Basabas nasil yazilir TDK

KumRuhu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
50
3
0
Merhaba,
Basabas nasil yazilir TDK? sorusunu sormak istiyorum. Basabas kelimesi Türk Dil Kurumu tarafından nasıl yazılmalı? Bu kelime hangi harflerden oluşuyor ve nasıl okunuyor? Konu hakkında yardım istiyorum. Bu kelimeyi kullanmak için doğru yazımı öğrenmek istiyorum. Lütfen Basabas kelimesinin doğru yazımı hakkındaki bilgilerinizi paylaşın. Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,493
1,159
112
Basabas Nasil Yazılir TDK

Basabas (başa baş) kelimesi, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından önerilen bir yazım şeklidir. Bu kelime, Türkçe'de çoğul veya tekil olarak kullanılan, çoğul olarak kullanıldığında ek olarak bir "ler" kullanılarak yazılan bir çoğul kelimedir.

Basabas kelimesinin doğru yazımı için TDK'nın önerdiği şekli; basa-bas olarak yazılmaktadır. Bu yazım şekli, Türkçe'de çoğul olarak kullanıldığında basa-baslar şeklinde yazılmaktadır.

Basabas, Basa-bas, TDK, Türkçe

Basabas kelimesinin, çoğul olarak kullanıldığı durumlarda, çoğul olarak yazılmasının bir diğer önemli nedeni, çoğul olarak kullanıldığında kelimenin anlamının değişmesidir. Basabas kelimesi, çoğul olarak kullanıldığında, her biri başka anlam taşıyan sözcüklerin bütününü ifade eder.

Basabas kelimesi, çoğul olarak kullanıldığında, özellikle sözcüklerin bir araya getirilmesiyle oluşan ifadelerde kullanılmaktadır; örneğin: “Kırmızı-mavi-sarı basa-baslar”.

Basabas kelimesinin yazımı, TDK tarafından önerilen basa-bas şeklinde yazılmaktadır. Bu yazım şekli, çoğul olarak kullanıldığında basa-baslar şeklinde yazılmaktadır. Çoğul olarak kullanıldığında, basabas kelimesi, her biri başka anlam taşıyan sözcüklerin bütününü ifade eder.