Beylik nasıl yazılır TDK

KanatlıGökyüzü

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
75
2
0
Merhaba,
TDK'nın Beylik kelimesini nasıl yazılacağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Beylik kelimesinin doğru yazımı hakkında yardım istiyorum lütfen. Türk Dil Kurumu'nun bu konu hakkında bir yazım kılavuzu varsa, ya da bu kelime için önerilen yazım kuralları varsa, bunları paylaşır mısınız lütfen? Ayrıca Beylik kelimesinin anlamı nedir? Teşekkür ederim.

MelodiRüzgar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Beylik’in Tanımı ve Yazımı TDK

Beylik, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) kararına göre, Türkçe'de özellikle karşılaştırma veya özelde isim belirtme anlamına gelen bir sözcük türüdür. Beylik, bir isim öneki ile kurulur ve bir isim türetme yöntemidir. Genellikle, bir ismin öneki ve sonu arasındaki bağlantıyı ifade etmek için kullanılır.

Beylik, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) sözlüğünde şu şekilde tanımlanmıştır: “Özellikle karşılaştırma veya özelde isim belirtme anlamına gelen sözcük türü. Bir isim öneki ile kurulur ve bir isim türetme yöntemidir.”

Beylik, Türk Dil Kurumu'nca (TDK) yazımının şu şekilde yapılması önerilmektedir:

•Önek, isimden önce yazılır. Örnek: 'küçük ev'.

•İsim, önekten sonra yazılır. Örnek: 'küçük ev'.

•Önek, sonrasına bir harf veya çift harf ile bağlanır. Örnek: 'küçük-ev'.

•Eğer önek ve sonu arasında iki harf varsa, önek ve sonu arasında bir tire ( - ) konur. Örnek: 'küçük-ev'.

•Eğer önek ve sonu arasında bir harf varsa, önek ve sonu arasında bir nokta (.) konur. Örnek: 'küçük.ev'.

•Önek ve sonu arasında hiç harf yoksa, önek ve sonu arasında bir boşluk bırakılır. Örnek: 'küçük ev'.

Beylik sözcükleri, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) kararına göre yazılmalı ve böylece kullanımı kolaylaştırılmalıdır. Bu şekilde, herkes tarafından anlaşılır ve kolayca kullanılır hale gelir. TDK’nın önerilerine göre beylik sözcükleri yazılmalıdır.