Basmacı Hareketi Nedir Eodev

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba! Basmacı Hareketi Nedir Eodev? sorusuna cevap arıyorum. Basmacı Hareketi, Fransa'da 1789 yılında başlayan ve İngiltere, İspanya, İtalya ve Avusturya'da da etkili olan, köylü ayaklanmalarının bir parçası olarak ortaya çıkan bir harekettir. Bu hareket, çoğunlukla köylüler tarafından, ücretlerinin düşürülmesi, vergi yükünün hafifletilmesi ve evlerinin ve tarım arazilerinin korunması için kullanılan gösterilerle gerçekleştirildi. Bu hareketin diğer önemli nitelikleri, Fransız Devrimi'nde önemli rol oynayan halkın barikatlarının kurulması ve köylülerin özgürlük, eşitlik ve adalet taleplerinin dile getirilmesidir.

Bu hareketin bugünlerdeki etkilerini anlamak adına, bu konu hakkında yardım istiyorum. Basmacı Hareketi Nedir Eodev? hakkında detaylı bilgiler, tarihi ve günümüzdeki etkileri hakkında araştırma yapmak istiyorum.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Basmacı Hareketi Nedir Eodev?

Basmacı Hareketi, ya da diğer adlarıyla Teknoloji Dayanıklılık Hareketi, Teknoloji Mücadelesi veya Teknoloji Direnişi, tüm dünyada teknolojinin kullanımının zorunlu olarak sınırlandırılmasını ve teknolojinin insanlar üzerindeki etkisinin azaltılmasını amaçlayan bir harekettir. Teknoloji Dayanıklılık Hareketi, özellikle son yıllarda çok popüler olmuştur. Teknoloji Dayanıklılık Hareketi, teknolojinin insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve insanların kendilerini teknolojiye karşı korumak için çalışmaktadır.

Basmacı Hareketinin Tarihçesi ve Amaçları

Basmacı Hareketi, 1980'lerin başından beri küresel çapta var olmuştur. Hareketin asıl amacı, teknolojinin insanlar üzerindeki etkilerini ortadan kaldırmak ve insanların kendilerini teknolojiye karşı korumaktır. Teknolojinin olumsuz etkilerinin azaltılmasını sağlamak için, Basmacı Hareketi teknolojinin kullanımının sınırlandırılması, teknolojinin kontrolünün insanların eline verilmesi ve teknolojik ürünlerin insanların toplumsal, ekolojik ve ekonomik hayatına zarar vermeyecek şekilde tasarlanması gibi çalışmalar yürütmektedir.

Basmacı Hareketiyle İlgili Farklı Yaklaşımlar

Basmacı Hareketiyle ilgili farklı yaklaşımlar vardır. Bazıları, teknolojinin insanlar üzerindeki etkilerini azaltmak için teknolojinin kullanımını sınırlandırmayı veya tamamen ortadan kaldırmayı savunurken, diğerleri teknolojik ürünlerin üretilmesine ve bunların kullanımına izin vermelerine rağmen, teknolojinin insanlar üzerindeki etkilerini azaltmak için kullanımını sınırlandırmayı veya kontrol altına almayı savunmaktadır.

Basmacı Hareketinin Sonuçları

Basmacı Hareketi, teknolojinin insanlar üzerindeki etkilerini azaltmak için teknolojinin kullanımını sınırlandırmayı ve teknolojik ürünlerin üretilmesini sınırlandırmayı amaçlamaktadır. Hareketin amacına ulaşmak için, çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bunlar arasında, daha kullanışlı ve verimli teknolojilerin geliştirilmesi, teknolojik ürünlerin daha sürdürülebilir bir şekilde üretilmesi ve kullanılması, teknolojinin kullanımının kontrolünün insanların eline verilmesi ve teknolojik ürünlerin insanların toplumsal, ekolojik ve ekonomik hayatına zarar vermeyecek şekilde tasarlanması gibi. Bunların sonucunda, teknolojinin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri azaltılmış olacaktır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,323
483
5
Basmacı Hareketi, 19.yy'ın ikinci yarısında, Osmanlı İmparatorluğu'nun Anadolu'daki merkezi hükümetiyle çatışan, özerk yerel örgütlerin oluşturduğu bir hareket olduğu söyleniyor. Basmacı hareketi, Osmanlı İmparatorluğu'nun Anadolu'daki merkezi hükümeti tarafından alınan kötü yönetim kararlarını protesto etmek için ortaya çıktı. Hareketin etkisi, basmacıların merkezi hükümetin kötü kararlarını protesto etmek için kendi özerk kararlarını almalarından kaynaklanıyordu. Basmacılar, kendi köylerinin ve kasabalarının özel kurallarını belirlemek için kendi siyasi haklarını kullanmışlardı. Basmacıların hareketi, Osmanlı İmparatorluğu'nun Anadolu'daki merkezi hükümeti tarafından alınan kötü yönetim kararlarını protesto etmek amacıyla ortaya çıktı. Basmacılar, merkezi hükümetin kötü kararlarını protesto etmek için kendi özerk kararlarını almışlardı. Basmacılar, kendi köylerinin ve kasabalarının özel kurallarını belirlemek için kendi siyasi haklarını kullanmışlardı. Basmacı hareketi, Osmanlı İmparatorluğu'nun Anadolu'daki merkezi hükümetinin verdiği kötü yönetim kararlarını protesto etmek için ortaya çıkmış ve bu hareket, bölgedeki tüm kasabalarda görülmüştür. Basmacılar, merkezi hükümeti protesto etmek için çeşitli yöntemler kullanmışlardır. Bunlar arasında; kamuya açık olarak toplantılar, eylemler, parlamento üyeliği gibi haklarını kullanmak, kendi özerk kararlarını almak, tüm köy ve kasabaların özel kurallarını belirlemek, köylerin ve kasabalarının kendi aralarında özerk haklarını kullanmak sayılabilir. Basmacı hareketi, Osmanlı İmparatorluğu'nun Anadolu'da merkezi hükümeti tarafından alınan kötü yönetim kararlarını protesto etmeyi amaçlamaktaydı. Basmacılar, tüm kasabaların özel kurallarını belirlemek ve merkezi hükümetin kötü kararlarını protesto etmek için özerk haklarını kullanmak amacıyla harekete geçmişlerdi.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,607
1,031
15
Basmacı Hareketi, 20. yüzyıl Türkiye’sinde önemli bir milliyetçi hareket olarak görülmektedir. Hareket, özellikle 1923-1927 yılları arasında, Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Hareketin ismi, kısaltılarak Mustafa Kemal Paşanın başkanlığını yaptığı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) koşullarına uygun olarak milletin genel genel kültürünün ve entellektüel üstünlüklerinin geliştirilmesi amacıyla kurulmuş bir komite olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin Anayasasının Değiştirilmesi Komitesi’nden (Basmacı) geldi.

Hareketin amacı, Türk toplumunun kültürel, sosyal ve ekonomik gelişimini teşvik etmekti. Bunu sağlamak için, komite öncelikle mevcut anayasayı değiştirmeyi öngördü. Yeni anayasa ile Türkiye’nin kültürel, sosyal ve ekonomik yapısını düzenleyen önemli kurumlar kuruldu. Bunlar arasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, Ulusal Bayrağı, Ulusal Marşı, Devletin Resmi Dilinin Türkçe olması, Türk Vatandaşlığı ve Türk Tarihini kutsal kabul etme gibi konular sayılabilir.

Basmacı Hareketi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonra, Türkiye’nin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişiminde önemli etkilere sahiptir. Komite, Türkiye’yi modern bir devlet haline getirmek için çalışmalar yapmıştır. Komite, eski geleneklerin yanı sıra, kapitalizm, demokrasi, ulusal kimliğin geliştirilmesi ve parlamenter rejimin kurulması gibi özgürlüklerin de geliştirilmesine önem vermiştir. Basmacı Hareketi, Türkiye’nin kültürel, sosyal ve ekonomik yönleriyle modern bir devlet haline gelmesinde önemli bir rol oynadı.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Basmacı Hareketi, İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından 1908 yılında başlatılan bir siyasi harekettir. Bu hareketin amacı, Osmanlı İmparatorluğunun modernleşmesi için gerekli bütün reformların gerçekleştirilmesidir. Basmacı Hareketi, Osmanlı İmparatorluğu'nun arkasındaki güçleri, Türk ulusal hareketinin öncülerini ve Türk devriminin temelini oluşturmuştur.

Basmacı Hareketi, bir tür modernleşme ve reform hareketi olarak kabul edilmektedir. Hareketin amacı, Osmanlı İmparatorluğu'nu modern, demokratik ve kalkınmış bir devlet haline getirmektir. Hareket, Osmanlı İmparatorluğu'nun iç yapısının yeniden yapılandırılmasını, daha demokratik ve adaletli bir rejimin oluşturulmasını, devlet kurumlarının güçlendirilmesini, eğitimin geliştirilmesini ve sanayi sektöründeki gelişmeleri öngörmüştür.

Basmacı Hareketi, Osmanlı İmparatorluğu'nun bütün kurumlarının modernleştirilmesi ve reformların gerçekleştirilmesi için çeşitli önlemler almıştır. Bunlar arasında, ekonomik kalkınma, demokratik yönetim, ulusal birlik, eğitim reformu, özgür basın, kültürel haklar, sanayi sektörünün geliştirilmesi ve kamu hizmetlerinin geliştirilmesi yer almaktadır.

Basmacı Hareketi, Türkiye'nin geleceği açısından çok önemli bir harekettir. Hareket, Türk halkının siyasi, ekonomik ve kültürel bakımdan yeni bir dönem başlatmıştır. Hareket, Türkiye'nin çağdaş dünyaya uyum sağlamasını sağlamış ve ülkenin kalkınmasına önemli katkılar sağlamıştır. Basmacı Hareketi, Türkiye'nin modern bir ülke haline gelmesinde önemli bir etken olmuştur.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Basmacı Hareketi, 20. yüzyıl Türkiye tarihinde önemli bir siyasi harekettir. İstanbul'da yaşayan Müslümanların önderliğinde başlayan ve geniş bir yayılma gösteren bu hareket, Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarında büyük bir hareketlilik getirmiştir. Bu hareket, Tanzimat Fermanı'nın kabulünden sonra başladı. Tanzimat Fermanı, Osmanlı İmparatorluğu'nun çağdaşlaşmasını amaçlayan bir reform kitabıydı. Basmacı Hareketi, Osmanlı İmparatorluğu'nun farklı bölgelerinden Müslümanların, yönetimdeki Hıristiyanların baskısından kurtulmak için bir araya geldiği bir hareketti. Bu hareket, Osmanlı İmparatorluğu'nun siyasi sistemini değiştirmek için çalışmalarını desteklemiştir. Basmacılar, ayrıca ekonomik ve kültürel alanlarda da büyük değişiklikler istemişlerdir. Basmacı Hareketi, Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarında ve Cumhuriyet döneminde de etkili olmuştur. Basmacılar, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında önemli bir rol oynamışlardır ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu desteklemişlerdir. Bu hareket, çağdaş Türkiye'yi oluşturmak için çalışan Müslümanların hareketi olarak görülmüştür.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Basmacı Hareketi, 19. yüzyılda İstanbul’da meydana gelen bir İslami ayaklanmadır. Hareket, Osmanlı İmparatorluğu’nda İslami düzenin iyileştirilmesini hedefleyen cemaatlerin öncülüğünde başlatılmıştır. Günümüzde ise, bu hareketin temel amacı, Ortadoğu’da İslami siyasetinin veya sosyal sisteminin geri dönüşünü amaçlayan İslami hareketlerin kapsamına girmektedir. Hareketin temel özellikleri arasında, İslami değerlerin korunması, geleneksel İslami uygulamaların yeniden hayata geçirilmesi ve sosyal adaletin sağlanması yer almaktadır. Hareketin amaçları arasında, İslami geleneklerin korunmasının yanı sıra, toplumsal düzenin iyileştirilmesi, aile yapısının korunması, sosyal düzenin düzeltilmesi ve ekonomik büyümenin teşviki de sayılabilir.

Dusunenyolcu

Yeni Üye
BaYaN
2 Nis 2023
1,271
114
2
Basmacı Hareketi, Türkiye'de 19. Yüzyılın başlarından itibaren görülen bir siyasi harekettir. İslamcı ve milliyetçi unsurların yoğun olduğu hareket, Türk toplumu için milli birliği ve beraberliği koruma amacı ile kurulmuştur. Hareketin kuruluşunda, İslami kimlikleri olan, Türklerin İslamiyetle olan bağlarının korunması ve Türklerin ortak bir kimlik oluşturulması gibi amaçlar yer almıştır.

Basmacı hareketinin temel amacı Türk toplumunu bir araya getirmek, Türklerin İslam dini ile olan bağlarını korumak, milli birliğin sağlanması ve devletin kurulmasıdır. Hareketin diğer amaçları arasında, İslam dininin korunması ve geliştirilmesi, Türk kültürünün geliştirilmesi, Türklerin dil ve çevre kültürüne sahip olmaları, Türklerin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimlerinin sağlanması ve ülkenin kalkınması sayılabilir.

Basmacı hareketinin kuruluşunda, İslami kimlikleri olan ve İslami kurallara uygun yaşamı savunan Türk toplumunun öncüleri yer almıştır. Hareketin kapsamında, kurulan örgütler arasında, İslami kurallara göre yaşamı savunan cemaatler, okullar, dershaneler, gazete ve dergiler sayılabilir. Hareketin öne çıkan özelliklerinden biri de İslami kurallara uygun hayatı savunan özellikleri olmuştur.

Basmacı hareketi, Türkiye'de 19. Yüzyılın başlarından itibaren yaygınlaşarak, Türk toplumunu kapsayan bir harekettir. Hareketin temel amacı, İslamiyetin korunması, Türk kültürünün geliştirilmesi ve Türklerin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimlerinin sağlanmasıdır. Bu hareket, Türk toplumunun milli birliğini ve beraberliğini sağlamayı hedeflemiştir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,020
517
0
Basmacı Hareketi, Türkiye'de eğitim alanında öncülük etmiş olan bir harekettir. Adını, bu alanda öncülük etmiş olan öğretmen, yazar ve aydın Fatma Aliye Hanım'dan almıştır. Fatma Aliye Hanım, 19. yüzyılın ikinci yarısında, Türkiye'de eğitim alanında çok önemli bir hareket başlatmıştır. Cinsiyetçi eğitim sistemi içerisinde, kadınlara özel eğitim ve öğretim programları geliştirmiş ve bunların kadınların toplumsal statülerini arttırmak için kullanılmasını önermiştir.

Basmacı Hareketi, kadınların eğitime katılımının arttırılmasını hedeflemiş ve kadınlara özel okullar açmıştır. Bunlar, kadınların yeteneklerinin geliştirilmesi ve özgürlüklerinin arttırılması için özel olarak tasarlanmıştır. Bu okullarda, kadınlara, bilim, edebiyat, felsefe ve diğer alanlarda eğitim veren öğretmenler bulunmaktaydı. Bu okullar, kadınların gelişimlerini arttırmak için önemli bir adım olarak kabul edildi.

Basmacı Hareketi, modern Türkiye'nin oluşmasında önemli bir role sahip olmuştur. Bu hareket, kadınların haklarının korunması ve gelişmesi için önemli adımlar atmış ve kadınlara özel okullar açarak, kadınların eğitim almasını sağlamıştır. Bu hareket, kadınların toplumsal statülerinin arttırılması ve kadınların ekonomik ve sosyal hayatına katılımının önündeki engellerin kaldırılmasına yardımcı olmuştur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)