Bayılma ilk yardım nasıl yapılır

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,281
112
0
Merhaba,

Bayılma ilk yardımı nasıl yapılır? Konusunda yardım almak istiyorum. Özellikle bayılma durumunda ne yapılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Öncelikle bayılan kişinin yere yatırılması gerektiğini biliyorum ama daha da fazlasını öğrenmek istiyorum. Bayılan kişinin nabzını nasıl ölçebilirim? Yüzüne ne tür bir masaj uygulanmalı? Bayılan kişi geri kazanılana kadar ne yapılması gerekiyor? Lütfen bu konu hakkında deneyimlerinizi ve ipuçlarınızı paylaşın. Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Bayılma ilk yardımı: Genel Bakış

Bayılma ilk yardımı, bayılan kişinin hayatını kurtarmak, komplikasyonların önlenmesi veya azaltılması veya kişinin daha kolay uyanması için yapılan temel ilk yardım teknikleridir.

Bayılma, çoğu zaman çok önemli bir durumdur ve kendini hasta hisseden kişinin doktorlarla temasa geçmesi gerekir. Ancak, acil müdahale gerektirecek durumlarda, bayılma ilk yardımının, hastanın hayatını kurtarmak için önemli bir rol oynadığını unutmamak gerekir.

Bayılma ilk yardımı, hastanın durumu veya ciddiyeti değerlendirilirken, ilk anda yapılması gerekenleri kapsar. Ayrıca, bayılma durumunda yapılması gerekenleri ve ilk yardım önlemlerini de kapsar. Bayılma durumunda ilk yardımın doğru uygulanması, hastanın daha kolay uyanmasını veya komplikasyonların önlenmesini sağlayacaktır.

Bayılma durumunda doğru ilk yardım nasıl yapılır?

Bayılma durumunda doğru ilk yardım, hayati önem taşır. Bayılan kişinin durumu ne olursa olsun, ilk yardım uygulamadan önce, kişinin kendisinin veya yakınlarının can güvenliğini sağlamak önemlidir.

1. İlk olarak, bayılan kişinin çevresindeki tüm cisme zarar verme olasılığını ortadan kaldırmak için, kişiyi yere uzatın.

2. Kişinin başını hafifçe yukarı kaldırın.

3. Kişinin kafasının üzerine bir şey koyarak, başının hareketini önleyin.

4. Bütün giysileri açarak, harekete geçebilecekleri ve nefes almalarına izin verecek şekilde, hareket etme şansını arttırın.

5. Kişiyi kıpırdatmayın.

6. Bayılan kişinin boğazına bir şey takmayın.

7. Acil müdahale gerektiren durumlarda, hızlıca doktor arayın.

Bayılma ilk yardımının önemi

Bayılma ilk yardımı, hastanın durumunu değerlendirirken, özellikle önem taşır. Bayılan kişinin hayatını kurtarmak için, acil müdahale gerektirecek durumlarda, doğru ilk yardım uygulanması gerekir. Ayrıca, bayılma durumunda, komplikasyonların önlenmesi veya azaltılması için de ilk yardım önemlidir.

Bayılma ilk yardımının önemi, hasta kişinin daha kolay uyanmasını sağlaması, hayati öneme sahip olması ve hastanın durumunu fark edip, acil müdahale gerektiren durumlar için acil durumlarla ilgili yetenekleri geliştirmesidir.

Sonuç

Bayılma ilk yardımı, hastanın durumunu değerlendirirken, hayati öneme sahiptir. Doğru ilk yardım uygulanması, hastanın hayatını kurtarmak, komplikasyonların önlenmesi veya azaltılması veya kişinin daha kolay uyanmasını sağlayacaktır. Bayılma durumunda, ilk yardımın doğru uygulanması, hastanın sağlığının korunması veya iyileşmesinin sağlanması için önemlidir.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Bayılma durumunda, kişinin durumunu hemen değerlendirmek ve ona gerekli ilk yardımı sağlamak önemlidir. İlk önce, kişinin kendini rahatlatmasını sağlamak için, onu düz bir zemine yatırmalı ve ayaklarını yüksek tutmalıyız. Ayrıca, kişinin kalbinin hızlı çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için onun nefes alıp vermesini veya göğsünün kabarcıklarını izlemek önemlidir. Kişinin nefes alıp vermesi durup durmadığını kontrol edebilmek için ona söylemek veya ona hafifçe yaklaşmak gerekir. Eğer kişinin nefesi alıp vermiyorsa, ona öncelikle solunum vermek gerekebilir. Ayrıca, kişinin sırtına bir havlu koymak veya onu serin bir yere taşımak gerekebilir. Son olarak, gerekirse, uygun bir sağlık çalışanını aramamız ve kişiyi tıbbi yardım alması için hastaneye götürmemiz önerilir.

• Love
Reactions: Sevda and Handan

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Bir bayılma durumunda ilk yardım çok önemlidir. İlk olarak, kişiyi düşürmeyecek şekilde yatırın ve huzursuzluk varsa, vücudunu sakinleştirmek için sakin sözler söyleyin. Ayrıca, baygın kişinin sol tarafını yastıklarla destekleyin ve gözlerinin üzerine soğuk sulu bir havlu koyun. İkinci olarak, baygın kişinin vücudu serin tutulmalıdır. Son olarak, acil yardım çağrın ve baygın kişinin solunum durumunu kontrol edin. Eğer solunum durmuşsa, çabuk hareket edin ve acil sağlık yardımı arayın. Bu basit adımlar takip edilerek, bayılma durumunda ilk yardım sağlanabilir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Bayılma durumunda ilk yardım, kişinin yüzünün ve solunum yolunun temizlenmesi, üzerinde yatan kişinin yüzünün altına hafif bir yastık konması ve ayak bileklerinin ve dirseklerinin hafifçe kaldırılması ile başlanmalıdır. Bayılan kişinin solunumu kontrol edilmeli ve solunum durursa, çabuk ve doğru şekilde solunum desteği sağlanmalıdır. Ayrıca, bayılan kişinin gözlerinin kapatılması, kollarının ve bacaklarının hareket ettirilmesi veya bayılan kişinin kol ve bacaklarının hareket ettirilerek yan tarafına çevrilmesi de gerekli görülebilir. Ayrıca, bayılan kişinin durumu takip edilmeli ve acil tıbbi yardım çağırılmalıdır. Bu durumda, kişinin ilk yardım almasına yardımcı olmak için gerekli önlemleri almak çok önemlidir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Bayılma ilk yardımı, doktor veya acil tıp uzmanı olmadan ilk olarak yardım edebilmek için önemli bir durumdur. Bu durumda, ilk önce herhangi bir yaralanma olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ardından, bayılan kişinin alnını serbest bırakın ve ağızdan hava almasını sağlamak için yan tarafa çevirin. Gerekirse, yastıkların üzerine alnını yerleştirip kafasını kaldırın. Eğer bayılan kişi soluk almıyorsa, darbe yardımı uygulayın. Daha sonra, bayılan kişinin ayağa kalkmasına yardımcı olun veya güvenli bir yere yatırın. Gözlerini açıp kapayabiliyorsa, güçlü bir sesle konuşmaya çalışın ve onu uyandırmaya çalışın. Eğer bayılan kişi ayağa kalkıp yürüyemiyorsa, size yardım edebilmesi için birkaç dakika bekleyin. Eğer bayılan kişi ayağa kalkıp yürüyemiyorsa veya nefes almıyorsa, acil tıp uzmanına başvurun. Son olarak, bayılan kişiyi kontrol altına almak için yakınlarından veya komşulardan yardım isteyin.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Bayılma durumunda ilk yapılması gereken, kişinin yanında bulunanlar tarafından hemen alınacak ilk önlemler; kişinin yüzünün kenara çevrilmesi, başının kafasına destek olarak hafifçe yerleştirilmesi, ayaklarının yüksek bir yere kaldırılması ve kişinin sol yanına yatırılarak, göğüs kafesinin aralık bırakılmasıdır. Bunların yanı sıra, kişinin sol tarafına herhangi bir sıcaklık uygulanması, kişinin hareketlerini takip etmek ve varsa herhangi bir hastalığının tedavisi için doktoruna başvurmak gibi diğer önlemler alınmalıdır. Özellikle, bayılma durumu olan kişi, sakin ve huzurlu ortamda, hızlı bir şekilde, mümkün olduğu kadar erken müdahale edilerek, daha büyük sağlık sorunlarının önüne geçmek amaçlanmalıdır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Bayılmanın ilk yardımının nasıl yapılacağına dair detaylı bir cevap vermek için öncelikle bayılma nedir, nedenleri nelerdir ve nedenlerin ne gibi sonuçlar doğuracağı gibi bilgilere ihtiyacımız var.

Bayılma, vücutta oluşan ani ve kısa süreli bilinç kaybıdır. Bu durum çoğunlukla bir kişinin kalp ritmini normal düzeyinin çok altına düşmesinden veya kan basıncının aniden düşmesinden kaynaklanır. Ayrıca, bayılmanın nedenleri arasında nörolojik problemler, kalp hastalıkları, diyabet, ciddi hastalıklar, aşırı stres ve alerjik reaksiyonlar da mevcuttur.

Bayılma anında, kişinin çevresinde bulunanların ilk olarak çok önemli bir şey yapması gerekiyor: ilk yardım. Kişi bayılırken çevresindeki kişilerin ona uygun ilk yardımı yapması çok önemlidir. İlk yardım için öncelikle kişiyi yatırmak gerekir. Yatırılan kişinin başının altına bir yastık, gömlek ya da bir minder konulmalıdır. Sonra kişinin ayak bilekleri iyice kavuşturulmalı ve vücudunun alt kısmında yükseltilmiş bir pozisyonda durmasını sağlamalıyız. Ardından, kişinin ağzından nefes alıp verip vermediği kontrol edilmeli ve buna göre onun nefeslerini destekleyici ilk yardımın yapılması gerekmektedir. Kişinin sol tarafına yatırılıp, ağzından çıkabilecek müdahale edilmesi gereken sıvıların çıkmasını engellemek için başının yana çevrilmesi de önemlidir.

Bayılma durumunda kişinin üzerindeki herhangi bir baskıyı kaldırmak ve giysilerini düzeltmek gerekmez. Son olarak, kişinin üzerine bir battaniye ya da örtü çekilmesi kişinin vücudu ısısının kaybının önlenmesi açısından önemlidir.

Bayılma durumunda çevredeki kişilerin ani ve temkinli müdahale etmesi gerekmektedir. Kişi bayıldığında çevresindeki kişiler, durumun ciddiyetini anlayıp, uygun ilk yardımın yapılmasını sağlamalıdır.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Bayılmaya ilk yardım, özellikle bir kişinin hayati tehlike altına girdiği durumlarda oldukça önemlidir. Bu nedenle öncelikle, ilk yardım gösterme konusunda temel bilgilere sahip olmak çok önemlidir.

İlk yardımın başlangıcında, kişinin ne durumda olduğu incelenmelidir. Kişi bayılmışsa, yanına yaklaşılır ve kendisine sözler söylenir. Eğer kişi hareket etmiyorsa veya konuşamıyorsa, solunumu tespit edilmelidir. Bu, yakın bir arkadaşının veya yakınının yanına gidip onu kontrol etmesiyle yapılabilir. Eğer kişi nefes alıyorsa, vücudunun nerede olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kişinin güvenli bir şekilde yer değiştirmesine yardımcı olunmalıdır. En iyi pozisyon, kişinin kafasının kalçalarına yaslanmış yatık bir pozisyondur. Eğer mümkünse, kişinin başı hafif olarak eğilmelidir. Ayrıca kendisine daha serin bir ortam sağlanmalıdır.

Son olarak, sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kişinin durumu hakkında doktorun görüşü alınmalıdır. Bu süreçte, kişinin ne zamandır bayılma durumunda olduğu, ne zamandır bu durumda olduğu ve daha önceki sağlık durumu hakkında doktor bilgilendirilmelidir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Bayılma ilk yardımı yapmak için, öncelikle kişiyi yere uzatıp başının aşağıda olmasını sağlamak ve vücudunu uygun bir pozisyona getirmek gerekir. Daha sonra, kişinin sol bacağının dizini hafifçe kaldırarak, ayak bileğine destek verilerek bacağın düz olması sağlanmalıdır. Ardından, sol kolunu kısa bir mesafe uzaklığa kaldırıp, sağ kolunu omzunun altına yerleştirerek kalp masajı yapılması gerekmektedir. Masajın 30 saniye süreyle yapılması ardından, 30 saniye ara verilerek, tekrarlanması gerekmektedir. Eğer durum farklı değilse, masajın sürekli olarak tekrarlanması ve uygun bir hastaneye sevk edilmesi gerekmektedir.

Asya

Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
279
0
5
Bayılma ilk yardımının yapılması oldukça önemlidir. Baygınlık durumunda ilk olarak kişinin sırt üstü yatırılarak başının altına bir yastık konulmalıdır. Kişinin sol göğsüne bir bardak su verilmeli ve kişinin kendine gelmesi için sakinleştirici konuşmalar yapılmalıdır. Baygınlık durumlarında kişinin üzerindeki baskılı giysiler çıkartılmaya çalışılmalıdır. Kişinin ağzından su veya diğer sıvıların çıkmasını engellemek için baygınlık durumunda kişinin yan tarafına çevrilmeli ve ağzın kenarlarından tutularak kafası arkaya doğru hafifçe kaldırılmalıdır. Eğer bayılma durumu hafifse ve kişi kendine geldiği zaman solunumunda herhangi bir rahatsızlık olmayan kişiye kan gözü, sırtüstü yatma pozisyonu ve dinlenme önerilir.

Esrarengiz

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,315
97
47
Bayılma ilk yardımı vermek, kişiye acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Bir kişinin bayılması, birdenbire beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan, ani ve geçici bir bilinç kaybıdır. Bayılmanın çeşitli nedenleri olabilir, fakat en çok görülen nedenler arasında kan şekeri düşüklüğü, üşüme, aşırı yorgunluk veya aşırı sıcak ortamlarda kalma, kalp hastalıkları, diyabet, alerjik reaksiyonlar veya stres gibi durumlar vardır.

Bayılma ilk yardımı, kişinin hemen kurtarılması için çok önemlidir. İlk olarak, bayılan kişinin vücudunun aşağı doğru pozisyonunu alması sağlanmalıdır. Sonrasında, kişinin ağzından solunumu kontrol edilerek ve vücudunun etrafındaki kıyafeti ve kravatı gevşetilerek, nefes alıp vermesi sağlanmalıdır. Ayrıca, baş ve gözleri kazayı önlemek için yüksek bir yastık veya battaniye ile desteklenmelidir. Eğer kişinin vücudu sert zeminlerde ise, havlu veya yumuşak bir battaniye ile yastık gibi desteklemeler sağlanmalıdır.

Kişi bayılırken, omuzlarının arkasına sıcak bir şey konulabilir. Ayrıca, bayılan kişinin ağzından solunumu kontrol ederek, hava miktarının yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer kişi yeterli hava alamıyorsa, doğru pozisyonda durmaya çalışılmalı, boğazın arkasından hafifce itilmeye çalışılmalı veya hafif bir masaj uygulanmalıdır. Ayrıca, bayılan kişinin çevresi soğuk olmalı veya havayı rahatsız eden kokuların uzak durulmalıdır.

Eğer bayılma süresi uzun sürüyorsa, bayılan kişinin göğüs kafesinin arkasından yumuşak bir şekilde hafif bir masaj uygulanmalı, kalp masajı uygulanmalı veya ilaç kullanılmalıdır. En önemlisi, bayılan kişiye müdahaleyi yapan kişinin dikkatli olması ve tek başına hareket etmemesidir.

Bayılma durumlarında acil müdahale ve ilk yardım, kişinin kurtarılması ve sağlığının korunması için önemlidir. Kişinin bayılması durumunda, acil bir müdahale gereklidir. Bilinç kaybının süresi ve kişinin durumu ne olursa olsun, bayılma ilk yardımının verilmesi konusunda, herhangi bir gecikmeye izin verilmemelidir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,501
1,159
112
Bayılma durumunda hemen müdahale edilmesi gereken bir durumdur. İlk olarak, bayılan kişinin çevresindeki kişilere, bir arıza olup olmadığını sorarak, durumu öğrenmeye çalışmaları gerekir. Eğer bayılan kişide bir arıza varsa, acil tıbbi müdahale gerekiyor. Eğer arıza yoksa, bayılan kişinin sol kenarına yatırılması gerekir ve ayakları yükseltilmelidir. Ayrıca, göğüs kafesi kalp masajı ve solunum desteği (solunum desteği için sağlık profesyonellerinin kontrolü altında olmalıdır) uygulanabilir. Yüzünün üzerine soğuk birşey konulmalıdır ve bayılan kişinin boğulmaması için, gereken önlemler alınmalıdır. Bayılan kişinin bilinci yeniden kazanması için, çevresindeki kişilere, bayılan kişiyi canlandırmak için elim birşeyler yapmaları önerilir. Bu durumda, bayılan kişinin sol kenarına yatırılması, göğüs kafesi kalp masajı ve solunum desteği gibi ilk yardım uygulamalarına başlanmalıdır.

Belgin

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
Bayılma durumunda, kişinin öncelikle konumu güvenli hale getirilmelidir. Öncelikle kişiyi yere yatırıp, basınç uygulanmalı, böylece kanın akışının sağlanmasına yardımcı olunmalıdır. Kişinin üzerine hafif bir battaniye ya da örtü serilerek, kıyafetleri düzenlenmeli ve üzerine hafif bir yastık konulmalıdır. Kişiyi soğutmaya çalışmak için, üzerine hafif nemli bir bez konulabilir. Kişinin baş kısmının kalbin altına konulmasına özen gösterilmeli, bu şekilde kalbin daha rahat çalışması sağlanır. Eğer kişi konuşabiliyorsa, ona güvenli olduğunu, gözetim altında olduğunu ve çabuk bir şekilde yardım alacağını söylemek gereklidir. Bayılma durumunda, kişiyi güvenli bir yere almak, kıyafetlerini düzenlemek, üzerine hafif örtü sermek ve kafa kısmının kalbin altına konulmasına dikkat etmek gerekir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,367
1,247
112
Bayılma ilk yardımının uygulanması oldukça önemlidir ve bu duruma karşı uygun şekilde hareket etmek, yaşamın kurtarılmasına yardımcı olabilir. Öncelikle, ilk yardımın verileceği kişinin çevresindeki insanların durumunu anlaması gerekmektedir. Kişinin ne durumda olduğu, konuşmasının durduğu, gözlerinin kapalı olup olmadığı, nefes alıp almadığı gibi önemli noktaların fark edilmesi durumunda, daha kolay hareket edilmesi mümkün olacaktır.

Bayılma durumunda ilk olarak yapılması gereken, baygın kişinin ortamda uygun şekilde yatırılmasıdır. Uygun yatırılma, belirli bir sıra ile uygulanan bir işlemdir. Çoğu durumda, baygın kişi yere yatırılırken, baş kısmının diz kısmından daha yüksek olmasına özen gösterilir. Aynı şekilde, gövdesinin sağ ve sol taraflarının da eşit oranda desteklenmesi gerekir.

Baygın kişinin nefes alıp almadığını anlamak için, yüzünün alt kısmına elin konulmasının yanı sıra, göğsünün hareketlerinin gözlenmesi gerekmektedir. Eğer kişi solunum yapmıyorsa, ilk yardım görevlisi tarafından solunum desteği verilmelidir. Bu işlem, bir kişinin baygın olduğu durumda, resusitasyon olarak adlandırılır. Bunun için, ilk yardım görevlisi kişinin ağzına hava vermelidir.

Bununla birlikte, baygınlık durumunda, kalp durması veya kalp atımının azalması durumunda, ilk yardım görevlisi tarafından kalp masajının veya çok sayıda hayati destek prosedürlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu tür prosedürler, insan yaşamının kurtarılması için yoğun desteğe ihtiyaç duyacak durumlarda kullanılır.

Son olarak, baygınlık durumunda ilk yardım görevlisi tarafından, baygın kişinin bulunduğu ortamdaki sıcaklığın, başa gelen zararın, vücudunun yaralarının veya kırıklarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu, hem baygın kişi için önemli bir durumdur, hem de sağlık kuruluşlarına sevk edilmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlardır.

Idil

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
277
0
0
Bayılmaya ilk yardım, çoğu durumda kişinin yaşamını kurtarmak ya da ciddi zararlardan korunmak için büyük bir öneme sahiptir. Bayılma durumlarında, ilk yardım öncelikle sağlam ve güvenli bir ortam sağlamak için alınması gereken önlemlerdir. İlk olarak, kişiyi düşmeden korumak için yatağa, kanepeye veya düz bir yüzeye yatırmak en uygun çözümdür. Kişi bayıldığında, üzerine bir havlu koymak ve başını aşağı kaldırarak düşmeyi önlemek de önemlidir.

Kişinin üzerindeki kıyafetlerin açılması ve hareketlerine engel olmamasına özen gösterilmelidir. Bayılma durumlarında, kişinin nefes alıp verme durumunu kontrol etmek çok önemlidir. Eğer kişi nefes alıyorsa, buna rağmen hareket etmiyorsa ya da nefes alıp verme durumu düzensizse, güvenli bir şekilde ilk yardım uygulanmalıdır.

Kişi bayılmaya başladığında, vücudunun farklı bölgelerine kol veya bacak hareketleri uygulamak ve hareketlendirmek gerekebilir. Eğer bu kol veya bacak hareketleri uygulanırsa, kişi hareket etmeye başlayacaktır. Daha sonra, çevresel sesleri algılamasına izin vermek ve kişiyi uyandırmak için konuşmak da yardımcı olacaktır.

Kişi bayılmışsa, hemen bir doktora danışmak ve gerekli sağlık hizmeti almak önemlidir. Gerekirse, ambulans çağırılmalı ve hastanın transportu sağlanmalıdır. Bayılma durumlarında, çok dikkatli olmak ve doktorun önerilerine uymak çok önemlidir.

Ece

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
332
0
0
Bayılma durumunda ilk yapılması gereken, kişinin en kısa sürede uygun bir eğitim almış veya eğitim almış bir kişiye yardım istemektir. Bu durumda ilk olarak, bayılma nedeninin bilinmemesi durumunda, kişinin güvenli bir alana taşınması gerekir. Güvenli bir alan, genellikle yatak olabilir. Eğer bayılan kişinin vücudu üzerinde çömelme yaşanmazsa, en iyi seçenek olarak, kişinin bacaklarının yükseltilmesi ve başının bir yastık ile desteklenmesidir. Bu işlemlerden sonra, kişiye ilaç veya toksin almış olup olmadığının bakımına gidilmesi gerekir. Eğer kişi ilaç veya toksin almış ise, acil durum servisine haber verilmelidir. Aksi durumda, kişiye solunum yolu açık tutularak, hafif bir masaj uygulanarak, kendisine rahatlatıcı bir ortam sağlanmalıdır. Ayrıca, kişinin vücudunun hareketliliğini kontrol etmek için, yüz bölgesinde ve kollarda hafif bir masaj uygulanmasının faydalı olacağı unutulmamalıdır.