Bizans ne zaman sona erdi

pembikeller

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,342
108
47
Merhaba,

Bizans İmparatorluğu ne zaman sona erdi? Bu soru benim için çok önemli. Yaklaşık 2000 yıldır var olan Bizans İmparatorluğu ne zaman sona erdi? Bu konuda yardıma ihtiyacım var.

Bilgi aramaya başladım ve öğrendiğime göre Bizans İmparatorluğu 29 Mayıs 1453 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından işgal edilerek sona ermiş. Bizans İmparatorluğu bu tarihte ortadan kalkmış. Ancak, yine de bu konuda kesin bir cevap arıyorum.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bizans İmparatorluğu öncesinde, bunun ne zaman sona ereceği ve neye yol açacağı hakkında ne düşünülüyordu? Neden öyle oldu? Bizans İmparatorluğu'nun dağılmasının tarihi, kültürel ve siyasi sonuçları nelerdi?

Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Lütfen bu konudaki görüşlerinizi paylaşın. Her türlü bilgiye ve paylaşımlara çok teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Bizans'ın Sonu Nerede ve Ne Zaman?

Bizans İmparatorluğu, Batı Roma İmparatorluğu ile aynı şekilde, köklü bir imparatorluktu. Bizans İmparatorluğu, ünlü İstanbul'u başkent olarak seçti ve bu konuma yaklaşık 1200 yıl sahip kaldı. Bizans İmparatorluğu, M.S. 324 yılında başlayan, M.S. 1453 yılında sona ermesiyle tarihte yer edinen uzun bir dönem yaşadı.

Bizans İmparatorluğu'nun Sonunun Nedeni Neydi?

M.S. 1453 yılında Bizans İmparatorluğu'nun sona erme nedeni, Osmanlı İmparatorluğu tarafından İstanbul'un fethedilmesiydi. İmparatorluk tarihteki en büyük imparatorlukların başında geliyordu ve bu durum, İstanbul'u fetheden Osmanlı İmparatorluğu'nun gücüne de gönderme yapıyordu. Bizans İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuşatmasına ve İstanbul'un fethedilmesine dayanamadı ve sona erdi.

Bizans İmparatorluğu'nun Sonunun İngiliz Tarihçiler Tarafından Yorumlanması

Bizans İmparatorluğu'nun sonu, İngiliz tarihçiler tarafından farklı şekillerde yorumlanmıştır. Bazıları, fethedilmesinin bir kader olduğunu ve bu kadere karşı başarısız olduğunu düşünürken, bazıları da fethedilmesinin Bizans İmparatorluğu'nun kendi hatalarından kaynaklandığını düşündü.

Anahtar Kelimeler: Bizans İmparatorluğu, İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu, İngiliz Tarihçiler, Kader, Hatalar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)