Başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasındaki fark nedir

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba! Başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasındaki farklardan haberdar değilim fakat bu konuda bilgi sahibi olanların yardımına ihtiyacım var. Başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasındaki farkları öğrenmeyi çok istiyorum. Bu konuda lütfen bana yardım edin. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Başkanlık Sistemi ve Parlamenter Sistem Arasındaki Farklar

Başkanlık sistemi ve parlamenter sistem arasındaki farklar, iki sistem arasındaki temel farklılıklara dayanmaktadır. İki sistem arasındaki temel farklar, güç dağılımının yönetim biçimi ve ülkelerin yönetim şeklini etkileyen seçimleri kapsamaktadır. Bu makalede, başkanlık sistemi ve parlamenter sistem arasındaki temel farkları inceleyeceğiz.

Başkanlık Sistemi

Başkanlık sistemi, mevcut başkanın, hükümetinin veya parlamentonun üyelerinin kendisine verilen kararları yürürlüğe koyma, onaylama veya reddetme yetkisiyle belirlenir. Bu sistemde, başkan güçlü bir lider olarak tanımlanır ve üyelere kendi görüşlerini dayatma yetkisi vardır. Başkanın, güvenoyu almak veya görevden almak için hükümeti değiştiremeyeceği başkanlık sisteminde en önemli kuraldır.

Parlamenter Sistem

Parlamenter sistemlerde, hükümet, parlamentoya karşı sorumludur. Parlamento, hükümetin işleyişini kontrol eder ve bunun için yasa yapma ve bütçe kontrolü gibi görevleri vardır. Parlamenter sistemlerde, hükümetin üyeleri parlamentodan gelir ve parlamento tarafından hükümeti oluşturmak için seçilir. Parlamentoda, başkanın görevden alma veya güvenoyu alma yetkisi yoktur.

Sonuç

Başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasındaki farklar, güç dağılımının yönetim biçimi ve ülkelerin yönetim şeklini etkileyen seçimleri kapsamaktadır. Başkanlık sisteminde, başkanın güvenoyu almak veya görevden almak için hükümeti değiştiremeyeceği en önemli kuraldır. Parlamenter sistemlerde ise, hükümet, parlamentoya karşı sorumludur ve hükümetin üyeleri parlamentodan gelir.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,772
483
5
Başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasındaki farklar, ülkenin hükümet sistemine ilişkin bir farklılık gösterir. Başkanlık sistemi, ülkedeki tüm hükümet işlerinin Cumhurbaşkanı tarafından yönetilmesini öngören bir sistemdir. Yani, Cumhurbaşkanı, ülkenin lideri ve yüksek yetkili otoritesidir. Diğer yandan, parlamenter sistemde, ülkenin lideri, başkanının yanı sıra, parlamentodan seçilen bir başbakan tarafından yönetilir. Başkanlık sisteminde, Cumhurbaşkanı, parlamentoya karşı sorumludur, ancak yasaların onaylanması, parlamentoya bırakılır. Parlamenter sistemde ise, başbakan, parlamentonun gücüne dayanır ve başkan tarafından seçilir. Başkanlık sisteminde, başkan kendi istediği yetkiyi kullanabilecekken, parlamenter sistemde başbakan, parlamentodan yetki alır. Ayrıca, başkanlık sistemi, başkanın seçilme süresini düzenlerken, parlamenter sistemde, başbakanın tayin süresi, parlamentoya bırakılır. Son olarak, başkanlık sistemi, başkanın yürütme işlerini yürütebilmesi için, anayasa mahkemesi veya başka bir hukuk organı tarafından doğrulanması gerekirken, parlamenter sistemde, başbakanın halk tarafından doğrulanması gerekir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasındaki fark, hükümet sistemlerini açıkça ayıran temel özelliktir. Başkanlık sisteminde, başkanın ülkenin yönetiminde karar verme yetkisi vardır ve bu kişi doğrudan halk tarafından seçilir. Bu sistemde hükümet kabinesi ülkenin başkanı tarafından seçilir ve kabine üyesi olan bakanlar kabine tarafından atanır. Parlamenter sistemde ise, başkanın ülkeye yönetim konusunda çok az yetkisi vardır ve başkan genellikle parlamentoda seçilen parti liderinin önerisiyle atanır. Parlamento, ülkenin yönetiminde karar verme yetkisine sahiptir. Parlamentoda seçilen partiler, kabineyi oluşturmak ve kabine üyelerini seçmek için koalisyonlar kurarlar. Başkanlık sisteminde, başkanın kabineyi oluşturma ve kabine üyelerini atama yetkisi vardır; ancak, parlamenter sistemde, parlamento tarafından oluşturulan kabineyi onaylamak ve kabine üyelerini onaylamak için başkanın onayı gereklidir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Başkanlık sistemi ve parlamenter sistem arasındaki fark, iktidarın nasıl paylaşılacağı ve nasıl sınırlandırılacağı meselesini belirlemektedir. Başkanlık sistemi, hükümetin başkan tarafından yönetilmesi anlamına gelmektedir. Yönetim, başkanın ve kabine üyelerinin elinde toplanmaktadır. Başkan seçimleri ile seçilir ve çoğu durumda bir ömür boyu görev yapmaktadır. O, ülkenin yönetiminde önemli bir rol oynar ve önerileri genellikle meclise kabul edilir. Başkan, kendi adına yasaları imzaladıktan sonra meclise sunabilir. Parlamenter sistemde ise, başbakan hükümeti yönetmektedir. Başbakanın görevi, seçilmiş milletvekillerinin oluşturduğu meclis tarafından atanır ve onaylanır. Başbakan, meclis tarafından sık sık sorgulanmaktadır ve meclisin kararlarına uymak zorundadır. Dolayısıyla, gücünün meclis tarafından sınırlandırılması gerekir. Parlamenter sistemde, meclis öncelikle yasaları oluşturur ve başbakanın yönetim anlayışına uygun olarak çıkarılır. Bu sistemde, başbakanın görev süresi, meclisin kararına bağlıdır ve daha kısa süreli olabilir.

Son olarak, başkanlık sisteminde başkanın önerdiği kararlar çoğu zaman meclise kabul edilirken, parlamenter sistemde, başbakanın teklifleri önce meclisin onayına sunulmak zorundadır. Bu sistemler arasındaki farklılıklar, ülkedeki iktidarın nasıl paylaşılacağı ve sınırlandırılacağı konusunda önemli rol oynamaktadır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Başkanlık sistemi ve parlamenter sistem arasındaki temel farklar özellikle yönetim biçimleri ve meclislerin gücü arasındaki farkı ortaya koymaktadır. Başkanlık sisteminde, başkan, ülkenin en üst yöneticisidir ve meclisin gücü sınırlıdır. Bu sistemde, başkanın yetkisi geniştir ve meclisin diğer kurumlarla arasındaki dengeyi koruma sorumluluğu vardır. Başkanlık sisteminde yürürlükteki kanunların uygulanmasından başkan sorumludur ve meclis bunu yönetmesine izin vermez. Parlamenter sistemlerde ise, meclisin ülkenin en üst yöneticisi olmasına rağmen başkanın rolü daha sınırlıdır. Bu sistemde, meclisin yetkisi geniştir ve meclis yürürlükteki kanunları uygulamaya yetkilidir. Ayrıca, meclis başkanın kararlarının geri çekilmesi veya onaylanması gibi kararları alır ve bu kararlar başkanın kararlarını etkileyebilir. Başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasındaki farklar meclisin gücü arasındaki farkı ortaya koymaktadır.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Başkanlık sistemi ve parlamenter sistem arasındaki fark, temelde, devlet yönetiminin nasıl yapılandırıldığını ve kimin ne kadar yetkiye sahip olduğunu belirleyen sistemlerdir. Başkanlık sisteminde, başkan, bir seçim sonrası, seçim için oylanan, anayasal yasalar çerçevesinde, halk tarafından seçilen bir kişidir ve ülkedeki yönetimin en üst sorumlusudur. Parlamenter sistemde ise, parlamenter hükümetin bir sürü üyeden oluşmasına ve bu üyelerin seçilen bir başkanlık tarafından yönetilmesi gerektiğine karar verilmesine dayanır. Parlamenter sistemde, başkan, seçim sonrası, parlamento tarafından atanan bir kişidir ve parlamentoda oluşturulan hükümetin üst sorumlusudur.

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Başkanlık sistemi ile parlamenter sistem, iki farklı temel siyasal sistem türüdür ve çoğu ülkede kullanılmaktadır. Her ikisi de halkın seçtiği liderlerin iktidara gelmesini ve halkın temsil edilmesini sağlarken, aralarında önemli farklılıklar bulunmaktadır.

Başkanlık sisteminde, hükümeti oluşturan kişi başkan olarak adlandırılır. Başkan, ülkenin yasalarını ve politikalarını belirler ve ülkede siyasi istikrar sağlar. Başkan, halk tarafından seçilir ve belli bir süre için hüküm sürer. Başkanın iktidarı kısıtlanmaz ve ona verilen yetkiler ülkenin yasaları ve anayasası tarafından belirlenir.

Parlamenter sistemde ise, halk tarafından seçilen milletvekilleri tarafından oluşturulan meclis başkanlık görevini üstlenir. Meclis, ülkenin yasalarını ve politikalarını belirler ve bu konularda kararlar alır. Meclis, başbakanı seçer ve başbakan, meclis tarafından kısıtlandığı sürece hükümeti oluşturur.

Bu iki sistem arasındaki temel fark, hükümetin kim tarafından kurulacağıdır. Başkanlık sisteminde, halk tarafından seçilen başkan tarafından kurulurken, parlamenter sistemde, milletvekilleri tarafından seçilen meclis tarafından kurulur. Diğer önemli farklılıklar, başkanın veya meclisin halk tarafından seçilmesi ve iktidarlarının sürelerinin aynı olmasıdır.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Başkanlık sistemi ve parlamenter sistem, iki farklı yönetim biçimidir. Her iki sistem de ülkenin günlük yönetimini sağlamak için kullanılan iki farklı demokratik sistemdir. Ancak, her iki sistem arasında çeşitli farklılıklar vardır.

Başkanlık sistemi, hükümeti ve parlamentoyu tek bir kişiden oluşan başkan tarafından yönetmektedir. Başkan, ülkenin mevcut durumunu değerlendirerek, bazı konularda bağımsız kararlar alır. Başkan, parlamentoya kararlarının uygulanması için onay verir ve bu kararlar aynı zamanda meclisin onayına da tabidir. Başkanlar, kendi seçimlerinde işe alma ve çıkarma yetkisine sahiptir.

Parlamenter sistemler ise, başkanlık sistemine göre daha farklıdır. Parlamenter sistemlerde, meclis tarafından belirlenen bir başkan veya başbakan tarafından yönetilmektedir. Başkan veya başbakan, meclisin kararlarının uygulanmasını sağlamak için çalışır ve kendi yetkileri sınırlıdır. Başkan veya başbakan, meclis tarafından seçilir ve meclisin onayı olmadan hiçbir karar alamaz.

Her iki sistem arasındaki en önemli fark, yönetimin kaynağının nereden geldiğidir. Başkanlık sistemlerinde, başkan seçimleri sonucunda ortaya çıkan kişidir. Oysa parlamenter sistemlerde, başkan veya başbakan meclisin kararı ile atanır. İkinci olarak, başkanlık sistemlerinde başkan kendi kararlarını bizzat alırken, parlamenter sistemlerde başkan veya başbakan, meclisin kararı ile hareket eder. Son olarak, başkanlık sistemlerinde başkan, meclisin onayı olmadan karar alamazken, parlamenter sistemlerde başkan veya başbakan, meclisin kararı olmadan kendi kararlarını alabilir.

Bu, başkanlık sistemi ve parlamenter sistem arasındaki temel farkların özetidir. Her iki sistemin de kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Bu sebeple, her ülkede, kendi içindeki özel koşullara ve ülkenin durumuna en uygun sistemi seçmek çok önemlidir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasındaki farklar, özellikle eğitime bakış açısıyla incelendiğinde önemli etkileri olan iki farklı siyasi sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Başkanlık sistemi, ülkelerin seçilmiş bir başkanının liderliğinde çalışmalarına olanak sağlar. Bu siyasi sistemde, siyasi partilerin lideri başkan olarak seçilir ve başkan ile parlamento arasında güç eşitliği vardır. Eğitim alanında, bu sistemde başkanın eğitim politikalarını doğrudan belirleme ve uygulama yetkisi vardır.

Parlamenter sistemde ise, bir ülkenin hükümeti, parlamentonun seçtiği bir başbakan tarafından yönetilir ve ülkenin kararları parlamentonun kabulüne göre alınır. Eğitime bakıldığında, parlamenter sistemde, eğitim politikalarının belirlenmesi ve uygulanması, parlamentonun kararına göre yapılır. Ülkenin eğitim politikaları, başbakan tarafından yönetilen hükümet tarafından belirlenir ve uygulanır.

Sonuç olarak, başkanlık sistemi ile parlamenter sistemi arasındaki temel fark, ülkenin kararlarının kim tarafından alınacağıdır. Başkanlık sisteminde, ülke seçilmiş bir başkan tarafından yönetilirken, parlamenter sistemde, ülkenin kararları parlamentonun kabulüne göre alınır. Eğitim açısından bakıldığında, başkanlık sisteminde, eğitim politikaları başkan tarafından belirlenirken, parlamenter sistemde ise parlamentonun kararına göre belirlenir ve uygulanır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)