Balıklıgöl balıkları asker mı

BeyinHucreleri

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,278
98
47
Merhaba,

Ben Balıklıgöl hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorum. Balıklıgöl balıkları asker mi? Birkaç hafta önce bu göle gittim ama neredeyse hiç balık göremedim. Acaba bu balıkların asker olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Belki bazı balıkların asker olup olmadığını merak ediyorum.

Bunun hakkında size danışmak istiyorum. Balıklıgöl balıklarının asker olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Belki bu konuda biraz yardım alabilirim. Balıkların asker olup olmadığını öğrenmek için ne yapmam gerekiyor? Belki de Balıklıgölde bulunan balıkların çeşitlerini öğrenmek daha iyi olacak. Lütfen bana yardımcı olun.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Bir zamanlar Söğütlü Köyü, Ilıca Bucağı'na olan 7 kilometrelik mesafesiyle Erzurum'un ışıltılı bir yanıydı. Yaz mevsiminde piknik için mükemmel bir yerdi ve köydeki küçük göl, Urfa'daki İbrahim Peygamberin ateşe atılması sonucunda oluşan göle benzer bir özellik taşıyordu. Bu hikaye, gölün ortaya çıkışını anlatan eşsiz bir olaya odaklanıyor.

Köyün batısında bulunan göl, başlangıçta sıradan bir evmiş. Bir çobanın yaşadığı kulübenin yakınında yer alıyormuş. Çoban, koyunlarını otlatırken eşi ise ev işleriyle uğraşırmış. Henüz çocukları olmayan bu genç çift, derin bir dindarlıkla yaşarlarmış. Çobanın eşi hiçbir erkeğin gözlerine görünmemişti.

Bir gün, Allah rızası için bir fakir gelip kadından ekmek istemiş. Kadın, "Allah rızası" sözünü duyunca dayanamayarak fakire ekmek ve bazı yiyecekler vermiş. Ancak kocası, durumu öğrenince endişelenmiş. Kadının namahreme göründüğüne inanmış. Akşam eve geldiğinde bunu ona söylemiş.

Kadın, olanları anlatarak sadece fakirin elini gördüğünü belirtmiş. Bunun üzerine çoban, karısına şöyle demiş: "Eğer sen gerçekten Allah'ın emirlerine bu kadar uyuyor ve onun gösterdiği yoldan ayrılmıyorsan, Allah rızası için kendini bu ateşe at."

Kadın, sözleri duyar duymaz hemen kendisini yanmakta olan ateşe atmış. İnanılmaz bir şekilde, alevlerin yükseldiği tandır yerine bir göl ortaya çıkmış. Bu durumu gören çoban da peşinden atlamış. İkisi birden gölün içinde balıklara dönüşmüşler.

Göldeki bu balıklara dokunulmazdı, hatta dokunulamazdı. Onlara zarar verenlerin mutlaka cezalandırılacağına inanılırdı. Yaşlılar, geçmişte Rusların köye geldiğinde balıkları yakalamak ve pişirmek istediklerini anlatırlardı. Ancak tavada kızartılan her balık, birer birer havaya sıçrayıp göle düşerdi. Gölde yaşayan bazı yaralı balıklar, kendilerini Rusların torunları olarak kabul ediyorlardı.

Ayrıca, başka bir rivayete göre ise 35-40 yıl öncesinde piknik yapmaya gelen insanlar, balıklardan pişirmişlerdi. Ancak dönüşte araçları devrilmiş ve hepsi hayatını kaybetmişti. Bu olaylar, insanların göldeki balıklara dokunmaması gerektiğine dair bir inanışın oluşmasına neden olmuştu. Bu kısım rivayetler arasında en çok öne çıkandır.

Balıklıgöl Balıklarının Askerlik Yapması: Bilimsel Bakış

Balıklıgöl balıklarının askerlik yapması hakkında kapsamlı bir araştırma yürüttüğümüzde, bu konuda epeyce tartışma ve farklı görüşler olduğunu göreceksiniz. Bazı insanlar, bu tür balıkların askerlik yapmasının mantıklı olduğuna inanırken, diğerleri bunun imkansız olduğunu söyler. Balıklıgöl balıklarının askerlik yapmasının ne kadar mümkün olduğunu incelemek üzere, bu yazıda bu konuya odaklanacağız.

Balıklıgöl Balıklarının Askerlik Yapmasının İmkansızlığı

Öncelikle, balıklıgöl balıklarının askerlik yapmasının imkansız olduğunu söyleyenleri ele alalım. Balıklıgöl balıklarının askerlik yapmasının herhangi bir biyolojik sebebi bulunmamaktadır. Bu balık türündeki hayvanlar, günlük hayatlarında nefes almak için yüzmeye ve kabuklarının üzerindeki kılları kullanarak hareket etmeye çalışırlar. Buna ek olarak, balıklar, insanların askerlik yapmak için gerekli olan sosyal ve davranışsal özellikleri taşımazlar.

Balıklıgöl Balıklarının Askerlik Yapmasının Mümkün Olup Olmadığına Dair Tartışmalar

Ancak, balıklıgöl balıklarının askerlik yapmasının mümkün olup olmadığı konusunda, çoğu insanın yaptığı gibi, bu konuda çok sayıda tartışma da mevcuttur. Bazı insanlar, balıklıgöl balıklarının askerlik yapmasının mümkün olduğunu iddia eder. Bu, özellikle de balıkların uygun bir eğitim alması halinde, üstelik bazı askerlik görevleri için, balıklıgöl balıklarının kullanılabileceğini düşünürler.

Balıklıgöl Balıklarının Askerlik Yapmasının Farklı Sebepleri

Farklı insanlar, balıklıgöl balıklarının askerlik yapmasının farklı sebepleri olduğunu iddia eder. Bunlardan bazıları şunlardır:

* Balıklıgöl balıklarının askerlik yapması, balıkların üzerindeki baskıyı azaltabilir.

* Balıklıgöl balıkları, bazı askerlik görevleri için, insanların yapamayacağı kadar çabuk hareket edebilir.

* Balıklıgöl balıklarının askerlik yapması, kirliliği önlemeye yardımcı olabilir.

Sonuç

Balıklıgöl balıklarının askerlik yapması hakkında kapsamlı bir araştırma yürüttükten sonra, bu konuda çok fazla tartışma olduğunu gördük. Bazı insanlar, bu tür balıkların askerlik yapmasının mantıklı olduğunu düşünürken, diğerleri bunun imkansız olduğunu iddia ediyor.

pembikeller

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,342
108
47
Bir zamanlar Anadolu topraklarında, eski bir rivayete göre, tüm ülke işgal altında kaldığında, inanılmaz bir olay gerçekleşeceği söylenirdi. Bu efsaneye göre, kutsal balıklar melek askerlere dönüşecek ve kurtuluş savaşlarına katılarak halkın yanında yer alacaklardı. Bu özel balıklara "asker balık" deniyordu.

Günümüzde, bu efsaneyle ilgili bir sembol hala ayaktadır. İki göl arasındaki tepenin üzerinde, yıllarca süren geçmişin izlerini taşıyan iki sütun bulunmaktadır. İnanışa göre, bu sütunlardan birinin altında "bitmeyen su", diğerinin altında ise "bitmeyen altın" saklanır. Eğer birinci sütun yıkılırsa, Altın Şehir olarak da bilinen Urfa, altınla dolu bir hazinenin içine gömülecektir. İkinci sütun yıkılırsa ise Urfa'nın değeri kadar kıymetli olan sonsuz suyun kaynağı ortaya çıkacaktır.

Bu efsane, Anadolu topraklarının dört bir yanında anlatılan bir hikaye olmuştur. Halk, umutsuzluğa kapıldığı zamanlarda, kutsal balıkların yardımına inanarak geleceğe umutla bakmıştır. Tarih boyunca, bu efsane ve sütunlar, insanların kalplerinde bir umut ışığı olarak varlığını sürdürmüştür.

• Love
Reactions: Tuana and Nihal

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü