Başkomutanlık ne Savaşı kazanıldı

Zorro

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,401
136
62
Merhaba,

Başkomutanlık ne Savaşı kazanıldı? sorusunu kafamda çözemediğim için sizin görüşlerinize ihtiyacım var. Bu savaş nedir? Kimler arasında yapıldı? Neden önemli? Tarihsel çerçeveden bakarak neyi temsil ediyor? Bu sorulara cevap arıyorum.

Bu savaşın arka planını öğrenmek istiyorum. Savaşın ne zaman, nerede ve hangi tarafların arasında olduğu konusunda bilgim yok. Ayrıca, savaşın hangi tarafının kazandığını ve savaşın kazanan taraf için ne ifade ettiğini öğrenmek istiyorum.

Başkomutanlık ne Savaşı kazanıldı? sorusuna cevap aramak için üzerinde çalışmak istiyorum. Bu savaş hakkındaki her sahte bilgiye sahip olmak istiyorum. Lütfen, konuyla ilgili bilgilerinizi, fikirlerinizi ve görüşlerinizi paylaşın.

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Başkomutanlık Ne Savaşı?

Başkomutanlık Ne Savaşı, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı olarak bilinir. Bu savaş, Osmanlı İmparatorluğu'nun Kırım Savaşı'ndan sonraki son savaşı oldu ve Balkanlar ve Ortadoğu'daki güç dengelerinin önemli bir değişikliğe uğramasına yol açtı. Bu savaş, Osmanlı İmparatorluğu'nun son savaşı olarak nitelendirilir çünkü savaştan sonra Osmanlı İmparatorluğu çökmeye başladı.

Başkomutanlık Ne Savaşı'nın Arka Planı

Başkomutanlık Ne Savaşı'na Rusya ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki Balkan Savaşları arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle geri sayımlar başladı. 1875'te Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasındaki anlaşmazlıklar artmaya başladı ve 1877'de Osmanlı İmparatorluğu'nun bazı topraklarının işgaliyle savaş başladı. Rusya, bu toprakların büyük bir kısmını işgal etti ve savaşın kazanılması için Osmanlı İmparatorluğu'na baskı uyguladı.

Osmanlı İmparatorluğu'nun Başarı Nasıl Elde Edildi?

Osmanlı İmparatorluğu'nun bu savaşı kazanması birçok faktöre bağlıydı. Rusya, savaşın başından beri Osmanlı İmparatorluğu'nun üstünlüğünü kabul etmişti ve bu savaşın önemli bir kısmının Osmanlı İmparatorluğu topraklarında savaşıldığını unutmamak gerekir. Ayrıca, bu savaşın Osmanlı İmparatorluğu açısından başarılı olmasını sağlayan diğer önemli faktörlerden biri, Almanya tarafından Osmanlı İmparatorluğu'na askeri yardımın sağlanmasıydı. Son olarak, bu savaşın başarılı olmasını sağlayan son faktör de, İstanbul'daki İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından desteklenen Sultan Abdülhamit II'nin kararlı liderliğiydi.

Sonuç

Başkomutanlık Ne Savaşı, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı olarak bilinir. Bu savaş, Osmanlı İmparatorluğu'nun Kırım Savaşı'ndan sonraki son savaşı oldu ve Balkanlar ve Ortadoğu'daki güç dengelerinin önemli bir değişikliğe uğramasına yol açtı. Osmanlı İmparatorluğu'nun bu savaşı kazanması birçok faktöre bağlıydı. Almanya tarafından Osmanlı İmparatorluğu'na askeri yardım, İstanbul'daki İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından desteklenen Sultan Abdülhamit II'nin kararlı liderliği ve savaşın Osmanlı İmparatorluğu topraklarında gerçekleştiğinin unutulmaması gereken önemli noktalardı. Bu savaş, Osmanlı İmparatorluğu'nun son savaşı olarak nitelendirilir çünkü savaştan sonra Osmanlı İmparatorluğu çökmeye başladı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)