Bitki örtüsü doğal mı beşeri mi

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba,
Bitki örtüsü konusunda biraz bilgim olmasına rağmen, doğal ve beşeri olarak ayrımını anlayamadım. Bitki örtüsünün doğal veya beşeri olarak ayrımını anlayabilmek için size yardım istiyorum.

Bitki örtüsü, coğrafi alanda bölgeyi doğal olarak örterek bitki örtüsüne oluşturulan tabakaların bir arada tutulmasıyla oluşur. Bölgenin yerleşim alanları, sanayi alanları ve tarım alanları, bitki örtüsünün oluşumunda etkili olan faktörlerdir. Doğal bitki örtüsü, bölgenin doğal yerleşim alanlarına ve bitki örtüsüne sahip olan bölgelerin yapısına göre oluşur. Beşeri bitki örtüsü ise, yerleşim alanlarının ve insanların aktivitelerinin etkisiyle oluşur.

Bitki örtüsünün doğal veya beşeri olarak ayrımını anlamak için, bitki örtüsünün hangi faktörlerin etkisiyle oluştuğunu ve oluşum sürecinin nasıl işlediğini anlamak gerekmektedir. Bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

• Like
Reactions: Didem

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Bitki örtüsünün doğal ve beşeri oluşu:

Bitki örtüsü, bir bölgenin bitkileri arasındaki karışımını ifade eder. Bitki örtüsünün doğal veya beşeri olup olmadığı önemli bir sorudur. Doğal bitki örtüsü, bitki örtüsünün o bölgenin doğal koşulları altında ortaya çıktığı anlamına gelir. Beşeri bitki örtüsü ise insan müdahalesiyle oluşan bitki örtüsüdür.

Doğal bitki örtüsü:

Doğal bitki örtüsü, bitki örtüsünün doğal koşullara uygun olarak ortaya çıktığı anlamına gelir. Doğal bitki örtüsü, bitkilerin bölgede doğal şartlar nedeniyle ortaya çıkışını ifade eder. Doğal bitki örtüsü, bölgedeki topografyaya, iklim ve hava koşullarına bağlı olarak değişir.

Beşeri bitki örtüsü:

Beşeri bitki örtüsü, bitki örtüsünün insan müdahalesiyle oluştuğu anlamına gelir. Beşeri bitki örtüsü, insanların tarımsal, kültürel veya ekolojik amaçlarını gerçekleştirmek için kullandıkları bitkisel örtüyü ifade eder. Beşeri bitki örtüsü, bölgedeki topografyaya, iklime ve hava koşullarına bağlı olarak değişen bitkisel örtüleri içerir.

Bitki örtüsünün doğal veya beşeri olup olmadığının belirlenmesi:

Bitki örtüsünün doğal veya beşeri olup olmadığının belirlenmesi, bitki örtüsünün gelişiminin anlaşılmasına yardımcı olur. Bitki örtüsünün doğal veya beşeri olduğunu anlamak için, bitki örtüsünün ortaya çıkışının nedeni araştırılmalıdır. Bitki örtüsünün doğal veya beşeri olduğu anlaşıldıktan sonra, bitki örtüsünün korunması ve geliştirilmesi için çeşitli önlemler alınabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)