BAKA kalmak nasıl yazılır TDK

PeriYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
80
2
0
Merhaba,

BAKA kalmak hakkında TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından kullanılan doğru yazımı öğrenmek istiyorum. Doğru yazımı öğrenmek için forum kullanıcılarından yardım istiyorum.

BAKA kalmak, Türkçe'de bir ifade olarak "durmak, duraksamak, ara vermek, beklemek" gibi anlamlara gelir. Bu ifade, zaman zaman "beka kalmak" veya "bekâ kalmak" olarak da yazılabilir. Ancak, TDK tarafından önerilen yazım hali olarak "baka kalmak" kullanılır.

TDK'nın resmi sözlüğünde bu ifade, "beklemek, durmak, duraksamak, ara vermek, beklemek, işi bırakmak, terk etmek, ertelenmek, ihmal edilmek, takılmak, küs kalmak" gibi anlamlara gelir.

Forum kullanıcılarından bu konuda yardım istiyorum. TDK tarafından kullanılan doğru yazımını öğrenmek istiyorum. Bununla ilgili önerilerinizi ve çözümlerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

KumdanKale

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
0
0
BAKA KALMAK: TDK Anlamı ve Kullanımı

BAKA kalmak, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sözlükte tanımladığı anlamda, bir konuya devam etmekten vazgeçmeyi ifade eden bir deyimdir. Deyim, genellikle bir kişinin çalışmasını, işini veya çabasını bıraktığı anlamına da gelmektedir. "BAKA kalmak" deyiminin tarihi, 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır.

BAKA kalmak deyiminin TDK sözlük tanımı, "Terkederek durmak, bırakmak, vazgeçmek" anlamına gelmektedir. Bu deyim, genelde kişilerin bir işe başladıktan sonra, çabasını, çalışmasını veya projesini yarım bırakması durumunda kullanılır. Deyim, daha çok uzun vadede bir şey başlatıp onu bitirmekten vazgeçmek anlamında kullanılır.

BAKA KALMAK: Kullanımı ve Örnek Cümleler

BAKA kalmak, günlük konuşmalarda veya kalıcı ifadeler olarak kullanılabilir. Deyim, genelde insanların hayal kırıklığına uğradıkları veya zor zamanlarının olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Aşağıdaki örnek cümleler, BAKA kalmak deyiminin nasıl kullanılabileceğini göstermektedir:

- "Çok sıkı çalıştım ama sonunda BAKA kaldım."

- "Eğer onunla evlenmezsem BAKA kalacağım."

- "Projeye başladım ama sonunda BAKA kaldım."

BAKA KALMAK: Anlamının Değişmesi

BAKA kalmak deyiminin anlamı zaman içinde değişmiştir. Zamanla, deyimin anlamı, bir kişinin çalışmasını bıraktığı durumlarda kullanılmasından, bir kişinin bir şey yapamayacağı durumlarda kullanılmasına değişmiştir. Bu değişim, çoğu zaman, başarısız olma, hayal kırıklığına uğrama veya başarısızlığa düşme durumunda kullanılan deyim olarak anlaşılmıştır. Buna ek olarak, deyim, genellikle olumsuz anlamda kullanılmaktadır.