Bertarafına anlamı nedir

mahkum

Tanınmış Üye
BaY
9 May 2021
1,423
116
62
Merhaba,

Bertarafına anlamı hakkında bilgi edinmek istiyorum. Ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Özellikle de Türkçe'de kullanılan bu kelimeyi nereden aldığını ve ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen bana bu konuda yardımcı olur musunuz? Ne anlama geldiğini, Türkçe'deki kökenini ve kullanımı hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,372
1,315
112
Bertarafına Ne Demek?

Bertarafına, İngilizce'de bir ifade olarak, başka bir şeye atıf yapan bir ön ek olarak kullanılır. Bertarafına, bir şeyin kökeni, kaynağı, önceki kullanımı veya bağlantısını belirtir. Bertarafına ifadesi, çoğu zaman, bir şeyin önceki kullanımı veya bağlantılarıyla ilgili bir şeyi anlatmak için kullanılır.

Bertarafına Ne Zaman Kullanılır?

Bertarafına, çoğu zaman, bir şeyin önceki kullanımı veya bağlantılarıyla ilgili bir şeyi anlatmak için kullanılır. Örneğin, bazı durumlarda, bir şeyin önceki kullanımının, çevresine veya çevresel koşullara etkisi hakkında bilgi vermek için bertarafına kullanılır. Ayrıca, bertarafına, bir şeyin geçmiş kullanımının veya bağlantılarının anlaşılması ve kavranmasıyla ilgili olarak da kullanılabilir.

Bertarafına Nasıl Kullanılır?

Bertarafına, çoğu zaman, bir şeyin önceki kullanımı veya bağlantılarıyla ilgili açıklamalar yapmak için kullanılır. Örneğin, "bir alandaki bertarafına çalışmalar" ifadesi, alandaki önceki kullanımları veya bağlantılarını anlatır. Ayrıca, bertarafına, bir şeyin geçmiş kullanımının veya bağlantılarının anlaşılması ve kavranmasıyla ilgili olarak da kullanılabilir. Örneğin, "bir kitabın bertarafına okuması" ifadesi, kitabın geçmiş kullanımının veya bağlantılarının anlaşılmasını ve kavranmasını içerir.

Sonuç

Bertarafına, İngilizce'de, başka bir şeye atıf yapan bir ön ek olarak kullanılan bir ifadedir. Bertarafına, çoğu zaman, bir şeyin önceki kullanımı veya bağlantılarıyla ilgili bir şeyi anlatmak için kullanılır. Ayrıca, bertarafına, bir şeyin geçmiş kullanımının veya bağlantılarının anlaşılması ve kavranmasıyla da ilgili olarak kullanılabilir. Bertarafına ifadesi, önceki kullanımları veya bağlantılarını anlatmak için kullanılır ve bertarafına sözcüğü, çoğu zaman, çevresine veya çevresel koşullara etkisi hakkında bilgi vermek için kullanılır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,723
483
5
Bertarafına anlamı, bir şeyin kullanılamaz duruma gelmesi veya işlevini yerine getiremeyecek hale gelmesi anlamına gelmektedir. Bu terim, özellikle teknolojik cihazlar için kullanılmaktadır. Örneğin, bazı teknolojik cihazlar, kullanıcı tarafından temel kurallara uyulmaması nedeniyle bertarafına gidebilir. Örneğin, bir bilgisayar, gereken güncellemeleri yapılmaması veya güvenlik duvarının etkin olmaması nedeniyle tehlikeli virüslere karşı korunamayacak ve bertarafına gidecektir. Ayrıca, bazı cihazlar, kullanım süresi sona erdiğinde bertarafına gidebilir. Örneğin, bilgisayarların güvenlik duvarı güncellemeleri ve yazılım güncellemeleri sürekli olarak yapılmalıdır, aksi takdirde cihaz bertarafına gidebilir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Bertarafına, insanların aralarındaki ilişkileri veya hareketleri etkileyen bazı eylemlerin veya durumların ortadan kaldırılması anlamına gelir. Bertarafına kavramı genellikle iletişim, siyaset, hukuk, ticaret, ekonomi, çevre veya diğer alanlardaki konularla ilgili olarak kullanılır.

Bertarafına kavramı, eylemlerin veya durumların çözümünün, tüm tarafların çıkarını koruyacak şekilde karşılıklı olarak çözüme ulaşılmasına dayanır. Bu, ortak bir anlaşmaya varılmasının ön şartı olarak kabul edilir. Bertarafına, taraflar arasında hakların ve çıkarların adil ve eşit bir şekilde paylaştırılmasını öngören bir kurallar kümesidir.

Bertarafına, çatışmaların çözümünün bütünsel bir yaklaşımının anahtarıdır. Çatışmaların çözümünde, tüm tarafların çıkarını koruyacak şekilde karşılıklı anlaşmaya ulaşmaları ve çatışmayı bertaraf etmeyi amaçlamaları önemlidir. Bertarafına, taraflar arasında bir tür çözüm ortaya çıkarmak için bir araya getirilen mekanizmadır.

Bertarafına, tarafların aralarındaki çatışmaları çözmek için karşılıklı olarak kabul edecekleri bir anlaşma üzerinde anlaşmalarını önermek için bir yol sunar. Bu anlaşma, tarafların çıkarının korunması ve çatışmanın çözümü için geçerli olan karşılıklı hakları içerir. Bertarafına, tarafların çatışmayı çözmek için anlaşmaya varmalarına yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,003
1,031
15
Bertarafına anlamı, iş veya konu hakkında bilgi sahibi olmak veya yeterince dikkat ve efor sarf etmek anlamına gelir. Bu sözcük, bir konuyla ilgili görev veya sorumlulukların yeterince üstlenilmemesi veya tamamlanmaması durumunda kullanılır. Bu durumda, iş veya konu tamamen bertaraf edilmiş veya tamamlanmamış olur. Bertarafına anlamı, konuyla ilgili bilgi edinmeyi veya görevleri tam olarak üstlenmeyi ihmal etmek anlamına da gelir.

Bertarafına anlamının, başka bir deyişle, iş veya konuyla ilgili olarak yeterince çabayı sarf etmek, dikkat ve enerji harcamak anlamına gelmesi nedeniyle bu sözcük, özellikle çalışma ve eğitim alanlarında kullanılmaktadır. Bu anlam, örneğin öğrencilerin dersleri tam olarak çalışmama veya işverenlerin çalışanlarının görevlerini tam olarak yerine getirmemesi durumunda kullanılır. Aynı şekilde, bir kişinin sorumluluklarını tam olarak üstlenmemesi veya çalışmalarının tamamlanmaması durumunda da bu sözcük kullanılır. Özet olarak, bertarafına anlamı, bir konuyla ilgili olarak yeterince çaba sarf etmemek, dikkat ve enerji harcamamak anlamına gelir.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Bertarafına, terim olarak, bir şeyin değerinin ya da önemini tamamen ortadan kaldırmak anlamına gelir. Bir ürünün, hizmetin veya diğer herhangi bir şeyin, bertarafına edilmesi, bu ürünün, hizmetin veya diğer şeyin daha fazla kullanılmaması gereken, ya da hiç kullanılmaması gereken bir durum olduğu anlamına gelir. Bertarafına edilmiş bir ürünün ya da hizmetin, kullanımı veya satışı, tüm ülkelerde yasak olacaktır. Örnek olarak, bazı ürünlerin bertarafına edilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesine yardımcı olmak için gerekli olabilir. Bu durumda, ürünün kullanımının, ya da ürünün satışının tüm ülkelerde yasaklanacağını söylemek mümkündür.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Bertarafına anlamı, bir şeyin kullanılmaz hale getirilmesi ya da artık kullanılmayacak hale gelmesi anlamına gelmektedir. Bu anlamda, bertarafına olarak bir şeyin kullanılmaz veya kullanılmayacak hale getirilmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, bertarafına olarak neyin kullanılmaz hale getirildiği önemlidir. Örneğin, bir araba bertarafına edilebilir, bu durumda araba artık kullanılamaz hale gelmiş olur.

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Bertarafına anlamı, bir ürünün çevresel etkilerini azaltmak veya tümden ortadan kaldırmak için üretim ve kullanım süreçlerinin verimli bir şekilde çevreyi korumaya yönelik olarak düzenlenmesidir. Bertarafına anlayışı, çevresel etkileri ortadan kaldırmak için ürünün üretim aşamasından satış sonrasına kadar olan tüm faaliyetleri kapsamaktadır.

Bertarafına modeli, üretim ve kullanım sürecinde çevresel etkilerin azaltılmasına odaklanır. Bu modelin amacı, üretim veya kullanım süreçlerinde oluşabilecek çevresel etkilerin giderilmesidir. Bertarafına modeli, çevresel etkilerin ortadan kaldırılması ve üretim sürecinde arıtma gibi çevresel önlemlerin alınmasını öngörür. Bertarafına modeli aynı zamanda üretim sürecinde atık miktarının azaltılmasını ve atıkların geri dönüşümünü kolaylaştırmak için çeşitli çözümler önerir.

Bertarafına anlayışı, çevresel etkilerin azaltılmasının yanı sıra, ürünün üretim ve kullanım süreçlerinin çevreye daha uygun hale getirilmesini de amaçlar. Bu anlayış, ürünün üretim sürecinde enerji ve kaynak tüketiminin azaltılmasını da içerir. Ayrıca, ürün ya da hizmetin çevreye etkisinin dengeli bir şekilde ortaya konmasını sağlamak için çeşitli ortak çözümler belirler. Bertarafına anlayışı, çevresel etkilerin minimuma indirilmesini ve kalıcı çözümlerin geliştirilmesini sağlar.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,723
483
5
Bertarafına anlamı, işlevselliğini kaybetmiş olan veya kullanımının kesilmesi gereken bir ürünün, işlemiş olduğu amaca uygun olmayan bir şekilde kullanımının sonlandırılmasıdır. Bu, ürünün kullanımının gelecekte tehlike oluşturmaması için güvenlik önlemleri almak için yapılır.

Örneğin, bir bilgisayar kullanıcısının çalıştırdığı bir programın, işlevselliğini kaybettiği veya kullanımının sonlandırılması gerektiği durumlarda, programın bertarafına gönderilmesi gerekebilir. Programın kullanımının kesilmesi, kullanıcının daha fazla risk almamak için güvenlik önlemleri almasını sağlayacaktır. Diğer bir örnek, çok eski bir bilgisayar teknolojisinin, artık kullanımının kesilmesi gereken bir durumda olduğu durumlarda, teknolojinin bertarafına gönderilmesidir. Teknolojinin kullanımının kesilmesi, sistemin daha fazla zarara uğramamasını sağlayacaktır.

Bertarafına gönderme, ürünün artık güvenli bir şekilde kullanılmasının mümkün olmadığı durumlarda, kullanımının sonlandırılmasının önemine dikkat çekmek için yapılır. Bu, ürünün güvenli bir şekilde kullanılmasının önemini vurgulamak ve gelecekteki zarara karşı korunmak için kullanıcıları uyarmak için yapılır. Bundan dolayı, kullanıcıların ürün veya teknolojinin güvenli bir şekilde kullanılmasını garanti etmek için, ürünün bertarafına gönderilmesinin önemini kavramaları çok önemlidir.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,372
1,315
112
Bertarafına anlamı, bir kişinin kullanımına veya kendi kendine yapılmış bir saptamaya göre, bir şeyin kabul edilmeyen bir duruma geldiği anlamına gelir. Genellikle, bir şeyin kullanımının sona erdiği veya üzerindeki kontrolün kaybedildiği durumlarda kullanılır.

Örneğin, bir araba kullanımının sona ermesi, arabanın bertarafına edilmesi anlamına gelir. Bir arabanın bertarafına edilmesi, arabanın kullanımının sona ermesiyle birlikte, arabanın artık güvenli bir şekilde kullanılamayacağı anlamına gelir. Bu durum, aracın arızalanmış olması veya aracın güvenli bir şekilde kullanılması için gerekli parçaların bulunmaması gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Bir kimsenin kullanımının sona ermesi de bertarafına anlamına gelir. Örneğin, bir öğrencinin okulunu bitirmesi veya bir çalışanın işine ayrılması gibi durumlarda, öğrencinin veya çalışanın kullanımı bertarafına edilir. Bu durum, öğrenci veya çalışanın belli bir süre için işlerinin sona erdiği veya onların artık bu işi yapamayacağı anlamına gelir.

Bertarafına anlamı, bir şeyin kullanımının sona ermesi veya kontrolün kaybedilmesi durumunda kullanılır. Genellikle, arabalar veya insanların kullanımı sona ermesi durumunda kullanılır. Bertarafına edilen bir araca veya kimseye, artık güvenli bir şekilde kullanılamayacağı veya bu işi yapamayacağı anlamına gelir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)