Bargah ne demek Osmanlıca

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba,

Bargah ne demek Osmanlıca sorusuna cevap arıyorum. Osmanlıca'nın ne olduğunu kesinlikle biliyorum ama bu kelimeyi ne anlama geldiğini anlayamadım. Lütfen, bu konuda yardım edebilir misiniz?

Osmanlıca kelimelerinden bahsederken, çoğu zaman karşılaşılan farklı anlamları göz önünde bulundurmamız gereken bir kelimedir. Özellikle Bargah için, aramalarımda, meclis anlamına gelen bir kelimenin kullanıldığını gördüm. Ancak, bu kelimenin kullanımıyla ilgili ayrıntıları bilmiyorum.

Bu nedenle, Osmanlıca'nın da dahil olduğu diller arasında Bargah kelimesinin ne anlama geldiğini ve nerede kullanıldığını anlamaya yardımcı olacak herhangi bir bilgiye ihtiyacım var. Belki de konu hakkında daha önce konuşulmuş bir forum var veya bu konuda yardımcı olmak isteyen birinin aktif bir yorumu olabilir.

Herhangi bir yardımınız için şimdiden minnettarım.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Bargah Ne Demek?

Osmanlıca'da "bargah" sözcüğü, yüksek ve önemli bir makam, mevki veya pozisyon anlamına gelmektedir. Sözcük, Arapçadan geçmiş bir sözcüktür ve "mülk" anlamına da gelmektedir.

Türkiye'de, bugün genellikle resmi makamların isimlerinde kullanılmaktadır. Örneğin, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık, Devlet Planlama Teşkilatı gibi. Bu gibi pozisyonlarda kullanılan sözcük, "bargah" teriminin kullanımının göstergesidir.

Bargah Teriminin Kullanımı

Bargah terimi, Osmanlıca'da önemli olan kişi, kurum veya kuruluşların isimlerinde kullanılmaktadır. Özellikle imparatorluk devrinde, kraliyet ailesi ile ilgili makamlar dışında, çok sayıda yüksek seviyeli makamların isimlerinde "bargah" terimi bulunmaktadır.

Bargah teriminin kullanımı, günümüzde de sürekliliğini korumaktadır. Örneğin, bugün çok sayıda üniversite ve okulun isimleri "bargah" teriminin kullanımıyla belirtilmektedir. Örneğin, İstanbul'da kurulan İstanbul Bargah Üniversitesi örnek olarak verilebilir.

Bargah Teriminin Anlamı

Bargah teriminin anlamı, özellikle imparatorluk devrinde çok önemli makamların isimlerine verilen bir özelliktir. Sözcük, “yüksek ve önemli” anlamına gelmektedir. İstanbul Bargah Üniversitesi ve diğer kurumların isimlerinde de bu özellik kullanılmaktadır.

Sonuç

Osmanlıca'da "bargah" sözcüğü, yüksek ve önemli bir makam, mevki veya pozisyon anlamına gelmektedir. Bu sözcük, bugün Türkiye'de çok sayıda kurum ve kuruluşun isimlerinde de kullanılmaktadır. Bargah teriminin anlamı, "yüksek ve önemli"dir ve çoğu zaman önemli siyasi pozisyonların isimlerinde kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)