Belirtme durumu ne demek

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba,

Belirtme durumu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Belirtme durumu ne demek? Belirtme durumu konusunda neyi öğrenmek isterdim? Belirtme durumu, dilbilimin üç önemli kullanım durumundan biridir. Belirtme durumunda sözcüklerin anlamı, kendilerine bağlı olan başka kelimeler aracılığıyla anlaşılır. Belirtme durumu, cümle içinde konumu ve çevresi tarafından belirlenen anlamların gösterilmesidir. Belirtme durumu, bir sözcük için farklı anlamların oluşmasına neden olur. Örneğin, "okuldaki arkadaşlarım" ve "arkadaşlarım okulda" cümleleri aynı anlamı ifade eder, fakat sözcükler belirtme durumunda farklıdır.

Belirtme durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Belirtme durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ne yapmam gerekiyor? Belirtme durumu hakkında araştırma yapmak istediğim kaynaklar nelerdir? Belirtme durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ne tür örnekleri inceleyebilirim?

Belirtme durumu hakkında yardım almak için buradayım. Belirtme durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum ve yardım almak istiyorum. Belirtme durumu hakkında tavsiyelerinizi, görüşlerinizi ve önerilerinizi lütfen paylaşın. Belirtme durumu hakkında neyi öğrenmek istediğimi veya araştırma yapmak istediğimi öğrenmek istiyorum.

Belirtme durumu hakkında öğrenmek için yardıma ihtiyacım var. Belirtme durumu hakkında neyi öğrenmek istediğimi veya araştırma yapmak istediğimi öğrenmek istiyorum. Belirtme durumu hakkında, dilbilimin üç önemli kullanım durumunun ne olduğu ve hayatımızdaki önemli rolü hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Dilbilim alanında çalışanların belirtme durumu hakkındaki görüşlerini ve önerilerini öğrenmek istiyorum.

Belirtme durumu konusunda yardım almak için bu forumu ziyaret ettim. Belirtme durumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yardım almak istiyorum. Belirtme durumu hakkında neyi öğrenmek istediğimi, araştırma yapmak istediğimi veya ne tür örnekleri inceleyebilirim sorusunu soruyorum.

• Love
Reactions: Sukriye

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Belirtme Durumu Ne Demek?

Belirtme durumu, dilbilimde kullanılan bir terimdir ve bir kelimenin sözlük anlamının ötesinde kullanımlarının tanımlanmasını içerir. Belirtme durumu, bir kelimenin sözlük anlamının ötesinde kullanımlarının ne anlama geldiğini tanımlamak için kullanılır. Belirtme durumu, bir kelimenin davranışları veya eylemleriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamak için kullanılır.

Belirtme durumu, dilbilimdeki bir terim olarak, bir kelimenin anlamının ötesinde kullanımlarının tanımlanmasını içerir. Belirtme durumu, bir kelimenin anlamının ötesindeki kullanımlarının ne anlama geldiğini tanımlamak için kullanılır. Örneğin, 'yürümek' kelimesi, anlamı olarak 'yürüyüş yapmak' olarak tanımlanır. Ancak bu kelime, kalıcı bir yürüyüş yerine bir eylemi de tanımlayabilir. 'Yürümek' kelimesi, bir kişinin konuşmasını yürüyerek karşılamasını da tanımlayabilir.

Belirtme Durumu Nasıl Tanımlanır?

Belirtme durumu, bir kelimenin farklı kullanımlarının tanımlanması için kullanılan bir yöntemdir. Belirtme durumu, bir kelimeyi kullanırken hangi eylemlerle ilişkili olduğunu tanımlamak için kullanılır. Belirtme durumu, genellikle bir kelimeyi kullanırken hangi eylemlere işaret ettiğini belirtmek için kullanılır.

Belirtme durumunun tanımlanması, bir kelimeyi kullanırken ne anlama geldiğini anlamak için farklı açılardan incelenmesi gerekir. Bir kelimenin belirtme durumu, farklı kullanımlarda aynı anlama gelecek şekilde tanımlanır. Bir kelimenin belirtme durumu, kullanılan cümledeki diğer kelimelerle ilişkisiyle belirlenir. Örneğin, 'yürümek' kelimesi, 'yürüyerek konuşmak' gibi anlamlar taşıyabilir.

Belirtme Durumu Nasıl Kullanılır?

Belirtme durumu, konuşma ve yazıda kullanılan kelimelerin anlamlarının ötesindeki kullanımlarının tanımlanması için kullanılır. Belirtme durumu, bir kelimeyi kullanırken hangi eylemlerle ilişkili olduğunu tanımlamak için kullanılır. Belirtme durumu, farklı kullanımlarda aynı anlama gelecek şekilde tanımlanır.

Belirtme durumu, konuşma ve yazıda kullanılan kelimelerin anlamlarının ötesindeki kullanımlarının tanımlanması için kullanılır. Belirtme durumu, bir kelimeyi kullanırken hangi eylemlerle ilişkili olduğunu anlamak için kullanılır. Belirtme durumu, kelimenin farklı kullanımlarının anlaşılmasını sağlayacak şekilde tanımlanarak kullanılır.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Belirtme durumu, bir kelimenin bir cümlede nasıl kullanıldığını ifade etmek için kullanılan bir gramer kavramıdır. Belirtme durumunun, bir kelimenin anlamı ya da kullanımını değiştirmek için kullanılmasını sağladığı söylenebilir. Belirtme durumu kelimelerin cümlede nasıl yorumlandıklarını önemli ölçüde etkileyen bir yapıdır ve İngilizce konuşanlar arasında konuşma ve yazma becerilerini geliştirmek için önemlidir. Belirtme durumu, özellikle çeşitli alanlarda kullanılan İngilizce kelimeleri daha iyi anlamak ve kullanmak için gereklidir.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Belirtme durumu, bir dilin sözcüklere biçtiği anlamı ve nasıl kullanılacağını ifade eden gramer kurallarının bir parçasıdır. Belirtme durumu, sözcükler arasındaki ilişkiyi ve sözcüklerin kullanımını kontrol eder. Bir sözcük belirtme durumunda çeşitli anlamları alabilir veya farklı konumlarda söylenebilir. Belirtme durumu, sözcüklerin anlamlarındaki değişiklikleri anlamak için önemlidir.

Belirtme durumu, dilin kullanımını ve anlamını özetleyen gramer kurallarının bir parçasıdır. Belirtme durumu, bir sözcüğün ne anlama geldiğini ve nasıl kullanılacağını belirler. Belirtme durumu, sözcüklerin anlamlarının ne şekilde değiştiğini ve kullanımının ne olduğunu açıklamak için kullanılır. Gramer kurallarının yanı sıra, belirtme durumu, sözcüklerin anlamlarının dil içinde nasıl değiştiğini ve sözcüklerin nasıl bir araya geldiğini anlamanıza yardımcı olur. Belirtme durumu, kapalı veya sınırlı kalıplar oluşturmak için kullanılır. Belirtme durumu, dilin anlamının ve kullanımının ne kadar çeşitli olduğuna ilişkin ipuçları verir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Belirtme durumu, bir sözcük ya da ifadenin anlamının belirli bir çevre ya da durum için geçerli olup olmadığını açıklamaya yönelik bir kullanım biçimidir. Türkçe'de bu durumu çoğunlukla “şartlı” olarak adlandırmaktayız. Örneğin, bir kişinin “seni seviyorum” demesinin karşılığı, duruma göre farklı anlamlar taşıyabilir. Kişi, bu cümleyi bir sevgilisine söylediğinde, anlamının “ben seni çok seviyorum” olarak kavranması gerekirken, aynı cümleyi bir arkadaşına söylediğinde, anlamının “seni seviyorum, ama aramızda daha fazlası yok” şeklinde algılanması gerekiyor. Bu örnekte, duruma göre “seni seviyorum” ifadesinin anlamı değiştiği için bu durum belirtme durumudur.

Coolbey

Üye
BaY
20 Ağu 2023
799
97
5
Belirtme durumu, bir kelime ya da ifadeyi belli bir durumda kullanmak için biçimlendirmek olarak tanımlanabilir. Belirtme durumu, düşünceleri ve duyguları ifade ederken kullanılan düzenli veya düzensiz fiillerin biçimlerini değiştirmek için kullanılan bir gramer terimidir. Bu terim, belli bir konuşma ya da yazma dilinde bir kelimenin bağlam içindeki anlamının değiştiği durumlarda kullanılır. Belirtme durumu, bir kelime ya da ifadenin kullanımının değiştiği durumlarda, bu kelime ya da ifadeye yönelik olarak kültürel, sosyal veya etik kurallara göre kullanılır. Belirtme durumu, aynı kelimenin değişik durumlarda farklı anlamlara sahip olmasını sağladığı için dil öğretiminde ve dil kullanımında çok önemlidir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Belirtme durumu, bir fiilin ya da kelimenin nasıl kullanılacağını tanımlayan gramer kuralıdır. Belirtme durumu, bir kelimenin anlamını veya kullanımını özellikle belirtmek için kullanılan bir yapıdır. Belirtme durumu, bir fiil ya da kelimenin kullanımını netleştirmek, anlamını daha iyi anlaşılmasını sağlamak veya ünlüler arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak için kullanılır. Belirtme durumu, daha özgün ve kapsamlı anlamlarının ortaya çıkmasını sağlayan fiil veya kelimelerin gramer kurallarının bir parçasıdır. Belirtme durumu, bir kelimenin kullanımını ve anlamını daha iyi anlaşılmasını sağlayan bir gramer kuralıdır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,607
1,031
15
Belirtme durumu, bir durumu veya hareketi ifade etmek amacıyla kullanılan gramer kurallarının bir kısmından oluşan bir gramer konusudur. Belirtme durumu, bir fiilin veya sıfatın ne hakkında konuşulduğunu göstermek için kullanılır. Belirtme durumu, cümledeki kelimeler arasındaki ilişkileri ve anlamı keşfetmek için kullanılır. İki kelimenin belirtme durumunda olduğu anlamı, bir kelimenin diğerinin ne anlama geldiğini anlamak için kullanılır. Örneğin, bir cümlede “O, okula gitti” cümlesinin anlamını anlamak için, o kelimesinin belirtme durumuyla kimin hakkında konuşulduğunu açıklamak gerekiyor. Belirtme durumu, özellikle kullanılan kelimelerin veya cümlelerin anlamlarını anlamak için çok önemlidir. Ayrıca, doğru cümleyi oluşturmak için de belirtme durumunu kullanmak gerekir. Belirtme durumu, Türkçe dilinde olduğu gibi büyük çoğunlukla diğer dillerde de önemlidir. Belirtme durumu, konuşma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmek için çok önemlidir. Ayrıca, çeşitli dilbilgisi konularını anlayabilmek için de çok önemlidir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,372
1,247
112
Belirtme durumu, bir dilin öğelerinin birbirileriyle olan ilişkilerini anlatmak için kullanılan bir gramer kavramıdır. Belirtme durumu, nesnelerin ve kavramların birbirleri ile olan ilişkilerini ifade etmek için çeşitli sözcük ekleri ve yapıların kullanılmasını gerektirir. Bu ekler ve yapılar, sözcüklerin anlamlarını ve kullanımlarını belirlemek için kullanılır. Belirtme durumu, çoğu zaman belirteçler ve belirteçlerin durumları olarak da bilinir. Belirteçler, cümledeki unsurların kimliğini, türünü veya sayısını belirtmek için kullanılan sözcük veya sözcüklerdir. Belirtme durumu, belirteçlerin durumu olarak da bilinir ve belirteçlerin kullanımını kontrol etmek için kullanılır. Belirtme durumu, bir dilin konuşmaya ve yazmaya nasıl başlanacağını ve ne anlama geldiğini anlamamıza yardımcı olur.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Belirtme durumu, bir ifadenin, bir nesneyi veya kavramı tanımlamak veya tarif etmek için kullanılan bir sözcük veya sözcük öbeğinin biçimine verilen adıdır. Belirtme durumu, bir özneden sonraki sözcük veya sözcük grubunun, öznenin ne tür bir durumda olduğunu ifade etmek için kullanılan biçimidir. Belirtme durumu tüm dillerde kullanılan bir yapıya sahiptir ve çoğu dilin konuşma ve yazma dili tarafından kullanılır. Belirtme durumu, dildeki anlamın anlaşılmasına yardımcı olan bir dil becerisidir ve özellikle Türkçede çok önemlidir.

ZeusNuts

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,394
132
62
Belirtme durumu, farklı dil konuşanlar arasında karşılıklı anlaşmada ve iletişimde kullanılan kip veya biçimler bütünüdür. Belirtme durumu, bir cümledeki özne, yüklem ve öznenin yüklem ile olan ilişkisi üzerinden yapılan sözlü veya yazılı iletişimde önemli bir rol oynamaktadır.

Belirtme durumu, iletişimde işlenen konu ve konuşmacının arzuladığı anlam arasındaki farkı göstermek için kullanılır. Belirtme durumu, özneyi belirleyerek cümle içindeki diğer bileşenlerin öznenin hakkındaki bilgiyi gösteren belirtme biçimleri olarak tanımlanabilir. Belirtme durumu, bireylerin arasında iletişim kurmak ve anlaşmak için kullanılan temel bir araçtır.

Belirtme durumu, dillerin kurallarıyla tanımlanmıştır. Belirtme durumu, konuşmacının bir konu hakkında çok farklı şeyler söyleyebilmesini sağlayan bir tekniktir. Bireyler arasında anlaşma ve anlaşılma arasında belirtme durumu büyük önem taşımaktadır. Belirtme durumu, konuşmacının arzuladığı anlamı başkalarına göstermesinde çok önemlidir.

Belirtme durumu, dilin biçimsel ve anlamsal özelliklerini kullanarak çok katmanlı anlamlar oluşturmak için kullanılır. Belirtme durumu, konuşmacılar arasında anlaşma sağlamak için kullanılan bir araçtır. Bu durum, konuşmacıların iletişim kurarken arzuladıkları anlamı çok daha kolay bir şekilde göstermelerini sağlar. Belirtme durumu, dil konuşanların arasındaki anlaşma ve anlaşılma arasında önemli bir araçtır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,438
641
5
Belirtme durumu, bir bildirinin, cümlenin veya konuşmanın anlamının iyi anlaşılması için kullanılan bir dil yapısıdır. Belirtme durumu, sözcüklerin ve cümlelerin gramer kuralları kullanılarak gösterilen şekilde kullanılmasını sağlar. Örneğin, "Ben (ön belirtme) onu gördüm." cümlesinde, bu cümlede, ön belirtme olarak kullanılan "ben" cümlecikteki eylemi gerçekleştiren kişiyi belirtmektedir.

Belirtme durumunun üç temel türü bulunmaktadır: ön belirtme, konu belirtme ve nesne belirtme. Ön belirtme, cümlede eylemi gerçekleştiren kişiyi belirtmek için kullanılır. Konu belirtme, cümlede konuşulan şeyin kimin hakkında olduğunu belirtmek için kullanılır. Nesne belirtme ise, cümlede eylemi alan kişiyi veya şeyi belirtmek için kullanılır.

Belirtme durumu öğrenmek, dil becerilerini geliştirmek için önemlidir. Belirtme durumu öğrenmek, konuşma ve yazma becerilerini geliştirmek için çok önemlidir. Öğrenciler, belirtme durumlarının kullanımını anlamak ve kullanmak için eğitimcilerin desteğini almalıdır. Eğitimciler, öğrencilerin kendi dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için, onları konuşma, yazma ve okuma gibi alanlarda öğrenmeye teşvik etmelidir. Eğitimciler, öğrencilerin cümlelerini gramer kurallarına göre inceleyerek, öğrencilerin belirtme durumu kullanımını anlamalarına yardımcı olmalıdır.

Guzide

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
Belirtme durumu ne demek[SIZE]

Belirtme durumu, bir ismin veya zamirin hangi nesneye veya kimseye ait oldugunu belirtmek için kullanilan bir dil bilgisi kavramidir. Türkçe'de "kimin", "neyin" sorularini yanitlamak için kullanilir. Örnegin, "Ali'nin evi" cümlesindeki "Ali'nin" ifadesi, belirtme durumunu kullanarak Ali'ye ait olan evi belirtir. Bu kavram, isimlerin veya zamirlerin sahiplik durumunu gösterir ve Türkçe dilbilgisinin önemli bir parçasidir.

Belirtme durumu, cümledeki ismin veya zamirin hangi nesneye ait oldugunu netlestirmek için kullanilir. Bu durum, genellikle iyelik ekleriyle veya tamlayanlarla ifade edilir. Örnegin, "Ayse'nin çantasi" cümlesindeki "Ayse'nin" ifadesi, çantanin kime ait oldugunu belirtir. Ayni sekilde, "Babaannemin evi" cümlesindeki "Babaannemin" ifadesi, evin kime ait oldugunu gösterir. Bu sayede iletisimde netlik saglanir ve nesneler arasindaki iliski açikça ortaya konur.

Belirtme durumu, Türkçe dilbilgisinde siklikla kullanilan bir kavramdir ve cümlelerin anlamini derinlestiren bir özellik tasir. Bu durum, isimlerin veya zamirlerin sahiplik durumunu belirtirken önemli bir rol oynar. Ayrica, belirtme durumuyla olusturulan cümleler, iletisimdeki anlam karmasikligini azaltarak anlasilabilirligi arttirir.

Belirtme durumu, ismin veya zamirin sahiplik durumunu belirtmek için kullanilan bir dil bilgisi kavramidir. Türkçe'de bu durum, ekler veya tamlamalar araciligiyla ifade edilir. Örnegin, "Çocugun kalemi" cümlesindeki "çocugun" ifadesi, kalemin kime ait oldugunu belirtir. Bu sekilde, belirtme durumuyla cümlelerdeki nesneler arasindaki iliski netlestirilir ve iletisimde anlam bütünlügü saglanir.

Belirtme durumu, Türkçe dilbilgisinin temel kavramlarindan biridir ve yazili ve sözlü iletisimde sikça kullanilir. Isimlerin veya zamirlerin sahiplik durumunu belirtmek için kullanilan bu dil bilgisi özelligi, cümlelerin anlamini derinlestirir ve netlik kazandirir. Bu nedenle, belirtme durumunun dogru kullanimi, etkili iletisim için önemlidir.

Belirtme durumu, Türkçe dilinde isimlerin veya zamirlerin sahiplik durumunu belirtmek için kullanilan bir dil bilgisi kavramidir. Bu durum, cümlelerdeki nesnelerin kime ait oldugunu açikça ortaya koymak için kullanilir. Isimlerin veya zamirlerin belirtme durumuyla kullanilmasi, iletisimde anlamin netlesmesini saglar ve karsilikli anlayisi artirir. Bu nedenle, belirtme durumunun dogru kullanimi, Türkçe dilbilgisinin önemli bir unsuru olarak öne çikar.

Serpil

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
299
0
0
Belirtme durumu, gramerin en temel kavramlarından biridir. Belirtme durumu, bir kelimeyi kullanırken ya da cümlede kullanılan kelimelerin anlamını veya konumunu açıklamak için kullanılan bir gramer kuralıdır. Belirtme durumu, özne, yüklem, nesne ve diğer cümledeki öğeler arasındaki ilişkiyi gösterir. Belirtme durumu, bazı Türkçe kelimelerin anlamlarının ne olduğunu anlamak için özellikle önemlidir, çünkü belirtme durumu, kelimenin anlamının konuşulan dilin kurallarına göre ne olduğunu gösterir. Belirtme durumunda, bir kelimenin anlamı genellikle özne ya da nesneden, kelimenin konumuna veya özne ya da nesneyle olan ilişkisine bağlı olarak değişebilir.

Bacardi

Co-Admin
Co-Admin
BaY
23 Mar 2024
1,781
0
0
Belirtme durumu, bir ismin ya da zamirin, özellikle belirli bir durumu, ilişkisi ya da hali anlatan bir dil bilgisi terimidir. Türkçede belirtme durumu, bir ismin ya da zamirin, bir durum ya da ilişki içinde bulunduğunu ve bu durumu vurgulamak amacıyla kullanıldığını ifade eder. Örneğin, "kitabı" kelimesindeki "-ı" eki, "kitabın" kelimesindeki "-n" eki gibi durumlar belirtme durumuna örnektir. Bu dil bilgisi kuralı, Türkçe cümlelerin anlamını daha net ve açık bir şekilde iletmeye yardımcı olur.

Goksu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
297
0
0
Belirtme durumu, daha önceki durumların açıkça belirtilmesi gereken bir gramer kuralıdır. Belirtme durumu, bir cümlede kullanılan bir fiilin veya bir fiil grubunun, önceki cümlelerdeki durum veya eylemleri tanımlayan belirtme ekleriyle kullanılmasını gerektirir. Örneğin, “Ben gittim” cümlesinde “gittim” fiil grubu belirtme durumunda kullanılır. Ancak, “Ben giden” cümlesinde, belirtme eki kullanılmadığı için belirtme durumu yoktur.

Belirtme durumu, Türkçe dilinde çoğu fiil grubunda kullanılır. Fiil grubunun sonunda belirtme eki bulunan ifadeler, belirtme durumu olarak kabul edilir. Buna göre, çoğu fiil grubu, örneğin “yapmak”, “gelmek”, “gitmek”, “bilmek”, “anlamak” gibi, belirtme durumunda kullanılır. Belirtme durumunu anlamak için, fiil grubunun sonunda bulunan belirtme ekinin ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekir. Örneğin, “yapmak” fiil grubunda “yap-” kökünün anlamı “yapmak”, “-mak” belirtme ekinin anlamı ise “yapma eylemi” olarak kabul edilir.

Belirtme durumu, fiil grubunun sonunda bulunan belirtme eklerinin kullanılmasına göre değişebilir. Örneğin, “yapmak” fiil grubunda, çoğu durumda “-mak” belirtme eki kullanılır. Ancak, “yap-” kökünün zamanları ile ilgili değişiklik gösterebilir. Böyle durumlarda, “yap-” köküne “-mak”, “-mış”, “-miş” veya “-muş” belirtme ekleri verilebilir. Bu durumda belirtme durumu değişecek ve fiil grubu “yapmak”, “yapmış”, “yapmış”, “yapmış” veya “yapmuş” olarak kullanılacaktır.

Belirtme durumu, Türkçe dilinde kullanılan çoğu fiil grubunda kullanılan önemli bir gramer kuralıdır. Bu kuralın anlaşılması ve uygulanması, Türkçe dilinin doğru kullanılması için çok önemlidir.

Nazli

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
297
0
0
Belirtme durumu, dilbilimsel olarak bir kelimenin kullanımını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Belirtme durumu, bir kelimenin konumunu veya kullanımını göstermek için kullanılır. Bir kelimenin belirtme durumu, o kelimenin ne zaman ve nasıl kullanıldığını gösterir. Örneğin, bir kelimenin çoğul halinde kullanıldığı durumda, o kelimenin belirtme durumu çoğul olarak kabul edilir. Belirtme durumu, dilin kurallarının nasıl uygulandığını da belirler. Örneğin, Türkçe dilde isimlerin genellikle belirtme durumunda olması gerekir, yani yalnızca kendileriyle ilgili olan bir şeyi belirtmek için kullanılır. Belirtme durumu aynı zamanda bir kelimenin anlamını da etkileyebilir. Örneğin, Türkçe'de bir kelime genellikle bir anlam kazanarak belirtme durumuna girmiş olabilir. Bu durumda, o kelimenin anlamı belirtme durumuna göre değişebilir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,607
1,031
15
Belirtme durumu, bir sözcük veya ifadenin anlamını veya kullanımını belirtmek için kullanılan gramer yapısıdır. Belirtme durumu bir fiil, isim veya sıfat gibi sözcüklerin, bir cümledeki özne, nesne, yer veya zaman gibi bağlamlarında kullanımını tanımlamak için kullanılır. Belirtme durumu, Türkçede çoğul ve tekil hallerin kullanımı, soru cümlelerinde çekimli hallerin kullanımı, yönelme veya dönüş durumlarının tanımı ve aşağılayıcı bir ifadenin kullanımı gibi konuları kapsar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)