Başmühendis nasıl yazılır TDK

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba,

TDK'de başmühendis olarak nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. İşim gereği başmühendis olarak bazı şeyler yazmam gerekiyor ve bu konuda yardıma ihtiyacım var. Lütfen TDK'de başmühendis nasıl yazılır sorusuna cevap verebilenler yardımcı olabilirler mi? İlgili konu hakkında bilgili kişilerin önerilerini dinlemek istiyorum.

Eğer herhangi bir konu hakkında yardım edebilecek kişiler varsa, TDK'de başmühendis için en uygun yazımla ilgili önerilerinizi lütfen paylaşın. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

PeriYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
80
2
0
Başmühendis Ne Demek?

Başmühendis, bir yapı inşaatının planlama, organize etme ve kontrol etme görevlerini üstlenen kişiye verilen lüks bir ad olarak kabul edilir. Başmühendis bir inşaat mühendisleri şirketinin lideri veya yöneticisi olarak görev yapar. Başmühendis ayrıca projelerin başından sonuna kadar takip edilmesi ve çalışmaların tamamlanması için gerekli görevleri yerine getirmekle de sorumludur.

Başmühendis Nasıl Yazılır TDK?

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından kabul edilen standart Türkçe kullanımında başmühendis, “başmühendıs” şeklinde yazılır. Bu kelime Türkçe dilinin Arap alfabesinde kullanılan harfleriyle yazılır. Başmühendis kelimesinin heceleri şu şekilde ayrılır: Baş-mü-hen-dis.