Bedir savaşına kimler katıldı

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba arkadaşlar,

Bedir savaşına kimler katıldı? sorusuna cevap arıyorum. İslam tarihinde önemli bir olay olan Bedir savaşının katılımcılarını öğrenmek istiyorum. Sizlerin görüşleri ve bilgileri benim için çok değerli. Ancak bu konu hakkında kendim araştırma yapamıyorum çünkü internette yeterli kaynağa ulaşamıyorum. Sizlerden yardım istiyorum. Lütfen bu konu hakkında bilgisi olanlar ve araştırma yapanlar lütfen desteklerini esirgemesinler. Çok teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Bedir Savaşına Kimler Katıldı?

Bedir savaşı, İslâm tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Bu savaş, Hicaz'ın Meşed kalesinde 623 yılında meydana gelmiştir. Bedir savaşı, İslâm tarihinde İslâm'ın hakimiyeti altında olan Medine ve Meşed arasındaki ilk sınırların çizildiği önemli bir savaştır. Bedir savaşı, Allah'ın izniyle kazanılan önemli bir zafer oldu ve İslâm toplumunun varlığının simgesi haline geldi.

Bedir savaşına katılım, hakkında çok fazla bilgi bulunan bir konudur. Bedir Savaşı'na, İslâm dünyasından birçok insan, çok sayıda devlet ve çok sayıda kabile katılmıştır. İslâm dünyasından katılanlar arasında; Peygamber Efendimiz (sav), Ali (ra), Abbas (ra), Abdullah ibn Abbas (ra), İbrahim (ra), Umar (ra), Usman (ra), Talha (ra), Zübeyr (ra) ve Ömer (ra) bulunmaktadır. Ayrıca Medine'den gelen 3.000 kişilik bir grup da Bedir Savaşı'na katılmıştır.

Tarihte önemli bir yere sahip olan Bedir savaşı için bazı önemli kabileler de destek vermiştir. Bunlar arasında; Beni Şerif, Beni Aus, Beni Mazin, Beni Sa'd, Beni Gıfâr ve Beni Halef gibi kabileler bulunmaktadır. Ayrıca Bedir Savaşı'na katılanlar arasında, Hicaz ve Yemen'den gelen yüzlerce kişi de vardı.

Bedir Savaşı'na katılanların sayısı, çoğu tarihçi tarafından kesin olarak belirlenemedi. Ancak, Peygamber Efendimiz (sav) tarafından müslümanların Bedir savaşına katılımı hakkında verdiği bilgilere göre, müslümanların savaşa katılan askeri birliği yaklaşık 3.000 kişiden oluşuyordu.

Bedir Savaşı'na katılan müslümanların sayısını çoğaltmak için, Peygamber Efendimiz (sav) bedevi kabilelerden de destek istemiştir. Peygamber Efendimiz (sav), bedevilerden bu savaşa katılmalarını istemiş ve böylece Bedir Savaşı'na katılan müslümanların sayısı 10.000'e ulaşmıştır. Bedir Savaşı'na katılan müslümanların savaşa katılımları, İslâm tarihinde kesinlikle önemli bir rol oynadı.

Bedir Savaşı, Kimler Katıldı, İslâm, Peygamber Efendimiz (sav), Ali (ra), Abbas (ra), Abdullah ibn Abbas (ra), İbrahim (ra), Umar (ra), Usman (ra), Talha (ra), Zübeyr (ra), Ömer (ra), Medine, Beni Şerif, Beni Aus, Beni Mazin, Beni Sa'd, Beni Gıfâr, Beni Halef, Hicaz, Yemen, Bedevi Kabileler, Müslümanlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)