Başkatip nasıl yazılır TDK

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba,

Başkatip nasıl yazılır TDK'de bana yardım edebilir misiniz? Gerçekten bu konuda çok takılıyorum. Başkatip sözcüğünün TDK'de doğru yazımını bulmak için çok çabaladım ama sonuç alamadım. Lütfen, başkatip sözcüğünün TDK'de doğru yazımını bana gösterir misiniz? Çok önemli bir konu olduğu için size çok minnettar olacağım.

Teşekkürler.

GökyüzüDansı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
24
0
0
Başkatip Nedir?

Başkatip, Türk Dil Kurumu tarafından kullanılan, özel bir yazım kuralıdır. Türkçe'de başka bir cümle ile devam edilirken kullanılır. Başkatip, kısa ve öz bir şekilde son cümleyi özetleyen bir özne veya fiil ile cümleyi tamamlamaya yardımcı olur.

Başkatip Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu tarafından belirlenen Türkçe yazım kurallarına göre başkatip, özne olması gerektiği zaman küçük harfle yazılmalıdır. Fiil olarak kullanıldığında büyük harfle yazılmalıdır. Başkatip, cümlenin sonunda genelde “-dir/-dır/-tır/-tur/-dur” eki ile yazılır.

Başkatip Örnekleri

-Kahve içmek, güzel bir alışkanlıktır.
-Kahve içmek güzel bir alışkanlık-dır.
-Yürüyüş, sağlık için önemlidir.
-Yürüyüş sağlık için önemli-dir.

Sonuç

Başkatip, Türk Dil Kurumu tarafından belirlenen yazım kurallarına göre özel bir yazım kuralıdır. Özne olması gerektiği zaman küçük harfle, fiil olarak kullanıldığında büyük harfle yazılmalıdır. Başkatip, cümlenin sonunda genelde “-dir/-dır/-tır/-tur/-dur” eki ile yazılır.