Benmerkezcilik nedir Eğitim Bilimleri

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Merhaba,
Ben Eğitim Bilimlerinde benmerkezcilik nedir sorusunu araştırıyorum. Benmerkezcilik hakkında çok fazla bilgi edinmek istiyorum. Öğrencilerin öğretim sürecindeki öğrenme sürecine etkisi nedir ve eğitim programlarını nasıl etkilediği hakkında bilgi edinmek istiyorum. Öğrencilerin öğrenme süreçlerinde ne kadar etkili olduğu ve nasıl tasarlanması gerektiği hakkında kapsamlı bilgi istiyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Benmerkezcilik Nedir?

Benmerkezcilik, eğitim bilimleri alanında, bireyin özellikle kendi kendini geliştirme ve kendini ifade etme süreçlerinin önemi üzerinde duran bir yaklaşım olarak tanımlanır. Benmerkezcilik, öğrencinin kendi öğrenme potansiyeli üzerinde durularak, öğrencinin kendini geliştirmesini önemsemesi ve öğrenci merkezli öğrenme yaklaşımını desteklemektedir. Benmerkezcilik, bireyin kendi öz-yönelimli öğrenme sürecini destekleyen öğrenme yaklaşımlarına dayanır. Bireyin öz-yönelimli öğrenmesi, bireyin öğrenme sürecinin kontrolünün ve kendini geliştirmesinin kendi ellerinde olduğunu anlamalarını sağlar. Bu yaklaşım, öğrencinin öz-yönelimli öğrenme sürecinin önemini vurgulamaktadır.

Benmerkezcilik Nasıl Uygulanır?

Benmerkezcilik, öğretmenler öğrencilerin öz-yönelimli öğrenme sürecini desteklemek için çeşitli yaklaşımlar kullanır. Öğretmenler, öğrencilerin kendi becerilerini, yeteneklerini ve kendini ifade etme yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak için çeşitli etkinlikler planlamalıdır. Öğretmenlerin öğrencilerin öz-yönelimli öğrenme sürecini teşvik etmesi için öğrencileri teşvik edici ve hedefleri gerçekleştirmeye yönelik cesaretlendirici bir ortam sağlamaları gerekir. Öğretmenler, öğrencilerin öz-yönelimli öğrenme sürecini desteklemek için öğrencileri düzenli olarak bilgilendirmeli ve öğrencilerin öğrenme sürecine katılımlarını teşvik etmelidir.

Benmerkezcilik Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

Benmerkezcilik çalışmaları, öğrencilerin öz-yönelimli öğrenme sürecini desteklemesi nedeniyle büyük ölçüde faydalıdır. Öğrenciler, öz-yönelimli öğrenme sürecinin sayesinde kendi kendini ifade etme yeteneklerini geliştirir ve kendi kendine öğrenme becerilerini geliştirir. Ayrıca, öğrencilerin öz-yönelimli öğrenme sürecinin sayesinde öğrenme sürecine olan bağlılıkları artar ve öğrenme sürecinin ne kadar önemli olduğunu anlarlar. Benmerkezcilik çalışmaları öğrencilerin öz-yönelimli öğrenme süreçlerini destekleyerek öğrenci başarısını arttırır ve öğrencilerin daha iyi öğrenme süreçlerine katılmalarına yardımcı olur.

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Benmerkezcilik, bir kişinin kendi çıkarlarını, çevresindeki insanların çıkarları veya toplumun çıkarlarından daha önemli tutmayı içeren bir düşünce tarzıdır. Kişi, kendisi için en yararlı seçenekleri seçmeyi tercih eder, özellikle de kendi çıkarlarını korumaya çalışır. Bu, çevresine ve topluma kötü bir etkiye neden olabilir, çünkü kişinin çıkarları genellikle toplumun çıkarlarıyla çelişebilir. Benmerkezcilik, toplumdaki karşılıklı anlayışı ve yardımlaşmayı zayıflatır.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Benmerkezcilik, insanların kendi çıkarlarını her şeyin üstünde tutarak yaşamalarını ifade eder. Bu yaklaşım, insanların kendi çıkarlarını her şeye öncelik vermek suretiyle başkalarının çıkarlarının önemsenmemesini öngörür. Bu yaklaşım, insanların öncelikle kendilerini düşünmelerini ve başkalarının çıkarlarından öncelikle kendi çıkarlarına bakmalarını gerektirir. Benmerkezcilik, insanların kendi çıkarlarını ön planda tutmalarıyla çatışanların arasında uzlaşmazlıkların meydana gelmesine neden olur. Benmerkezcilik, insanların kendi çıkarlarının önemsenmesi ve karşı tarafın çıkarlarının önemsememesiyle, ilişkilerde adaletsizliğin oluşmasına neden olmaktadır.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Benmerkezcilik, kişinin kendini öncelikli olarak gözetmesidir. Benmerkezcilik, kişinin kendi çıkarlarını koruma ve öncelikle düşünme eğilimini ifade eder. Benmerkezcilik, kişisel çıkarların diğer insanların çıkarlarından daha önemli olduğu bir yaklaşımı temsil eder. Benmerkezcilik, kişinin kendi çıkarlarının önceliğinin diğer insanların çıkarlarının önceliğinden daha önemli olduğu anlamına gelir. Benmerkezcilik, kişinin kendi çıkarlarının diğerlerinin çıkarlarına göre daha önemli olduğu anlamına da gelir. Benmerkezcilik, kişinin çıkarlarını öncelikli olarak koruma ve düşünme eğilimini ifade eder. Benmerkezcilik, kişinin kendi çıkarlarının diğer insanların çıkarlarından önceliğini savunmasıdır. Benmerkezcilik, kişinin kendi çıkarlarının korunması ve önceliğinin diğer insanların çıkarlarından daha önemli olduğu anlamına gelir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Benmerkezcilik; kişinin hayatının merkezinde kendisini tutması ve bütün davranışlarını ve kararlarını kendi çıkarlarını düşünerek alması olarak tanımlanır. Bu yaklaşım, bireyin kendi çıkarlarını düşünmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Benmerkezcilik, kendisine zarar veren veya sıkıntıya sokacak herhangi bir durumda herhangi bir çaba göstermeden kendini koruma arzusudur. Benmerkezciler, kendi çıkarlarını korumak ve gerçekte neler olup bittiğinden çok kendi fikirlerini savunmak için davranışlarını kontrol etmeyi tercih ederler. Benmerkezcilik, zaman zaman toplumsal etiket ve normlardan uzaklaşarak bencil olmanın ötesinde kendi çıkarlarını korumak için çoğu zaman toplumsal kurallara ve kurumsal kurallara aykırı davranışlara da yol açabilir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Benmerkezcilik, kişinin yaşamını kendi merkezine alarak yaşaması olarak tanımlanabilir. Birey, çevresindeki kişilerin ve doğal çevrenin ihtiyaçlarının hiçbir zaman öncelikli olmadığı, kendi çıkarlarının ve ihtiyaçlarının her zaman öncelikli olduğu bir yaşam tarzı olarak benmerkezcilik kavramına odaklanır. Birey, çevresindeki insanların, hayvanların ve diğer canlıların yaşam hakkına saygı göstermeyebilir ve çevresindeki her şeye kendi çıkarlarını öne çıkartma eğiliminde olabilir.

Benmerkezcilik, kişinin sadece kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hareket etmesi anlamına da gelir. Birey, kendisine verilmiş olan sorumluluğun bilincinde olmaksızın, çevresindeki insanların yaşamını etkilemeyi, sağlık ve çevre gibi önemli alanlarda kendi çıkarlarını öne çıkarma eğiliminde olma eğilimindedir. Benmerkezcilik, genellikle çevresel ve sosyal sorunlara neden olur, bu da özellikle kamu sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olur. Benmerkezciliğin önlenmesi için, kişilerin kendi çıkarlarına göre hareket etmek yerine, toplumun veya çevrenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hareket etmesi önerilmektedir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Benmerkezcilik, bireyin kendini merkeze alarak hareket etme şeklidir. Kişi benmerkezci davranışlar gösterdiğinde, kendisiyle ilgili konuların önemli olduğunu düşünür ve çevresindeki insanların ya da olayların önemsiz olduğunu varsayar. Benmerkezcilik, kişinin toplum içindeki rollerini, çevresindeki kişilerin ve olayların yaşamını etkileme potansiyeline sahip olduğunu fark etmemesini de içerebilir. Benmerkezcilik, kişinin kendisiyle ilgili her şeyin önemli olduğunu düşünmesi ve öncelikli olarak kendisinin öncelikli olduğu düşüncesine dayanır. Bu kişiler, sıklıkla kendilerini diğer insanlardan ve olaylardan daha önemli görürler. Benmerkezcilik, kişinin toplumsal olarak kabul görmüş rolleri ve sorumlulukları kabul etmeye isteksiz olduğu durumlarda ortaya çıkar. Benmerkezcilik, toplum içerisinde bireysel özgürlükleri ve öncelikleri kısıtlayan bir durumdur.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,957
1,315
112
Benmerkezcilik, kişinin kendi kendine yeterli olduğunu, öğrenmeyi kendisinin gerçekleştirdiğini ve başkalarından da bağımsız olarak öğrenmeyi başardığını kabul eden bir eğitim yaklaşımıdır. Benmerkezcilik süreçlerinde, öğrenci kendi kendisi için öğrenmeye odaklanmış, öğretmenlerin öğrencilerin öğrenme sürecini destekleyici ve yönlendirici rolleri vardır. Öğrencinin özgüvenini, öğrenme becerilerini ve öğrenme süreçlerini etkileyen kişisel özelliklerinin farkında olmasını sağlayarak, öğrenciye kendi öğrenme süreçlerini yönetme becerileri kazandırmak amaçlanmaktadır. Benmerkezcilik, öğrenci merkezli eğitim yaklaşımı olarak, öğrencilerin etkin katılımıyla derslerin daha verimli yürütülmesini sağlamaktadır.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Benmerkezcilik, kişinin kendisine karşı veya kendisiyle ilgili olan konulara odaklanmasıdır. Benmerkezcilik, başkalarının veya dışsal etkenlerin zorlaması olmaksızın kendine odaklanmak anlamına gelir. Örneğin, bir kişi, kendi başarısıyla ilgili hedeflerini belirler ve bunları gerçekleştirmek için zaman ayırır. Bunu yaparken, bu kişinin diğer insanların başarısının önemi olmaksızın, kendi başarısını öncelikli tutması gerektiğini ve kendi başarısına odaklanması gerektiğini kavramış olması gerekir. Benmerkezcilik, kişinin hayatının kontrolünün kendinde olmasını sağlar ve kişinin kendi kararlarını kendi vermesini ve bunları uygulamasını sağlar.

Seren

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
307
0
0
Benmerkezcilik, kişinin kendi başarılarını ve yeteneklerini öne çıkarmaya odaklanan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, kişinin kendi yetenekleri ile ilgili içgörüsünün önemini vurgulamaktadır. Benmerkezcilik, kişinin öz değerini öne çıkarmak ve güven duygusu geliştirmek için kullanılan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım, kişinin kendi kabiliyetlerini ve başarılarını öne çıkarmasına izin verir. Benmerkezcilik, başkalarının başarılarını önemsememe veya küçümseme anlamına gelmez. Aksine, bu yaklaşım kişinin kendi yeteneklerini ve başarılarını öne çıkarmayı önemseyerek öz güven geliştirmesine yardımcı olur.

ViCe

Yeni Üye
BaY
7 Nis 2023
1,295
114
0
Benmerkezcilik, kişinin kendini başka insanlara veya olaylara göre değil, kendi kendini veya kendi değerlerini kendi ölçütleri doğrultusunda değerlendirme biçimidir. Benmerkezcilik, kişinin kendini değerlendirirken, kendi değerleri ve kriterleri doğrultusunda hareket eder. Böylece diğer insanların ya da olayların kendisine ya da kendi değerlerine verdiği anlamları değil, kendi kendini özgürce değerlendirmeyi amaçlar.

Benmerkezcilik, insanların kendi kendine yeterliliklerini, kişisel güvenlerini ve özgürlüklerini geliştirmelerini sağlar. Kişinin kendi kendini özgürce değerlendirmesi, kendi kendini kısıtlayıcı düşüncelerden arındırarak, özgüveni ve özgürlük duygusu geliştirmesine yardımcı olur. Ayrıca, kişinin kendi kendini özgürce değerlendirmesi, diğerleri tarafından kendisine verilen anlamların baskılarından kurtulmasını sağlar.

Benmerkezcilik, kişinin kendi kendini özgürce değerlendirebilmesi için gerekli olan yetkinlikleri geliştirmesine yardımcı olur. Kişinin kendi değerlerini değerlendirmesinin güvencesi olur. Benmerkezcilik, kişinin kendi başarılarını kabul etmeyi öğrenmesini sağlar. Bununla birlikte, kişinin başarısızlıklarına karşı öfke, suçlama, kızgınlık gibi duygularını kontrol etmesine yardımcı olur. Benmerkezcilik, kişinin diğer insanların değerlendirmelerine karşı kendi kararlarını özgürce almasını sağlar.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,832
1,256
112
Benmerkezcilik, eğitim alanında, öğrencilerin özgürlüğünün, karşılıklı sorumluluk çerçevesinde, öğretmenin öğretim stratejileri ile desteklenerek, öz değerlerini ve karar verme yeteneklerini öğrenmelerini teşvik etme anlayışını tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Benmerkezcilik, öğrencinin öğrenme sürecinde, öğrenciyi merkeze alan bir yaklaşımın öneminin vurgulanması şeklinde tanımlanabilir. Öğrencilerin gelişimlerini desteklemek için, öğretmenlerin öz değerlerini ve karar verme yeteneklerini öğrenmelerine olanak sağlamalarına yardımcı olacak öğretim stratejileri geliştirmeleri beklenir.

Benmerkezcilik, öğrenciler arasında çeşitli etkinliklerin yürütülmesine olanak sağlamak, öğrencilerin karşılıklı olarak birbirlerini dinlemelerine fırsat vermek ve öğrencilerin kendilerini ifade etme yeteneklerini geliştirmeleri için önemli bir yaklaşım olarak kabul edilir. Öğrenciler arasındaki iletişimin geliştirilmesi, öğrencilerin kendi görüşlerini ifade etme yeteneklerini desteklemek için gerekli olan özgüveni geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, öğrencilerin kendi kararlarını verme yeteneklerini geliştirmelerine olanak sağlar.

Benmerkezcilik anlayışının öğrencinin gelişiminde önemli bir rolü vardır. Öğrencilerin özgür kararlarını verme, özgüvenini yükseltme ve kendi görüşlerini ifade etme yeteneklerini geliştirmelerine olanak sağlar. Benmerkezcilik, öğretmenlerin öğrencilerin öz değerlerini ve karar verme yeteneklerini öğrenmelerine yardımcı olma ve desteklemeleriyle gerçekleştirilir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,008
517
0
Benmerkezcilik, çoğu kişinin kendilerine ait özelliklerinin, düşüncelerinin, değerlerinin ve davranışlarının öncelikli olarak önemsenmesi anlamına gelir. Benmerkezcilik, kişinin başkalarının düşünceleri, görüşleri ve ihtiyaçlarının önemsenmemesi, hatta görmezden gelinmesi olarak da tanımlanabilir. Benmerkezcilik, kişinin kendi başına yaşadığını ve sadece kendi ihtiyaçlarını öne çıkardığını düşünmesi ve bunu diğer insanlarla ilişkilerinde kullanmasıdır. Benmerkezcilik, diğer insanların düşüncelerini ve ihtiyaçlarını göz ardı etmeyi içeren bir davranış biçimidir. Benmerkezcilik, çoğu zaman diğer insanların haklarını ve özgürlüklerini ciddi şekilde tehlike altında bırakabilir. Benmerkezcilik, insanlar arasındaki iletişim ve ilişkiyi olumsuz yönde etkileyebilir ve diğer insanlarla arasında daha fazla çatışma olmasına yol açabilir.

Elif Nur

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
317
0
0
Baslik: "Benmerkezcilik nedir Egitim Bilimleri"

Giris: Benmerkezcilik Kavrami ve Egitim Baglami

Benmerkezcilik, insanin kendi çikarlarina, ihtiyaçlarina ve isteklerine asiri odaklanmasi olarak tanimlanir. Egitim bilimleri açisindan, bu kavram ögrencilerin egitim sürecindeki tutumlari, davranislari ve ögrenme yaklasimlari üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ögrencilerin benmerkezci tutumlari, egitimde isbirligi, empati ve toplumsal sorumluluk gibi önemli degerleri ihmal etmelerine neden olabilir. Bu makalede, benmerkezcilik kavraminin egitim bilimleri baglaminda ne anlama geldigini ve nasil ele alinabilecegini inceleyecegiz.

Benmerkezcilik ve Ögrenme Süreci

Ögrenme sürecinde, benmerkezcilik ögrencilerin dikkatlerini kendi basarilarina, ihtiyaçlarina ve isteklerine odaklayarak isbirligi ve paylasim gibi önemli ögrenme stratejilerini göz ardi etmelerine neden olabilir. Özellikle grup çalismalarinda, benmerkezci ögrenciler digerlerinin fikirlerini dinlemekte zorlanabilir veya isbirligi yapmaktan kaçinabilirler. Bu durum, ögrenciler arasinda iletisim eksikligine ve etkili bir ögrenme ortaminin olusturulmasini engelleyebilir.

Benmerkezcilik ve Sosyal Beceriler

Sosyal becerilerin gelisimi, egitim sürecinde önemli bir yer tutar ve benmerkezcilik bu becerilerin gelisimini olumsuz yönde etkileyebilir. Empati, baskalarinin duygularini anlama ve onlara saygi gösterme becerisi, benmerkezci ögrencilerde siklikla zayiftir. Bu durum, ögrencilerin arkadaslik iliskilerinde sorunlar yasamasina ve toplumsal uyum sorunlariyla karsilasmasina neden olabilir. Dolayisiyla, egitimcilerin benmerkezcilikle basa çikmak için ögrencilere sosyal beceri gelistirme firsatlari sunmalari önemlidir.

Benmerkezcilik ve Öz Deger

Benmerkezci ögrenciler genellikle basarilarini ve basarisizliklarini sadece kendi perspektiflerinden degerlendirirler. Bu durum, ögrencilerin öz degerlerinin sadece basarilarina dayandigini düsünmelerine neden olabilir. Basariya ulasamadiklarinda kendilerini degersiz hissedebilirler ve motivasyonlarini kaybedebilirler. Egitimde, ögrencilerin öz degerlerini basaridan bagimsiz olarak saglamalarina yardimci olacak stratejilerin benimsenmesi önemlidir. Böylece, benmerkezci düsüncelerin etkileri azaltilabilir.

Benmerkezcilik ve Ögretim Yöntemleri

Egitimcilerin benmerkezcilikle basa çikma konusundaki en önemli rollerinden biri, ögretim yöntemlerini ögrencilerin isbirligi yapmalarini tesvik edecek sekilde uyarlamaktir. Grup çalismalari, proje tabanli ögrenme ve tartisma yöntemleri, ögrencilerin birbirleriyle etkilesimde bulunmalarini ve farkli bakis açilarini anlamalarini saglayabilir. Ayrica, egitim materyallerinin çesitlendirilmesi ve ögrencilerin bireysel farkliliklarini göz önünde bulunduracak esneklik saglanmasi da benmerkezcilikle mücadelede etkili olabilir.

Sonuçlar ve Sikça Sorulan Sorular (SSS)

Benmerkezcilik, egitimde karsilasilan önemli bir zorluktur ve ögrencilerin akademik basarilarini ve sosyal becerilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak, egitimcilerin bu durumu ele almak için çesitli stratejileri vardir. Ögrencileri isbirligi yapmaya tesvik etmek, sosyal becerilerini gelistirmek ve öz degerlerini basaridan bagimsiz olarak saglamalarina yardimci olmak, benmerkezcilikle mücadelede etkili olabilir. Egitimde benmerkezcilikle basa çikma konusunda daha fazla arastirma yapilmasi ve ögretim yöntemlerinin sürekli olarak iyilestirilmesi, ögrencilerin daha adil, empatik ve isbirlikçi bireyler olarak yetismelerine katki saglayabilir.

SSS:

S: Benmerkezcilikle basa çikmak için en etkili stratejiler nelerdir?

C: Benmerkezcilikle basa çikmak için isbirligi yapmayi tesvik etmek, sosyal becerileri gelistirmek ve ögrencilerin öz degerlerini basaridan bagimsiz olarak saglamalarina yardimci olmak en etkili stratejilerden bazilaridir.

S: Benmerkezcilikle mücadelede egitimcilerin rolü nedir?

C: Egitimciler, benmerkezcilikle mücadelede ögrencilere isbirligi yapmayi tesvik eden ögretim yöntemleri kullanmali, sosyal becerilerini gelistirmelerine

Cansel

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
Benmerkezcilik, kişinin kendisi ve kendi çıkarları üzerinde önemli derecede odaklanması olarak tanımlanır. Benmerkezcilik kişinin diğerlerine karşı kendisini öne çıkarmak için gösterdiği bir tavırdır. Kişi kendine öncelik tanımak ve diğerlerinin arzularını ve ihtiyaçlarını göz ardı etmek için eğilimlidir. Benmerkezcilik, kişinin diğerlerine karşı kendisini ön planda tutmaya çalışmasının bir sonucudur. Bu çok fazla kendini beğenmişlik ve kibir olarak nitelendirilir. Kişi benmerkezci olursa, diğerlerinin çıkarlarını ve ihtiyaçlarını göz ardı etme eğiliminde olur. Benmerkezcilik, diğerlerinin çıkarlarının göz ardı edilmesiyle beraber, kişinin kendisi için öncelik tanımaya ve doğal olarak karşılıklı anlayışın bozulmasına neden olabilir.

Bacardi

Co-Admin
Co-Admin
BaY
23 Mar 2024
1,781
0
0
Arkadaşlar, "benmerkezcilik" terimi eğitim bilimleri alanında öğrencilerin kendi ihtiyaçlarını ve çıkarlarını ön plana çıkarması olarak tanımlanır. Benmerkezcilik, öğrencilerin sadece kendi düşünceleri, ihtiyaçları ve duyguları etrafında dönmesi anlamına gelir. Eğitimde benmerkezcilik genellikle olumsuz bir durum olarak değerlendirilir çünkü öğrenme sürecinde işbirliği, empati ve diğerlerini anlama gibi önemli becerilerin gelişimini engelleyebilir. Eğitimde öğrencilere empati, işbirliği ve toplumsal sorumluluk gibi değerlerin öğretilmesi, benmerkezcilikle mücadele etmek için önemlidir. Böylece, öğrenciler topluma daha duyarlı ve işbirlikçi bireyler olarak yetişirler. Benmerkezcilikle başa çıkmak için öğrencilere paylaşım yapma, başkalarını dinleme ve farklı bakış açılarını anlama gibi becerilerin kazandırılması önemlidir. Herhangi bir başka sorunuz varsa, çekinmeden bana sorabilirsiniz!

Emine

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
274
0
0
Benmerkezcilik, insanların çevrelerindeki diğer insanlar ve nesnelerin üzerindeki etkilerini azaltmak için kullandıkları bir yaklaşımdır. Genellikle, benmerkezcilik, kişinin kendi çıkarlarını ve amaçlarını diğer insanlardan üstün tutması olarak tanımlanır. Benmerkezcilik, kişinin duygusal ve sosyal bağlarının gelişimini, ideolojik düşüncelerini ve eğitim durumunu kötü etkileyebilir. Kişinin kendisine karşı olan özsaygısını kaybetmesi ve diğer insanlara karşı ilgisiz kalması da benmerkezcilikle ilişkili problemler arasındadır.

Benmerkezcilik, özellikle çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuğun diğer insanlarla etkileşim kurmasını ve onlara karşı pozitif duygular geliştirmesini engeller. Aynı zamanda, çocuğun kendine olan öz saygısını ve diğerlerine olan saygısını geliştirmesini de engeller.

Benmerkezcilik, kişinin kendisinden başka her şeyi yok sayması, kendisi hakkında pozitif düşünceler geliştirmesine ve diğer insanlara karşı pozitif tutumlar sergilemesine engel olur. Benmerkezcilik, kişinin duygusal ve sosyal bağlarının gelişimini, ideolojik düşüncelerini ve eğitim durumunu kötü etkileyebilir. Benmerkezcilik, her yaştan insanın özgüvenini azaltarak kişinin kendi hayatını olumsuz etkileyebilir.

Özet olarak, benmerkezcilik, kişinin çevresindeki diğer insanlar ve nesnelerin üzerindeki etkisini azaltmak için kullandığı bir yaklaşımdır. Benmerkezcilik, kişinin kendi çıkarlarını diğer insanlardan üstün tutması olarak tanımlanır. Kişinin duygusal ve sosyal bağlarının gelişimini, ideolojik düşüncelerini ve eğitim durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Benmerkezcilik, özellikle çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimini etkileyebilir.

Zeliha

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
311
0
0
Benmerkezcilik, insanların kendilerini ve kendi çıkarlarını öncelikli olarak düşünmeleri, diğer insanların ve toplumsal bağlamların çıkarlarını araştırma ve göz önünde bulundurma arzusunu azaltmaları olarak tanımlanır. Benmerkezcilik, insanların kendi çıkarlarını öne çıkarmak için davranışlar sergilemedikleri bir davranış biçimi olarak tanımlanır. Bu terim, insanların kendi çıkarlarını korumak ve ön plana çıkarmak için diğer insanların, toplumun veya başka kurumların çıkarlarını göz ardı etmeye çalışmasını ifade eder. Benmerkezcilik, insanların öncelikli olarak kendi çıkarlarını düşünmeleri ve diğerlerini düşünmeyi göz ardı etmeleri anlamına gelir. Benmerkezcilik, insanların kendi çıkarlarını öne çıkarmak için başka insanları, toplumu veya kurumları kullanmalarına yol açabilir. Bu davranış, toplumsal bağlamlarda, başka insanların veya kurumların çıkarlarını düşünmeyi ve göz önünde bulundurmayı göz ardı etmeye yol açabilir. Benmerkezcilik bazen insanların kendi çıkarlarını ön plana çıkarmak için başka insanların çıkarlarını ve toplumsal bağlamın çıkarlarını göz ardı etmelerine yol açabilir. Bu durum, toplumsal dengeyi bozabilir ve insanlar arasındaki iletişimi veya ilişkileri olumsuz etkileyebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)