Başkomutanlık ünvanı hangi savaşta verildi

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba,

Bir savaşta başkomutanlık ünvanının verilip verilmediğini öğrenmek istiyorum. Benim araştırmalarım çok sınırlı olduğu için, yardımlarınızı istiyorum. Savaşın ne zaman ve nerede gerçekleştiğini bilmiyorum, ama ünvanın verilmesi hakkında bilgi almak istiyorum.

Çok emek veriyorum, çünkü başkomutanlık ünvanının verilmesi önemli bir olay gibi görünüyor. Savaşın hangi ülkede, hangi komutanlar tarafından ve ne zaman gerçekleştiğini bulmak istiyorum. Ayrıca, bu ünvanın önemi nedir? Bu ünvanı alan bir komutanın hakkında ne gibi bilgileri elde edebilirim?

Geri dönüşlerinizi bekliyorum. Herhangi bir bilgi veya ipucu çok değerli. Fikirlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

Teşekkürler.

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Mustafa Kemal Atatürk'e Başkomutanlık unvanı 1919'da, İstiklal Savaşı sırasında verilmişti. Daha spesifik olarak, Kurtuluş Savaşı'nın önemli adımlarından biri olarak, Gazi Mustafa Kemal 1919 yılı Mayıs ayında Samsun'a çıktıktan sonra toplanan Amasya Tamimi'nde Başkomutan seçilmişti. Amasya Tamimi'yle Anadolu'da var olan direnişçi hareketin örgütlenmesi ve liderliğin bir araya getirilmesi sağlanmıştı.

Başkomutanlık unvanı, Anadolu'daki direnişin örgütlenip TBMM'nin kurulması ve silahlı mücadelenin başlamasının ardından da sürdürüldü. Atatürk, 1922'ye kadar Kurtuluş Savaşı'nın yönetiminde daha üstteki Başkomutan sıfatıyla vazife aldı.

• Haha
Reactions: Aydan

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,836
1,256
112
Başkomutanlık Ünvanının Tarihsel Gelişimi

Başkomutanlık, özellikle savaş durumunda yetkililerin başlıca komuta görevini üstlenen kişiler için kullanılan bir ünvandır. Başkomutanlık ünvanının tarihi, Ortaçağ'da başlayıp günümüze kadar uzanmaktadır. Ortaçağ'da, Ortaçağ fetihleri sırasında, başkomutanlık ünvanıyla başı çeken komutanlar, imparatorluklarını tehlikeli saldırılara karşı koruma görevini üstlenmişlerdir.

Başkomutanlık Ünvanının Savaş Zamanlarında Kullanımı

Savaşlar her zaman önemli bir rol oynamıştır tarihin kalıntılarında. Savaşların önemi, çok önemli komutanların savaşları örgütlemesine dayanır. Bu komutanların ünvanları arasında başkomutanlık ünvanı da vardır. Başkomutanlık ünvanı, çoğu zaman savaşlar sırasında önemli komutanlara verilen bir ünvardır.

Başkomutanlık Ünvanının Savaş Zamanlarında Kullanımının Örnekleri

Çoğu zaman, imparatorluklarının savaşlarını örgütleme ve savaşı kazanma görevini üstlenen komutanlar, başkomutanlık ünvanıyla ödüllendirilmişlerdir. İlk örnek, Ortaçağ fetihleri sırasındaki komutanlardır. Ortaçağ fetihleri, imparatorluklarının savaşlarını örgütleme ve savaşı kazanma görevini üstlenen komutanlar tarafından başarılmıştır. Spanyol İmparatorluğu'nun Kuzey Amerika'daki kampanyasının başında duran Hernando Cortes ve Fransız İmparatorluğu'nun Orta Amerika'daki kampanyasının başında duran Napoleon Bonaparte, başkomutanlık ünvanının en ünlü örnekleridir.

Günümüzde Başkomutanlık Ünvanının Kullanımı

Günümüzde, başkomutanlık ünvanı, savaşlar sırasında önemli komutanların başlıca komuta görevini üstlenmesi halinde, genellikle devlet tarafından verilen bir ünvandır. Türkiye Cumhuriyeti'nde de, komutanların başlıca komuta görevini üstlenmesi halinde, başkomutanlık ünvanı verilmektedir. Bu ünvan, devlet tarafından ödül amacıyla verilen en üst seviyeli ünvanlardan biridir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)