Başgösteren nasıl yazılır TDK

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

TDK'da başgösteren kelimesinin doğru yazımını merak ediyorum. Başgösteren kelimesini TDK'da nasıl yazmalıyım? Dilbilimciler veya TDK uzmanlarından yardım almak istiyorum. Lütfen bu konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Bu konuda katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim.

GökyüzüYolcusu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
30
0
0
Başgösteren Nasıl Yazılır?

TDK'nın resmi sözlüğünde, başgösteren kelimesinin yazımı "başgösteren" şeklinde gösterilmektedir. Ancak bu kelimenin sözcüklerinin ayrı ayrı okunuşları da vardır. "Baş" ve "gösteren" sözcüklerinin okunuşu ayrı ayrı yazılır.

Başgösteren kelimesi, geçmişte bir insanın başının açık kalarak, gösterişli bir şekilde dolaşmasını tanımlar. Bu kelime Türkçe sözcük köklerinden türetilmiştir ve bir kişinin kendini göstermek için tasarlanmıştır.

Başgösterenin Kullanımı

Başgösteren ifadesi, genellikle yakın zamanda yaşayan ya da ölmüş olan bir kişinin kendini göstermek için kullanılır. Örneğin, bir gezginin yolculuklarının anısını yaşatmak için başgösteren kullanılabilir.

Başgösteren ayrıca, bir kişinin çalışmalarının ve başarılarının kutlanması için de kullanılabilir. Örneğin, bir sporcunun mücadelelerini kutlamak için bir başgösteren kullanılabilir.

Başgösterenin Yazım Kuralları

Başgösteren kelimesinin yazımı, TDK'nın resmi sözlüğünde "başgösteren" olarak belirtilmiştir. Bu kelimenin sözcüklerinin ayrı ayrı okunuşları da vardır. "Baş" ve "gösteren" sözcüklerinin okunuşu ayrı ayrı yazılır.

Başgösteren kelimesi, Türkçe sözcük köklerinden türetilmiştir ve bir kişinin kendini göstermek için tasarlanmıştır. Bu kelime, yakın zamanda yaşayan ya da ölmüş olan bir kişinin kendini göstermek için, bir gezginin yolculuğunun anısını yaşatmak için ya da bir sporcunun mücadelelerini kutlamak için kullanılabilir.