Belirsiz geçmiş zaman eki nedir

UykuluDunya

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,285
119
0
Merhaba,

Belirsiz geçmiş zamanın ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Geçmiş zaman eki nedir? Ve ne zaman kullanılır? Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Bu konu hakkında bilgisi olanların yardımını bekliyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Belirsiz Geçmiş Zaman Eki Nedir?

Belirsiz geçmiş zaman eki, İngiliz dilinde geçmiş zamanı ifade etmek için kullanılan bir tümce eki olarak tanımlanabilir. Bu tümce eki, geçmişte yapılan eylemleri veya durumları ifade etmek için kullanılır ve çoğunlukla "-ed" veya "-en" ile biter. Belirsiz geçmiş zaman eki, sözcüklerin sonunda eklenerek kullanılır ve İngilizce'de geçmiş zamanın anlamını verir.

Belirsiz Geçmiş Zaman Ekinin Kullanımı

Belirsiz geçmiş zaman eki, İngilizce'de geçmiş eylemleri açıklamak için kullanılır. Zamanin belirlenmemiş olması nedeniyle, bu tümce ekinin kullanımı özellikle geçmiş zaman olarak adlandırılan “Simple Past”, “Past Continuous”, “Past Perfect” ve “Past Perfect Continuous” gibi tümce tipleri için kullanılır. Bağlamsal olarak, belirsiz geçmiş zaman eki, daha önceki geçmişte meydana gelen bir olayı tanımlayan eylemler için kullanılır.

Belirsiz Geçmiş Zaman Ekinin Özellikleri

Belirsiz geçmiş zaman eki, çoğu durumda sözcüklerin sonuna eklenir. Buna ek olarak, belirsiz geçmiş zaman eki, İngilizce'de geçmiş eylemleri tanımlayan bir kalıp durumunda kullanılır. Örneğin, cümle "I have watched" (izledim) diyebilir. Bu cümlede, belirsiz geçmiş zaman eki "watched" olarak kullanılmıştır. Ayrıca, belirsiz geçmiş zaman eki, İngilizce'de geçmiş zaman olarak adlandırılan diğer tümce tipleri için de kullanılır.

Belirsiz Geçmiş Zaman Eklerinin Örnekleri

Belirsiz geçmiş zaman eki, İngilizce'de geçmiş zamanda yapılan eylemleri tanımlamak için kullanılır. Bu eklere örnek olarak verilebilir: "walked" (yürüdüm), "talked" (konuştum), "jumped" (zıpladım), "cried" (ağladım), "listened" (dinledim), "saw" (gördüm), "read" (okudum).

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Belirsiz geçmiş zaman eki, Türkçe dilinde bir fiilin geçmiş zamanını ifade etmek için kullanılan eklerden biridir. Özellikle fiillerin çekimli hali olan zaman ekleri, Türkçe dilinde daha çok kullanılan çekimler arasındadır. Belirsiz geçmiş zaman eki, fiillerin geçmiş zamanını belirsiz olarak ifade etmek için kullanılır. Belirsiz geçmiş zaman eki, Türkçe dilinde -miş şeklinde kullanılır. “Gelmiş”, “yapmış”, “gitmiş” gibi örnekler, belirsiz geçmiş zaman ekinin kullanımına örnek gösterilebilir. Bu ek, fiilin geçmiş zamanını belirli bir zamanda değil, belirsiz bir zamanda olduğunu belirtir. Belirsiz geçmiş zaman eki kullanımı, çoğu fiilin çekimli hali olan -di, -ti ya da -dı şeklindeki çekimlerden farklıdır. Belirsiz geçmiş zaman eki, özellikle hikâye anlatımlarında ve anlatımlarda sıkça kullanılır. Örnek olarak, “Bir gün, yolu kenara çekilmiş bir araç gördü” gibi cümlelerde belirsiz geçmiş zaman eki kullanılır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,772
483
5
Belirsiz geçmiş zaman, geçmişte gerçekleşmiş olayları anlatmak için kullanılan bir zaman dilimidir. Türkçe'de '-miş' eki olarak adlandırılan belirsiz geçmiş zaman, çoğul olarak '-mişler' şeklinde kullanılır. Bu eki, geçmişte gerçekleşmiş olayların anlatımında kullanılır.

Belirsiz geçmiş zamanın en belirgin özelliği, olayın geçmişte gerçekleştiğini ama ne zaman gerçekleştiğini tam olarak bilemediğimizi ifade etmesidir. Örnek olarak; İstanbul'a gittim diyebiliriz ancak ne zaman gittiğimizi belirsizdir. Bu durumda 'İstanbul'a gitmişim' diyebiliriz.

Belirsiz geçmiş zaman, genelde soru cümlelerinde ve olumsuz cümlelerde kullanılır. Soru cümlelerinde, örneğin 'Niye gittinmişsin?' diye sorabiliriz. Olumsuz cümlelerde ise, 'Gitmemişim' diyebiliriz.

Belirsiz geçmiş zaman, Türkçe'de çok önemli bir yere sahiptir. Geçmişte yaşanan olayları doğru ve açık bir şekilde anlatmamıza yardımcı olan belirsiz geçmiş zamanın kullanımı, Türkçe ifade yeteneğimizi geliştirmemize de yardımcı olacaktır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Belirsiz geçmiş zaman eki, Türkçe dilinde kullanılan bazı fiillerde kullanılan bir ektir. Belirsiz geçmiş zaman, olayların gerçekleştiği zamana göre değişkenlik göstermektedir. Olaylar gerçekleştiği zamana göre belli bir zaman aralığına girer. Bu zaman aralığı, geçmiş zamana dair bazı konuların oluşturulmasını sağlamaktadır. Belirsiz geçmiş zaman eki, bu zaman aralığının anlaşılmasını kolaylaştırmak için kullanılmaktadır.

Belirsiz geçmiş zaman eki, Türkçe dilinde kullanılan bazı fiillerde kullanılır. Bunlar, genel olarak etken ve edilgen fiillerdir. Etken fiillerin kullanıldığı durumlarda, belirsiz geçmiş zaman eki -di, -dı, -du, -dü olarak kullanılır. Ayrıca edilgen fiillerin kullanıldığı durumlarda, belirsiz geçmiş zaman eki -ti, -tı, -tu, -tü olarak kullanılır. Bu ekler, özne ve fiil arasında çift anlam taşımaktadır. Öncelikle, fiilin gerçekleşme zamanının belirtildiği anlamını taşır. İkinci olarak, belirsizliklerin de göz önünde bulundurulduğu anlamını taşır.

Belirsiz geçmiş zaman eki, Türkçe dilinde kullanılan bazı fiillerde kullanılır ve olayların gerçekleştiği zaman ile ilgili bilgilerin anlaşılmasını kolaylaştırmak için kullanılır. Ayrıca, bu ekler özne ve fiil arasında çift anlam taşımaktadır. Öncelikle, fiilin gerçekleşme zamanının belirlendiği anlamını ve ikinci olarak belirsizliklerin de göz önünde bulundurulduğu anlamını taşımaktadır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,890
641
5
Belirsiz geçmiş zaman, Türkçe dilinde “geçmiş zaman” olarak adlandırılan gramer yapısının bir üyesidir. Bu zamansal yapı, geçmişte olmuş olayların veya eylemlerin bildiriminde kullanılır. Genellikle ‘mış’ eki eklenerek oluşur. Örneğin, “Gazetecilerin haberleri yazmış” veya “Çay içmiş” gibi cümleler oluşturulabilir.

Belirsiz geçmiş zaman, genellikle geçmişte yapılan eylemleri anlatmak veya geçmişte yapılan eylemleri açıklamak için kullanılır. Belirsiz geçmiş zamanın kullanımı, çoğu zaman, durumu açıklamanın veya olayları anlatmanın daha basit bir yoludur. Örneğin, “O dün eve geldi” cümlesinin karşılığı olan “O geldi miş” cümlesi daha basit bir anlatım sunar.

Belirsiz geçmiş zaman, özellikle öykülerde, masallarda veya hikâyelerde sıkça kullanılan bir yapıdır. Bu yapı, geçmişte olan olayların konuşulmasını veya anlatılmasını kolaylaştırır. Örneğin, “Bir gün bir kurt çobanın koyunlarını çalmış” gibi cümleler oluşturulabilir. Bu cümlede, olay geçmişte olmuştur, ancak kimin çaldığı belirsizdir.

Belirsiz geçmiş zaman, dilbilgisi konusunda öğrencilerin çoğu zaman zorlanabilecekleri bir konudur. Ancak, öğrencilerin bu yapıyı doğru şekilde kullanabilecekleri şekilde öğretilmesi, dilbilgisinin daha kolay öğrenilmesini sağlayacaktır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Belirsiz geçmiş zaman eki, dilbilimde geçmiş zamanı göstermek için kullanılan bir çeşit ektir. Belirsiz geçmiş zamanın eki, Türkçe’de genellikle "miş" olarak yazılır. Bu ek, geçmiş zamanın belirsiz ya da güvenilmeyen bir zamandaki olayları göstermek için kullanılır. Belirsiz geçmiş zaman eki, Türkçe dilinin sözdizimsel ve sözcüksel özelliklerinden biridir ve geçmiş zamanın belirsiz bir zamanda meydana gelen olaylarının ifade edilmesinde kullanılır.

Örneğin, “yarın pikniğe gideceğiz” cümlesinde, “gidecek” kelimesinin zamanla ilgili eki “cek”dir. Ancak, “yarın pikniğe gidecek miydik?” cümlesinde, kelimenin zamanla ilgili eki “cekmiş”tir. Bu cümle, geçmişteki olası bir olayı ifade etmektedir.

Belirsiz geçmiş zaman eki, geçmiş zamanın belirsiz veya güvenilmeyen bir zamanda gerçekleşen olayların ifade edilmesinde kullanılır. Örneğin, “tatil boyunca ne yapmıştık?” ifadesi belirsiz geçmiş zamanın eki olan “miş” ile yazılmıştır. Bu ifade, geçmişteki olayların güvenilmeyen zamanda meydana geldiğini gösterir.

Belirsiz geçmiş zaman eki, Türkçe dilinin geçmiş zamanın güvenilmeyen bir zamanda meydana gelen olayların ifade edilmesinde kullanılan bir araçtır. Geçmiş zamanın belirsiz bir zamanda gerçekleşen olayların ifade edilmesinde, bu ekin kullanımı oldukça önemlidir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Belirsiz geçmiş zaman, Türkçe'deki geçmiş zamanı ifade etmek için kullanılan bir ektir. Belirsiz geçmiş zamanın Türkçe'de kullanılması, konuşmacıların bir olayın geçmişte olup olmadığını ifade etmek için kullandıkları bir araçtur. Belirsiz geçmiş zaman, çoğu zaman geçmişte gerçekleşmiş olayların konuşulmasından ziyade geçmişteki olaylar hakkında belirsizlik ifade etmek için kullanılır. Belirsiz geçmiş zaman, genellikle Türkçedeki '-miş' ekini kullanarak oluşturulur. Örnek olarak; 'Gelmiş' veya 'Gidiyormuş' gibi cümleler bu eki kullanarak ifade edilir.

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Belirsiz geçmiş zaman, bir fiilin öznel cümlede geçmiş zamanını ifade etmek için kullanılan bir fiil türüdür. Çoğu zaman, Türkçede belirsiz geçmiş zamanın kullanımı konusunda kafa karışıklığı yaşanır. Çünkü Türkçe dilinde, belirsiz geçmiş zamanın öznel cümlede fiilleri ifade etmek için kullanılan üç farklı eki vardır: -di/-dı/-du.

-di eki, genellikle fiillerin görev dolayısıyla kullanıldığı durumlarda kullanılır. Örneğin; “Türkiye’de yaşadım” cümlesinde “yaş” fiilinin görevli hali olan “yaşadım” biçiminde kullanılmıştır ve bu durumda -di eki kullanılmıştır.

-dı eki, fiillerin görev niyetli olarak kullanıldığı durumlarda kullanılır. Örneğin; “Kitap okudum” cümlesinde “oku” fiilinin görev niyetli biçiminde kullanılmış olan “okudum” biçiminde kullanılmıştır ve bu durumda -dı eki kullanılmıştır.

-du eki, fiillerin görevsel olarak kullanıldığı durumlarda kullanılır. Örneğin; “Ev temizledim” cümlesinde “temizle” fiilinin görevsel biçiminde kullanılmış olan “temizledim” biçiminde kullanılmıştır ve bu durumda -du eki kullanılmıştır.

Belirsiz geçmiş zaman, öznel cümlelerde geçmiş zamanın ifade edilmesinde çok önemli bir tür fiildir. Bu nedenle, Türkçe dilinde belirsiz geçmiş zamanın öznel cümlede fiilleri ifade etmek için kullanılan üç farklı eki ile hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Bu üç ekin kullanımının doğru biçimde uygulanması, dil öğrenme sürecindeki kişinin çok önemli bir basamağını oluşturmaktadır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Belirsiz geçmiş zaman (Past Indefinite), İngilizce dilinde en sık kullanılan ve çoğu kez anlamını ifade etmek için kullanılan zamanlardan biridir. Belirsiz geçmiş zaman, bir olayın geçmişte meydana geldiğini ve bitişini ifade etmek için kullanılır. Bu zaman, olumlu veya olumsuz olarak kullanılabilir. Olumlu cümlelerde, olumsuz cümlelerde ise “not” yardımcı fiili (did not) kullanılır. Belirsiz geçmiş zaman cümleleri, özne, yardımcı fiil (did) ve üçüncü tekil şahıs (-s/-es) halleri alan fiillerden oluşur.

Örnek olumlu cümleler:

• She did her homework. (O, ev ödevini yaptı.)
• We visited Istanbul last summer. (Geçen yaz İstanbul’a ziyaret ettik.)
• He wrote a poem. (O, bir şiir yazdı.)

Örnek olumsuz cümleler:

• She did not do her homework. (O, ev ödevini yapmadı.)
• We did not visit Istanbul last summer. (Geçen yaz İstanbul’a ziyaret etmedik.)
• He did not write a poem. (O, bir şiir yazmadı.)

Belirsiz geçmiş zamanın anlamının daha net anlaşılması için, kullanımının öğrenilmesi gerekmektedir. İngilizce eğitimi alan öğrenciler, belirsiz geçmiş zamanın kullanımının ezberlenmesi ve kullanımına yönelik çalışmalar yaparak, bu zamanı daha iyi anlayabilirler. Pratik yapmak, öğrencilerin belirsiz geçmiş zamanın kullanımını daha iyi öğrenmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, öğrencilerin, önceden hazırlanmış cümleleri okuyup, bunların belirsiz geçmiş zamanı kullanılarak tekrar yazılması gibi etkinlikler yapılabilir. Ayrıca, öğrencilerin kendi cümlelerini belirsiz geçmiş zaman kullanarak yazmaları, bu zamanın kullanımının daha kolay öğrenilmesini sağlayacaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)