Bağışlama kelimesinin eş anlamlısı nedir

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba arkadaşlar,
Bağışlama kelimesinin eş anlamlısını bilmiyorum ve bu konu hakkında yardım istiyorum. Bağışlama kelimesinin eş anlamı nedir? Bağışlama kelimesinin anlamı, kimseye bir zarar vermeksizin bir şey önceden vermek ya da bırakmak olarak tanımlanıyor. İngilizce'deki bağışlama kelimesinin benzeri ya da eş anlamlısı nedir? Yardımınız için çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,763
1,314
112
Bağışlama Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Bağışlama, iyi niyetle, sıcaklıkla ve gönüllülükle yapılan bir tür bahşiştir. İnsanlar arasındaki ilişkileri güçlendirmek için kullanılan ve özellikle arkadaşlık ve sevgi göstergesi olarak görülen bir eylemdir. Bağışlama kelimesi, karşılıklı sevgi, iyi niyet ve yardımseverlik gibi fikirleri içerir. Bağışlama kelimesi, diğer eş anlamlı kelimelerle de ifade edilebilir.

Bağışlama Kelimesinin Eş Anlamlıları

Bağışlama kelimesinin eş anlamlıları arasında ödün vermek, cömertlik göstermek, yardım etmek, sevgi göstermek, desteklemek ve armağan etmek gibi kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeler, bağışlama eylemiyle ilişkilendirilebilir. Örneğin, bir kişi bir arkadaşına ödün verdiğinde, bu bir bağışlama eylemi olarak görülebilir. Diğer taraftan, bir kişi bir arkadaşına cömertlik gösterdiğinde, bu da bir bağışlama eylemi olarak değerlendirilebilir.

Bağışlama Kelimesinin Eş Anlamlılarının Anlamları

Ödün vermek kelimesinin anlamı, bir kişinin başkasına ait bir şeyi kendi isteği ile vermesi veya kullanılmasını izin vermesidir. Cömertlik göstermek kelimesinin anlamı ise, biriyle paylaşım veya yardım göstermek için çaba göstermektir. Yardım etmek kelimesinin anlamı ise, bir kişinin başkasına yardım etmesi veya destek olmasıdır. Sevgi göstermek kelimesinin anlamı, bir kişinin özverili şekilde başkasına iyi davranmasıdır. Desteklemek kelimesinin anlamı ise, bir kişinin başkasına destek olmasıdır. Armağan etmek kelimesinin anlamı ise, bir şeyi başkasına ücretsiz olarak vermektir.

Sonuç

Bağışlama kelimesinin eş anlamlıları arasında ödün vermek, cömertlik göstermek, yardım etmek, sevgi göstermek, desteklemek ve armağan etmek gibi kelimeler bulunmaktadır. Bağışlama, arkadaşlık ve sevgi göstergesi olarak görülen bir eylemdir ve bu eylemi gerçekleştirmek için bu eş anlamlı kelimeler kullanılabilir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Bağışlama kelimesinin eş anlamı yardım etmektir. Yardım etmek; çeşitli nedenlerle, bir kişinin veya grubun başka bir kişi veya gruba bazı ürünleri, para veya hizmetleri ücretsiz olarak dağıtmasıdır. Yardım etmenin amacı, başka bir kişinin veya grubun ihtiyaçlarını karşılamak, başka bir kişinin veya grubun hayat tarzını veya başka bir ülkenin yönetimini geliştirmek veya desteklemek olabilir. Yardım etmek, herhangi bir karşılık beklemeden veya aynı cinsinden yardım almadan, insanların veya toplulukların yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmektir. Yardım etmenin birçok şekli vardır. Bu şekiller arasında para bağışlamak, eğitim, gıda, giysi, ev eşyaları, çevre ve diğer ürünler gibi çeşitli şeyler bağışlamak ve sağlık hizmetleri gibi ihtiyaç duyulan hizmetleri bağışlamak yer alır. Yardım etme, başka bir kişi veya grubun yaşam kalitesini arttırmak veya başka bir ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimini desteklemek için kullanılabilir. Yardım etmek, çoğu zaman insanların, toplulukların veya ülkelerin faydasına olacaktır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,119
483
5
Bağışlama kelimesinin eş anlamlısı olarak "yardım etme" kullanılabilir. Yardım etme, bir kişinin, toplulukların veya sosyal grupların birbiriyle paylaşımı üzerine kurulu olan bir etiktir. Bir kişinin ya da topluluğun bir başkasına yardım etmesi, bu kişi veya topluluk için fayda sağlamak veya kendilerine yardım etmek için sağlanan hizmetlerdir. Yardım etme, özellikle ekonomik, fiziksel veya psikolojik açıdan destek olmak amacıyla gerçekleştirilir. Yardım etme, bireylerin ve toplulukların sağlık, eğitim, sosyal ve iktisadi güvenliklerini sağlamaya çalışan bir anlayışı temsil eder. Yardım etme, insanlar ve topluluklar arasında birbirine saygı ve sevgi uyandırmaya yardımcı olur. Yardım etme, insanların iyiliğini düşünerek hareket etmesine olanak tanır. Yardım etme, insanların toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmasını sağlar. Yardım etme, insanların kendileri ve diğer insanlar için faydalı şeyler yapmaya çalışmasına olanak sağlar. Yardım etme, insanların diğer insanların iyiliğini düşünerek hareket etmesine olanak sağlar. Yardım etmek, insanların birbirlerine karşı yardımseverlik ve sorumluluk duygularını geliştirmeye yardımcı olur. Yardım etme, insanların farklı kültürlerden gelen insanlar arasında dostluk ve entegrasyonu teşvik eder.

koyunkopyasi

Üye
BaY
22 Ağu 2023
8,355
1,042
5
Bağışlama, bir kişinin başkasına ücretsiz olarak para, mal veya hizmet vermesi olarak tanımlanır. Bu kavram, özellikle toplumun zayıf kesimlerinin desteklenmesi veya çeşitli yardımların sunulması amacıyla sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte, bağışlama kelimesinin eş anlamlısı olarak "bağış" da kullanılabilir.

Bağışlama, hizmetlerin ve paraların başkasına ücretsiz olarak verilmesi veya başkasının herhangi bir ücret ödemeden yararlanması olarak tanımlanır. Bu, yardım ve destek amacıyla ortaya çıkan bir kavramdır. Bu konuda, çok sayıda kurum ve kuruluş bağış kampanyaları yürütmektedir. Örneğin, gelişmekte olan ülkelere yardım amacıyla bağış toplanmaktadır. Birçok insan da, bu kampanyalara katılarak ücretsiz olarak başkalarına yardım etmektedir.

Bir başka eş anlamlı kelime olarak "infak" da kullanılabilir. Bu terim, insanların bir başkasına ücretsiz olarak para ve hizmetler vermesi olarak tanımlanır. İnfak, bağışlama ve bağışlama konularında olduğu gibi, fakir ve muhtaç insanların desteklenmesi veya diğer yardımların sunulması amacıyla da kullanılır.

Bağışlama ile ilgili olarak, "mukabil" olarak da bir eş anlamlı kavram kullanılabilir. Mukabil, insanların birbirlerine ücretsiz olarak yardım etmelerini veya ücretsiz olarak para ve hizmetler vermelerini ifade eder. Bu kavram, bağışlama konusundaki önemini vurgulamak için de kullanılır.

Sonuç olarak, bağışlama kelimesinin eş anlamlıları arasında "bağış", "infak" ve "mukabil" bulunmaktadır. Bu kavramlar, insanların ücretsiz olarak para ve hizmetlerini başkasına vermesi veya başkasının herhangi bir ücret ödemeden yararlanması olarak tanımlanır. Bağışlama konusunda, toplumun zayıf kesimlerinin desteklenmesi veya çeşitli yardımların sunulması amaçlı olarak çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından kullanılmaktadır.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Bağışlama kelimesinin eş anlamlısı olarak "yardım etme" anlamında kullanılan "bağış" kelimesi kullanılabilir. Bağış, insanların ya da kurumların özverili olarak, kendilerinden ödün vermeyi kabul ederek, belli bir şeyi veya miktarı başkasına vermesi veya sağlaması anlamına gelir. Bu, başkasına özveri göstermek için özel olarak yapılan aktivite, özellikle de bağışlanan şeyin maddi değer taşıması durumunda olur.

Bağışlamanın pek çok farklı şekli vardır ve herkesin bağış yapmaya katılmak için farklı nedenleri olabilir. Bunlar arasında kimseye iyilik yapmak, ihtiyacı olan insanlara yardım etmek, hayır kurumlarına para bağışlamak veya kendi arzularına uygun olarak toplumdaki farklı değerleri desteklemek gibi nedenler olabilir.

Bağışlama, dünyanın dört bir yanında yaygın bir şekilde kullanılan bir kelimedir. Bağışlar, çoğunlukla insanların ya da kurumların gönüllü olarak yardım etmek için yaptıkları özverili faaliyetlerdir. Bağışlama, insanlara özveri, yardımlaşma, paylaşma ve yardım etme gibi değerleri öğretir ve bağışlanan maddi değerler ile insanların toplumdaki değerleri destekler. Bununla birlikte, bağışlama, çoğu kez, toplumlar arasındaki kültürler arasındaki bağı ve dayanışmayı güçlendirmek ve daha iyi bir hayat için el ele vermek için kullanılır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,234
641
5
Bağışlama kelimesinin eş anlamlısı olarak, yardım etmek, desteklemek, yardımcı olmak, katkıda bulunmak, fedakarlık etmek, canını dişine takmak, başkasına yardım etmek, yardımseverlik yapmak, paylaşmak, gönüllülükte bulunmak gibi birçok sözcük vardır.

Bağışlama, insanlar arasındaki bağların güçlendirilmesi ve sosyal adaletin sağlanması açısından önemlidir. İnsanlar arasındaki iletişim ve ilişkileri güçlendirmek için, birbirine yardım etmek, desteklemek ve paylaşmak çok önemlidir. Bağışlama, insanların birbirine yardım etmesi ve destek vermesi anlamına gelmektedir.

Örnek olarak, bir eğitimci olarak bir okulda öğrencilere yardım etmeyi istiyorsanız, öğrencilere yardım etmek için çeşitli fırsatlar sunabilirsiniz. Öğrencilerin başarılarını desteklemek için, onlara çeşitli motivasyon teknikleri öğretebilir, onların öğrenme süreçlerine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, öğrencilere başarılı olmaları için gereken özellikleri ve becerileri kazandırmak için eğitim programları hazırlayabilirsiniz.

Bağışlama, insanların birbirine yardım etmesi ve destek vermesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle, eğitimciler olarak öğrencilere yardım etmek, desteklemek ve paylaşmak için gereken adımları atmak ve çabalarınızın karşılığını almak çok önemlidir. Eğitimcilerin öğrencilere yardım etme, destekleme ve paylaşma çabası, öğrencilerin başarısının artmasına ve aralarındaki iletişim ve ilişkilerin güçlenmesine katkıda bulunacaktır.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Bağışlama kelimesinin eş anlamlısı "yardım etmek"tir. Yardım etmek, insanların duygusal veya pratik olarak birbirlerine destek olmalarını sağlamak için yaptıkları bir çaba olarak tanımlanabilir. Yardım etme, genellikle bir kişinin başka bir kişinin ya da topluluğun ihtiyaçlarını karşılamak için özel bir çaba sarf etmesini ifade eder. Örneğin, bir kimse bir arkadaşının evine bakmasını veya bir hastanın iyileşmesi için ona yardım etmesini isteyebilir. Yardım etmek, kişilerin birbirlerine gelir sağlamasının yanı sıra, hayatlarında daha büyük bir anlam arayışında bulunmalarını da teşvik eder. Yardım etmenin, yardım alan kişiye yardım etmeyi iyi bir şey olarak göstermesi önemlidir. Yardım etmek, sadece para ile değil, zamanınızı, enerjinizi ve emeğinizi de kullanarak yapılan bir eylemdir. Yardım etmek, özellikle çocuklara veya yaşlılara destek olmak için önemli bir yoldur. Yardım etmek, kişinin çevresinin ihtiyaçlarını karşılamak ve onların yaşamlarını geliştirmek için özel bir çaba sarf etmesi anlamına gelir. Yardım etmek, yaşamınızda daha fazla anlam arayan kişilerin daha çok yardım etmesini sağlayacaktır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,637
1,256
112
Bağışlama kelimesinin eş anlamlısı, yardım etmek veya bağış yapmak olarak tanımlanabilir. Bu iki terim de, insanların birbirlerine verdikleri destek, ilgi ve yardımın bir ifadesidir. Yardım etmek, insanların başka insanlara, çevrelerine veya çalıştıkları topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmesi veya onlara yardım etmesi anlamına gelir. Bağış yapmak ise, insanların kendi nimetlerinden kendileri veya başkaları için bağış yapmaları olarak tanımlanabilir. Bu iki terim de, insanların birbirlerine karşı yardımseverliğin ve cömertliklerinin bir ifadesidir.

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Bağışlama, bir kişinin özgür iradesiyle, başkasına ücretsiz olarak para, eşya veya hizmetlerin verilmesi olarak tanımlanır. Bağışlama, gönüllü olarak, kişiden başkasına bedelsiz olarak para, mal veya hizmetlerin verilmesi olarak da tanımlanabilir. Bağışlama, genellikle hayır kurumları, kamu kurumları ve bireyler arasında gerçekleştirilmektedir.

Bağışlama kelimesinin eş anlamlısı olarak "bağış", "hayır", "mütevazı yardım", "özveri", "fayda" gibi terimler kullanılabilir. Bunlar, bağışlama kelimesinin anlamını açıklamakta ve genişletmekte kullanılabilir. Özellikle de, hayır kurumları, çocuk yuvaları veya kamu kurumları için bağışlanan mali yardımları anlamlandırmada ve açıklamada başarılı bir şekilde kullanılabilir.

Bağışlama, gönüllü olarak yapılan, karşılıksız ve samimi bir eylem olarak tanımlanır ve genellikle üç kişi arasında gerçekleşir. Birinci kişi bağışlayıcı olarak adlandırılır ve başkasına verilen mali yardımı sağlar. İkinci kişi, bağışlanan mali yardımı alan kişi ya da kurumdur. Üçüncü kişi ise, bağışlayan ve alan arasındaki aracıdır. Bağışlama, herhangi bir maddi karşılık beklemeden, kendi özgür iradesiyle başkasına para, eşya veya hizmetler vermek olarak düşünülür. Bağışlama, çok çeşitli amaçlar için yapılabilir, ancak genellikle insani yardım, eğitim, sağlık, sosyal destek gibi amaçlar için yapılır. Bu şekilde, bağışlama, özellikle de yoksul ya da ihtiyaç sahibi kişilere yönelik olarak, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak daha iyi bir hayat için büyük önem taşımaktadır.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,758
398
5
Bağışlama, insanların çeşitli nedenlerle bir başkasına verdikleri bir armağandır. Bağışlamanın eş anlamlısı olarak, "bağış" ya da "bağış yapmak" ifadesi kullanılır. Bağışlama, insanların başkalarına fiziksel veya zihinsel yönden yardım etmesi anlamına gelir. Bağışlama finansal olarak bir başkasına bağış yapmak anlamına gelir.

Bağışlama, insanların özveri olarak bir başkasına yardım etmesi anlamına gelir. Bağışlamanın diğer eş anlamlı ifadeleri arasında "iyilik etmek", "yardım etmek", "şefkat göstermek" ve "sevecenlik göstermek" de bulunur. Bağışlama, insanların bir başkasına gönüllü olarak kendi arzularından vazgeçmesi anlamına gelir.

Bağışlama, insanların birbirlerine armağanlar göndermesi anlamına da gelir. Bağışlamanın diğer eş anlamlı ifadeleri arasında "hediye vermek", "yardım etmek", "bağış yapmak" ve "hayır işlemek" de bulunur. Bağışlamanın çoğu zaman insanların bir başkasına küçük hediyeler göndermesi anlamına da geldiği unutulmamalıdır.

Sonuç olarak, bağışlama, insanların çeşitli nedenlerle bir başkasına verdikleri bir armağandır. Bu armağan, insanların başkalarına fiziksel, zihinsel veya finansal yönden yardım etmeleri anlamına gelir. Ayrıca, bağışlamanın eş anlamlı ifadeleri arasında "iyilik etmek", "hediye vermek", "bağış yapmak" ve "hayır işlemek" de bulunmaktadır.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
9,816
517
0
Bağışlama kelimesinin eş anlamlısı, bağışlamak ya da bağışlanmak olarak ifade edilebilir. Bağışlamak, bir şeyi, özellikle maddi bir şeyi, bir kişiye ya da kuruma ücretsiz olarak vermek veya aktarmak anlamına gelir. Bağışlanmak ise, bir kişi ya da kurum tarafından bir şeyin ücretsiz olarak alınması anlamına gelir. Eğitimciler için bağışlama, öğrencilerin kendilerine özgü becerilerini, potansiyelini ve özelliklerini geliştirmelerine olanak sağlayan bir kavramdır. Öğrencilerin çeşitli konularda bilgi edinmeleri, kendilerini geliştirmeleri ve becerilerini arttırmaları için okulların ve öğretmenlerin çabalarının ödüllendirilmesi gerekmektedir. Örneğin, öğretmenler öğrencilere müzik veya sanat dersleri ekleyerek veya özel projeler gibi öğrencileri cesaretlendirerek onların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirler. Ayrıca, öğrencilerin öğrenmeye olan tutkusunu çekici hale getirmek için öğretmenler onlara ödüller veya mükafatlar verebilirler. Öğretmenlerin öğrencilerin yeteneklerini bağışlaması, öğrencilere temel becerileri geliştirmeleri ve daha üst seviyelere ulaşmaları için gerekli motivasyonu sağlayacaktır. Böylece, öğrencilerin daha verimli ve başarılı eğitimler görebilmeleri için öğretmenlerin bağışlama kavramını uygulamaları gerekmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)