Beyzade nasıl yazılır TDK

PeriYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
80
2
0
Merhaba arkadaşlar,

Beyzade kelimesinin TDK'deki doğru yazımı hakkında bilgi sahibi olamıyorum. Bu nedenle size yardım istiyorum. Bilgisi olan varsa lütfen bana yazımının doğru biçimini söyleyebilir mi? Beyzade kelimesi için TDK'ye uygun yazımı nedir?

Türk Dil Kurumu kelime sözlüğünde bu kelimenin yazılışını öğrenmek istiyorum. İçimdeki arzuyla, bu kelimeyi herkesin düzgün okuyabileceği ve yazabileceği bir şekilde yazmak istiyorum. Ayrıca, Beyzade kelimesinin TDK'deki eş anlamlısını da öğrenmek istiyorum.

Sizin bana yapacağınız yardımın için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

MelekKehanet

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
0
0
Beyzade nasıl Yazılır?

Beyzade, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan bir kelimedir. Sözlük anlamı olarak “eşsiz, üstün, benzersiz” anlamına gelir. Kelimenin kökeni olarak ise Arapça kökenli “bey” ve “zade” sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur.

Beyzade Yazılışı

Beyzade, TDK tarafından yazımı olarak “beyzâde” olarak önerilmektedir. Bu şekilde yazılışın nedeni, TDK tarafından kabul edilmiş olan Türkçe yazım kurallarına uygunluk arz etmesidir. Kelimenin sonundaki harf olan “e” harfi, TDK kurallarına göre sessiz ek olarak kullanılmaktadır.

Beyzade Kullanımı

Beyzade, genel olarak sözcük olarak kullanılan bir kelimedir. Sözcük olarak kullanımı, çoğunlukla “özellikleri, nitelikleri veya kişiliği benzeri olmayan” anlamına gelmektedir. Örnek olarak “Beyzade bir güzelliğe sahipti.” gibi cümlelerde kullanılabilir.

Ayrıca beyzade, bir ünvan olarak da kullanılabilir. Bu durumda ünvan olarak kullanımı, “özellikleri, nitelikleri veya kişiliği üstün olan” anlamına gelmektedir. Örnek olarak “Beyzade bir kahramandı.” gibi cümlelerde kullanılabilir.