Bir şey eksiltmek azaltmak ne demek

BombaciMulayim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,262
104
0
Merhaba,
Bir şey eksiltmek azaltmak ne demek? sorusunu sormak istiyorum. Bir şeyi eksiltmek ya da azaltmak neyi ifade ediyor? Hangi konularda kullanılır? Eksiltmek ve azaltmak arasındaki fark nedir? Bir şeyi eksiltmek ya da azaltmak için hangi adımların izlenmesi gerektiğini merak ediyorum.

Farklı konularda bir şeyin eksiltmek veya azaltmak için hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Bu konuda yapılan çalışmalar nelerdir? Bir şeyi eksiltmek ya da azaltmak, herhangi bir konuda başarı kazanmak için hangi stratejilerin kullanılması gerektiğini öğrenmek istiyorum.

Bu konuda bilgi edinmek ve profesyonellerin görüşlerini almak istiyorum. Bunun için, bilgili kullanıcıların konu hakkında fikirlerini paylaşmasını ve tecrübelerini paylaşmasını istiyorum. Herhangi bir konuda başarılı olmak için bir şeyi eksiltmek ya da azaltmak için hangi adımların izlenmesi gerektiğini öğrenmek istiyorum.

Bu konuda yardım edebilecek deneyimli kişilerden destek almak istiyorum. Yardım edebilecek herhangi bir kullanıcı varsa, lütfen konu hakkındaki düşüncelerinizi ve fikirlerinizi paylaşın. Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,497
1,159
112
Bir Şey Eksiltmek Ne Demek?

Bir şey eksiltmek, bir şeyin miktarını düşürmek anlamına gelmektedir. Eksiltmek, bir şeyi küçültmek, azaltmak veya azalmak anlamına da gelir. Eksiltmek, çoğu zaman bir şeyin miktarının, hacminin veya ölçüsünün azaltılması anlamına gelir. Eksiltme, çoğu zaman bir şeyin miktarının, hacminin veya ölçüsünün düşürülmesi olarak tanımlanır.

Eksiltme Nasıl Gerçekleştirilir?

Eksiltmek, bir şeyin miktarının, hacminin veya ölçüsünün düşürülmesi için birçok yöntem kullanılabilir. Bunlar arasında fiziksel kesme, kimyasal tepkimeler, hava basıncı veya ısı değişiklikleri yer almaktadır. Eksiltme, çoğu zaman bir şeyin büyüklüğü, miktarı, hacmi veya ölçüsünün düşürülmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Eksiltme Neden Kullanılır?

Eksiltme, çoğu zaman farklı nedenler için kullanılır. Bunlar arasında; maddelerin küçültülmesi veya düşürülmesi, maddelerin kontrol edilmesi, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, üretim sürecinin hızlandırılması, üretim kalitesinin artırılması veya üretim prosesinin kolaylaştırılması yer almaktadır.

Eksiltmenin Faydaları

Eksiltmenin birçok faydası vardır. Bunlar arasında; maddelerin küçültülmesi, maddelerin kontrol edilmesi, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, üretim sürecinin hızlandırılması, üretim kalitesinin artırılması ve üretim prosesinin kolaylaştırılması yer almaktadır. Ayrıca, eksiltme, bir şeyin saklanması için gerekli olan alanı azaltabilir ve bununla birlikte üretim süreci ve ürünlerin ömrünü arttırabilir.

Sonuç

Bir şey eksiltmek, bir şeyin miktarını, hacmini veya ölçüsünü düşürmek anlamına gelmektedir. Bir şey eksiltmek için farklı yöntemler kullanılabilir ve eksiltmenin birçok faydası vardır. Eksiltme, üretim maliyetlerini azaltmak, üretim sürecini hızlandırmak, üretim kalitesini artırmak ve üretim prosesini kolaylaştırmak gibi amaçlar için kullanılabilir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Eksiltmek veya azaltmak, belli bir ögeyi ya da oranı bir düzeyden daha düşük bir düzeye indirmek olarak tanımlanır. Bu, özellikle ekonomik ya da finansal kavramların ya da ürün ya da hizmetlerin kalitesini ya da sayısını azaltmak amacıyla yapılan bir çaba olarak tanımlanır. Örneğin, bir mağazanın ürün seçimini eksiltmek, müşterilerin alım gücünü arttırmak veya arz ve talebi dengelemek amacıyla yapılan bir çaba olabilir. Aynı şekilde, bir ülkenin ekonomik vergileri eksiltmek, ülkenin ekonomik büyümesini artırmak ve ülkenin iş imkanlarını arttırmak için yapılan bir çaba da olabilir. Sonuç olarak, eksiltmek ya da azaltmak, bir ögeyi ya da oranı kontrol etmek, arzu edilen sonuca ulaşmak veya bir etkiyi azaltmak amacıyla yapılan bir çaba olarak tanımlanabilir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Şey eksiltmek, bir şeyin miktarını azaltmak anlamına gelir. Örneğin, bir ürünün fiyatını eksiltmek ya da bir arabanın yakıt tüketimini azaltmak gibi. Eksiltme, bir ürünün ya da hizmetin kalitesini bozmamak kaydıyla maliyetleri düşürmek için gerçekleştirilen bir stratejidir. Eksiltme, üretim maliyetlerini düşürmek, zaman ve kaynakları daha etkin kullanmak gibi faydaları vardır. Eksiltme, üretim ve iş süreçlerini daha verimli hale getirmek için yapılan çabaları da içerir. Sonuç olarak, eksiltme, uzun vadede karlılığı artırmak ve tüketici memnuniyetini arttırmak için çok önemlidir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Şey eksiltmek ya da azaltmak demek, bir şeyin miktarını veya çeşidini düşürmek anlamına gelir. Bu, özellikle tüketim alışkanlıklarını değiştirmek veya sahip olduğumuz şeyleri kullanmak için daha uygun bir şekilde değerlendirmek için kullanılabilir. Eksiltmek ya da azaltmak, çoğu zaman kişisel olarak faydalıdır çünkü harcamalarınızı kontrol etmenizi sağlayarak, para biriktirmenizi sağlayabilir. Ayrıca, çevreye ve topluma da katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin, nüfus artışını azaltarak çevre sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Daha fazla enerji tasarrufu sağlayarak, enerji kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Eksiltmek ya da azaltmak, toplumun genel refahını artırmak ve küresel çevre sorunlarına çözüm bulmak için de kullanılabilir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Eksiltmek azaltmak, bir şeyin miktarını ya da çeşidini kısıtlamak anlamına gelir. Bir kişi, bir grubun ya da bir topluluğun hareketlerini sınırlamak, davranışlarını kontrol etmek veya kısıtlamak için eksiltme ve azaltma kullanılır. Bunu yaparken, özellikle de kamu hizmetlerinde, kişinin ya da grupta daha fazla kontrol etmek için çeşitli kurallar ve yasalar kullanılır.

Örneğin, bir kurumda çalışanların çalışma sürelerinin veya ücretlerinin eksiltilmesi, çalışanların çalışma tempolarını ve verimliliklerini kontrol etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bir ülkede vergi miktarını azaltmak veya belli ürünlerin satış fiyatını düşürmek, insanların bu ürünleri satın almasını teşvik etmek için eksiltme ve azaltma kullanılır.

Eksiltme ve azaltma, aynı zamanda çevresel etkileri azaltmak için de kullanılır. Çevre kirliliğinin önlenmesi veya azaltılması için çoğu ülke karbon salınımlarını azaltmak veya hangi ürünlerin üretileceğini kısıtlamak için eksiltme ve azaltma uygulamaları kullanır.

Eksiltme ve azaltma, çeşitli alanlarda kullanıldığında, bireylerin ve toplumun daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilir. Ancak, eksiltme ve azaltma uygulamalarının abartılması, bireylerin ve toplumun temel hak ve özgürlüklerini tehlikeye atabilir. Bu nedenle, eksiltme ve azaltma uygulamalarının doğru şekilde yürütülmesi gerekir.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,960
1,315
112
Eksiltmek veya azaltmak, bir şeyin miktarını düşürmek anlamına gelir. Bu terimler genelde verimlilik veya etkinlik üzerine odaklanan projelerde kullanılır, ancak diğer durumlarda da kullanılabilir. Örneğin, bir üreticinin üretim maliyetlerini düşürmek için eksiltmek veya azaltmak kullanılabilir. Bir alışveriş merkezindeki satışları artırmak için eksiltmek veya azaltmak da kullanılabilir. Eksiltmek veya azaltmak, bir ürünün miktarını, kalitesini veya fiyatını etkileyebilecek her türlü değişikliği kapsar.

Eksiltmek veya azaltmak, özellikle maliyetleri düşürmek için önemli bir stratejidir. Bir girişimin olumlu sonuçlar alması için, gerekli çalışan sayısını düşürmek, üretim tesislerini küçültmek veya üretim maliyetlerini düşürmek gibi çeşitli eksiltme veya azaltma stratejileri uygulayabilir. Bir şirketin, üretim maliyetlerini düşürmek için eksiltme veya azaltma stratejileri uygulayabilmesi için, çeşitli gider kalemlerinde tasarruf sağlaması, iş süreçlerini optimize etmesi veya üretim sürecini yeniden yapılandırması gerekir.

Eksiltmek veya azaltmak, sadece üretim maliyetleri ile sınırlı değildir. Bir girişim, satın alma, pazarlama, satış ve dağıtım giderlerini de düşürmek için eksiltme veya azaltma stratejileri uygulayabilir. Eksiltme veya azaltma stratejileri, başlangıçta değişiklikler yapmak için girişimci olmanın yanı sıra, zamanla çalışanların verimliliğini artırmak veya üretim sürecini düzenlemek gibi çok çeşitli yöntemlerle de sağlanabilir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,363
1,247
112
Şey eksiltmek, bir şeyin kullanımını, miktarını veya niteliğini azaltmak anlamına gelmektedir. Örneğin, bir ürünün fiyatını eksiltmek, ürünün fiyatını düşürmek anlamına gelir. Ayrıca, bir konu ya da konu hakkında konuşurken, konuya katılan kişilerin görüşlerini tartışmak ve farklı bakış açılarını eksiltmek de mümkündür. Eksiltme eylemi, belirli bir şeye karşı olan kararlılığı veya kaygıyı azaltmak için de kullanılabilir. Örneğin, öğrencilerin sınav kaygısını eksiltmek için sevdiği etkinliklerden yararlanabilirler.

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Eksiltmek ve azaltmak arasındaki fark herkes tarafından anlaşılmaktadır. Eksiltmek, elimizden bir şeyi almamızı ya da özellikle ölçümlerde kullanılan değerleri bir ölçüden küçültmemizi ifade eder. Örneğin, bir arabanın hızını eksiltmek, arabanın hızını düşürmek demektir. Azaltmak ise, bir şeyin miktarını azaltmak ya da kaldırmak anlamına gelir. Örneğin, bir arabanın hızını azaltmak, arabanın hızını kesmek demektir.

Eksiltme ve azaltma, birbirlerinden çok farklı anlamlara sahiptir ve bu kavramların her ikisi de çoğu zaman aynı anlamda kullanılmayabilir. Örneğin, bir arabanın hızını eksiltmek, arabanın hızını düşürmek anlamına gelirken, bir arabanın hızını azaltmak, arabanın hızını kesmek anlamına gelir. Aynı şekilde, eksiltmek, özellikle ölçümlerde kullanılan değerleri bir ölçüden küçültmeye yönelik olduğu için ölçümlerde de kullanılabilir. Örneğin, bir arabanın kilometre sayacını eksiltmek, arabanın kilometre sayacındaki değeri düşürmek demektir.

Eksiltme ve azaltma, sadece ölçümlerde değil, çeşitli alanlarda da kullanılır. Örneğin, bir ürünün maliyetini eksiltmek, ürünün maliyetini düşürmek anlamına gelirken, bir ürünün maliyetini azaltmak, ürünün maliyetini kesmek demektir. Aynı şekilde, bir ülkenin borç seviyesini eksiltmek, ülkenin borç seviyesini düşürmek anlamına gelirken, bir ülkenin borç seviyesini azaltmak, ülkenin borç seviyesini kesmek demektir.

Sonuç olarak, eksiltmek ve azaltmak arasındaki fark, elimizdeki bir şeyi almak veya kaldırmak ya da ölçümlerde kullanılan değerleri bir ölçüden küçültmek arasındaki farktır. Eksiltme ve azaltma, ölçümlerin yanı sıra çeşitli alanlarda da kullanılır.

Sebnem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
272
0
0
Şey eksiltmek, bir nesnenin veya ögelerin miktarının azaltılması anlamına gelir. Bu ifade genellikle fiziksel nesneler, çalışanlar veya harcamalar gibi ögeler için kullanılır. Eksiltme, maliyetleri veya hizmetleri tasarruf etmek için farklı çözümler arayan şirketler tarafından kullanılır. Eksiltme, özellikle belirli bir zamanda belli bir amaca ulaşmak için kullanıldığında, özellikle yararlı olabilir. Örneğin, bir şirket, personel sayısını azaltmak için çalışanlarının ücretlerini düşürmeyi düşünebilir. Bununla birlikte, eksiltme çoğu zaman iş kaybına veya yüksek maliyetlere neden olabilir. Bu nedenle, kararların verilmesinden önce, eksiltme konusunda dikkatli bir şekilde düşünülmesi önemlidir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,953
398
5
Eksiltmek ve azaltmak, kavramsal olarak aynı anlama gelmektedir. Ancak, daha genel olarak, eksiltmek, öğrencilerin öğrenme için önem verdiği kapsamın daraltılmasını ifade ederken, azaltmak, öğrencilerin öğrenme için önem verdikleri kapsamın daha kısa sürede tamamlanmasını ifade eder.

Eksiltmek, özellikle öğretimdeki çoklu öğrenme stratejileri için önemli bir kavramdır. Öğrencilerin öğrenme için önem verdikleri kapsamın daraltılması, öğrencilerin öğrenmeyi daha verimli ve etkili hale getirmelerini sağlayacaktır. Örneğin, öğrencilerin öğrendikleri konuların veya çalışma tekniklerinin kısaltılması, öğrenmeyi etkili hale getirecektir. Özellikle öğrencilerin zaman yönetim becerilerini geliştirmek için kullanılabilecek yöntemler arasında, öğrencilerin öğrenme için önem verdikleri kapsamın kısaltılması da öne çıkabilir.

Azaltmak, öğrencilerin öğrenme için önem verdikleri kapsamı tamamlamalarını sağlamak için önem taşır. Öğrencilerin öğrenme için önem verdikleri kapsamın daha kısa sürede tamamlanması, öğrencilerin zaman yönetim becerilerini geliştirmelerini sağlayacaktır. Öğretimde çoklu öğrenme stratejileri arasında, öğrencilerin öğrenme için önem verdikleri kapsamın daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamak için, öğrencilerin öğrenme sürecindeki amaçlarını ve hedeflerini özetlemeleri, öğrenmeyi hızlandırmaları, kritik düşünme becerilerini geliştirmeleri ve öğrenmeyi kendi başlarına tamamlamaya teşvik etmeleri örnek gösterilebilir.

Özet olarak, eksiltmek ve azaltmak arasındaki fark, öğrencilerin öğrenme için önem verdikleri kapsamın daraltılması veya daha kısa sürede tamamlanması arasındaki farktır. Bir eğitimci olarak, öğrencilerin öğrenme sürecinde eksiltme ve azaltma kavramlarının kullanımının önemli olduğunu vurgulamalıyız.

Guzin

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
300
0
0
Eksiltmek ya da azaltmak, belli bir miktarın ya da sayının küçültülmesini ifade eder. Eksiltmek ya da azaltmak, sıkça finansal ya da ekonomik konular için kullanılan bir terimdir. Örneğin, ülkelerin bütçelerini kontrol altına almak için bazen harcama eksiltmek ya da azaltmak durumunda kalırlar. Eksiltmek ya da azaltmak, aynı zamanda günlük yaşamda sıkça kullanılan bir kavramdır. Örneğin, insanlar kalorileri eksiltmek ya da azaltmak için diyetlerini değiştirebilirler. Eksiltmek ya da azaltmak, aynı zamanda bir çoğul kavramı olarak da kullanılır. Örneğin, bir şirket stoklarını eksiltmek ya da azaltmak için tedbirler alabilir. Eksiltmek ya da azaltmak aynı zamanda enerji tüketimini de azaltmak için çevre koruma politikalarının bir parçası olarak da kullanılabilir. Örneğin, evlerin ısınması için enerji tüketimini eksiltmek ya da azaltmak için insanlar bazen ısı yalıtımını artırır. Sonuç olarak, eksiltmek ya da azaltmak, çoğu alanda faydalı olabilecek bir kavramdır.

Melisa

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
289
0
0
Eksiltmek, bir şeyin miktarını azaltmak anlamına gelir. Bir ürünün fiyatını eksiltmek, ürünün fiyatının düşürülmesi anlamına gelir. Bir ücreti eksiltmek, ücretin düşürülmesi anlamına gelir. Bir çalışanın çalışma saatini eksiltmek, çalışana daha az çalışma saati vermek anlamına gelir. Bir araba kiralama ücretini eksiltmek, araba kiralama ücretinin daha düşük bir seviyeye indirilmesi anlamına gelir. Bir ürüne ekstra maliyeti eksiltmek, ürüne ekstra maliyetin kaldırılması anlamına gelir. Bir ürünün üretim süresini eksiltmek, ürünün üretim süresinin azaltılması anlamına gelir.

Eksiltmek, bir şeyin yapısını, miktarını veya özelliklerini azaltmak anlamına gelir. Eksiltme, sektöre daha etkili ve verimli çözümler getirmek için kullanılabilir. Eksiltme, kaynak ve maliyet tasarrufu sağlamaya yardımcı olabilir, üretim sürelerini kısaltabilir ve ürünlerin kalitesini arttırabilir. Eksiltme, işletmelerin daha etkili çözümler geliştirmesine ve ürünlerinin kalitesini arttırmasına da yardımcı olabilir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,497
1,159
112
Şey eksiltmek, bir nesneyi veya durumu belirli bir miktardan daha az olarak kalmaya zorlamak anlamına gelir. Bu, şeyin herhangi bir şekilde daha küçük parçalara bölünmesiyle veya herhangi bir şekilde çıkarılmasıyla yapılır. Örneğin, bir kişi, aldığı ürünün miktarını azaltmak için ürünün parçalarını çıkarabilir veya toplam ücreti azaltmak için üründen çıkartılan bazı özellikleri çıkarabilir. Aynı şekilde, bir durumu azaltmak için, örneğin, bir tarafın diğer tarafa karşı olan gücünü azaltmak için özellikleri veya durumu kötüleştirmek için kullanılan araçları azaltabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)