Bilcümle nasıl yazılır TDK

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba, TDK tarafından belirlenen bilcümle standardının nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. İngilizce alıştığım gibi özetlemeler yapmak istiyorum, ancak TDK'nın önerdiği şekilde bilcümle yazma kurallarını bilmiyorum. TDK'nın ne önerdiğini, bilcümleleri nasıl yazacağımı, bilcümle yazmada kullanabileceğim araçları ve diğer kullanıcıların benim için önerileri neler olabilir? Lütfen yardım edin.

PeriSesleri

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
24
1
0
Nedir Bilcümle?

Bilcümle, Türk Dil Kurumu tarafından (TDK) oluşturulmuş ve sözlük veya cümle içerisinde kullanılan kelimelerin tam ve doğru biçimde yazımının öğretilmesi amacıyla oluşturulan bir çalışmadır.

Bilcümle Yazımının Özellikleri

Bilcümle yazımında kullanılan kelimelerin TDK Sözlüklerinde sözcüklerin tam biçimleri kullanılır. Örneğin, "köle" kelimesi "köle" olarak yazılır, "köl" biçiminde yazılmaz. Ayrıca, TDK Sözlüklerine uygun olarak isimler, sıfatlar, fiiller ve zamirlerin ekleri de doğru biçimde eklenir. Örneğin, "oynamak" fiili "oynayarak" biçiminde kullanılır.

Bilcümle Yazımına Önem Verilmesi Gereken Nedenler

Bilcümle yazımının önemi, Türkçenin doğru biçimde kullanılmasını sağlamaktadır. Doğru yazım, Türkçenin anlaşılmasını kolaylaştırır ve cümlelerin daha kolay anlaşılmasını sağlar. Ayrıca, doğru yazım, yazılan metnin daha güzel gözükmesini sağlar. Türkçenin anlaşılırlığını ve güzelliğini arttırmak amacıyla, Bilcümle yazımına önem verilmelidir.

Sonuç

Bilcümle, TDK tarafından oluşturulan bir çalışmadır ve Türkçenin doğru biçimde yazımını öğretmek amacıyla kullanılır. Bilcümle yazımının önemi, anlaşılır ve güzel gözüken metin oluşturmaktadır. Bu nedenle, Türkçenin doğru biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla, Bilcümle yazımına önem verilmelidir.