Ben ne zaman askere giderim

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba,
Ben ne zaman askere giderim? sorusunu merak ediyorum. Askerlik hakkında bilgili olan veya bu konuyla ilgili tecrübesi olan herkesten yardım istiyorum. Askerlik hakkında bilgim oldukça sınırlı. Ne zaman askerlik için rapor vermek zorunda olacağım ve ne zaman çağırılacağım konusunda biraz telaşlıyım.

Askerlik durumum hakkında daha fazla bilgi edinmek için yapabileceğim her şeyi öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardım almak isterim. Bunun için ne gibi adımlar atmam gerektiğini ve ne zaman askere gideceğimi öğrenmek istiyorum. Bu konu hakkında daha fazla araştırma yapmak istiyorum ve neler yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum.

Herkesten bu konu hakkında yardım istiyorum. Konuyla ilgili herhangi bir fikriniz varsa, lütfen paylaşın. Askerlik hakkında bilgi veya tecrübeniz varsa, lütfen paylaşın. Bana bu konudaki sorularıma herhangi bir cevap vermeniz için size çok minnettar olacağım.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Ben Ne Zaman Askere Giderim?

Askerlik, ülkemizde çok önemli bir kurumdur. Genç erkeklerin ülkesinin güvenliğini sağlamak amacıyla askerliği yerine getirmeleri gerekmektedir. Askerlik zorunluluğu, ülkemizin kanunlarına göre 18 yaşına gelen her erkek vatandaşı için geçerli olup, doğum tarihinize göre belirli bir tarihte askerliğinizi yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle, çoğu insan, 'Ben ne zaman askere giderim?' sorusunun cevabını öğrenmek ister.

Askerlik Zorunluluğu Ne Zaman Başlar?

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından yaşa göre belirlenen askerlik zorunluluğu, 18 yaşına gelen her erkek vatandaş için geçerlidir. 18 yaşını doldurmuş olan her erkek vatandaş, Askerlik Şubesi’ne müracaat etmek zorundadır. Askerlik Şubesi'ne müracaat etmek, askerliğe giriş sürecinin başlangıcıdır.

Askerliğe Giriş Süreci Nasıl İşler?

Askerliğe giriş süreci, müracaatınızın Askerlik Şubesi tarafından kabul edilmesiyle başlar. Daha sonra, kabul edildiğinizi belgeleyen bir askerlik kartı alacaksınız. Bu kartı almak için, vatandaşlık belgenizi ve nüfus cüzdanınızı göstermeniz gerekir. Askerlik Şubesi’nden alacağınız bu kart ile, Askerlik Şubesi’ne gittiğinizde, ne zaman askere gideceğinizi öğrenirsiniz.

Askerliğe Ne Zaman Gideceksiniz?

Askerliğinizi ne zaman yerine getireceğiniz, Askerlik Şubesi tarafından belirlenir. Askerliğinizi yerine getirmeniz için verilen tarih, doğum yılınızın sonuna göre belirlenir. Nitekim, Askerlik Şubesi tarafından verilen tarihte, askerliğinizi yerine getirmeniz gerekmektedir.

Askerliğinizi Ne Zaman Bitireceksiniz?

Askerliğinizi ne zaman bitireceğiniz, sizin doğum yılınız ve askerlik şubesi tarafından verilen tarih arasındaki farka bağlı olarak belirlenir. Askerlik süresi, görevde bulunduğunuz yer ve üniteye bağlı olarak değişebilir. Örneğin, havacılık ve denizci ünitelerinde görev yapıyorsanız, 15-18 aylık askerlik süresi uygulanır. Ancak, askerlik süresi, genellikle 12 ay arasında değişmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)