Bilebilmek nasıl yazılır TDK

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,
TDK'ya göre bilebilmek nasıl yazılır? Lütfen bana yardım edin. Son zamanlarda sık sık TDK'nın dil öğretiminde kullanılan kuralları dikkate almaya çalışıyorum ve bu konuda bilgimin arttırılmasını istiyorum. Bu nedenle TDK'ya göre bilebilmek yazımını öğrenmek istiyorum. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

KumdanKale

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
0
0
Bilebilmek TDK'de Nasıl Yazılır?

Kelimelerin Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kabul edilen yazım şekline uygun olarak yazılması çoğu kez hayati önem taşımaktadır. Özellikle akademik çalışmalarda, raporlarda ve özellikle gazete haberlerinde TDK'nun kabul ettiği yazım şekline uygun yazma çok önemlidir. İşte bu noktada “bilebilmek” kelimesinin TDK tarafından nasıl yazılacağı konusu da önem taşımaktadır.

Bilebilmek kelimesi, TDK tarafından bile-bi-lmek şeklinde yazılmaktadır. Kelimenin üç harfli kökü, “bile”dir. Bu kökün ardından “bi” ve “lmek” sözcükleri eklenerek kelime oluşturulmuştur. Ayrıca, TDK tarafından "bilme" kelimesinin fiil halinin "bilebilmek" olarak tanımlandığını da belirtmekte fayda vardır.

Bilebilmek Kelimesinin Kullanımı

"Bilebilmek" kelimesi fiil olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman, bu kelime özne ve nesne ile kullanılır. Özne, yapılan eylemin kim tarafından gerçekleştiğini belirtirken nesne, yapılan eylemin ne hakkında olduğunu tanımlar. Örneğin, "Ali bilebilmek için çalışıyor" cümlesinde, özne "Ali"dir ve nesne ise "bilebilmek"tir.

Bilebilmek Kelimesinin Anlamı

Kelimenin anlamı, bilmek için çaba göstermek ya da çalışmak anlamında kullanılmaktadır. Örneğin, "Ali bilebilmek için çalışıyor" cümlesinde, Ali'nin çalışmasının amacının "bilmek" olduğu anlaşılmaktadır.