Belirsiz geçmiş zaman ne demek

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba,
Belirsiz geçmiş zaman ne demek? sorusuna cevap arıyorum. İngilizce derslerimde bu konuda karşılaştığım bir kavram. Belirsiz geçmiş zamanın ne olduğunu öğrenmek istiyorum. İngilizce dilbilgisi konusunda deneyimli olanların yardımını istiyorum. Özellikle bu konu hakkında örnekler verebilirlerse benim için çok faydalı olacak. Bilgi edinmek için gerçekten çok istekliyim.

Belirsiz geçmiş zamanın örnekleri, kullanım alanları ve anlamları hakkında yardım almak istiyorum. İngilizce dilbilgisi alanında konuşan kişilere çok teşekkür ederim.

Belirsiz geçmiş zaman hakkında yardım almak için buradayım ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Yardımınızi bekliyorum.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Belirsiz Geçmiş Zaman Nedir?

Belirsiz geçmiş zaman (diğer adıyla içerik geçmiş zamanı), İngilizce dile özgü bir zaman biçimidir. Belirsiz geçmiş zaman, genel olarak geçmiş olayların anlattığı bir zaman biçimidir ve diğer geçmiş zaman biçimlerinin (geniş geçmiş zaman, özel geçmiş zaman veya tamamlama geçmiş zaman) yerine kullanılabilir. Belirsiz geçmiş zaman, olayların anlattığı zamanda geçmiş olarak kullanılan cümlelerin tümünü ifade eder.

Belirsiz Geçmiş Zamanın Kullanımı

Belirsiz geçmiş zaman, geçmiş olaylar hakkında genel bilgi sağlamak için kullanılır ve konuşmanın akışını korumak için de kullanılır. Örneğin, "John her hafta futbola gitmeyi seviyordu" cümlesinde, belirsiz geçmiş zaman kullanılarak geçmişteki olay anlatılmıştır ve konuşma akışı korunmuştur. Belirsiz geçmiş zaman, geçmişteki olayları anlatmak için kullanılan çok sayıda fiil ile birlikte kullanılır. Örneğin; savaşmak, görmek, konuşmak, öğrenmek, yaşamak, önemsemek, düşünmek vb.

Belirsiz Geçmiş Zamanın Ayrıntıları

Belirsiz geçmiş zaman, cümleyi geçmiş zamana taşırken, cümlede anlatılan olayın ne zaman meydana geldiği belirtilmez. Belirsiz geçmiş zaman, "used to" ve "would" ile ortaya çıkan özel bir yapıdır. Örneğin, "John used to go to football every week" veya "John would go to football every week" cümleleri belirsiz geçmiş zaman kullanılarak tasarlanmıştır.

Belirsiz Geçmiş Zamanın Özeti

Belirsiz geçmiş zaman, İngilizce dili özgü bir zaman biçimidir. Geçmiş olayların anlattığı bir zaman biçimidir ve diğer geçmiş zaman biçimlerinin yerine kullanılabilir. Belirsiz geçmiş zaman, geçmiş olaylar hakkında genel bilgi sağlamak ve konuşma akışını korumak için kullanılır. Belirsiz geçmiş zaman, cümleyi geçmiş zamana taşırken, cümlede anlatılan olayın ne zaman meydana geldiği belirtilmez. Belirsiz geçmiş zaman "used to" ve "would" ile ortaya çıkar.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Belirsiz geçmiş zaman, bir olayın geçmişte gerçekleştiğini ancak ne zaman gerçekleştiğinin belirlenemeyeceğini göstermek için kullanılan bir zamandır. Örneğin, "Bir şeyi yapmış olmak" veya "Bir şeyi yapmış olmamak" gibi durumlar için kullanılır. Bu zaman dilimini diğer zamanlardan ayıran en önemli özelliği, belli bir zamanda gerçekleşmiş olayların öznesinin bilinmemesidir. Bu zaman diliminde kullanılan yardımcı fiiller de 'have' ve 'had' olarak kullanılır. Belirsiz geçmiş zaman, Türkçede 'geniş zaman' olarak da adlandırılmaktadır. Geniş zaman, geçmiş olayların ne zaman gerçekleştiğinin belirlenemeyeceği durumlarda kullanılır. Örneğin, "Serçe ötüyordu" gibi. Belirsiz geçmiş zaman, eğer bir olayın gerçekleşme zamanı bilinmiyorsa kullanılan bir zaman dilimidir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Belirsiz geçmiş zaman, dilbilimciler tarafından "Genişletilmiş Geçmiş Zaman" olarak da adlandırılan, bir olayın geride kalmış veya geçmişte başlamış ama net bir zamana bağlanmamış olarak anlatılmasını sağlayan bir zaman dilimidir. Belirsiz geçmiş zaman, Türkçe'de "Geçmiş Zaman" ile ifade edilir ve bir olayın, ne zaman başladığının bilinmediği durumlarda kullanılır. Örnek olarak, "Konuşmaktan çok yorulmuştum" ifadesinde "yorulmuştum" belirsiz geçmiş zamana örnek oluşturmaktadır. Belirsiz geçmiş zamanın ana anahtarı, olayın veya eylemin net bir tarih, zaman ya da geçmiş zamanla bağlanmamış olmasıdır. Belirsiz geçmiş zaman, çoğu zaman genellikle geçmiş zamanla aynı anlama gelir, ancak geçmiş zaman kullanıldığında olayın ne zaman başladığı belirtilmiş olurken, belirsiz geçmiş zamanda olayın başlangıcı belli değildir. Belirsiz geçmiş zaman Türkçe'de çoğunlukla fiilin sonuna "-miş" eki getirilerek oluşturulur. Örnek olarak, "Görmüş" veya "Yapmış" gibi.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Belirsiz geçmiş zaman, bir olayın geçmişte olduğunu, ancak ne zaman olduğunu tam olarak bilmediğimiz durumlarda kullanılan bir zamandır. Belirsiz geçmiş zaman, Türkçede 'geçmiş zaman' veya 'geniş zaman' olarak adlandırılır. Bu zamanın kullanımındaki amaç, olayın geçmişte olduğunu belirtmektir. Belirsiz geçmiş zaman, genellikle geçmiş görev durumunda (had done) ve olumsuz cümlelerde kullanılır. Geçmiş görev durumunda, olayın geçmişte olduğu, ancak ne zaman olduğunu bilmediğimiz durumlarda, belirsiz geçmiş zaman kullanılır. Örneğin, "Ben okula gittim" cümlesinde, olayın ne zaman gerçekleştiğini bilmiyoruz. Bu durumda, belirsiz geçmiş zaman kullanılır: "Ben okula gitmiştim". Aynı şekilde, olumsuz cümlelerde de belirsiz geçmiş zaman kullanılır. Örneğin, "Ben okula gitmedim" cümlesinde, olayın ne zaman olup olmadığını bilmiyoruz. Bu durumda, belirsiz geçmiş zaman kullanılır: "Ben okula gitmemiştim". Belirsiz geçmiş zaman, Türkçede çoğu fiilde 'miş' eki alınır. Örneğin, "gitmek" fiilinin geçmiş zamanı "gittim", belirsiz geçmiş zamanı ise "gitmiştim" şeklinde olur.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Belirsiz geçmiş zaman, Türkçe'de 'geçmiş zaman' olarak da bilinen, İngilizce'de 'Past Tense' olarak adlandırılan çekim biçimidir. Belirsiz geçmiş zaman, cümlede yer alan fiilin olayın geçmişte oluşmuş olmasını ifade etmek için kullanılır. Belirsiz geçmiş zaman, geçmiş olayların, durumların veya eylemlerin geçmişte gerçekleştiğini anlatmak için kullanılır. Belirsiz geçmiş zaman, İngilizcede "ed" fiili ile ifade edilir. Örnek olarak; "I called him yesterday" (Dün ona telefon ettim) cümlesinde kullanılan "called" fiili belirsiz geçmiş zamanı ifade eder. Belirsiz geçmiş zamanın kullanımı fiilin geçmişte gerçekleştiğini anlatmak için çok önemlidir çünkü geçmişte gerçekleşen eylemlerin kalıcı sonuçları vardır. Örnek olarak; "I ate a sandwich" (Bir sandviç yedim) cümlesinde kullanılan "ate" fiili belirsiz geçmiş zamanı ifade eder. Bu cümle, sandviçin geçmişte yendiğini ifade eder. Belirsiz geçmiş zamanın kullanımı sadece fiiller üzerinde değil, isimler ve zamirler üzerinde de kullanılabilir. Örneğin; "He was my teacher" (O benim öğretmenimdi) cümlesinde kullanılan "was" fiili, geçmişte olan durumu ifade eder. "My teacher" ifadesi ise belirsiz geçmiş zamanın kullanımı ile birlikte kullanılır.

Belirsiz geçmiş zaman, kalıcı veya geçici olsun, geçmişte meydana gelmiş olan her türlü olayı ifade etmek için kullanılır. İngilizce'de belirsiz geçmiş zaman, "ed" fiilini kullanarak ifade edilir. Türkçe'de ise, geçmiş zaman olarak adlandırılan bu çekim biçimidir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Belirsiz geçmiş zaman, İngilizce dilinde 'Past Indefinite' olarak adlandırılan bir zaman zarfıdır. Bu zaman zarfı, olayların geçmişte meydana geldiğini anlatmak için kullanılır. Geçmiş zamanda kullanılan bu zaman zarfı, geçmişte yapılan olayların ne zaman olduğunu belirtmeye gerek kalmadan bahsedilmesini sağlar. Belirsiz geçmiş zaman, sürekli olaylar, olumsuz olaylar, olumlu olaylar ve daha fazlası için kullanılabilir.

Örnek olarak, "I went to the store" (Dükana gittim) cümlesi belirsiz geçmiş zaman kullanılarak oluşturulabilir. Cümlede belirtilen olay geçmişte meydana gelmiştir, ancak ne zaman olduğu belirtilmemiştir. Belirsiz geçmiş zaman, geçmişte gerçekleşen olayların tarihsel anlamda ne zaman olduğunu önemsemeksizin üzerinde durulmasını sağlar.

Belirsiz geçmiş zaman, İngilizcede çoğunlukla "ed" ekiyle biten geçmiş zaman fiilleri kullanılarak oluşturulur. Örneğin, beklemek için "wait" fiilini kullanırken, geçmişte beklediğimizi belirtmek için "waited" fiilini kullanırız. İngilizcede geçmiş zamanın diğer bir çeşidi olan belirsiz geçmiş zaman, çoğu durumda "did not" ile başlayan olumsuz cümlelerde kullanılır. Örneğin, "I did not go to the store" (Dükana gitmedim) cümlesinde belirsiz geçmiş zaman kullanılmıştır.

Belirsiz geçmiş zaman, geçmişte meydana gelen olayların ne zaman olduğunu belirtmeden bahsedilmesini sağlar. Bu zaman zarfı, geçmişte yapılan olayların özetlenmesi veya bahsedilmesi gereken olaylar arasında seçim yapılmasını sağlar. Ayrıca, olumsuz cümlelerde de belirsiz geçmiş zaman kullanılabilir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Belirsiz geçmiş zaman, bir olayın geçmişte gerçekleşmiş olmasının belirtildiği zaman dilimidir. Belirsiz geçmiş zaman, "had" ve "would" yardımcı fiilleri ile kullanılır. Had yardımcı fiili, iki farklı cümlede belirsiz geçmiş zaman olarak kullanılır. Bunlardan biri, geçmişin daha fazla uzak olduğu durumlarda kullanılır. Örnek olarak, "If I had known, I would have gone to the party" (Eğer bilseydim, partiye giderdim). Diğer cümle ise, daha yakın geçmişteki olayların belirtildiği durumlarda kullanılır. Örnek olarak, "I had just arrived when the storm started" (Fırtına başladığında ben henüz varmıştım). Would yardımcı fiili ise, olayın geçmişte tekrarlanmış olmasını veya geçmişte olan bir alışkanlık olarak kullanılır. Örnek olarak, "When I was a child, I would always play in the park" (Çocukken her zaman parkta oynardım).

Guzide

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
Belirsiz geçmiş zaman, dilbilgide genellikle fiil cümlelerinin zamanını belirlemek için kullanılır. Bu zaman, geçmişte gerçekleşen olayların tam olarak ne zaman olup bitmiş olduğunu belirtmek için kullanılmaz. Örnek olarak, “Kahve içtim” cümlesinde belirsiz geçmiş zaman, kahvenin ne zaman içildiğinin açık bir şekilde belirtilmediği anlamına gelir. Belirsiz geçmiş zaman, bazı fiillerin geçmişteki sürekli olaylarını ifade etmek için kullanılır. Ayrıca, bir olayın henüz gerçekleşmediğini göstermek içinde kullanılabilir. Örnek olarak, “Bugüne kadar hiç Fransızca öğrenmedim” cümlesinde belirsiz geçmiş zaman kullanılır.

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Belirsiz geçmiş zaman, Türkçe dilinde geçmişte geçmiş zaman anlamına gelir. Genellikle, geçmişi anlatırken kullanılan eylemleri tanımlamak için kullanılan bir zaman dilimidir. Belirsiz geçmiş zaman, geçmişte olmuş olayların özetini verir. Bu zaman dilimi geçmişte başlayıp geçmişte biten olayların gösterilmesi için kullanılır.

Belirsiz geçmiş zaman, Türkçe dilinde geçmiş zaman kipi kullanılarak olumlu ve olumsuz cümlelerin yapılmasını sağlar. Geçmiş zaman kipi, eylemleri anlatmak için kullanılır. Olumlu cümlelerde belirsiz geçmiş zamanın infinitive (fiilimsi) biçimi kullanılır. Örneğin, "Geçen yıl Türkiye'ye tatile gittim." Bu cümlede geçen yıl "geçmiş zaman" anlamına gelir. Olumsuz cümlelerde geçmiş zaman kipi kullanılarak cümle kurulur. Örneğin, "Geçen yıl Türkiye'ye tatile gitmedim." Bu cümlede geçen yıl "belirsiz geçmiş zaman" anlamına gelir.

Belirsiz geçmiş zaman, genellikle olumlu veya olumsuz eylemlerin kısa bir özetinin verilmesi için kullanılır. Örneğin, "Güney Amerika'ya seyahat ettim." Bu cümlede güney Amerika'ya seyahat etmek eyleminin özeti verilmiştir. Aynı şekilde, "Güney Amerika'ya seyahat etmedim." cümlesinde güney Amerika'ya seyahat etme eyleminin özeti verilmiştir. Bu özetler, belirsiz geçmiş zaman kipinin kullanımıyla anlatılır.

Belirsiz geçmiş zaman, Türkçe dilinde geçmişte olmuş olayların anlatılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu zaman dilimi, olumlu veya olumsuz olayların özetlerinin verilmesi için kullanılır. Geçmişte başlayıp geçmişte biten olayların gösterilmesinde kullanılan belirsiz geçmiş zaman, Türkçe dilinde konuşulan her türlü cümlede kullanılabilir.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,890
641
5
Belirsiz geçmiş zaman, dilimizdeki geçmiş zamanın özel bir şeklidir ve kullanımı çok basittir. Belirsiz geçmiş zaman, geçmiş olaylar hakkında konuşurken kullanılan zaman zarfıdır. Bu zaman zarfı, olayların ne zaman gerçekleştiğini belirtmeksizin kullanılır. Örneğin, “O her zaman çalışkan bir çocuktu” cümlesinde belirsiz geçmiş zaman kullanılır.

Belirsiz geçmiş zamanın kullanımına başlamadan önce, öğrencilerin öncelikle geçmiş zamanın kullanımını öğrenmesi gerekir. Geçmiş zaman, olayların ne zaman gerçekleştiğini belirtmek için kullanılan bir zaman zarfıdır. Öğrenciler geçmiş zamanı öğrendikten sonra, belirsiz geçmiş zamanın dilimize katıldığı tarihi, örnekleri ve kullanımını öğrenmelidir.

Belirsiz geçmiş zaman genellikle olumsuz ve soru cümlelerinde kullanılır. Örneğin, “Onu görmüyor muydun?” cümlesinde belirsiz geçmiş zaman kullanılır. Belirsiz geçmiş zamanın olumlu cümlelerde kullanımı da mümkündür. Örneğin, “O her zaman çalışkan bir çocuktu” cümlesinde belirsiz geçmiş zaman kullanılır.

Belirsiz geçmiş zamanın kullanımını öğrenmek çok kolaydır. Öğrenciler, önce geçmiş zamanın kullanımını öğrenmeli ve ardından belirsiz geçmiş zamanın kullanımını öğrenebilirler. Dilimize katılan tarih, örnekler ve kullanımı ile kolayca anlaşılır. Bu zaman zarfının özellikle olumsuz ve soru cümlelerinde kullanımı daha yaygındır.

Nergis

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
292
0
0
Belirsiz geçmiş zaman, geçmişte meydana gelmiş bir olayın, eylem ya da durumun zamanının önemli olmadan ifade edilmesi için kullanılan bir gramer kalıbıdır. Belirsiz geçmiş zamanın en çok kullanılan fiilleri özne-fiil çifti oluşturmak için kullanılan olumsuz ve soru biçimlerinde yapılan fiillerdir. Belirsiz geçmiş zaman, geçmişte gerçekleşmiş olayları ifade etmek için kullanılmaktadır. Belirsiz geçmiş zaman, olayların gerçekleştiği zamana dair bir ön bilgi içermeyen olayları anlatır. Belirsiz geçmiş zamanla kullanılan fiiller çoğunlukla geçmişteki olayların sıkça tekrarlanması veya sürekli olarak meydana gelmesi ile ilgili olabilir. Örneğin, “She spoke English fluently.” (O İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşurdu.) cümlesinde, belirsiz geçmiş zamana göre kullanılan “spoke” fiili olayın geçmişte gerçekleştiğini belirtir ancak olayın ne zaman gerçekleştiği bilinmez. Belirsiz geçmiş zamanın kullanımı, iletişimde olayların gerçekleştiği zamana dair ön bilgi içermeyen durumları dile getirmek için özellikle pratiktir.

Irem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
303
0
0
Belirsiz geçmiş zaman, dilbilgisi açısından geçmiş zamanın kullanıldığı durumları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu zamansal tümce çekimleri, geçmiş zamanın çeşitli hatırlatıcı anlamlarını yansıtmak için kullanılır. Bu, zaman zarfında özellikle belirsiz anlamları ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "Ben geçtiğimiz hafta tatil yaptım" cümlesi, geçmiş zamanın belirsiz anlamını ifade eder. Belirsiz geçmiş zaman, geçmiş olayların öznel olarak düşünüldüğü veya belirsiz sürelerde düşünüldüğü anlamlarını ifade eder. Ayrıca, geçmişteki olayların öznel olarak düşünülmesi anlamına gelir. Geçmiş zamanın belirsiz kullanımı, kesin bir zamana ilişkin olmayan geçmiş olayları ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "Ben yakın geçmişte tatil yaptım" cümlesi, belirsiz geçmiş zamanın kullanıldığı bir cümledir. Bu cümlede, belirli bir zamana ilişkin olmayan geçmiş olayların, öznel olarak düşünüldüğü anlamını ifade eder. Genel olarak, belirsiz geçmiş zaman, belirli bir zamana ilişkin olmayan geçmiş olayları ifade etmek için kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)