Azletmek nasıl yazılır TDK

PeriYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
80
2
0
Merhaba,

TDK'de 'azletmek' kelimesinin nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Dilbilgisi konusunda yeterli bilgim olmadığından bu konuda destek almak istiyorum. Konu hakkında yardımcı olacak kimse varsa lütfen yardım edin.

Azletmek kelimesinin ne anlama geldiğini ve nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Bu kelime TDK'de nasıl yazılmalı? Lütfen bu konuda yardımcı olun. İstediğim bilgi veya cevap yardımcı olursa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

MaverickYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
1
0
Azletmek Nasıl Yazılır TDK Anahtar Kelimeleri

Azletmek, TDK, yazılış, anlamı.

Azletmek, Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde; "Yabancı kelimelerin Türkçe'ye uygun kullanımını ve yazımını öğretmek" anlamına geldiği belirtilir. Azletme, Türkçe sözcüklerin yabancı kökenli karşılıklarının kullanımıyla ilgili bir durumdur.

Azletmek Ne Anlama Gelir?

Azletmek, yabancı kökenli kelimelerin Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde tanımlanan doğru yazımını ve kullanımını öğretmek anlamına gelmektedir. TDK sözlüğündeki tanımlar, azletmenin nasıl yazılacağına dair kuralları içerir.

Azletmek Nasıl Yazılır TDK Kuralları

Azletme, TDK sözlüğünde öngörülen standart kurallara göre nasıl yazılacağını açıklar. TDK sözlüğünde, yabancı kelimelerin Türkçe'ye uygun kullanımı için üç farklı yazım kuralı belirtilmiştir.

1. Yabancı kelimelerin Türkçe'ye uygun yazımının ilk kuralı, yabancı kelimelerin Türk alfabesindeki harfleri ile yazılmasıdır. Örneğin; ‘Football’ kelimesi Türkçe’ye ‘Futbol’ olarak yazılır.

2. Yabancı kelimelerin Türkçe'ye uygun yazımının ikinci kuralı, bir yabancı kelimede birden çok sesin varsa, her sesin ayrı harfle yazılmasıdır. Örneğin; ‘Organise’ kelimesi Türkçe’ye ‘Organize’ olarak yazılır.

3. Yabancı kelimelerin Türkçe'ye uygun yazımının üçüncü kuralı, kelimenin sonuna ‘e’ eki eklenmesidir. Örneğin; ‘Organize’ kelimesi Türkçe’ye ‘Organize etmek’ olarak yazılır.

Azletme Örnekleri

Azletme, Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde yazılan yabancı kelimelerin doğru yazımının örnekleri aşağıdaki gibidir.

• ‘Football’ kelimesi Türkçe’ye ‘Futbol’ olarak yazılır.
• ‘Organise’ kelimesi Türkçe’ye ‘Organize’ olarak yazılır.
• ‘Organize’ kelimesi Türkçe’ye ‘Organize etmek’ olarak yazılır.
• ‘Hospital’ kelimesi Türkçe’ye ‘Hastane’ olarak yazılır.
• ‘University’ kelimesi Türkçe’ye ‘Üniversite’ olarak yazılır.