Bahtiyarlık kelimesinin eş anlamı nedir

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Merhaba arkadaşlar,

Bahtiyarlık kelimesinin eş anlamını arıyorum. Daha önce karşıma çıkan "mutluluk" kelimesi bana yardımcı olmuştu ancak aradığım biraz daha ayrıntılı bir anlam. Bahtiyar olma durumuyla neyi ifade ettiğini öğrenmek istiyorum.

Bu durumun karşılığının ne olduğunu bilen biri var mı? İstediğim bir eş anlam bulamamış olsam da, endişelenmiyorum. Çünkü arkadaşlarımla sık sık sohbet ediyorum ve hep bana farklı kelimeler öğretiyorlar.

Yardımcı olmak isteyen herkesi çok seveceğim, çünkü bu konuda yardım almak çok istiyorum. Bahtiyarlık kelimesinin tam olarak ne ifade ettiğini ve eş anlamının ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun.

Teşekkürler,

...

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Bahtiyarlık kelimesi, Türkçede sıkça kullanılmayan bir kelimedir ve genellikle edebi eserler gibi yazılı dilde karşımıza çıkar. Kelimenin kökenine baktığımızda, Farsçadan türetilerek dilimize geçtiğini görüyoruz. Farsça kökenli "baḫtiyār" kelimesi, "şansı yardım eden, talihli" anlamına gelir ve bu kelime Türkçede "bahtiyar" olarak kullanılır. "Bahtiyarlık" kelimesi ise "-lık" ekinin eklenmesiyle oluşmuştur. Türk Dil Kurumu'na göre bahtiyarlık kelimesi "mutluluk" anlamına gelir.

Bahtiyarlık kelimesinin eş anlamlısı olarak "mutlu" kelimesi kullanılabilir. Ancak bahtiyarlık, sadece kısa süreli bir mutluluk değil, daha derin ve kalıcı bir mutluluğu ifade etmek için kullanılır. Aşağıda bahtiyarlığın eş anlamlarıyla ilgili örnek cümleler bulunmaktadır:

1. Babası, kızını gelinlikler içinde görünce içinde tarifsiz bir mutluluk hissetti.
2. Nikah memuru, son imzalar atıldıktan sonra gelin ve damada sonsuz mutluluklar diledi.
3. Ayrıldıktan sonra onun mutluluğunu gördüğümde içim huzurla doldu.
4. Birkaç saat daha birlikte geçirebilsek, mutluluğumun sınırları olmayacak.

Bahtiyarlık kelimesi dilimizde daha az kullanılan bir kelimedir, ancak eş anlamlısı olan "mutlu" kelimesi daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Umarım bu yanıt daha özgün ve istediğiniz şekilde sizin için faydalı olmuştur.

Efsunlu35

Tanınmış Üye
BaYaN
3 Nis 2023
1,292
102
47
Bahtiyarlık kelimesinin eş anlamları arasında "mutluluk, saadet, huzur, memnuniyet" gibi kelimeler bulunmaktadır. Bu terimler, bir kişinin içsel olarak tatmin olmuş, mutlu ve memnun hissettiği durumları ifade etmek için kullanılabilir. Her ne kadar bahtiyarlık kelimesi genellikle mutluluk ve huzurun birleşimini ifade etse de, kişisel tercihlere ve duygusal durumlara bağlı olarak farklı anlamlar taşıyabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)