Bitkinin susuz kaldığını nasıl anlarız

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba,

Bitkinin susuz kaldığını nasıl anlarız? sorusuyla ilgili yardım istiyorum. Bitkilerin susuz kaldıklarını anlamak için birkaç şeyi aramalıyız. Öncelikle bitkinin toprağının nemi ile ilgili kontrol etmeliyiz. Eğer toprak kurudursa, bitki suya ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca bitkinin yapraklarının rengi de suya ihtiyacını gösterir. Bitki susuz kaldığı zaman yaprakları solgun gözükecektir. Bitkinin dallarının sertlik durumuna da bakmak önemlidir. Susuzluk durumunda bitkinin dalları sert ve kırılgandır. Ayrıca bitkinin üst kısmındaki yapraklar önceki yapraklara göre küçük olacaktır.

Kendim de bitkileri nasıl anlayacağımı bilmiyorum, bu konuda yaşadığınız tecrübelerden faydalanmak istiyorum. Lütfen bu konuda bana yardım edin.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,829
1,256
112
Bitkinin Susuz Kalmasının Nedenleri

Bitkinin susuz kalmasının en yaygın nedeni, yeterli gübre ve su almamasıdır. Gübreler; bitkiyi güçlendirmek ve onu canlı tutmak için kullanılan kimyasallardır. Su; bitkinin besinleri almasını sağlayan ve tohumdan çıkan taze bitkiye can vermek için gereklidir. Bitkilerin yeterli gübre ve su alamaması, büyümeyi ve gelişmeyi etkileyebilir.

Bitkinin Susuz Kalmasının Belirtileri

Bir bitkinin susuz kaldığını anlamak için dikkatli bakmak gerekir. Bitkinin yaprakları kuruduğunda, güneş ışığından çok fazla etkilendiğini veya suya ihtiyacı olduğunu anlamak için dikkatli olmak gerekir. Bitkinin yapraklarının kenarında kabuklanma veya kırılmalar gözlenebilir.

Bir bitkinin susuz kaldığını anlamak için, toprağının kuruduğunu veya toprakta küçük çatlaklar oluştuğunu görmek de mümkündür. Toprak çok kuruysa, bu bitkinin susuz kaldığının iyi bir göstergesidir.

Bitkinin Susuz Kalmasının Önlenmesi

Bitkinin susuz kalmasını önlemek için, bitkiye düzenli olarak su verilmesi gerekir. Bitkinin her gün veya her iki günde bir su almasına izin verilmelidir. Bitkiye gübre vermek de önemlidir. Gübreler, bitkilerin güçlü, sağlıklı ve canlı kalmasına yardımcı olur.

Bitkinin Susuz Kalmasının Tedavisi

Bitkinin susuz kalmasının tedavisi, toprağa su eklenmesi ve gübre verilmesi ile olur. Bitkiye düzenli olarak su ve gübre vermek, bitkinin toprağını şekillendirmek veya değiştirmek, bitkinin ölmemesi için önemlidir.

Sonuç

Bitkinin susuz kaldığını anlamak için, bitkinin yapraklarının kuruması, kabuklanması veya toprağın kuruması gibi belirtileri dikkatli bir şekilde incelemek gerekir. Düzenli su ve gübre vermek, bitkinin susuz kalmasını önleyebilir.

• Love
Reactions: Ummuhan

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)