Belirli geçmiş zaman ne demek

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

Belirli geçmiş zamanı anlamak istiyorum. Çevrimiçi forumlarda bu konu hakkında ne kadar çok aradım ama cevap bulamadım. Bu nedenle, bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Belirli geçmiş zaman, Fransızca'daki "Passé composé" olarak bilinir. Bu zaman, öznelerin geçmişte yaptıkları eylemleri ifade etmek için kullanılır. Belirli geçmiş zamanda kullanılan yardımcı fiiller genellikle "avoir" veya "être" olur. Belirli geçmiş zaman, tek bir eylemin geçmişte tamamlandığını ya da tekrarlanan geçmiş eylemleri ifade etmek için kullanılır. Geçmişteki eylemlerin sonuçlarını ifade etmek için de kullanılır.

Belirli geçmiş zamanda kullanılan eylemler, cümlede kullanılan özneler tarafından yapıldığını gösterir. Örneğin, "J'ai mangé" cümlesinde "j'ai" belirli geçmiş zaman için kullanılan yardımcı fiildir.

Belirli geçmiş zaman, Fransızca'da "Passé Composé" olarak bilinen bir zamandır. Ancak, bazı durumlarda, "Imparfait" zamanının kullanılması gerekir. Bu zaman, geçmişteki eylemleri ya da durumları ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "Je parlais" cümlesinde "je parlais" imparfait zamanının kullanıldığını gösterir.

Belirli geçmiş zaman ve imparfait zamanının farklarını anlamak çok önemlidir. Ayrıca, hangi zaman kullanıldığının doğru bir şekilde anlaşılması da çok önemlidir. Bu konuda yardım almak için, Fransızca öğretmenlerine veya kitaplara başvurmak en iyisidir.

Bu konuda yardım almak için, size en iyi şekilde yardımcı olabilirim mi? Belirli geçmiş zaman ve imparfait zamanının farklarını daha iyi anlamak için bana yardımcı olabilir misiniz?

Tesekkurler.

• Sad
  • Haha
Reactions: Ayfer and Aylin

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Belirli Geçmiş Zaman Ne Demek?

Belirli geçmiş zamanın İngilizce olarak adlandırılışı “the past perfect tense”’dır. Bu zaman diliminde olaylar, geçmişte başlamış ve geçmişte bitmiş olmalıdır. Belirli geçmiş zamanın amacı, iki geçmiş olay arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Belirli geçmiş zamanın diliminde olaylar, geçmişte başlamış ve geçmişte bitmiş olmalıdır. İngilizcede, belirli geçmiş zamanın anlatımının temel yapısı olan “had + past participle” yapısından oluşur. Örneğin, “I had seen him” (Onu görmüştüm) cümlesindeki “had” belirli geçmiş zamanının anlamını verir.

Belirli Geçmiş Zamanın Anlamı ve Kullanımı
Belirli geçmiş zamanın anlamı, bir olayın geçmişte başlamış ve başka bir olayın geçmişte bitmiş olmasıdır. Örneğin, “Before I had gone to the store, I had heard about the sale” (Mağazaya gitmeden önce satışa dair bir şeyler duymuştum) cümlesindeki olaylar, geçmişte başlamış ve geçmişte bitmiştir. Belirli geçmiş zamanının kullanımı, geçmişte başlamış ve bitmiş olan olayların ilişkisinin ifade edilmesinde ve bir olayın geçmişte başlamış, ancak geçmişte bitmemiş olan olayların anlatılmasında kullanılır.

Belirli Geçmiş Zamanın Yapısı
Belirli geçmiş zamanın yapısı, İngilizcede “had + past participle” yapısından oluşur. “Had”, belirli geçmiş zamanının anlamını verir. “Past participle”, geçmiş zamanın ikinci öznesi olan fiilin üçüncü hali olarak adlandırılır. Örneğin, “I had seen him” (Onu görmüştüm) cümlesindeki “seen”, geçmiş zamanın ikinci öznesi olan fiilin üçüncü hali olarak adlandırılır.

Belirli Geçmiş Zamanın Diğer Zamanlarla Karşılaştırılması
Belirli geçmiş zamanı, diğer zamanlarla karşılaştırıldığında, diğer zamanlardan daha kapsamlıdır. Belirli geçmiş zamanı, geçmişte başlamış ve bitmiş olan olayları anlatmak için kullanılırken, diğer zamanlar geçmişte başlamış ve bitmiş olan olayların dışında, şimdiki zamanın olaylarını da anlatmak için kullanılır. Diğer zamanlara göre, belirli geçmiş zamanı daha kapsamlıdır çünkü iki geçmiş olay arasındaki ilişkiyi ortaya koyar.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Belirli geçmiş zaman, dilbilimsel olarak "geçmiş zaman" olarak adlandırılan zaman diliminde kullanılan bir dil kipidir. Belirli geçmiş zaman, bir olayın geçmişte başladığı ve bitmiş olduğunu anlatmak için kullanılır. Örneğin, "Güneş doğdu" gibi bir cümle belirli geçmiş zaman kullanılarak kurulur. Bu, o olayın, belirli bir zaman diliminde başlamış ve bitmiş olduğunu anlatır.

Bu zaman dilimi, İngilizce'de "Simple Past" olarak adlandırılır ve genellikle "-ed" eki alan fiiller ile kullanılır. Örneğin, "worked", "studied" ve "laughed" gibi fiiller gibi. Bu fiillerin kullanımı, olayın belirli bir anda başladığını ve sona erdiğini gösterir. Ayrıca, bu zaman dilimi, olumsuz cümleler için de kullanılır. Örneğin, "I didn't work yesterday" gibi.

Belirli geçmiş zaman ile, bir olayın öznel olarak veya konuşmacının öznel bakış açısından geçmişte başlamış ve bitmiş olduğunu anlatmak mümkündür. Bu zaman diliminin kullanımı, konuşmacının geçmişte meydana gelen olayların niteliklerini ve özelliklerini belirtmesini kolaylaştırır.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Belirli geçmiş zaman, dilbilimsel olarak geçmiş zaman olarak bilinen zamandır. Türkçe'de, bu zamanın kullanıldığı cümleler, olayların geçmişte gerçekleştiğini veya konuşan kişinin geçmişteki olayları anlatmak için kullanıldığını gösterir. Belirli geçmiş zaman, genellikle fiilin -di/-dı/-du/-dü gibi geçmiş zaman eklerini alarak oluşturulur. Örneğin, "yürüdü" cümlesinde, fiil "yürü" olarak alınarak geçmiş zaman eki olan -di eki alarak "yürüdü" olarak kullanılır. Bu zaman, geçmişte belli bir an veya dönem için olayların gerçekleştiğini anlatmak için kullanılır. Örneğin, "Öğleyin sinemaya gitti" cümlesinde, "öğleyin" belirli bir zamana işaret etmektedir, o yüzden bu cümle belirli geçmiş zaman olarak kullanılmıştır. Belirli geçmiş zaman, Türkçe'de kullanılan diğer zamanlardan farklı olarak, geçmişte belli bir zamanda gerçekleşmiş olayları anlatmak için kullanılır.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Belirli geçmiş zaman, geçmişte gerçekleşmiş olayları anlatmak için kullanılan zaman dilimidir. Belirli geçmiş zaman, genellikle "ed" ekleriyle (görmüştü, yaptı vb.) anlatılan olaylar için kullanılır. Belirli geçmiş zaman, konuşmacının olayın ne zaman gerçekleştiğini açıkça belirtmesini sağlar. Olayların ne zaman geçtiği önemlidir çünkü geçmişte gerçekleşmiş olaylar, gelecek olayları etkileme şeklinde bağlantılıdır. Belirli geçmiş zaman, genellikle günlük olaylar için kullanılır. Bu zaman diliminde, olayların ne zaman gerçekleştiği belirtilirken, sürenin önemi yoktur.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Belirli geçmiş zaman, İngilizce dilindeki Simple Past yada Past Indefinite olarak da bilinir. Bu cümlelerin çoğu zaman geçmişte gerçekleşmiş olayların veya eylemlerin anlatımında kullanılır. Belirli geçmiş zaman, geçmişte başlamış olan eylemleri veya durumları veya olayları anlatmak için kullanılan bir gramer yapısıdır. Belirli geçmiş zamanda kullanılan kelimeler genellikle fiil şeklindedir ve geçmişte eylemleri anlatırlar.

Belirli geçmiş zaman fiilinin çekimlendirilmesi, belirli geçmiş zamanın çoğu fiil için standart bir kalıba uygun olarak gerçekleşir. Genellikle, fiil çekimlendirme için fiilin öznesinin cinsiyetine ve tekil mi çoğul mu olduğuna bağlı olarak, fiilin sonuna eklenen -ed veya -d takısı kullanılır. Örneğin, 'go' fiilinin çoğulu 'go' iken tekil olarak 'went' (gitmiş) olarak kullanılır. Ayrıca, çoğu fiil kökünün sonuna -ed takısı eklenerek çekimlendirilir, örneğin 'talk' (konuşmak) fiilinin çekimlendirilmesi için 'talked' (konuşmuş) kelimesi kullanılır.

Belirli geçmiş zaman aynı zamanda 'Past Perfect' olarak da bilinir ve bu zamanda kullanılan fiil geçmişte başlamış olan eylemleri anlatmak için kullanılır. Geçmişte başlamış olan eylemleri anlatmak için bu zaman kullanılır çünkü bu eylemler geçmişte başlamış olsa da geçmişte bitmiş olan eylemlerin öncesinde olduğu anlamını taşır. Örneğin, 'I had studied my lesson before I went to the class' (Sınıfa gitmeden önce dersimi çalışmıştım) cümlesinde kullanılan 'had studied' (çalışmıştım) fiilinin çekimlendirilmesi Past Perfect zamanının kullanımını göstermektedir.

Belirli geçmiş zamanın kullanımı, normal olarak geçmişte gerçekleşmiş olayların anlatımında kullanılır, ancak bazen bu zamanın geçmişteki eylemlerin durumu hakkında bir gelecek durumu anlatmak için de kullanılması da mümkündür. Örneğin, 'I had done my homework by the time I arrived at school' (Okula vardığımda ev ödevimi yapmıştım) cümlesinde kullanılan 'had done' (yapmıştım) fiilinin çekimlendirilmesi, geçmişte gerçekleşmiş olan bir olayın gelecekteki bir durumu anlatmak için kullanılmıştır.

Belirli geçmiş zamanın kullanı

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Belirli geçmiş zaman, Türkçe'de geçmiş zaman olarak bilinen zaman dilimidir. Belirli geçmiş zaman, bir olayın geçmişte gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılan bir zaman dilimidir. Belirli geçmiş zamanlar, öznelerin (kişilerin) eylemlerini veya durumlarını tarif etmek için kullanılır. Belirli geçmiş zaman, Türkçe'de fiilin geçmiş zaman eki olarak -di, -di, -ti veya -tı ile biten şekli ile ifade edilir. Belirli geçmiş zaman kipi, geçmişte gerçekleşen eylemleri veya durumları tarif etmek için kullanılır. Örneğin, "Ev çiçekleri dün suladım" cümlesinde "dün" kelimesi belirli geçmiş zamanı ifade eder. Belirli geçmiş zaman, geçmişte gerçekleşen bir olayı anlatırken kullanılır. Belirli geçmiş zaman kipi ayrıca geçmişteki tekrarlanan eylemleri veya durumları tarif etmek için de kullanılabilir. Örneğin, "Çocuklar her gün parka giderler" cümlesinde "her gün" kelimesi belirli geçmiş zaman kipini ifade eder. Belirli geçmiş zaman kipi, geçmişe ait olayları, eylemleri veya durumları tarif etmek için kullanılır.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Belirli geçmiş zaman, bir eylemin geçmişte başlamış ve bitmiş olduğunu anlatmak için kullanılan bir zamandır. Türkçede, bu zamana "geçmiş zaman" da denir. Belirli geçmiş zaman, özne ile yapılan eylemin belli bir zamanda bitmiş olduğunu anlatmak için kullanılır. Bu zaman, geçmişte başlamış olan kalıcı durumları, tekrarlanmış eylemleri ve geçmişte belirli bir zamanda bitmiş olan eylemleri anlatmak için kullanılır. Belirli geçmiş zaman, Türkçe'de "geçmiş zaman"la ifade edilir ve yüklemleri -di, -miş, -mişti, -mekteydi, -müştü gibi belli eklerle anlatılır.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Belirli geçmiş zaman, zaman aralığını belirtmek için kullanılan gramer kurallarının bir parçasıdır. Türkçe'de, "Belirli geçmiş zaman" kullanılarak, bir eylemin geçmişte başladığı ve bitmiş olduğu anlamını vermek için kullanılır. Örnek olarak, "Dün okula gittim" veya "Geçen hafta arkadaşımla buluştum" gibi. Belirli geçmiş zaman, fiillerin geçmiş zaman biçiminde kullanılmasını gerektirir. Ayrıca, bu zaman kipinde kullanılan fiilin görevli yardımcıları da geçmiş zaman biçiminde olmalıdır. Örneğin, "Geçen hafta arkadaşımla buluştum" cümlesinde, "buluştum" fiili geçmiş zaman biçiminde kullanılmış ve "arkadaşımla" yardımcı fiil de geçmiş zaman biçiminde kullanılmıştır.

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Geçmiş zaman, geçmişte yapılan bir eylemin, durumun veya olayın sözcüklerle ifade edilmesidir. Geçmiş zamanda anlatılan olaylar yaşandığı zaman diliminde geçmişte kaldıklarından, bir eylemin gerçekleştiği zamanın geçmişte olduğunu göstermek için kullanılır.

Türkçe dilinde, geçmiş zamanlar, fiillerin üç farklı şekilde kullanılmasına dayanır. Bunlar İmperfekt, Geçmiş Olay Zamanı ve Geçmiş Doğru Zaman'dır. İmperfekt, geçmişte uzun süren eylemleri veya durumları ifade etmek için kullanılır. Geçmiş Olay Zamanı, tek bir olayın, eylemin veya durumun geçmişte gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılır. Geçmiş Doğru Zaman ise, daha önceki zamanda geçmiş olayların geçmişte başladığını ve geçmişte sona erdiğini ifade etmek için kullanılır.

Türkçe dilinde, Geçmiş Zamanın sözcüklerle ifade edilmesi, özellikle eylemleri anlatmak için çok önemlidir. Özellikle eylemlerin başlaması ve bitişi arasındaki zaman aralığını ifade etmek için, çeşitli fiillerin Geçmiş Zaman olarak kullanılması gerekir. Geçmiş Zaman'ın kullanımı, geçmişteki olayları, eylemleri ve durumları ifade etmek için önem arz eder; bu, Türkçe dilinde özellikle önemlidir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Belirli geçmiş zaman, daha önce gerçekleşmiş veya tamamlanmış olayların ifade edilmesi için kullanılan bir zaman zarfıdır. Belirli geçmiş zamanın en Çok kullanılan biçimleri şunlardır: "had been doing," "had done," ve "had been done".

Örneğin, "I had gone to the store" ifadesi, "ben dükana gitmiştim" anlamına gelir. Bu cümle, belirli geçmiş zamanın kullanıldığını göstermektedir. Diğer bir örnek de şudur: "She had been working for five hours" ifadesi, "o beş saat çalışmıştı" anlamına gelir. Bu cümle de belirli geçmiş zamanın kullanıldığını göstermektedir.

Belirli geçmiş zamanın kullanımının, konuşma veya yazma metinlerinde özellikle önemli olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü, belirli geçmiş zaman yardımıyla, daha önce gerçekleşmiş olayların yer aldığı bir cümleyi kurmak mümkün hale gelir.

Örneğin, "My mom had cooked a delicious meal for me" ifadesi, "annem bana lezzetli bir yemek pişirmişti" anlamına gelir. Bunun gibi, daha önce gerçekleşmiş olayları ifade etmek için belirli geçmiş zamanın kullanılması gerekmektedir.

Belirli geçmiş zamanın kullanımında, "had been doing," "had done," ve "had been done" üçüncü tekil şahıs biçimleri özellikle önemlidir. Aynı zamanda, belirti olarak "ed" ve "en" eklerinin kullanılması da gerekmektedir.

Belirli geçmiş zaman, özellikle konuşma ve yazma metinlerinde çok önemlidir. Bu zaman zarfı yardımıyla, daha önce gerçekleşmiş olayların kolayca ifade edilmesi mümkündür.

Aysu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
297
0
0
Belirli geçmiş zaman, Türkçe'de 'geçmiş zaman' olarak da bilinir ve geçmişte bir olayın gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılan bir zamandır. Belirli geçmiş zaman, fiilin geçmişte bir noktada tamamlanmış olduğunu ifade eder ve genellikle 'edilmiş hal' olarak geçerlidir. Belirli geçmiş zaman, geçmişteki bir olayın, eylemi veya durumu göstermek için kullanılır ve kullanıldığı cümleler genellikle olumlu veya olumsuz olarak kurulmuştur. Örneğin, "Ben dün eve geldim" cümlesinde, 'geldim' fiilinin geçmişte tamamlanmış bir eylem olduğunu belirtir. Belirli geçmiş zaman, Türkçe'de 'Geçmiş Zaman' olarak da bilinir ve fiilin geçmiş zaman eki olarak '-di/-ti/-dı/-tı' ile biter. Türkçede, belirli geçmiş zamanı kullanırken, özne ve fiilin uyumuna da dikkat edilmelidir.

Aybike

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
296
0
0
Belirli geçmiş zaman, Türkçe'de geçmiş zaman olarak da bilinen bir zamandır ve açıklaması oldukça basittir. Genel olarak, geçmişteki bir eylemi ifade etmek için kullanılan zaman zarfıdır. Belirli geçmiş zaman, özne tarafından gerçekleştirilen şahsi eylemleri ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "Ben yemek yedim" gibi cümleleri ifade etmek için kullanılır.
Belirli geçmiş zamanda, genellikle fiilin 3. tekil şahıs haliyle kullanılır. Bu, kişinin geçmişte gerçekleştirdiği bir eylemi ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "O çalıştı" gibi cümleleri ifade etmek için kullanılır. Bununla birlikte, belirli geçmiş zamanda, fiilin 1. ve 2. tekil şahıs şekilleri de kullanılabilir. Örneğin, "Ben çalıştım" veya "Sen çalıştın" gibi cümleleri ifade etmek için kullanılır.
Belirli geçmiş zaman, çoğu zaman geçmişte bir olayın meydana geldiğini ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "O öldü" gibi cümleleri ifade etmek için kullanılır. Belirli geçmiş zaman, konuşmanın geçmişteki bir eylemi ifade etmesi gereken durumlarda kullanılır. Bu, geçmişteki bir olayın gerçekleştiğini veya olayın gerçekleştiği anda durduğunu ifade eder.
Belirli geçmiş zaman, genellikle "edilmiş" fiiller ile kullanılır. Bu, geçmişteki bir eylemi ifade etmek için kullanılan bir türdür. Örneğin, "O çalıştı" gibi cümleleri ifade etmek için kullanılır. Bir diğer örnek olarak, "O gitti" gibi cümleleri ifade etmek için kullanılır. Belirli geçmiş zaman, en çok geçmişteki eylemleri ifade etmek için kullanılır.

Belirli geçmiş zaman, Türkçe dilinde geçmiş zaman olarak da bilinir ve genel olarak geçmişteki bir eylemi ifade etmek için kullanılır. Belirli geçmiş zaman, fiilin 3. tekil şahıs şeklinde kullanılır, ancak fiilin 1. ve 2. tekil şahıs şekilleri de kullanılabilir. Belirli geçmiş zaman, genellikle "edilmiş" fiiller ile kullanılır ve geçmişteki bir olayın gerçekleştiğini veya olayın gerçekleştiği anda durduğunu ifade eder. Ayrıca, belirli geçmiş zaman, geçmişteki bir eylemi ifade etmek için kullanılır.

Nalan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
299
0
0
Belirli geçmiş zaman, çoğu dil için geçmiş zamanın bir çeşididir. Bu zaman diliminde, geçmişe ilişkin bir olayın başlangıcını veya bitimini belirten bir fiilin kullanılması gerekir. Türkçede bu zaman dilimini belirten fiiller, geçmiş zaman fiilleri olarak adlandırılır. Geçmiş zaman fiilleri hem çoğul hem de tekil cümlelerde kullanılabilir. Örneğin, "Geçtiğimiz gün yürüdüm" veya "Geçtiğimiz gün yürüdük" cümleleri belirli geçmiş zamanın kullanımını gösterir.

Belirli geçmiş zaman diliminde, geçmiş zaman fiillerinin yanı sıra, geçmiş zaman yardımcı fiilleri de kullanılır. Geçmiş zaman yardımcı fiilleri, zaman veya durumu belirtmek için kullanılır. Örneğin, "Geçtiğimiz gün yürüdüm" cümlesinde, "Geçtiğimiz gün" ifadesi, geçmiş zaman yardımcı fiili olan "geçmişte" ile ifade edilir. Aynı şekilde, "O zamanlar çok zorluklar vardı" cümlesinde, "O zamanlar" ifadesi, geçmiş zaman yardımcı fiili olan "zaman" ile ifade edilir.

Belirli geçmiş zaman, geçmişte başlayıp devam eden, bitmiş olayları anlatmak için kullanılır. Geçmişteki olayları anlatmak için belli bir zaman çerçevesi belirtilmez ve olayların sonuçlarının anlatılmasına da izin verilmez. Kısaca, belirli geçmiş zaman, geçmişte gerçekleşmiş olayların anlatımı için kullanılan bir zaman dilimidir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Geçmiş zaman, bir olayın veya eylemlerin geçmişte zamanda gerçekleştiğini ifade eden bir zaman zarfıdır. Geçmiş zamanın Türkçedeki karşılığı "geçmiş zaman" ifadesidir. Türkçedeki geçmiş zamanda kullanılan fiillerin sonlarına "-di" ve "-ti" eki eklenir. Geçmiş zamanın kullanımı, olayların ve eylemlerin zamana bağlı olarak art arda sıralandığı durumlarda özellikle kullanılır. Geçmiş zamanın kullanımı, anlattığımız olayın geçmişte olmuş olan bir olay olduğunu belirtmek için kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)