Bâliğ olmak ne demek hukuk

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
109
62
Ankara
Merhaba arkadaşlar,

Hukuk alanında bilgim oldukça sınırlı ve bâliğ olmak ne demek hukuk açısından merak ettiğim bir konu. Bâliğ olmak ne anlama geliyor ve ne gibi yükümlülükler ve haklar doğuruyor? Umarım bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek forum üyeleri vardır.

Bu konuda sizin görüşlerinizi ve önerilerinizi dinlemek isterim. Çok sevdiğim hukuk alanına ilişkin öğrenmek istediğim her şeyi öğrenmek istiyorum. Bu konuda ne kadar çok şey öğrenirsem, hukuk alanında daha da iyi olacağımı umuyorum.

Size çok minnettar olurum eğer bana bu konu hakkında yardımcı olabilecek bilgilerinizi paylaşırsanız. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Bâliğ olmak ne demek hukuk nedir?

Bâliğ olmak hukukta bir kişinin yaşı, aklı, cinsel erişkinliği ve sorumluluklarının yeterli düzeyde olduğu anlamına gelmektedir. Bâliğ olmak, kişinin kendi kararlarını vermesi, sorumluluklarını yerine getirmesi ve hukukun kendisine getirdiği hakları kullanması anlamına gelmektedir. Bâliğ olmak, kişinin haklarını ve borçlarını kullanmasına ve korumasına olanak sağlayan bir durumdur.

Bâliğ olmak, kişinin aklının veya cinsel erişkinliğinin yeterli düzeyde olması demektir. Bu, kişinin hukuk düzenine ve sorumluluklarına uyması gerektiği anlamına gelir. Bâliğ olmak, kişinin hukuki haklarını kullanmasını ve yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlar.

Bâliğ olmanın hukuk açısından anlamı nedir?

Bâliğ olmak, hukuk açısından bir kişinin haklarının ve sorumluluklarının korunması anlamına gelir. Bâliğ olan bir kişinin, hukukun verdiği yetkileri kullanma, sorumluluklarını yerine getirme ve hukuki süreçleri anlamaya hakkı vardır. Bâliğ olmak, kişinin, hukuka uygun davranma ve sorumluluklarını yerine getirme yükümlülüğünü üstlenmesini sağlar.

Bâliğ olmanın yaş açısından anlamı nedir?

Bâliğ olmak yaş açısından, kişinin 18 yaşına gelmesiyle mümkündür. Bu yaş, hukuk açısından bir kişinin aklının ve cinsel erişkinliğinin yeterli düzeyde olduğu anlamına gelir. Bâliğ olmak, kişinin hukukun kendisine verdiği hakları ve sorumluluklarını kullanma ve yerine getirme yetkisine sahip olmasını sağlar. Bâliğ olmak, 18 yaşından itibaren kişinin hukuki haklarının ve yükümlülüklerinin korunmasını sağlar.

Anahtar Kelimeler: Bâliğ olmak, hukuk, haklar, sorumluluklar, cinsel erişkinlik, yaş.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)