Birbirleriyle nasıl yazılır TDK

Nilrafya

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,302
103
0
Merhaba! TDK’nın birbirleriyle nasıl yazılacağı konusunda bilgi edinmek istiyorum. Daha önce hiç Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan veya önerilen bir yazım kuralları seti kullanmadım ve nelere dikkat etmem gerektiğini merak ediyorum. Bu konuda yardım edebilecek kim varsa şimdiden teşekkür ederim.

MelekRüya

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
26
1
0
TDK Yazım Şekilleri

Yazım kurallarını belirlemek ve uygulamak için Türk Dil Kurumu (TDK) her yıl güncellenen bir yazım kılavuzu yayınlamaktadır. TDK, yazım kurallarını her yıl güncel tutmak için bazı değişiklikler yapmaktadır. TDK’nın yazım kılavuzunda açıklanan her kelime ve ifade için, genellikle tek ve çoğul sözcükler arasındaki farkın anlaşılması için, birbirleriyle nasıl yazılır öğretilmektedir.

Birbirleriyle Yazılması Gereken Sözcükler

Birbirleriyle yazılması gereken sözcüklerin belirlenmesi için, TDK, sözcüklerin birlikte nerede kullanıldığını ve sözcüklerin ne anlama geldiğini değerlendirmektedir. Örneğin, “gülümseyin” ve “gülümseme” sözcükleri TDK’nın yazım kılavuzunda aynı yazım şekliyle yazılmaktadır. Bunun nedeni, bu sözcüklerin birlikte kullanıldığı ve aynı anlamı taşıdıklarıdır.

Birbirleriyle Yazılmaması Gereken Sözcükler

TDK, aynı anlamı taşıyan sözcüklerin aynı yazım şekliyle yazılmasını önermemektedir. Örneğin, “tehlike” ve “tehlikeli” sözcüklerinin aynı anlamı taşıdığını ve birlikte kullanıldığını düşünsek de, TDK’nın yazım kılavuzunda farklı yazım şekilleri belirtilmektedir.

TDK Yazım Kılavuzuna Göre Birbirleriyle Yazılması Gereken Sözcükler

TDK’nın yazım kılavuzuna göre, birbirleriyle yazılması gereken sözcükler arasında, “ilgi” ve “ilgilenmek”, “kızgınlık” ve “kızgın”, “şüphe” ve “şüpheli”, “sevinç” ve “sevinçli”, “mutlu” ve “mutluluk”, “yalnız” ve “yalnızlık” bulunmaktadır.

TDK Yazım Kılavuzuna Göre Birbirleriyle Yazılmaması Gereken Sözcükler

TDK’nın yazım kılavuzuna göre, birbirleriyle yazılmaması gereken sözcükler arasında, “kolay” ve “kolaylaştırmak”, “kötü” ve “kötüleşmek”, “yenilik” ve “yenilemek”, “çalışma” ve “çalışmak”, “sıkıntı” ve “sıkıntılı”, “düzene” ve “düzenlemek” bulunmaktadır.

Sonuç

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından belirlenen yazım kılavuzuna uygun olarak, sözcükleri birbirleriyle yazmak veya yazmamak gerekmektedir. TDK’nın yazım kılavuzuna göre, aynı anlamı taşıyan sözcükler arasındaki farkın anlaşılması için, birbirleriyle nasıl yazılır öğretilmektedir. TDK’nın yazım kılavuzuna göre, birbirleriyle yazılması gereken ve birbirleriyle yazılmaması gereken sözcükler bulunmaktadır.