Biz şu anda hangi çağdayız

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba herkese! Ben bu konunun bilgisine sahip olmayan bir kişi olarak, çağımızın ne olduğunu merak ediyorum. Bana yardım edebilir misiniz?

Şu anda, çağımız, Batı İnsanlık Tarihi için Erken Modern Çağ olarak bilinmektedir. Erken Modern Çağ, Avrupa'da Ortaçağ sonrası dönem olarak kabul edilir. Bu dönem başlangıcı, 16. ve 17. yüzyıl arasında ortaya çıkan askeri, politik, ekonomik ve kültürel değişimlerle bağlantılıdır.

Dönemin en önemli gelişimleri arasında, kapitalizmin doğuşu, üretim araçlarının gelişimi, tarımda bir çok yenilikler, ticaretin artması, savaş teknolojisinin gelişmesi, devletler arası savaşların artması ve savaşların çeşitlenmesi, askeri teknolojinin gelişmesi, ulus devletlerin kurulması, hukuk, sanat ve bilimde çeşitli yenilikler yer alıyor.

Erken Modern Çağ, aynı zamanda, Avrupa'nın diğer bölgelere hakim olması sonucu başlayan kolonizasyon ile de ilişkilidir. Kolonizasyon, özellikle 19. ve 20. yüzyıl arasında, Avrupa'nın diğer bölgelere yayılması, çok uluslu imparatorlukların kurulması ve çağdaş küresel ekonominin oluşumuyla birlikte, uluslararası ilişkilerin ve ekonomik etkileşimin çok daha büyük bir çapta gerçekleşmesini sağladı.

Şu anda bulunduğumuz Erken Modern Çağ, bilgi teknolojilerinin ve küreselleşmenin hızla gelişmesiyle çok daha farklı bir hale gelmiştir. Günümüzde, çoğu insan küreselleşmenin ve teknolojinin bir sonucu olarak, dünyayı küçük bir pazarda ortaklaşa kullanmaya başlamıştır.

Görüldüğü gibi, şu anda bulunduğumuz çağ Erken Modern Çağ'dır. Bu çağ, diğer bütün çağlara kıyasla çok farklıdır ve tarihte birçok önemli ve ileri adımlar içeriyor. Umarım bu cevaplar size yardımcı olabilmiştir.

• Love
Reactions: Ela

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Biz Şu Anda Hangi Çağdayız?

Günümüz tarihsel çağının hangisi olduğu üzerine tartışmalar sürekli olarak devam etmektedir. Bu konuyu irdeleyerek, çağın hangi tarihsel dönem ile ilişkilendirilebileceğini anlamaya çalışacağız.

Modern Çağ: Ne Zaman Başladı?

Modern çağ, genellikle 1789 Fransız Devrimi ile başlayan bir dönem olarak tanımlanır. Bu, Avrupa'nın orta çağdan çıkıp insanların düşünme biçimlerini değiştiren, sosyal ve ekonomik alandaki yeni değişimleri içeren bir çağdır. Bu değişimler, ülkelerin kalkınmasını ve dünya ticaretinin büyümesini sağlamıştır.

Günümüzün Tarihsel Çağına Genel Bakış

Günümüzün tarihsel çağı, genellikle modern çağın takip ettiği post-modern çağ olarak tanımlanır. Post-modern çağ, modern çağın başlıca konularının bir yeniden yorumlamasıdır. Post-modern çağda, siyasal veya ahlaki değerlerin kültürel olarak ortadan kalktığı savunulmaktadır.

Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelerin Rolü

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler, modern çağda çok önemli olmuştur. Bilim ve teknoloji, insanların dünyayı kontrol etmeyi çalışmalarının arkasındaki güçtür. Modern çağda, bilim ve teknoloji, insanların çevreyi kontrol etmeyi, sağlık ve konfor durumunu artırmayı ve yeryüzünün zenginliklerini yok etmeyi mümkün kılan bir araca dönüştü.

Günümüzün Sonuçları ve Gelecek Neler Getirecek?

Günümüzün mevcut tarihsel çağı, modern çağın ve post-modern çağın bir karışımıdır. Sosyal, ekonomik ve politik anlamda, dünya çok hızlı bir şekilde değişmeye devam ediyor. Gelecekte, dünya daha fazla kötüye gidecek mi, yoksa daha iyiye mi gidecek? Bunu ancak zaman gösterecek. Ancak, şu anki tarihsel çağın sonuçlarını görmek için çok sayıda farklı alanda önemli değişimler yaşanmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)