinin, olumsuzluklar karşısında tahammül göstermesi ve öfke yerine sakin kalmasını sağlayan önemli bir yetkendir. Azimsama, kişinin kendisini kontrol altına almasını ve etrafındaki olayları daha iyi anlamasını sağlayarak, kişinin hayatında ve çevresinde daha iyi sonuçlar elde etmesini sağlamaktadır. Azimsama, kişinin her türlü zorluklara karşı kendisini koruyabilecek gücünün kaynağıdır. Azimsama, her şeye rağmen mücadele eden kişilerin başarıya ulaşmasının temel köşesidir. Azimsama, çoğu zaman zorluklar karşısında ne kadar sabırlı ve inatçı olunduğuyla doğru orantılıdır.

Sennur

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
276
0
0
Azimsama, İslam dininde başka birine, onun haklarını koruma, onun hakkındaki kararlarına saygı gösterme ve ona karşı güzel davranışlar sergileme olarak tanımlanır. Azimsama, İslam'da bir çok konuda önemli bir kuralların başında gelir. İslam'da azimsama, gücün hakimiyeti yerine adaletin hakimiyetiyle ilgilidir. İslam'da azimsama kötü tavır ve davranışların önüne geçmek için önemli bir rol oynar. İslam'da azimsama, insanlar arasında uzlaşma ve güvenin sağlanmasının da temelidir. İslam'da azimsama, özellikle insanlar arasındaki ilişkiler üzerinde etkili bir rol oynar. İslam'da azimsama, aralarında uyumlu ilişkiler kurmak ve aralarında barış ve huzur sağlamak için önemli bir kuraldır. Azimsama, İslam'da karşılıklı saygı ve sevgi üzerine kuruludur.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Azimsama, İslam inancında, insanların kendi hayatlarını idare etmeleri ve kararlar almaları için Allah tarafından verilen ve özgür iradeyle hareket etme yeteneği olarak tanımlanır. Bu terim, Allah'ın insanların kendi hayatlarını yönetmelerine izin vermesi ve kendi kararlarını almalarına izin vermesi anlamına gelir. Azimsama, insanların kendi hayatlarını idare etmeleri ve kendi kararlarını almaları için Allah'ın lütfu olarak görülür.

Azimsama, İslam inancında, insanların üzerinde ana etkenler arasında yer alır. İslam inancında, insanların kendi hayatlarını düzenlemeleri ve kendi kararlarını almaları için Allah tarafından lütfedilen bu yetenek, insanların özgür iradesine dayanır. Azimsama, insanların kendi hayatlarının sorumluluğunu almalarını sağlayan özgür irade ve seçim yapma yeteneği olarak görülür.

Azimsama, insanların kendi hayatlarının sorumluluğunu almaları için özgür iradeye dayanır. İslam inancında, insanların kendi hayatlarını idare etmeleri ve kendi kararlarını almaları için Allah tarafından lütfettiği bu özgür irade, kişilerin özgür iradeleri ve seçimleri aracılığıyla kendi hayatlarının sorumluluğunu almalarını sağlar. Böylece, insanların kendi hayatlarının sorumluluğunu almalarını sağlayan ve özgür iradelerine dayanan azimsama, İslam inancının temel kavramlarından biridir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Azimsama, İslami inançlara göre ayinlerde ya da günahların bağışlanmasında kullanılan bir terimdir. Azimsama, Allah'ın rahmetiyle kötülüklerin ve günahların affedilmesini ifade eder. Azimsama, insanların kötülüklerinden ve kötü amellerinden arınmalarının Allah tarafından kabul edilmesini temsil eder. Azimsama, Allah'ın rahmet ve afiyetiyle insanların kötülüklerini ve günahlarını affetmesi anlamına gelir. Azimsama, Allah'a olan inançlarının ötesinde, insanların Allah'ın rahmet ve afiyetine sığınmayı simgeleyen bir terimdir. Azimsama, Allah'ın kullarına bağışlanan af ve merhametinin ifadesidir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Azimsama, İslami geleneklerde özellikle eğitim alanında uygulanan önemli bir kurallardan birisidir. Azimsama, başkalarının haklarına, kurallara veya kurala uygun davranmaya saygı duymak anlamına gelir. Azimsama; zamanında veya zamanı dışında meydana gelen olumsuz durumlara veya olaylara karşı sabırlı ve hoşgörülü olmak, kişinin karşısındaki kişinin haklarını korumak, dürüst olmak, dürüst olmak, ahlak kurallarına uymak ve karşılıklı saygı içinde olmak gibi konularda güvenilir bir şekilde davranmaktır. Azimsama, kişinin kendini olumsuz durumlardan koruyarak, kendini ve çevresini olumlu etkileyecek seviyede davranmasını sağlamaktadır. Azimsama, kişinin kendine veya başkalarına haksızlık etmemesi, zarar vermemesi veya kişisel çıkarlarını ön planda tutmamak gibi önemli hususlarda uymasını sağlar. Azimsama, karşılıklı saygının ve güvenin sağlanmasının yanı sıra, bireyin yararına olacak davranışların öğrenilmesi ve uygulanması için önemli bir öğretim materyalidir. Azimsama aynı zamanda, kişinin kendi kişisel özelliklerini ve davranışlarını geliştirmesine de yardımcı olur. Azimsama ile, kişi kendi kişisel özelliklerini geliştirerek, çevresindeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir, dürüst olabilir ve daha iyi bir insan olabilir. Azimsama, özellikle eğitim alanında uygulanan önemli kurallardan birisidir ve bu kuralın uygulanması, kişisel gelişim, iletişim ve dürüstlük duygularının gelişmesi için çok önemlidir.

Melisa

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
289
0
0
Azimsama, Türkçede "ölçülü davranma veya sorumluluk" anlamına gelen bir kavramdır. Bu kavram, İslam dininin öğretileriyle ilgilidir. Azimsama, kişinin duygularını ve düşüncelerini kontrol etmesi ve kendi kendini sınırlaması demektir. İslam, kişinin öncelikle kendini sorumlu tutmasını ister. Azimsama, kişinin kendi arzuları ve heveslerine karşı kendini tutabilmesini sağlar. Bu, kişinin dürüst ve ahlaklı bir şekilde yaşama becerilerini geliştirmesini sağlayan önemli bir kavramdır. Azimsama, kişinin davranışlarının, sözlerinin ve eylemlerinin doğru, sorumlu ve ahlaklı olmasının önemli bir öğesidir. Azimsama, İslam dininin kurallarına ve öğretilerine uyulmasını gerektirir. Azimsama, kişinin dürüstlük, özgürlük ve ahlaklı davranışlar sergilemesini öngören bir kavramdır.

Sibel

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
283
0
0
Azimsama, Arapça'daki 'azim' kelimesinden türetilmiştir. Azim, cesaret, kararlılık ve direnç gibi kavramların tümünü içerir. Azimli birisi, bir hedefe ulaşmak için güçlü bir şekilde çaba sarf eder ve bu hedefe ulaşana kadar da asla vazgeçmez. Azimsama, özellikle İslam dini için önemli bir kavramdır. İslam kültüründe, Müslümanların peygamber olan Hz. Muhammed (s.a.v)'in azimli olmasından kaynaklanan bir özelliğe sahip olması gerektiği kabul edilir.

Azimsama, yalnızca İslam dini için değil, daha geniş olarak her insan için oldukça önemlidir. Azimli biri, hedeflerine kararlılıkla ulaşmak için sabır ve çalışma gösterir. Azim, herhangi bir konuda başarılı olmak için gerekli olanın çok çalışmaktan ibaret olduğunu belirtir. Azimli olmak, yaşamınız boyunca sizi güçlü, kararlı ve başarılı bir insan olarak tutacaktır. Azimli bir kişi, çevresindeki her şeye karşı kendini savunabilen ve kendisini ifade eden bir insandır.

Azimsama, insanların hayatlarını olumlu yönde değiştirebilecek ve kendilerini başarıya götürebilecek önemli bir kavramdır. Bu kavram, kişinin kendi kapasitesi dahilinde doğru tercihler yapmasına ve kararlarına güvenmesine yardımcı olur. Azimli olmak, kişinin çevresindeki her şeye karşı dayanıklı olmasını sağlar ve kişinin her zorluk karşısında dirençli olarak ortaya çıkmasını sağlar. Azimsama, kişinin zorluklara karşı kendini savunmasının yanı sıra, başarıya ulaşmasına da yardımcı olan önemli bir kavramdır.

Zeynep

Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
300
0
15
Azimsama, İslam inancında ve kültüründe kutsal bir kavramdır. Azimsama, insanların başına gelen kötü şeylerin yaşamın akışını değiştirecek derecede etkili olacağına inanılan bir fikirdir. Azimsama, Allah tarafından insanların akıbeti üzerinde tesir edecek şekilde oluşturulmuştur. Azimsama, Allah'ın bize verdiği yetenekleri kullanmak ve karşılaşacağımız durumlara rağmen kararlı olmak anlamına gelir. Azimsama, aynı zamanda bizi bireysel olarak destekleyen bir kavramdır. Bizler her zaman Allah'ın yardımına ve gücüne güvenerek hareket etmemiz gerektiğini vurgulamaktadır. Buna göre, Azimsama, yaşamda ne olursa olsun, ne olursa olsun her zaman kararlılık ve inançla hareket etmek anlamına gelir. Azimsama, kararlılığın gücünü ve Allah'ın bizi koruyacağını düşünerek yaşamımızda ilerleme sağlamaya çalışmamızı sağlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)