Başkaldırı nasıl yazılır TDK

kelekci

Tanınmış Üye
BaYaN
6 Kas 2020
1,344
95
47
Merhaba,

Başkaldırı kelimesinin doğru yazımı hakkında bilgi almak istiyorum. TDK'nın ne demek istediği hakkında çok merak ediyorum. Başkaldırı kelimesinin Türk Dil Kurumu tarafından nasıl yazılması gerektiğini çok merak ediyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Lütfen, başkaldırı kelimesinin doğru yazımı hakkında bilgi vererek bana yardımcı olun. Ayrıca, başkaldırı kelimesinin Türk Dil Kurumu tarafından kullanımının doğru olduğundan emin olmak için, eğer varsa, örnekleri veya başka önerileri de paylaşır mısınız?

Teşekkürler.

MaviGöçer

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
22
0
0
Başkaldırı Nedir?

Başkaldırı, düzen veya sisteme karşı yönelik bir tepki olarak tanımlanabilir. Başkaldırı, düzen veya sisteme karşı gösterilen öfke, şiddet veya direnci ifade eder. Bu tepki, özellikle düzen veya sistemin ihlali veya haksızlıklarının ortaya çıkmasıyla başlar. Başkaldırı, baskı ve zorbalığa karşı, siyasi özgürlüklerin aranması veya savunulması veya başka insanların özgürlüklerinin aranması için de gösterilebilir.

Başkaldırının Tarihi

Başkaldırı, insanlık tarihi boyunca var olan bir kavramdır. M.Ö. 1700'lerde, Mezopotamya'da, Mısır'da ve Yunanistan'da başkaldırıların temel nedenleri arasında düzen veya sistemin ihlali ve haksızlıkları vardı. M.S. 1600'lerde, İngilizlerin İrlanda'da uyguladıkları baskıların karşısında, İrlandalılar tarafından gösterilen başkaldırılar vardı.

Başkaldırının Günümüzdeki Anlamı

Günümüzde, başkaldırı, devletin veya örgütün ihlal veya haksızlıklarının ortaya çıkmasıyla başlar. Başkaldırı, baskı ve zorbalığa karşı, siyasi özgürlüklerin aranması veya savunulması veya başka insanların özgürlüklerinin aranması için de gösterilebilir.

TDK Başkaldırı Anlamında Ne Demek?

TDK, başkaldırı anlamında "baskı veya zorbalık karşısında direnme, öfkeli tepki, haksızlığa karşı çıkma" gibi anlamlara sahiptir.