Bilimum nasıl yazılır TDK

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Merhaba! TDK tarafından yazılan bilimumu nereden bulabilirim? İnternette arama yaptım ama istediğim çıktıyı bulamadım. Yardım edebilecek birini mi arıyorum? Çok çalışıyorum ve TDK'nın yazım kurallarını uygulamak istiyorum. Bu işlemi kolaylaştıracak herhangi bir öneri veya yöntem mi var? Destek ve bilgi almak için çok minnettar olacağım. Lütfen yardım edin. Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Bilimum Yazım Kuralları

Bilimum, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından ortaya konulmuş bir yazım kuralları setidir. TDK tarafından ortaya konulan bu kurallar, özellikle edebi eserlerin ve dilbilimsel çalışmaların yazımında kullanılmaktadır. Bilimum kurallarının amacı, Türkçenin bütünlüğünü ve kapsamını korumak, düzgün yazımı sağlamak ve modern Türk dilinin yazım kurallarını tanımlamaktır.

Bilimum kurallarının içeriği şu şekildedir:

Kelime Yazımı

TDK tarafından belirtilen kurallara göre yazılmış kelimeler, Bilimum kurallarına göre yazılmış kelimelerdendir. Kelimelerin yazılışında ekler, ünlüler ve kelimelerin köklerindeki ses değişimleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Harflerin Kullanımı

Bilimum kuralları, Türkçe'de harflerin nasıl kullanılacağını tanımlar. Özellikle çoğul ünlülerin (-ler, -lar) yazılışı, ünlülerin (-mek, -mak) yazılışı, çoğul eklerin (-lerin, -ların) yazılışı, özel adlarla ilgili ünlülerin (-in, -ın) yazılışı, kısaltmaların yazılışı, köklerin yazılışı gibi birçok konu Bilimum kuralları aracılığı ile belirlenmektedir.

İmla Kuralları

Bilimum kuralları ayrıca imla kurallarını da içermektedir. Yazımda Türkçenin bütünlüğünü ve kapsamını koruyacak şekilde virgül, nokta, soru işareti gibi noktalama işaretlerinin kullanımı, anlamın ve cümlelerin düzgün bir şekilde ifade edilmesi için gerekli kuralları tanımlar.

Kurallara Uyma

TDK tarafından ortaya konulan Bilimum yazım kurallarına uymanın önemi, edebiyat ve dilbilim alanlarında çalışmaların düzgün bir şekilde ifade edilmesi için büyüktür. Yazım kuralları, Türkçenin bütünlüğünü ve kapsamını korumak, düzgün yazımı sağlamak ve modern Türk dilinin yazım kurallarını tanımlamak için önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)